Prietenii

Options Prietenii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, November 12, 2014 9:23 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
O fetita din clasa fiica-mii doreste numaidecat sa intareasca prietenia cu Ale , sa faca teme impreuna, sa petreaca timp una la cealalta. De fapt mama fetitei m-a pus in fata lucrului implinit, deja m-a informat ca luni o va lua pe Ale la ea, vor studia impreuna, se vor juca, etc. Pe de o parte o ok pentru ca fiica-mea e destul de singura si isi doreste compania, pe de alta parte ma gandesc ca intre ele au fost si tensiuni, fetita respectiva a copiat-o in unele lucruri si mandra mea s-a suparat. Acum au mai crescut, as putea zice ca sunt mai putin rautacioase, fetita e educata, familia e ok.
Sunt foarte hotarata sa- i urmaresc indeaproape prieteniile.
kali
Postat: Wednesday, November 12, 2014 9:27 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14137
Eu nu sunt de acord cu temele impreuna, in rest... copiii trebuie sa socializeze si in afara scolii deci sunt pro vizite si intalniri extra. Sigur ca si eu stau cu ochii pe ei si-i las sa-si gestioneze singuri relatiile cu suparari si impacari firesti pentru varsta lor.
aurishta
Postat: Wednesday, November 12, 2014 9:30 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5524
Locatia: Bucuresti
Intr-o anumita masura, este normal ca fetitele sa se "copieze" una pe alta.....mereu a fost asa! Asta inseamna ca Ale este admirabilaBravoo in zona respectiva!
In rest, e ok, prietenia poate fi ceva frumos si constructiv!
aurishta
Postat: Wednesday, November 12, 2014 9:31 AM

kali wrote:
Eu nu sunt de acord cu temele impreuna, ...
De ce nu-ti place asta? Mie mi se pare foarte fain...Pati face uneori teme impreuna cu prietenele ei si se dezvolta o atmosfera foarte frumoasa, de conlucrare, intre ele! Chiar nu vad nici un inconvenient!
bereea
Postat: Wednesday, November 12, 2014 9:38 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
M-am exprimat eu gresit: nu este vorba despre teme scrise, ci despre studiu.Fiica-mea e geloasa de temele ei...si eu la fel .
Chiar ma simteam vinovata ca Ale se viziteaza foarte rar cu amicile ei. Deocamdata e ok, sunt curioasa cum va evolua prietenia lor, pentru ca sunt doua caractere puternice. Dar totodata e posibil sa fie un bine, vor invata sa si cedeze, ammandoua sunt foarte bune la invatatura, fac sport si studiaza pianul. Deci au multe lucruri in comun.Pe de alta parte stiu ca va interveni o alta amica de-a Alessandrei (foarte geloasa de fiica-mea) si se vor crea tensiuni.
aurishta
Postat: Wednesday, November 12, 2014 9:42 AM

bereea wrote:
... Deci au multe lucruri in comun.Pe de alta parte stiu ca va interveni o alta amica de-a Alessandrei (foarte geloasa de fiica-mea) si se vor crea tensiuni.
angel Asa se maturizeaza copiii ....
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, November 12, 2014 10:21 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
bereea wrote:
O fetita din clasa fiica-mii doreste numaidecat sa intareasca prietenia cu Ale , sa faca teme impreuna, sa petreaca timp una la cealalta. De fapt mama fetitei m-a pus in fata lucrului implinit, deja m-a informat ca luni o va lua pe Ale la ea, vor studia impreuna, se vor juca, etc. Pe de o parte o ok pentru ca fiica-mea e destul de singura si isi doreste compania, pe de alta parte ma gandesc ca intre ele au fost si tensiuni, fetita respectiva a copiat-o in unele lucruri si mandra mea s-a suparat. Acum au mai crescut, as putea zice ca sunt mai putin rautacioase, fetita e educata, familia e ok.
Sunt foarte hotarata sa- i urmaresc indeaproape prieteniile.

Si eu sunt pro unor astfel de intalniri, dar nu in timpul saptamanii.
kali
Postat: Wednesday, November 12, 2014 10:53 AM

aurishta wrote:
De ce nu-ti place asta? Mie mi se pare foarte fain...Pati face uneori teme impreuna cu prietenele ei si se dezvolta o atmosfera foarte frumoasa, de conlucrare, intre ele! Chiar nu vad nici un inconvenient!

Pentru ca iau temele/studiul foarte in serios, fara joaca, discutii, tras de timp, etc. si doresc mereu sa stiu punctele slabe ale copiilor mei - daca sunt - pentru a putea lucra la ele. Temele sunt " serviciul " lor.

Sunt foarte constienta de smecheria copiilor si ca pot cu usurinta sa copieze unul de la altul sau sa colaboreze - gen... eu fac la romana, tu la mate -... doresc seriozitate si eficienta - pe care vreau sa si le cultive in timp. A sti sa faca diferenta intre munca si distractie e una dintre chestiunile pe care mi-as dori sa le inteleaga.
aurishta
Postat: Wednesday, November 12, 2014 11:05 AM

In liceu aveam o profesoara care ne dadea la fiecare ora extemporal si care se facea ca nu vede cum copiem...obraznicia noastra ajunsese asa de mare incat nici macar nu mai disimulam, copiam direct cu caietele pe banca! Intr-o zi am intrebat-o de ce tolereaza asta si mi-a spus ca il considera un mod de invatare....era o materie de specialitate si era convinsa ca nimeni nu deschide, vreodata, caietul sau cartea ca sa invete!
Am povestit aceasta intamplare fiindca sunt de parere ca, chiar daca se inspira unul de la altul, tot au de castigat....unul intelege ceva care celelalt nu prea a inteles....copiii chiar stiu sa-si explice unii altora foarte bine!Unul este mai bun la engleza, sa zicem....celalalt la mate.... Deasemenea, colaborarea, lucrul in echipa se dezvolta astfel! Evident, asta este valabil la copii care invata, nu la cei care cauta metode sa "fenteze" scoala!
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, November 12, 2014 11:09 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
kali wrote:

Pentru ca iau temele/studiul foarte in serios, fara joaca, discutii, tras de timp, etc. si doresc mereu sa stiu punctele slabe ale copiilor mei - daca sunt - pentru a putea lucra la ele. Temele sunt " serviciul " lor.

...

Tocmai de aceea am spus ca nu in timpul saptamanii.
Cris-DL
Postat: Wednesday, November 12, 2014 11:12 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Deea are o prietena buna, colega de clasa, noi parintii prieteni, iesim in oras/excursii... fetele se intalnesc cel putin o data pe saptamana, joi-vineri cand au teme putine, cand la una cand la cealalta acasa, insa numai de distractii. De doua ori, au avut de facut proiecte de la scoala, cate 2-3 copii/proiect, evident ca ele s-au cuplat.
kali
Postat: Wednesday, November 12, 2014 11:59 AM

Aurishta, una este in liceu - cand, teoretic, copilul este focusat pe ceea ce-l intereseaza si deja si-a descoperit aptitudinile - si alta in scoala primara, unde trebuie foarte bine aprofundate absolut toate materiile si lectiile iar, pe deasupra, inca isi formeaza obiceiuri legate de teme, invatarura... disciplina nu e foarte bine aprofundata, etc.. etc...

Ca tot vorbesc din experienta, am 2 copii de clasa a-III-a, in aceeasi clasa, cu aceleasi teme si niciodata nu au lucrat impreuna. Daca as fi vazut ceva eficienta crescuta sau avantaje, i-as fi lasat cu draga inima sa colaboreze insa, cel putin din punctul meu de vedere, chiar nu e o idee buna. Probat si concluzionat.
aurishta
Postat: Wednesday, November 12, 2014 12:05 PM

Pati este cl. a VI-a acum..... si de prin cl. a III-a face uneori teme impreuna cu prietenele ei....n-am avut nimic suparator de observat cu exceptia faptului ca dura mai mult decat de obiceiHilar ....cu timpul, colaborarea a castigat mult in calitate!
Ceilalti copii ai mai n-au procedat asa....nu le-a placut, n-au avut prieteni compatibili....dar la Pati a mers foarte bine!
shirel
Postat: Friday, November 14, 2014 2:13 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11702
Locatia: israel
Noi suntem de obicei cu casa plina de copii prieteni de a lui Eden ,Oshry si Shiraz...va da-ti seama ce este la noi dar tin foarte mult sa fie asa considerand ca este foarte important pr ei si ptr integrarea lor in societate.
Eden este foarte prietenoasa si prietena tuturor dar are doua prietene favorite cu una dintre ele se intalneste c-am de 2-3 ori pe saptamana fie la ea fie la noi.Nu accept sa-si faca temele cu prietenele dar sunt de acord sa repete cu ele daca au vreun test in ziua urmatoare.Prieteniile sunt ptr relaxare ,distractie .Temele sunt obligatia lor ptr scoala si ptr ei insusi si trebuiesc facute cu concentrare maxima .
Oshry fiind mai retras putin si simtindu-se bine in pielea lui nu prea este prietenos (deci cum ar fi cu nasul pe sus sic ras )dar totusi are cativa prieteni si este tare cautat de ceilalti din jur deci invitam multi copii la noi de obicei si este o adevarata distractie dar tin sa spun ca sunt separati pe varste deci fiecare cu prietenii lui ,jocuriile lui si intimitatea lui.
ingerash
Postat: Friday, November 14, 2014 10:08 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
In fiecare vineri ii vine prietena Madalinei,se inteleg bine,familia ei este ok.Au un an de prietenie deja. hearts Ionut e mai rezervat,dar merge in clubul baietilor o zi pe saptamana,ii place,face sport,diverse activitati.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed