Prezenta paduchilor la copii in gradinite

Options Prezenta paduchilor la copii in gradinite
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Friday, February 26, 2010 5:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Intrarea in colectivitate poate aduce si alte disconforturi pentru copii si parinti in afara celor legate de schimburile de germs dintre copii...Mai sunt probleme cu paduchii in colectivitatile de copii? Cum sa ne ferim si cum sa le tratam daca ne infestam?

Am deschis topicul asta deoarece nu-mi vine sa cred ca inca exista paduchi prin gradinite si scoli, chiar si aici in preamarita America unde toata lumea se asteapta sa gaseasca numai bine. Acum 2 zile ni s-a adus la cunostinta ca a fost depistat un caz de paduchi exact la grupa Karinei, caz raportat de parintii copilului. Copilul nu mai vine la gradinita pana nu scapa de ei si are avizul de ok al pediatrului. Eu am intrat in panica, am controlat-o pe K si nu am vazut nimic. O sa ii fac niste unguente din scratch dupoa retete de pe net pentru asta, ca nu-mi vine sa-i dau cu Raid-urile ce se gasesc prin magazine pentru prevenirea si tratarea nenorocitilor de paduchi uff. Voi v-ati confruntat cu paduchii de cand piticii vostrii sunt la gradinita?
Maria & Mario
Postat: Friday, February 26, 2010 5:46 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Miha , welcome ! Si noi am primit scrisoare informativa de cum a intrat in colectivitate la nursery, acum 2 ani jumatate. Am scapat pana acum ! La scoala la fel, au reguli stricte : fetele cu parul bine prins in coada , clamitze la breton , baietii tuns scurt , cica ar trebui verificat o data la doua saptamanani cu un pieptan special, de ala foarte des ! La fel, pana acum - am scapat !
Cica in fiecare an nu exista scoala care sa nu se confrunte cu problema asta !
Si in prime time la TV sunt vreo 4 reclame cu produse de " exorcizare " , in 15 minute rezolvi problema !
asa ca ..... nu e doar America ! Semnam condica si la UK ! angel
monique
Postat: Friday, February 26, 2010 5:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Uaaau,,, am ramas cu gura cascata! Sincer, nu m-am gandit pana acum la problema asta... Nu au fost cazuri la noi, slava Domnului, insa stiu o prietena care s-a pricopsit cu asa ceva din spital, unde a stat cu fetita ei. Deci, sunt prezenti peste tot!sorry1
marivic
Postat: Friday, February 26, 2010 6:16 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Si eu am avut la grupa acum 2 saptamani o fetita,....situatie nasoala tare,ca sa zic asa,caci familia este de o curatenie sora cu obsesia,si mi-era atat de jena sa-i spun mamicii,....nervi Mi-am facut curaj si i-am spus,ca am observat ca fetita ei se scarpina si eu am oprit-o in clasa singura,cand ceilalti au plecat la masa si sub pretextul ca are un par foarte des si carliontat care ii iese mereu din coada,m-am prefacut ca ii leg parul si am luat-o la control.Am observat ca avea lindeni si ca atare i-am spus mamicii.I-am recomandat un sampon de la farmacie,pe care il stiam ca da rezultate,caci si eu m-am confruntat cu aceasta problema cu copii mei, in gradinita.Ultima experienta de acest gen a fost acum 6 ani cu Bogdan la gradinita.uff uff uff Asta este,....asta este colectivitatea,....sorry
sweet angel
Postat: Friday, February 26, 2010 6:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
am lucrat si eu la una cu 2 copii mici aici in italia un an in urma si am vazut in baie sampon pt paduchi, am intrebat-o imediat daca au copii paduchi dar a zis ca ii spala preventiv ca sunt cazuri la gradinita.
marivic
Postat: Friday, February 26, 2010 6:27 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Se poate Lia,da,si preventiv,....ca sa fi mai sigur,...
t-mihaela
Postat: Friday, February 26, 2010 6:45 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Semnam si noi condica la paduchiosi alcool nu ca ii avem dar daca nu esti atent te poti umple si la noi in minunata canadica.Cred ca paduchii si mustele nu pot fi eradicate de nicaieri hohot Deci noi avem instructiuni de prevenire adica control regulat acasa ,copiiii sun t invatati sa nu stea cap in cap sa nu-si imparta caciula, peria de par ,hainele .Eu o caut zilnic pentru ca Diana are par lung si il poarta nedesfacut desi aici tre sa intervin cu ceva reguli box2 IN hartia noastra srie ca nu exista produse de prevenire ,sampoanele doar omoara nu si previn oare
Fluturas
Postat: Friday, February 26, 2010 6:47 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si la noi in fiecare an trimit acasa hartii pentru a preveni sau trata paduchii,dar noi pana acum am scapat.nu mai e asa greu cu ei ca pe vremea cand eram noi mici....ii dai odata/2 ori cu sampon si gata,ai scapat.totusi,speram sa nu avem de-a face cu ei
shirel
Postat: Friday, February 26, 2010 6:49 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
hohot hohot hohot Venim si noi in clubul tara cu paduchi deci ISRAEL.
si ca sa va povestesc am avut si noi chiar in urma cu o luna ,binenteles ca aici se stie ca din cauza caldurii paduchii isi fac de cap prin scolii ,licee mare lucru daca nu si in facultatii.
Deci am observat-o pe Eden ca se c-am scarpina in cap ,am controlat-o si poftim ...paduchi.Vreau sa spun ca prima reactie a fost ceva de groaza aaaaaaa nu se poate ,voi stiti cum era in Romania daca aveai paduchi si eu stiu ca lui maica mea i s-a parut odata ca am si mi-a si turnat o sticla de gaz in cap si aveam un par lung deci am trecut prin cosmar cu asta.
deci copilul meu astazi sa aiba paduchi m-am speriat groaznic dar numai timp de 5 minute .I-am cumparat sampo si conditioner ,pieptan des am spalat-o curatat-o si asa a trecut totul .am anuntat la gradinitza ,educatoarea foarte pasiva stia deja ca existau in grupa lor si ca este si perioada alcool alcool .Asa ca fetelor ,este ceva normal,nu va agitati nu este si nu apare daca copilul nu este curat cum ne spuneau prostii in Rom odata ,paduchii nu au nimic cu curatenia sau daca nu se spala pe cap.
Acuma rad in hohote la chestii de paduchi hohot hohot asta pana intr-o zi cand doamne fereste voi avea si eu sic nervi nervi pale pale alcool alcool
Maria & Mario
Postat: Friday, February 26, 2010 6:59 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Sampon preventiv nu am auzit sa existe !
Shirel, cred ca si eu as reactiona initial tot cu groaza ! da' vorba aia : Paduchele la loc curat si parfumat trage , asa ca ! hohot
ingerash
Postat: Friday, February 26, 2010 7:11 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Pana acum am scapat.Copii nu au avut niciodata paduchi.hohot hohot hohot M-am pus acum pe verificathohot hohot hohot
Andi&Mariuca
Postat: Friday, February 26, 2010 9:53 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
ma surprinde intr-un fel ca exista si in tarile civilizate problema asta. noi nu am avut asa pana acum. Andi este mereu revolutionat la maximum, adica tuns periuta si cred ca misculantii aia ar sta cu mare greutate in freza lui!hohot

insa....cand eram eu copil aveam placerea nebuna de a lua caciulile altor copii de la gradinita si m-am procopsit de cateva ori cu paduchi de saraca bunica mea a crezut ca o va rade tot satul!ras
delfinasa
Postat: Friday, February 26, 2010 9:55 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Wow, din cate citesc si la voi, sunt peste tot. Nu e o rusine, Doamne fereste, i se poate intampla oricui sa-i capete. Eu sunt doar in garda pentru ca fii-mea are parul lung, si chiar nu vreau s-o tund sau sa-i ard parul cu tot felul de chimicale daca este sa se infecteze. Eu nu reusesc sa vad nimic la ea in par; poate chiar nu are, dar nu o s-o las asa doar cu verificarea la ochean. In seara asta o bag la spalat preventiv cu Listerine (apa de gura foarte tare) si otet alb, fiecare tinut cate 2 ore succesiv, cu parul bagat in shower cap, apoi balsam (azi o spal cu al meu, dar maine o sa cumpar de cocos, ca se pare ca nu-i agreeat de paduchi). O sa incerc s-o spal la 2 zile pe cap timp de cateva saptamani. Sunt oripilata de ce povesti citesc pe net; sunt persoane care-au incercat cu lunile sa scape de ei, s-au tuns, si-au dat cu solutii prescrise de dotori si tot cu metode rudimentare au scapat de ei.
Pe net am mai citit de spalarea cu detergent de vase (ia grasimea bine), apoi cu maioneza sau Vaseline, sampon cu teatree, pieptanat cu cel mai des pieptene.
Sa ne fereasca Dumnezeu de chiriasi la etaj!uff
KRYS85
Postat: Friday, February 26, 2010 10:03 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Ups,nici noi nu ne-am confruntat niciodata cu paduchii,si sper totusi sa nu avem niciodata!!Mama ca acum ma uit toata ziua in capul lui Danielhohot hohot !!!
shirel
Postat: Friday, February 26, 2010 10:14 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
delfinasa wrote:
Wow, din cate citesc si la voi, sunt peste tot. Nu e o rusine, Doamne fereste, i se poate intampla oricui sa-i capete. Eu sunt doar in garda pentru ca fii-mea are parul lung, si chiar nu vreau s-o tund sau sa-i ard parul cu tot felul de chimicale daca este sa se infecteze. Eu nu reusesc sa vad nimic la ea in par; poate chiar nu are, dar nu o s-o las asa doar cu verificarea la ochean. In seara asta o bag la spalat preventiv cu Listerine (apa de gura foarte tare) si otet alb, fiecare tinut cate 2 ore succesiv, cu parul bagat in shower cap, apoi balsam (azi o spal cu al meu, dar maine o sa cumpar de cocos, ca se pare ca nu-i agreeat de paduchi). O sa incerc s-o spal la 2 zile pe cap timp de cateva saptamani. Sunt oripilata de ce povesti citesc pe net; sunt persoane care-au incercat cu lunile sa scape de ei, s-au tuns, si-au dat cu solutii prescrise de dotori si tot cu metode rudimentare au scapat de ei.
Pe net am mai citit de spalarea cu detergent de vase (ia grasimea bine), apoi cu maioneza sau Vaseline, sampon cu teatree, pieptanat cu cel mai des pieptene.
Sa ne fereasca Dumnezeu de chiriasi la etaj!uff

Nu stiu daca exista la voi dar este ulei de rozmarin ,paduchii nu-l suporta .Pe Eden o pieptan in fiecare zi cu el si nu avem nici urma de ei acum .Exact de asta imi era tare frica sa nu trebuiasca sa o tund ca are un par super frumos apropo exact la fel ca a lui Karina,orcum se pare ca nici paduchi nu prea sunt obisnuiti sa traiasca cu caldura de aici si chiar mor repede si noi am folosit numai produse naturale.
Stai linistita ,Delfineasa se poate repede scapa de ei lumea pe net deobicei exagereaza!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed