Prezenta paduchilor la copii in gradinite

Options Prezenta paduchilor la copii in gradinite
Subiectul anterior · Subiectul urmator
capshunica08
Postat: Friday, November 19, 2010 11:04 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
si in gradinita frecventata de copiii mei exista un caz de paduchi(asta n-as fi stiut daca fetita mea n-ar fi fost atat de receptiva la discutiile adultilor).Problema n-ar fi asa mare daca mama fetitei cu chiriasi ar fi mai putin indiferenta si si-ar tine copilul acasa pana scapa de ei,insa dumneaei cu toate avertizarile educatoarei ramane sfidatoare(copilul pe zi ce trece are capul mai bogat in lindini stralucitori si miscatoare active).Parintii celorlalti copii nu au fost informati(sa pastram discretia),pe copiii mei ii controlez zilnic de cate 3-4ori pe zi,mi-am tuns baiatul preventiv fiindca era cret ca un miel si mi-era f greu sa-l verific.Ma gandesc sa-i tin eu acasa pana se rezolva cumva problema dar ma simt oarecum raspunzatoare...ceilalti parinti isi trimit linistiti copiii la gradinita,fetita cu paduchi intra permanent in contact cu ei si in scurt timp se va ajunge la epidemie.Va rog sfatuiti-ma ce masuri ar trebui luate deoarece nici educatoarea nu mai stie cum sa procedeze si nu este corect sa suportam cu totii consecintele pt ca un parinte este atat de iresponsabil!
mikaela
Postat: Saturday, November 20, 2010 4:14 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Wow, am mancarimi de cap citind subiectul asta! Capshunica, eu as anunta directorul gradinitei si daca ea/el nu ia masuri, m-as duce la Inspectoratul scolar si chiar la TV (ei sunt tot timpul in cautare de striri pe care sa le transforme in "senzational"). Dar cred ca nu se ajunge pana acolo daca directorul intervine si ia masurile de rigoare, iar daca restul parintilor ar fi instiintati sunt sigura ca toti ar face front comun cu tine. Nu stii nici un parinte din grupa copilului tau caruia sa-i spui si sa se transmita vestea de la unul la altul? Sau asteapta la venire/plecare sa intalnesti mai multi parinti si sa le spui despre asta, sunt sigura ca cineva va face ceva in privinta asta. Mama nu poate sfida regulile si normele dupa care functioneaza gradinita, iar educatoarea daca nu procedeaza conform acestor norme, poate fi si ea sanctionata. Cred ca se poate recurge si la expulzarea fetitei din gradinita, nu ai unde sa citesti normele dupa care funtioneaza gradinita? Cred ca nici educatoarea nu este destul de categorica, altfel nici o mama nu ar sfida asa fara scrupule...
shirel
Postat: Saturday, November 20, 2010 11:43 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
capshunica08 wrote:
si in gradinita frecventata de copiii mei exista un caz de paduchi(asta n-as fi stiut daca fetita mea n-ar fi fost atat de receptiva la discutiile adultilor).Problema n-ar fi asa mare daca mama fetitei cu chiriasi ar fi mai putin indiferenta si si-ar tine copilul acasa pana scapa de ei,insa dumneaei cu toate avertizarile educatoarei ramane sfidatoare(copilul pe zi ce trece are capul mai bogat in lindini stralucitori si miscatoare active).Parintii celorlalti copii nu au fost informati(sa pastram discretia),pe copiii mei ii controlez zilnic de cate 3-4ori pe zi,mi-am tuns baiatul preventiv fiindca era cret ca un miel si mi-era f greu sa-l verific.Ma gandesc sa-i tin eu acasa pana se rezolva cumva problema dar ma simt oarecum raspunzatoare...ceilalti parinti isi trimit linistiti copiii la gradinita,fetita cu paduchi intra permanent in contact cu ei si in scurt timp se va ajunge la epidemie.Va rog sfatuiti-ma ce masuri ar trebui luate deoarece nici educatoarea nu mai stie cum sa procedeze si nu este corect sa suportam cu totii consecintele pt ca un parinte este atat de iresponsabil!

Incercati sa puneti un anunt pe usa asa cum se face la noi cum ca "Frumosul paduche s-a hotarat sa viziteze gradinitza noastra ,rog parinti sa-si verifice copii si sa faca tot posibilul sa i-a masurile necesare "Astfel toti parinti vor citi si poate ceva ,ceva se va schimba!Succes in lupta cu ei.(cu parinti sic ras fiindca ei sunt vinovatii ,uffff)
bereea
Postat: Saturday, November 20, 2010 12:26 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22723
Am primit si noi aviz de la scoala ca au reaparut paduchii.Asa ca am fugit in farmacie si am luat sampon contra paduchilor si un pieptan special (am dat 30 eurobanghead banghead )pe care i-l trec aproape zilnic prin cap , plus ca o controlez zilnic .Pana acum am scapat, dar cine stie
raly
Postat: Saturday, November 20, 2010 8:00 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Exista in farmacii produse speciale pentru aceasta problema atat sampon pentru paduchi si aici dau si exemplu:

Spray pentru paduchi

Si mai nou inventat pieptene electic pentru paduchi

bereea
Postat: Saturday, November 20, 2010 8:04 PM

pieptan electric am eu, aemanator cu cel postat de tine
Ana
Postat: Saturday, November 20, 2010 9:08 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
bereea wrote:
pieptan electric am eu, aemanator cu cel postat de tine
a fost scump?
bereea
Postat: Saturday, November 20, 2010 9:09 PM

30 de euro , dar si cu sampon
Mela
Postat: Friday, November 26, 2010 11:09 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
vai,fetelor,am nevoie de niste sfaturi...
dimineata am vazut-o pe Lara scarpinandu-se pe dupa urechi,automat mi-a sarit gandul la paduchi,am controlat-o si...nu mi-a luat mult pana am dat de un ou de-ala mic.credeti-ma ca mi s-a facut pielea de gaina din cauza scarbei,imi vine sa plang si acum cand ma gandesc ca fiica-mea are asa ceva in capsorul ei mic plans avand in vedere ca ouale stau cel putin 7 zile pana sa iasa insecta,banuiesc ca ii are de mai mult de o saptamana si imi fac procese de constiinta ca n-am controlat-o mai des,faceam asta doar o data pe luna.stiam ca in gradi sunt frecvente cazurile insa speram ca pe noi sa ne ocoleasca.
in fine,acuma trebuie s-o tratez si vreau sa va intreb ce-ar fi mai bine sa-i pun in cap?
otet,maioneza,petrol sau produse de la farmacie? de astea din urma am inteles ca nu sunt intotdeauna eficace.Doamne,sunt asa necajita! cry Mihaita n-are nimic,ma si mir,oricum il tund zero azi,nu se pune problema sa mai ramana cu par in cap si sa ia si el.dar cu Lara? cum sa fac?
am pieptanat-o cu peria mea,daca am si eu? l-am pus pe Mircea sa se uite,cica sunt curata.
ma pregatesc sa merg la o benzinarie din alt oras,dupa petrol.cred ca o sa incerc toate variantele,sa moara toti din capul ei.
shirel
Postat: Friday, November 26, 2010 4:03 PM

Mela wrote:
vai,fetelor,am nevoie de niste sfaturi...
dimineata am vazut-o pe Lara scarpinandu-se pe dupa urechi,automat mi-a sarit gandul la paduchi,am controlat-o si...nu mi-a luat mult pana am dat de un ou de-ala mic.credeti-ma ca mi s-a facut pielea de gaina din cauza scarbei,imi vine sa plang si acum cand ma gandesc ca fiica-mea are asa ceva in capsorul ei mic plans avand in vedere ca ouale stau cel putin 7 zile pana sa iasa insecta,banuiesc ca ii are de mai mult de o saptamana si imi fac procese de constiinta ca n-am controlat-o mai des,faceam asta doar o data pe luna.stiam ca in gradi sunt frecvente cazurile insa speram ca pe noi sa ne ocoleasca.
in fine,acuma trebuie s-o tratez si vreau sa va intreb ce-ar fi mai bine sa-i pun in cap?
otet,maioneza,petrol sau produse de la farmacie? de astea din urma am inteles ca nu sunt intotdeauna eficace.Doamne,sunt asa necajita! cry Mihaita n-are nimic,ma si mir,oricum il tund zero azi,nu se pune problema sa mai ramana cu par in cap si sa ia si el.dar cu Lara? cum sa fac?
am pieptanat-o cu peria mea,daca am si eu? l-am pus pe Mircea sa se uite,cica sunt curata.
ma pregatesc sa merg la o benzinarie din alt oras,dupa petrol.cred ca o sa incerc toate variantele,sa moara toti din capul ei.

Nu incerca doamne fereste cu petrol vrei sa -i arzi pielea ,iubita linisteste-te si noi suntem la tratament acuma ,hohot hohot sunt produse foarte bune in comert cu care mor toti paduchi si oule binenteles.Sunteti exact ca noi la Oshry s-a anuntat ca sunt paduchi veniti in vizita si binenteles ca al meu a si luat ,pana i-am facut controlul si tratamentul ,a umplut-o si pe Eden si pe mine hohot hohot .Rad fiindca m-am obisnuit acuma in fiecare seara facem tratamentul toti au disparut ,eu inca ma mai scarpin dar asta din obisnuitza dar pe pieptan nu mai iese nimic.Puneti-va solutia deci faceti exact ce scrie pe prospect si scapati de ei gandeste-te ce par are Lara in comparatie cu alor mei ,a fost un chin dar am scapat asa ca va tin pumnii ,problema este sa nu se umple din nou ,noi ne dam cu ulei cu rozmarin care nu este iubit deloc de tovarasii paduchi.Succes ,tin pumnii!
raly
Postat: Friday, November 26, 2010 5:04 PM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Mela lasa maionezele si petrolul ca acum nu mai folosesc la nimik!Daca s-a intamplat ,s-a intamplat ce sa-i faci!Fugi la farmacie si ia un sampon ca astea iti spun eu ca-s tare bune!Farmacista te va lamuri ce sa faci!Success!hearts
Mela
Postat: Friday, November 26, 2010 5:19 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Shirel,of,si voi? uff

am fost la farmacie,i-am luat o lotiune si un pieptene special pentru paduchi (ce greata mi-e numai cand scriu cuvantul).am vrut sa comand si o perie electrica,nenea farmacistul a zis ca o pot incerca dar nu s-a dovedit ca e eficienta cu adevarat impotriva lor...asa ca am zis ca incerc intai cu lotiunea.
am rugat-o si pe juf sa spuna parintilor,ca degeaba o curat eu pe fata daca ii ia din nou.na,imediat il tund si pe Mihaita...sper sa scapam repede de ei.
shirel
Postat: Friday, November 26, 2010 5:49 PM

Mela wrote:
Shirel,of,si voi? uff

am fost la farmacie,i-am luat o lotiune si un pieptene special pentru paduchi (ce greata mi-e numai cand scriu cuvantul).am vrut sa comand si o perie electrica,nenea farmacistul a zis ca o pot incerca dar nu s-a dovedit ca e eficienta cu adevarat impotriva lor...asa ca am zis ca incerc intai cu lotiunea.
am rugat-o si pe juf sa spuna parintilor,ca degeaba o curat eu pe fata daca ii ia din nou.na,imediat il tund si pe Mihaita...sper sa scapam repede de ei.

Daca-i faci tratamentul o data pe saptamana binenteles dupa ce o cureti si o dai cu ulei cu adaus de rozmarin chiar daca au toti cei din jur nu se va prinde la parul ei.ghinionul nostru a fost ca nu am gasit la timpul potrivit si a trecut vreo 2 saptamani pana l-au adus ,timp critic cand numai bine au vizitat paduchi gradinitza si binenteles si pe noi.Eu nu i-am tuns fiindca se curatza foarte usor sa stii si dispar imediat ai sa vezi ,nu fii agitata nu este ca pe vremurile noastre ,doamne cat am mai suferit eu din cauza asta fiindca mi-au gasit oua de paduchi odata la scoala ,suferintza care nu vreau nici macar sa ma gandesc la ea sa o transmit copiilor mei de aceea sunt asa de pasiva si iau totul in gluma sic ras brrrrrrrr iar ma mananca capul numai cand ma gandesc la ei!
ingerash
Postat: Friday, November 26, 2010 5:53 PM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Mult succes in lupta cu eicomputerlove va cred ca v-ati ingrozit,mi sa facut pielea gaini citind pe aiciuff
bereea
Postat: Friday, November 26, 2010 9:31 PM

E ingrozitor ca in timpurile noastre mai sunt paduchi...se pare ca devin un lucru obisnuit.Mela cu produs edein farmacie scapi repede de ei, apoi foloseste sampon special care nu mai permite paduchilor sa vino in capusorul ei.Noi il folosim si pana acum, multumesc lui Dumnezeu, a scapat .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed