Probleme cu stomacul

Options Probleme cu stomacul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am patit ceva destul de neplacut, in sensul ca ma doare stomacul infiorator, dar intermitent, de cateva zile. Si fiindca toata treaba a debutat cu stari de moleseala si greata, la medic mi s-au recomndat niste analize de sange, pe care urmeaza sa le fac luni. Insa pana una alta nici nu pot manca, ma si doare stomacul...si imi vine sa dorm toata ziua. Ma intreb daca poate fi ulcer oare
taki
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:53 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
sousourel wrote:
Ma intreb daca poate fi ulcer oare

...sau gastrita? oare uff

Insanatosire grabnica si sper sa nu fie nimic grav! angel
Kiki
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:55 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mada, multa sanatate! pupici
sousourel
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:56 PM

Taki, Kiki, multumesc pupici
Ely
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:58 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Sousourel multa sanatate pupici .Sper ca acasa este altfel si poti afla ce ai, eu ma plang de stomac de foarte mult timp si nici acum nu stiu sigur ce am.Se pare a fi o colita.Depinde de ce mananc eu ma si balonez foarte tare si daca nu mananc ,cu aer si tot ma balonez.Dimineata nici nu am burtica ,dar pe parcursul zilei parca sunt mingiuta.bounce
Cris-DL
Postat: Thursday, May 17, 2007 10:01 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
mai repede gastrita uff o am si eu banghead multa sanatate Mada si fa-ti niste analize pupici
Miri
Postat: Thursday, May 17, 2007 10:09 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sousourel, uite cate ceva despre ulcer, ca sa iti dai seama cum se manifesta!

"Durerea ulceroasa are caractere tipice.
Localizarea durerii este de obicei epigastrica (in 'cosul pieptului'); este de intensitate variabila, de la arsura la torsiune. Una dintre caracteristicile importante este ritmicitatea durerii sau relatia cu alimentatia (cunoscuta drept 'mica periodiciate'). Cu cit ulcerul este situat mai aproape de esofag, cu atit durerea apare mai precoce dupa masa: -in cazul ulcerului gastric durerea apare dupa 30-60 de minute de la ingestia de alimente,
-in cazul ulcerului duodenal la 4-5 ore postprandial: in acest caz durerea imbraca aspect de 'foame dureroasa' si apare cel mai frecvent noaptea, trezind pacientul din somn; acesta relateaza ameliorarea dupa ingestia de alimente.
Durerea din ulcerul duodenal spre deosebire de cea din gastrita de exemplu este singura durere abdominala care se amelioreaza dupa ingestia de alimente, astfel bolnavul poate sa isi puna singur diagnosticul! Durerile nu apar dimineata la trezire.
Alte simptome sunt: varsaturile (pot calma durerea, de aceea sunt provocate uneori voluntar de catre bolnav) pirozisul, eructatiile, greturile, constipatia. Pofta de mincare este mentinuta sau chiar crescuta."

Multa sanatate, draga mea!
Ai incercat sa calmezi durerea cu ceva ?uff
MNiko
Postat: Thursday, May 17, 2007 10:34 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Sousourel sanatate multa. Durerea de stomac apare indiferent ce ai manca?
Si eu am o sesibilitate cidata la stomac la alimentele acre, care trece insa prin regim alimentar.
Fluturas
Postat: Friday, May 18, 2007 12:09 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
stiu ca suna ciudat,dar eu exact asa am fost cand am ramas gravida cu darius
acum serios,sper sa nu fie nicim grav si te asteptam cu vesti bune.astazi m-a durut si pe mine toata ziua stomacul si nu stiu de la ce
Alyna
Postat: Friday, May 18, 2007 12:16 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Sousourel,recomandarea mea e sa faci o radiografie cu substanta de contrast,ca sa vada dr daca exista leziuni la nivelul stomacului.Daca exista,ideal e sa faci o endoscopie(nu e chiar asa nasol precum pare si dureaza cateva minute),pentru a fi analizata leziunea si mucoasa peri-lezionala.In functie de rezultate,se va institui tratamentul corespunzator.E bine sa-ti faci si testul pt Hellicobacter Pilory,bacteria raspunzatoare pentru aparitia ulcerelor.Aceasta bacterie se transmite relativ usor(saliva,varsaturi,fecale,apa) si poate determina leziuni stomacale la persoanele infestate.de aceea,in cazul in care o persoana este diagnosticata cu Helicobacter,este ideal sa se inceapa cat mai precoce tratamentul tintit.Se impune si un regim igieno-dietetic strict.
sousourel
Postat: Friday, May 18, 2007 7:57 AM

Fetelor, multumesc pentru sfaturi si incurajari.pupici

Miri, ce regasesc eu printre simptome: foamea dureroasa, greturi si molesala aproape imediat dupa masa si durere discontinua. scratch SI uitasem sa spun ca in ziua in care s-au declansat durerile am avut si putina febra....
Lilly of the valley
Postat: Friday, May 18, 2007 12:05 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Multa sanatate!
misha
Postat: Friday, May 18, 2007 12:18 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Madalina, multa sanatate! Si eu am avut acum vero saptamana si jumatate dureri groaznice de stomac si abdomen...au trecut cu Omeran (omeprazol) 1 pastiluta dimineata inainte de masa. Dar tot trebuie sa am grija la ce mananc: fara fructe, cafea, ciocolata, prajeli, necondimentat.pupici pupici pupici

...a, inca ceva: vezi sa nu fie si pe sistem nervos! Eu o patesc cam de fiecare data cand ma supar mai tare sau ma framanta ceva.
Miri
Postat: Friday, May 18, 2007 12:59 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sousourel, dar medicul ce zice?Ti-ai facut analize?Ce fel de medicatie ti-a recomandat?
Andi&Mariuca
Postat: Friday, September 14, 2007 1:31 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
intru si eu in clubul celor cu probleme la stomac!banghead desi eu am in antecedente un ulcer si gastrita! sunt chestii facute prin facultate, liceu, nici nu mai stiu!plans nervi eu am o sensibilitatea crescuta la stomac de felul meu, ca si ai mei de altfel, poate i-oi fi mostenit pe ei! halal mostenire!fool

m-am tratat in nenumarate randuri, de ulcer am scapat (i hope so, sper sa nu imi fi revenit), acum duc pe picioare o gastrita nenorocita care ma termina! am niste dureri de imu vine sa urlu si sa ma urc pe pereti!banghead banghead maseluta

dupa descrierile din articolul postat de Miri...hm, cred ca am un ulcer duodenal. desi...sper sa nu!maseluta incep de maine dimineata un tratament pt 2 saptamani cu "suc" de cartof crud (un cartof se curata, se spala, se taie in 4 sau in 6 si se pune cu apa intr-o cana, atat cat sa il acopere. se lasa asa peste noapte si dimineata se bea acel suc pe stomacul gol timp de 14 zile) si ceai special pt ulcer. sper sa fie bine.

oricum durerile sunt f mari, ca atunci cand am facut primul episod de ulcer si nu seamana cu nimic din durerile unei simple grastrite.maseluta plans

vreau sa ma duc sa imi fac niste investigatii dar...eu endoscopie nu imi fac!nu nu o sa dau la boboci pe dr care imi va face si zau ca nu vreau asta!nono

imi poate spune cineva cum este acea radiografie cu substanta de contrast despre care vorbea Alina? cum se face si daca am nevoie de un diagnostic prealabil si o trimitere?scratch
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed