Prima zi de servici

Options Prima zi de servici
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Wednesday, September 20, 2006 12:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Mamici care incepeti serviciul dupa perioada de concediu de maternitate cum a fost prima voastra zi?

Cum v-au primit colegii? Indatoririle au ramas aceleasi? S-au diminuat s-au inmultit? Ce tinuta ati adoptat pentru prima zi?

Ati regasit numai probleme sau totul a fost ca inainte? Cum a fost despartirea de BB vostru?

Cum a reactionat cand ati venit acasa? Ce faceti ca sa nu-i simtiti lipsa?

Eu luni voi incepe serviciul si ma gandesc cu groaza la toate cele. Intr-un fel ma bucur caci ies din monotonie dar ma gandesc ca o sa-mi fie dor de Antonia. Deja mi-am pregatit o rama mica cu fotografia ei pe care mi-o voi pune pe birou. Zambetul ei sa-mi lumineze ziua.pupici

La voi cum a fost?
Kiki
Postat: Wednesday, September 20, 2006 12:17 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Roxanel, mami, dar de ce te intorci la serviciu asa curand?
Roxanel
Postat: Wednesday, September 20, 2006 12:40 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Kiki wrote:
Roxanel, mami, dar de ce te intorci la serviciu asa curand?

Pai in UK concediul de maternitate este numai 6 luni.uff As mai putea sa iau 6 luni neplatit (asta e maximum care poti lua) dar ne cam trebuie banuti.uff
codruta
Postat: Wednesday, September 20, 2006 12:43 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
vezi de ce e bine in romania si n-am plecat si noi???banghead banghead
TatyKS
Postat: Wednesday, September 20, 2006 5:09 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
ras Daaa... d-aia n-am plecat noi.sic
lori16ro
Postat: Wednesday, September 20, 2006 5:31 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
Roxanel ia in considerare cel putin 2 saptamini de acomodare pentru sufletelul tau.......

eu cind am inceput serviciu dupa 4 ani " de stat acasa cu 2 copii unul dupa altul am gasit lucrurile putin schimbate dar in general lumea a fost ingaduitoare cu statutul meu de mamica cu copii mici adica cel putin o vreme pina sa ma acomodez mi s-au dat sarcini mai usoare, oricum aveam mare grija sa nu intirzii dimineata . asta era problema mea ca trebuia sa scot din casa 2 copii imbracati , la ora fixata indiferent de moftul lor
dar in UK nu stiu daca e valabila chestia cu " ingaduinta"
AdrianaC
Postat: Wednesday, September 20, 2006 5:46 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
Roxanel wrote:
Mamici care incepeti serviciul dupa perioada de concediu de maternitate cum a fost prima voastra zi?

Cum v-au primit colegii? Indatoririle au ramas aceleasi? S-au diminuat s-au inmultit? Ce tinuta ati adoptat pentru prima zi?

Ati regasit numai probleme sau totul a fost ca inainte? Cum a fost despartirea de BB vostru?

Eu luni voi incepe serviciul si ma gandesc cu groaza la toate cele. Intr-un fel ma bucur caci ies din monotonie dar ma gandesc ca o sa-mi fie dor de Antonia. Deja mi-am pregatit o rama mica cu fotografia ei pe care mi-o voi pune pe birou. Zambetul ei sa-mi lumineze ziua.pupici

La voi cum a fost?

Roxanel, la mine dupa ce m-am intors la servici dupa ce statusem 6 luni acasa cu Alice, lucrurile au fost complet schimbate pentru ca m-am intors sa fac un job nou, despre care nu stiam prea multe la momentul respectiv. Am avut noroc ca aici pana implineste copilul 9 luni poti sa mergi program de 6 ore si sa fii platit ca si cum ai lucra 8, asa ca la 15:30 plecam acasa.

Mi-a fost foarte greu fara ea, dar treptat m-am obisnuit. Oricum, nu stiam cum sa fug mai repede acasa. Si eu am stat cu poza ei pe birou. love

Poate o sa iti fie putin mai greu la inceput, dar o sa iti intri tu in ritm.
Si cu Antonia ce faceti pana la urma? Cine o sa stea cu ea?
Kiki
Postat: Wednesday, September 20, 2006 8:23 PM

Roxanel wrote:

Pai in UK concediul de maternitate este numai 6 luni.uff As mai putea sa iau 6 luni neplatit (asta e maximum care poti lua) dar ne cam trebuie banuti.uff

Nasol! Mult succes cu intoarcerea la serviciu!
sousourel
Postat: Thursday, September 21, 2006 10:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688

Normala ... si parca e mai bine decat inainte de nastere.

Cum v-au primit colegii?

Cordial

Indatoririle au ramas aceleasi?
Da

S-au diminuat s-au inmultit?
Au ramas la fel.

Ce tinuta ati adoptat pentru prima zi?
Vestimentara? Daca da, pantalon negru, camasa alba, haina de piele imblanita (la noi e frig, e la munte) si culmea! am fost foarte complimentata, desi numai eu stiu cum sta garderoba mea in pensie plans

Ati regasit numai probleme sau totul a fost ca inainte?
Ca inainte, a trebuit putina munca in vederea punerii la curent cu unele situatii si cazuri noi.

Cum a fost despartirea de BB vostru?
Nu asa dureroasa pe cat as fi cresut. Deocamdata am fost ocpata pana peste cap si nu am avut timp sa ma gandesc cat mi-e de dor. Dar odata ajunsa acasa il cam tin in brate si ma execut la orice doleanta... si s-au cam inmultit oare

Cu surprindere si bucurie. Dar nu mai suporta sa vada ca ies din raza lui vizuala, pt tot restul zilei. Lucrez tot cu copii, asa ca ma concentrez pe problemele lor.

Eu luni voi incepe serviciul si ma gandesc cu groaza la toate cele. Intr-un fel ma bucur caci ies din monotonie dar ma gandesc ca o sa-mi fie dor de Antonia. Deja mi-am pregatit o rama mica cu fotografia ei pe care mi-o voi pune pe birou. Zambetul ei sa-mi lumineze ziua.
Mult succes!!!!pupici
fdianamaria
Postat: Friday, September 22, 2006 6:04 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Si eu vreau sa lucrez!!!! Dar n-am unde...
Firma la care am lucrat a dat faliment inainte de a naste si am ramas oficial "pe drumuri"...noroc ca am avut inspiratie sa-mi platesc eu darile la stat cateva luni, ca nici concediul nu-l mai luam.
Acum sunt in perioada de cautari...de cateva luni merg aproape saptamanal la interviuri si, dupa ce sper de fiecare data, ma enervez si imi vine sa renunt. Oricum, cel mai rau poate fi ca vara viitoare, la sfarsit de concediu, sa intru in invatamant. Dar asta e ultima solutie.
Ely
Postat: Tuesday, September 26, 2006 11:50 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Diana sa ne luam de mana dance ca si eu vreau sa lucrez deja nu mai am rabdare ,dar nu prea stiu pe unde .Culmea ,tot il bat la cap pe al meu sot sa plecam din tara asta, ca economie nu au deloc si asa ca si forta de munca pauza.Ce este aiurea cresa este scumpa si nu stiu daca ma aleg cu ceva la salariile mici pe care le dau astia si nici limba nu ma omor ca nelucrand nu prea am avut de unde sa o invat.Asa ca am de asteptatpale
Fetelor bine a-ti facut ca nu a-ti plecat din tara.Felicitari mamici pentru ca aveti un job.pupici
iulia024
Postat: Thursday, April 26, 2007 5:28 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/5/2007
Postari: 67
Locatia: Bordeaux
Eu azi am inceput serviciul dupa aproape un an(se va face in mai) ptr. ca in Franta avem dreptul doar la 6 sapt. inainte de nastere si 10 dupa nastre ,insa eu ca o rominca ce sunt ras m-am descurcat si am facut in asa fel sa am inainte de nastere si cele 6 spat.un concediu medical ,dupa nastre am luat cele 10 sapt.,vacanta de 3 saptamini si inca 6 luni de concediu fara sold ,concediu pe care patronul are oblogatia sa mi-l aprobe ,sa imi pastreze locul de munca insa sa nu ma plateste si uite asa am facut aprope anul .Reintoarcerea la serviciu a fost ok ....numai ca eu ca o bleguta am stresat 2-3 zile inainte ptr. ca stiam ca intre timp s-a schimbat conducerea ,dar in final am fost chiar bine primita si asteptata de colegi ,directorul chiar mi-a spus sa incep usor si sa merg in recunoastrea celor schimbate .Insa asa dor mi-a fost de micuta mea abia asteptam sa ajung acasa ,unde desi stiam ca este pe miini bune cu mama mea m-am tot gindit ...dar mi-a lipsit sa ma trezesc sa ii pregatesc biberonul sa ascultam muzica si sa ne jucam ....asta e trebuie sa merg si la serviciu ....noroc ca nu ramin mult ptr. primele zile lucrez doar de la 8-12.30.de joi pina duminica .Sper ca nu v-am plictisit .......curaj si bafta celor ce urmeza sa incepa serviciulflowers flowers flowers flowers flowers flowers flowers
Miri
Postat: Thursday, April 26, 2007 7:55 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Multa bafta si tie, Iulia!flowers
Eu am deja patru luni de cand am reinceput serviciul si ma pregatesc de concediu!yes yes yes yes
Kiki
Postat: Thursday, April 26, 2007 7:59 PM

Iulia, mult succes!pupici

Miri, concediu placut! pupici
iulia024
Postat: Friday, April 27, 2007 3:50 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/5/2007
Postari: 67
Locatia: Bordeaux
Miri wrote:
Multa bafta si tie, Iulia!flowers
Eu am deja patru luni de cand am reinceput serviciul si ma pregatesc de concediu!yes yes yes yes

Multumesc mult si iti doresc un concediu minunat pupici flowers
La fel si eu abia astept chiar azi am vb cu directorul si este dispus sa imi dea 1 luna (i-am explicat ca trebuie sa vin in tara la nunata sorami in sept.)yes yes yes yes yes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed