Problema foarte interesanta

Options Problema foarte interesanta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, May 11, 2006 11:53 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Uitati o problema foarte interesanta. Sa vedem ce alege fiecare, iar ceilalti sunt invitati sa faca comentarii la adresa alegerilor facute ras .

Problema :

Esti pe o nava spatiala ce are misiune pe Luna. Nava se prabuseste si te gasesti singur la 200 km de colegii tai. Trebuie sa ajungi la ei si sa incerci sa te salvezi (pe tine si pe ei). Iata o lista cu 15 obiecte pe care trebuie sa le pui in ordinea necesitatii - cel mai important-necesar sa i se desemneze nr. 1, cel mai putin necesar , cel mai putin important sa i se desemneze nr. 15. Lista trebuie intocmita astfel incat daca nu poti sa cari decat, spre exemplu 5 obiecte, acestea sa aiba utilitatea maxima posibila .

Obiecte :

- o cutie de chibrituri
- alimente concentrate
- 50 m coarda de nailon
- o parasuta din matase
- un aparat de incalzit ce functioneaza pe baza de energie solara
- 2 pistoale calibrul 45 (cu gloante)
- 1 cutie lapte praf
- 2 rezervoare de cate 50 kg oxigen
- o harta cereasca cu constelatiile selenare
- o barca de salvare autogonflabila
- o busola
- 25 l apa
- o trusa medicala si seringi hipodermice
- rachete luminoase
- un emitator-receptor cu frecventa medie ce functioneaza pe baza de energie solara

Deci, alegeti 5 obiecte care din punctul vostru de vedere au utilitatea maxima pentru a va atinge scopul. Nu uitati sa si specificati de ce ati ales ce ati ales, adica ce va ganditi ca o sa faceti cu obiectele respective.

Succes si asteptam comentarii !
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 11, 2006 12:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
hohot hohot hohot pai, intai si intai nu vreau sa ma salvez, pentru ca nu intamplator am ajuns acolo.Oricum, in spatiu numai cei "alesi" ajung si,daca mi s-a ales si un moment mai scurt sau mai lung de singuratate, nu are snes sa lupt impotriva lui, ci doar sa il accept, deci ma bucur ca sunt singura in asemenea imprejurari: mai putin zgomot, mai putina panica inutila din partea celorlalti.Daca e sa ne mai intalnim, ne vom reintalni cu siguranta, daca nu, asta e, cineva mi-o face coliva ras !

Ce as lua pentru mine:

1.2 rezervoare de cate 50 kg oxigen - fara aer nu as putea trai

2.o cutie de chibrituri - doar n-oi muri de frig....macar sa mor de foame, de sete, dar nu de frig, desi cu o cutie de kibrituri mai mult ca sigur voi avea moartea cea mai frumoasa (asa se zice)...

3.25 l apa - trebuie sa traiesc cu ceva.Omul poate trai pana la 120 de zile numai cu apa, si, la cat de subnutrita sunt eu, am sanse mari sa petrec cel mai lung concediu de odihna din viata mea (exceptie CIC-ulsic , care numai concediu nu e...)

4.1 cutie lapte praf - o mica placere sa imi permit si eu:un produs lactat care, daca ma supar, il transform in placerea suprema:iaurt:006: !(Offf....da' nu-i pe lista si hartie igienica, noroc ca am tot timpul servetele la minesic )

5.o harta cereasca cu constelatiile selenare - daca tot m-a parasutat Dumnezeu intr-un loc mirific, sa ma si edific putin inainte de a pleca dintre cei "vii", ca doar n-oi muri asa proasta?

Si uite-asa tot cu cartea in mana as muriras
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 11, 2006 12:50 PM

AdrianaC wrote:
Sa vedem ce alege fiecare, iar ceilalti sunt invitati sa faca comentarii la adresa alegerilor facute ras .

Parca si vad cum se comenteaza atitudinea meahohot !
georgy_adinutza
Postat: Thursday, May 11, 2006 12:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Eu as lua cu mine :

1.O busola - ca sa ma pot orienta in ce directie sa-mi caut colegii;
2.2 rezervoare de cate 50 kg oxigen - ca sa pot respira si eu , nu ?
3.25l apa - macar sa am ce bea pe drum , ca fara mancare mai poate rezista omul insa fara apa nu stiu cat .....
4.o trusa medicala si seringi hipodermice - sigur voi avea nevoie cand ajung la colegii care poate sunt mai raniti decat mine si trebuiesc si ei salvati ;
5. rachete luminoase - ptr a trimite S.O.S. cand voi fi cu colegii ;
Tzepii
Postat: Thursday, May 11, 2006 1:12 PM

Postari: 1829
Locatia: Romania-Bucuresti
In legatura cu obiectele alese :
Busola pe luna: Cred ca nu functioneaza.
Chibrituri: fara oxigen mai greu sa faci ceva cu ele.
Kiki
Postat: Thursday, May 11, 2006 1:16 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu as alege:
- alimente concentrate: poate ne-o fi foame
- 2 rezervoare de cate 50 kg oxigen: trebuie sa si respiram
- 25 l apa - avem nevoie sa bem apa (temperaturile ziua ajung pe luna la 100 si ceva de grade)
- un emitator-receptor cu frecventa medie ce functioneaza pe baza de energie solara (cat soarele lumineaza luna putem folosi lumina soarelui ca sa discut cu colegii folosind statiile)
- o busola - ca sa ne gasim mai usor....
Vesna
Postat: Thursday, May 11, 2006 1:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Eu as lua cu mine:
-rezervoarele de oxigen (e limpede de ce...)
-apa (sa nu ne deshidratam)
-alimentele solide (ne-o fi foame si nu sunt grele)
-emitatorul-receptor (poate au si colegii la fel si comunicam ca sa ne gasim mai usor si, apoi, poate reusim sa comunicam si cu o alta nava ca sa ne salveze)
-coarda de nailon (cand imi gasesc colegii, sa ne legam unul de altul, sau poate unul are nevoie sa fie carat...)
Kiki
Postat: Thursday, May 11, 2006 1:26 PM

Tzepii wrote:
In legatura cu obiectele alese :
Busola pe luna: Cred ca nu functioneaza.

Eu stiu ca luna nu prezinta magnetism global, doar anumite portiuni mai prezinta unde magnetice...sa presupunem ca ne-am prabusit intr-o astfel de zona hohot
Tzepii
Postat: Thursday, May 11, 2006 1:51 PM

Dar nimic care sa va ajute sa strabateti distanta de 200KM?. Si daca va vad colegii cu apa si mincare si ei nu au nu credeti ca ar putea sa iasa probleme ? Ok, apa si mincarea sint ok, dar sa ajungem sa le dam si la ceilati cum facem. SOS cu rachetele cred ca e mai complicat sa-l receptioneze cineva de pe luna, mai degraba poate sa vada ceilalti unde sint si sa vina ei la mine, de ce sa-mi bat capul cum sa ajung eu la ei daca apa si potolul sint la mine, nu hohot ?
Kiki
Postat: Thursday, May 11, 2006 2:04 PM

Tzepii wrote:
Dar nimic care sa va ajute sa strabateti distanta de 200KM?. Si daca va vad colegii cu apa si mincare si ei nu au nu credeti ca ar putea sa iasa probleme ? Ok, apa si mincarea sint ok, dar sa ajungem sa le dam si la ceilati cum facem. SOS cu rachetele cred ca e mai complicat sa-l receptioneze cineva de pe luna, mai degraba poate sa vada ceilalti unde sint si sa vina ei la mine, de ce sa-mi bat capul cum sa ajung eu la ei daca apa si potolul sint la mine, nu hohot ?

hohot hohot hohot hohot corect...de ce sa ne mai stresam...tare hohot hohot hohot hohot
Tzepii
Postat: Thursday, May 11, 2006 2:13 PM

Si apropo, cine a zis ca pica pe luna ? Poate abia decolase, si pica inapoi pe pamint ,nu? Ore in cazul asta, lista de obiecte ar fi diferita ?
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 11, 2006 2:22 PM

Tzepii wrote:
Si apropo, cine a zis ca pica pe luna ? Poate abia decolase, si pica inapoi pe pamint ,nu? Ore in cazul asta, lista de obiecte ar fi diferita ?

Mdaoare ...sicriu, cruce, lumanare si coliva hohot !Eu as prefera sa "pic" pe luan si sa raman acolo, sau sa vina cineva si s ama ia de acolo si sa ma duca lin pe Pamantsic , cu mancare si apa si oxigen si toate cele si...internetyes !
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 11, 2006 2:26 PM

Tzepii wrote:
Dar nimic care sa va ajute sa strabateti distanta de 200KM?.

Pai, daca am harta constelatiilor,de ce sa ma obosesc sa fac efort?Unde mai pui ca daca fac miscare transpir, si mi se face frig si trebuie sa consum kibrituri, si mi se face sete si se termina si apa si lapticul...asa ca mai bine ma asez pe un bolovan (dac-o fi ras ) si contemplez minunatie de perisaj...poate am cu ce si scriu si niste memorii, ca poate o ajunge cineva intr-o buna zi sa le citeasca...poate devin celebra dupa moarte hohot !
Tzepii
Postat: Thursday, May 11, 2006 2:46 PM

Tocmai am aflat si ordinea raspunsurilor corecte de la NASA:

1.Oxigen
2.apa
3harta
4alimente
5emitator
6coarda
7rachete
8parasuta
9barca
10trusa medicala
11pistoalele
12lapte praf
13aparat incalzit
14busola
15chibrit
Tzepii
Postat: Thursday, May 11, 2006 2:46 PM

Poate face cineva un top cu cine le-a nimerit cel mai bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed