Prezenta paduchilor la copii in gradinite

Options Prezenta paduchilor la copii in gradinite
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Friday, February 26, 2010 10:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Ce s-au mai distrat dragalasii meihohot ras Ionut mi-a zis ca sunt ca o maimuta care cauta alta maimuta prin blana...of si copii astiabaeh
Nu am gasit nimiccheers Paduchi am auzit ca slabesc "victima",pentru ca se hranesc cu sangeuff
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, February 27, 2010 8:02 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Saptamana asta a fost un documentar despre paduchi, o ora i-am admirat pentru ca si eu eram convinsa ca nu exista dar cica sunt intradevar peste tot. Cine nu scapa de ei este din cauza hainelor, daca ai descoperit unul trebuie neaparat toate hainele de pe tine sa fie spalate la temperatura ridicata, hainele cu care se merge in colectivitate se schimba pe holurile unitatilor si nu se aduc acasa " pe proprietar" ca risti sa mai lasi unul de samanta prin masina, pe hol, prin debara.
Noi nu avem probleme cu paduchii dar acusica vine primara, vin puricii, ma ia groaza cand stiu ca parcurile si spatiile verzi vor colcai de topaitoriuff
Roxanel
Postat: Saturday, February 27, 2010 8:16 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Si pe aici sunt paduchi la gradi, pana acum am scapat. Nu ar fi o problema ca sunt peste tot sampoane, pieptene electric de electrocutat paduchii hohot si asa mai departe.

Si eu am avut paduchi cand am fost la camin, chiar de doua ori, si am scapat de ei fara chimicale si altele ... gazul sa traiasca fetele.hohot
sousourel
Postat: Sunday, February 28, 2010 10:20 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Rasu'plansu', zauras La noi la scoala e ceva foarte comun: copiii mai au paduchi, pureci, raie. Ca si logoped care sta nas in nas cu ei toata ziua, cred ca sunt destul de expusa, dar nu mi s-a intamplat in atatia ani nimic...ma rog, daca nu pun la socoteala niste piscaturi de purice. Cred totusi ca igiena constanta are rolul ei.

Ce ma amuza cel mai tare e ca, chiar zilele trecute, doamna lui Vi de la gradi m-a abordat cu mare groaza, spunanadu-mi ca doua fetite din grupa au pureci si ca vai ce rusine ii e sa-nu cumva sa gasesc urme pe Vi si sa imi imaginez cine stie ce.

In privinta paduchilor, cu baietii e usor. Cum zice Anca: freza scurta, no problem! Cu fetitele cred ca e mai complicat, dar ca una care a patit-o in copilarie, eu pariez pe gazras

Va doresc cat mai putine (sau deloc) incidente neplacute!
bereea
Postat: Sunday, February 28, 2010 11:38 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Paduchi de Italia primiti?si noi am primit acasa hartie ca trebuie sa controlam copilul saptamanal si daca cumva ii gasim chiriasi sa nu vina la gradinita pana nu scapa de ei.
Pana in prezent am scapat si noi, dar o controlez tot timpul...sper sa nu se intample nici de acum.
Deci am ajuns la concluzia ca paduchii sunt mai rai ca tiganii...sunt peste tot.
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, February 28, 2010 2:13 PM

sousourel wrote:
Ce ma amuza cel mai tare e ca, chiar zilele trecute, doamna lui Vi de la gradi m-a abordat cu mare groaza, spunanadu-mi ca doua fetite din grupa au pureci si ca vai ce rusine ii e sa-nu cumva sa gasesc urme pe Vi si sa imi imaginez cine stie ce.

Pai pureci sunt toata vara in parcul public de la atatia caini vagabonzi. Cred ca anul trecut am carat mai multi pureci din parc decat toti purecii care i-au avut cateii de la tara toata vara. Animalele de curte le deparazitezi foarte usor dar apoi cari topaitori din locuri publice. La parterul blocului am avut graduri si tot timpul vecinii uscau rufe in gradina, anul trecut noii proprietari au scos gardul metalic si a ramas cel verde, foarte frumos dar ca au venit comunitarii si faceau nani in iarba de le-a umplut hainele de pureci. Eu sunt exasperata de pureci, parca paduchii ii prinzi mai usor.plans
sousourel
Postat: Sunday, February 28, 2010 5:44 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ufff! Asta da problema. DAr va mutati voi la casuta si scapati si de purecipupici
petro
Postat: Sunday, February 28, 2010 5:47 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Aoleuuuuu fetelor! Am citit tot topicul asta si acum am mancarimi la etaj! Ma innebuniti. Darius incepe gradi maine si are un par mare si cret ca nu ma lasa tat-su sa-l tund. Cred ca o iau razna de aduce musafiri acasa! alcool alcool alcool
Ely
Postat: Sunday, February 28, 2010 8:40 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Uiii ca si la gradi la Karina au fost si sunt anunturi cu paduchi.Mereu intreb sotul daca mai este acel anunt ,ba apare ba dispare si pana la gradi la karina tot vad alte gradinite care au aceleasi anunturi.Eu sunt mereu cu ochii pe ea ,m-am inarmat cu un piepten special in caz ca:Am tot citit pe net tot felul de nebunii ca intri in panica.Aici ca tratament naturist se recomanda otet de mere pus pe par jumatate de ora si gata.Sper sa nu avem probleme ca nu stiu daca Karina ar suporta mirosul.uff
Mela
Postat: Sunday, February 28, 2010 8:59 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
pentru paduchi se gaseste in farmacie un pieptene care ii omoara pe loc,sper si eu sa nu fie cazul sa apelez la el,am auzit si la noi in oras cazuri.pe mine nu ma sperie,am avut cand eram mica,nu mi-e rusine sa recunosc,se intampla,aici nu-i mare tragedie.
snowdrop
Postat: Sunday, February 28, 2010 10:18 PM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
Pentru mamicile din Ro, la intrarea in gradinita nu se face triaj?

La noi la gradinita, la intrare este asistenta si verifica toti copiii - gat si par. (Ma rog, aproape toti, ca fi-miu trece glont pe langa ele, dar se pare ca-i singurul si asa rusine mi-eeee). Apoi, la grupa, doamnele sunt destul de atente si, in orice problema, solicita asistenta (cum ar fi scarpinatul in mod repetat). Si numai spun, ca aproape zilnic ii verific "periuta" alcool

g_nicoleta2000
Postat: Monday, March 1, 2010 3:10 PM

La noi nu se face nici un triaj, cam la 10 zile sunt vizitati de medicul gradinitei dar chiar nu stiu daca-i controleaza si in cap. In privinta scarpinatului repetat a mea cred ca-i campiona, face in mod repetat un soi de cojita pe cap care o tratez, dispare si cand credem ca nu o mai face reapare la loc. Dar nu m-am gandit niciodata daca o sa o creada doamna paduchioasaras , probabil au controlat-o dar s-au lamurit.

Sper sa nu fac cunostinta prea curand cu paduchii, eu am fost in trecut posesoare, avea mama ceva de treaba pe timpul verii si daca ma depista ma trimitea la tara ca sa ma salveze bunica.uff
Culmea este ca paduchii si purecii sunt mai multi in orase decat la tara.
AdrianaC
Postat: Monday, March 1, 2010 4:50 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Noi inca nu semnam condica, nici la gradi la Andrei, nici la Alice la scoala, dar ... stiti cum se spune... niciodata nu e prea tarziu.

Sper sa nu ne pricopsim cu asa ceva. Eu am luat de la o colega in scoala primara si aveam parul lung de tot si a fost tare rau cand a trebuit sa ma tund foarte scurt uff
delfinasa
Postat: Thursday, March 4, 2010 9:03 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Se pare ca de data asta am scapat de chiriasi, dar o tin sub supraveghere sa nu cumva sa ia de acum incolo. Saptamana trecuta am spalat-o preventiv cu otet, adica i-am turnat usor cu o cana cat sa-i inmoi parul, apoi am stors bine, l-am facut coc si i l-am bagat sub caciulita de plastic de baie. Am lasat doar 1/2h timp de actionare, ca sa nu-i ard pielea capului. Am spalat-o apoi cu sampon si am dat-o cu balsam, ca otetul ii uscase parul si scalpul, plus ca e bun contra paduchilor, ca nu se mai prind oualele de el.
claudiana
Postat: Tuesday, June 8, 2010 10:42 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/30/2009
Postari: 363
Locatia: Onesti
Eii!! nu ma asteptam sa gasesc aici o discutie pe aceasta tema.M-a amuzat ce am citit aici, dar va pot spune sincer si fara vre-o jena ca semnez condica la paduchi si chiar foarte recenta problema. in urma cu vre-o 10 zile cea mica se scarpina cu mare elan in cap si am luat-o intai ca pe o gluma si i-am zis ca are paduchi fara sa o caut, vazand ca mancarimea persista m-am uitat in parul ei si i-am gasit chiriasii. Am dat fuga la farmacie am luat un sampon ,a stat 2 zile acasa si am scapat . Am mers frumos si am anuntat educatoarea la gradi si chiar am cautat copii impreuna in cap si am gasit sursa "gandaceilor de par". Spre norocul celei mari ea nu a lut nici unul.Asa ca nu va panicati ca nu-i mare problema...in colectivitate se mai intampla si lucruri mai putin placute.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed