probleme cu gingiile

Options probleme cu gingiile
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simonik_21
Postat: Saturday, February 25, 2012 12:15 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/25/2012
Postari: 1
Locatia: suceava
Buna ziua.Ma numesc Simona,sunt noua aici.Am o problema cu gingiile si nu gasesc un raspuns concret pe internet.De ceva timp am observat ca gingiile mele se inflameaza si au aparutsi niste pete negricioase pe ele iar in partea de jos sunt rosii.Mai tot timpul fac pungute cu puroi care sunt dureroase.Aceste probleme au inceput de cand am rams insarcinata cu fetita mea.Au inceput sa mi se cariez foarte tare maselele si gingiile si-au schimbat aspectul.Ma spal pe dinti de 2 sau chiar trei ori pe zi,dar nu folosesc apa de gura sau ata dentara.Guma orbit white e mereu cu mine.iar cand sunt la servici daca manac ceva imediat iau o guma.Tin sa precizez ca sunt fumatoaresi beau si cate o cafea pe zi.sincer incep sa ma ingrijorez in privinta sanatatii danturii mele,si nu stiu ce saf ac,sunt inca tanara,am doar 28 de ani .Problema e si situatia mea financiara care nu imi permite sa ma duc la doctorul stomatolog.Sincer nu stiu ce sa fac,va rog indrumatima si datimi niste sfaturicu privire la problema cu gingia.VA MULTUMESC MULT
dana_na
Postat: Saturday, February 25, 2012 12:47 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/5/2011
Postari: 428
Se poate ca aceste probleme sa apara in timpul sarcinii. Incearca sa folosesti si ata dentara, daca la primele folosiri apar sangerari nu te speria, in scurt timp se opresc. Am patit la fel, cu toata igiena aveam probleme cu gingia si dentista mi-a recomandat ata dentara. Pe mine m-a ajutat, uneori nu e destul cu periuta. Sanatate multa si sarcina usoara.
mama_Sonyei
Postat: Saturday, February 25, 2012 9:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
chiar daca nu poti folosi apa de gura (desi ar fi bine) ai putea sa iti prepari intr-o cescuta de cafea o solutie pentru reglarea PH-ului in cavitatea bucala: o lingurita de bicarbonat de sodiusi umpli cescuta cu apa calduta si apoi iti clatesti gura cu aceasta solutie macar de 2-3 ori pe zi - s-ar putea sa te ajute mai mult ca Orbit-ul
bereea
Postat: Sunday, February 26, 2012 7:33 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22673
Cred ca ai o paradontoza in toata regula.Incepe sa te speli pe denti cu pasta de dinti pentru acesta boala - paradontax se numeste.Vezi daca dintii nu au inceput sa se clatine usor...in acest caz daca nu ajungi la dentist ii vei pierde.
marmita
Postat: Monday, February 27, 2012 9:35 AM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
bereea wrote:
Cred ca ai o paradontoza in toata regula.Incepe sa te speli pe denti cu pasta de dinti pentru acesta boala - paradontax se numeste.Vezi daca dintii nu au inceput sa se clatine usor...in acest caz daca nu ajungi la dentist ii vei pierde.

Poti folosi si pasta de dinti vademecum daca nu suporti gustul pastei paradontax.Si are dreptate Bereea, fuguta la dentist.
CasandraE
Postat: Monday, February 27, 2012 10:34 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2012
Postari: 205
simonik_21 wrote:
...Aceste probleme au inceput de cand am rams insarcinata cu fetita mea.Au inceput sa mi se cariez foarte tare maselele si gingiile si-au schimbat aspectul.

Daca esti inca insarcinata, ai aceste probleme mai mult ca sigur de la sarcina. In timpul sarcinii, sangerarile gingiilor sunt ceva obisnuit (se numesc tumori de sarcina sau "epulis gravidorum"). Asa cum in timpul sarcinii apar edeme in tot organismul, nici gingiile nu sunt ferite si se tumefiaza. Exista mituri cum ca in timpul sarcinii apar probleme cu dintii din cauza pierderilor de calciu (bunicile obisnuiau sa spuna ca vei pierde un dinte pentru fiecare copil hohot ), ceea ce nu este adevarat, deoarece calciul din dinti nu se poate "pierde" (spre deosebire de calciul din oase care poate fi "consumat" in timpul sarcinii daca nu aveti necesarul de calciu). Referitor la interventiile dentare, nu se fac anestezii in primul si ultimul trimestru de sarcina, dar in rest sunt permise tot felul de interventii.

Nu neglija problemele dentare pentru ca exista un studiu care spune ca aproximativ 18 din 100 de nasteri premature au ca si cauza paradontoza (infectia cronica a gingiilor) mamelor. Tratamentul dentar adecvat pentru mama poate reduce riscul de nastere prematura cu peste 80%.

In principal, asupra gingiilor sarcina poate avea urmatoarele efecte :
-Umflarea gingiilor
-Sangerari (cu si fara perierea dintilor)
-Gingivita (inflamarea gingiilor) - mai probabil din al doilea trimestru de sarcina. Este favorizata de nivelurile mari de estrogen si progesteron (in cazul unei gravide), care maresc fluxul sanguin catre gingii (ca de altfel fluxul sangelui in intregul corp).
-Cariile. Apar in principal din cauza gingivitei, care face ca gravida sa renunte la perierea dintilor. Pungile cu puroi de care zici pot fi provocate de masele cariate.
-Parodontoza

Trebuie sa ai grija si daca ai greturi de sarcina si vomezi. Nu este indicat sa periezi dintii imediat dupa ce ai vomitat (asteapta minim 1 ora). Poti clati gura cu apa plata sau cu apa de gura cu fluoruri.

Ca alimentatie, trebuie sa eviti dulciurile (in special cele lipicioase) ,cele bogate in amidon si cele acide (lamaie, portocala). Pentru gingii poti lua vitamina B12 si vatimina C.

Deci, daca esti inca insarcinata, incearca si fa o vizita la dentist, pentru ca din cauza parodontozei exista riscul nasterii premature.
bereea
Postat: Thursday, September 10, 2015 9:22 AM

In partea dreapta sus nu mai am os, s-a retras foarte mult si nu pot sa-mi fac implanturi sau alte lucrari.Mi s-a recomandat un transpalnt de os. Daca cineva a trait o asemena experienta as ruga sa-mi povesteasca despre ce este vorba.
Eileen
Postat: Friday, September 11, 2015 9:31 AM

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Of bereea, imi pare rau Cray Cray Multa sanatate DistanceKiss DistanceKiss
Si eu am tot timpul probleme cu dantura, tot timpul mai apare cate ceva Cray Cray
bereea
Postat: Friday, September 11, 2015 10:06 AM

Eileen wrote:
Of bereea, imi pare rau Cray Cray Multa sanatate DistanceKiss DistanceKiss
Si eu am tot timpul probleme cu dantura, tot timpul mai apare cate ceva Cray Cray

Nici la mine nu se mai termina, in fiecare an tot mai rau.Dentistii zic ca sunt consecintele chemioterapiei
miriam
Postat: Saturday, September 12, 2015 12:41 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4984
Locatia: bh
bereea wrote:
In partea dreapta sus nu mai am os, s-a retras foarte mult si nu pot sa-mi fac implanturi sau alte lucrari.Mi s-a recomandat un transpalnt de os. Daca cineva a trait o asemena experienta as ruga sa-mi povesteasca despre ce este vorba.

Cineva din familie si-a facut operatie de transplant, iti ia de la sold os.
Se vindeca destul de repede. Si dupa aceea a fost posibil implantul.
miriam
Postat: Saturday, September 12, 2015 12:41 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4984
Locatia: bh
bereea wrote:

endy
Postat: Saturday, September 12, 2015 4:52 PM

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2562
Locatia: tara mea orasul meu de munte
Imi pare rau sa citesc doar despre durere !
Si eu am probleme cu gingiile .Cand se misca dintele se mai poate face ceva ? daca e vorba de paradontoza ?
Eu fac tratament lunar cite o saptamina si doctorita imi trateaza gingia .O fac oare degeaba sa mai rabd sau sa scot dintele ???
bereea
Postat: Monday, September 14, 2015 10:13 AM

miriam wrote:

Daca nu sunt prea indiscreta, stii cam cat a platit?
bereea
Postat: Monday, September 14, 2015 10:15 AM

endy wrote:
Imi pare rau sa citesc doar despre durere !
Si eu am probleme cu gingiile .Cand se misca dintele se mai poate face ceva ? daca e vorba de paradontoza ?
Eu fac tratament lunar cite o saptamina si doctorita imi trateaza gingia .O fac oare degeaba sa mai rabd sau sa scot dintele ???

Este paradontoza. Daca ai mobilitate dentare fugi la un chirurg.Eu am facut o operatie prin care mi-am rezolvat acesta problema, cu doar o exceptie. Mi-am salvat dintii pentru cativa ani cel putin.Nici acum , dupa 4 ani, nu am mobilitate.Doar ca la mine se retarg gingiile in continuare
endy
Postat: Tuesday, September 15, 2015 9:59 AM

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2562
Locatia: tara mea orasul meu de munte
Am fost !
Mi-a extras dintele care se misca si sub el osul de sustinere era putred si plin de puroi
Acum sa vedem ce am salvat ca ma duc mereu la tratament
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed