Pozele atasate!

Options Pozele atasate!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
vanina
Postat: Tuesday, January 15, 2013 4:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Tocmai am observat ca pozele atasate la mesaje nu se mai pot sterge.

Shirel, imi cer scuze ca ti-am spus ca se pot sterge, aveai dreptate: raman pentru totdeauna pe forum daca nu se sterg in perioada in care e valabila editarea mesajelor (care pare a fi limitata).

Nu am gasit scris in regulament nimic despre aceasta perioada. De altfel, propun sa se introduca editarea mesajelor nelimitate macar, daca nu chiar optiunea de a-ti sterge propriile mesaje postate.

Oricum vreau sa stiu cat timp de la atasarea pozelor se pot sterge sau cat timp ai voie sa iti editezi mesajele?

Anelise
Postat: Tuesday, January 15, 2013 4:47 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17380
Locatia: Ro
Vanina, din ce am observat eu, 24 de ore, dar poate gresesc. pupici
kali
Postat: Tuesday, January 15, 2013 4:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14284
vanina wrote:
Tocmai am observat ca pozele atasate la mesaje nu se mai pot sterge.

Shirel, imi cer scuze ca ti-am spus ca se pot sterge, aveai dreptate: raman pentru totdeauna pe forum daca nu se sterg in perioada in care e valabila editarea mesajelor (care pare a fi limitata).

Nu am gasit scris in regulament nimic despre aceasta perioada. De altfel, propun sa se introduca editarea mesajelor nelimitate macar, daca nu chiar optiunea de a-ti sterge propriile mesaje postate.

Oricum vreau sa stiu cat timp de la atasarea pozelor se pot sterge sau cat timp ai voie sa iti editezi mesajele?

S-a mai discutat asta ceva vreme in urma dar nu mai stiu unde. Nu mi se pare ok chestia cu editarea nelimitata a mesajelor pentru ca se mai trezeste unul-altul cand pleaca de pe forum sa stearga tot ce a postat sau schimba sensul discutiei ulterior, incat nu mai are cursivitate - cum s-a si intamplat, de altfel, candva. Initial asa a fost, apoi, din varii motive obiective, s-au facut schimbari pe care le aprob. Toate acestea au fost discutate la timpul lor, deci daca ai rabdare, sigur le gasesti rasfoind forumul.

Butonul edit, la fel ca si atach, este valabil 24 ore - http://forum.7p.ro/Butonul-Attach.aspx?g=posts&t=3787&p=1-. Cum nu ai cum sa le stergi fara respectivul, e logic ca pozele raman pe forum. Totusi, tin minte ca parca putea Adriana sa le stearga la cerere.

Oricum, din acest motiv e bine de folosit site-uri care gazduiesc foto, pe care le poti sterge cand doresti -cel putin in cazul meu, asta e motivul principal pentru care folosesc photobucket-ul.
vanina
Postat: Tuesday, January 15, 2013 5:06 PM

kali wrote:

S-a mai discutat asta ceva vreme in urma dar nu mai stiu unde. Nu mi se pare ok chestia cu editarea nelimitata a mesajelor pentru ca se mai trezeste unul-altul cand pleaca de pe forum sa stearga tot ce a postat sau schimba sensul discutiei ulterior, incat nu mai are cursivitate - cum s-a si intamplat, de altfel, candva. Initial asa a fost, apoi, din varii motive obiective, s-au facut schimbari pe care le aprob.

Mie mi se pare foarte normal sa ai dreptul asta. Tie, ca moderator, nu-ti pasa pentru ca poti sterge si mesajele altora nu numai ale tale.
Sincer, nici nu m-am gandit la asta pana acum pentru ca stiu ca peste tot ai dreptul sa faci ce vrei cu informatiile si pozele postate de tine, asa ca nu-mi faceam griji. Dar de cand tot vad suspendari si certuri pe aici am deschis ochii si ma intereseaza drepturile mele de utilizator.
Si daca se schimba cursul unui subiect, nu vad nici o problema, ca doar un forum nu ar trebui sa fie o mare arhiva a vietii unora.
AdrianaC
Postat: Tuesday, January 15, 2013 5:10 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17615
Locatia: Bucuresti
Vanina, regulamentul acestui forum specifica foarte clar aceste aspecte si vei gasi acolo toate raspunsurile la intrebarile tale.

Kali ti-a raspuns intr-un mesaj anterior, la fel si Anelise, ambele raspunsuri fiind perfect valabile.

In momentul in care te-ai inscris pe acest forum se presupune ca ai citit regulamentul si ai fost de acord cu el. Nu inteleg de ce brusc ai atatea nelamuriri si spui ca nu iti cunosti drepturile tale de user si asa mai departe.

Te rog sa recitesti regulamentul si in cazul in care consideri ca vrei sa te retragi din diverse motive (fie pentru ca nu iti place atmosfera, fie pentru ca nu iti poti edita mesajele mai mult de 24 ore..., etc), te rog sa ma anunti pentru a inchide contul. Sper sa nu fie cazul, dar nu decid eu pentru altii.

computerlove
kali
Postat: Tuesday, January 15, 2013 5:18 PM

vanina wrote:
Mie mi se pare foarte normal sa ai dreptul asta. Tie, ca moderator, nu-ti pasa pentru ca poti sterge si mesajele altora nu numai ale tale.

Ca sa te linistesc, iti spun ca sunt moderator la un numar limitat de sectiuni. In ce priveste restul, am acelasi regim ca orice alt user.

Cu toate astea, nu ma deranjeaza aspectul semnalat de tine si-mi asum ceea ce postez; nu simt nevoia sa revin cu completari.
vanina
Postat: Tuesday, January 15, 2013 5:18 PM

Nu e cazul sa vreau sa-mi suspend contul!

Dupa cum am si mentionat, am indemnat si alti membri (in mod eronat) sa-si posteze pozele prin attach pentru ca eu credeam ca se pot sterge! Am citit regulamentul dar nu este mentionat nimic despre acest aspect.

Am deschis acest topic la sectiunea Propuneri

Nu am nicio legatura cu certurile din ultimele zile si nici nu vreau sa ma suspend.

Doar propun ceva!

Edit: recitind regulamentul tin sa mentionez ca nu este specificat foarte clar!
kali
Postat: Tuesday, January 15, 2013 6:11 PM

vanina wrote:

Edit: recitind regulamentul tin sa mentionez ca nu este specificat foarte clar!

Cu riscul de a ma repeta, exista subiecte in care s-a dezbatut deja problema aceasta iar daca ai rabdare sa cauti, le vei gasi. Poti incerca pe la " propuneri " ( subiect in 2 parti ) sau la " help " sau la " probleme tehnice ". Intre 2006-2008 s-au reglat lucrurile astea si cred ca vei gasi raspunsul la intrebarile tale - oricum, nu tin minte ca tu sa fi postat fotografii decat foaaarte rar.
vanina
Postat: Tuesday, January 15, 2013 6:23 PM

kali wrote:

Cu riscul de a ma repeta, exista subiecte in care s-a dezbatut deja problema aceasta iar daca ai rabdare sa cauti, le vei gasi. Poti incerca pe la " propuneri " ( subiect in 2 parti ) sau la " help " sau la " probleme tehnice ". Intre 2006-2008 s-au reglat lucrurile astea si cred ca vei gasi raspunsul la intrebarile tale - oricum, nu tin minte ca tu sa fi postat fotografii decat foaaarte rar.

Ei... nu am asa multa rabdare ras oricum si regulamentul e vechi, un update nu strica ;)
Nu-mi fac griji momentan pentru ce am postat, pentru ca am avut grija sa nu spun prea multe din viata mea(cred sau sper), dar stiu ca multi membri o fac.
Nu stiu exact ce legi exista pe la noi legate de internet, dar cred ca in cativa ani se vor reglementa chestiile astea legate de datele personale si vom avea dreptul sa manipulam orice postam.
AdrianaC
Postat: Tuesday, January 15, 2013 8:40 PM

Vanina, la regulament in sectiunea de mesaje era precizat:

"Mesajele introduse nu vor mai putea fi sterse de pe forumul 7 pitici, cu exceptia cazurilor de incalcare drepturi de autor sau daca administratorii sau moderatorii considera de cuviinta.."

Totusi, daca consideri ca nu este suficient de explicit, am luat in calcul propunerea ta si am adaugat:

"Orice mesaj postat de catre utilizator poate fi editat in termen de maxim 24 de ore de la ora postarii initiale."

Sper ca acum este suficient de clar si toata lumea e multumita si linistita computerlove
vanina
Postat: Tuesday, January 15, 2013 8:47 PM

Multumesc, dar propunerea era alta sic

Poate in viitor cand se va mai modifica ceva pe aici, sau pe partea tehnologica, utilizatorii vor avea dreptul sa-si stearga contul cu tot cu continut (asta ca o ultima optiune in caz ca vor sa-si stearga mesajele) cum e permis pe site-urile de socializare ca facebook-ul si nu numai.

Nu mi-as schimba/sterge nimic de pe contul meu, dar m-as simti mai in siguranta sa stiu ca am posibilitatea asta.
computerlove
AdrianaC
Postat: Tuesday, January 15, 2013 9:12 PM

In general pe forumuri nu poti face acest lucru pentru ca acolo sunt postate mesaje pe diferite teme, iar daca userii ar incepe sa isi stearga din mesajele postate subiectele deschise nu ar mai avea nicio logica si nu ar mai putea fi urmarite de restul userilor interesati.

Pe site-urile de socializare situatia este cu totul altceva, pentru ca acolo practic e ca si cum ai avea pagina ta, unde faci ce vrei tu, iar ceilalti vin si posteaza sau nu mesaje la tine..., iar faptul ca iti stergi contul cu totul nu ii afecteaza cu nimic pe cei care mai au conturi pe site-urile respective. La fel si cu site-urile care gazduiesc poze, pozele iti apartin si daca maine vrei sa renunti sa le mai gazduiesti acolo o poti face, fara insa a afecta subiecte / postari de interes pentru alti useri.

In functie de legislatie, ne vom adapta si noi la modificarile ce vor aparea, atunci cand va fi cazul.

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

computerlove
vanina
Postat: Tuesday, January 15, 2013 9:45 PM

Inteleg ce vrei sa spui, Adriana, dar nu cred ca userii ar face chestia asta prea des, pentru ca au si ei avantajele lor (pot tine evidenta unor lucruri-de ex. greutatea si inaltimea copiilor, sau ce regim de mancare aveau in nu stiu care ani etc.).

Pe facebook ai voie sa stergi/editezi orice mesaj postat de tine pe oriunde (deci si acolo poti face un subiect sa fie fara logica), e cam aceeasi situatie, numai ca utilizatorii sunt si moderatori ai propriilor pagini.

In legatura cu pozele atasate chiar ar trebui sa existe optiunea de stergere a lor (care e echivalenta cu stergerea pozelor de pe photobucket sau altele), in felul acesta ar fi folosita optiunea de atasare a pozelor de mai multi utilizatori firstprize

Multumesc pentru raspunsuri Anelise, Kali, AdrianaC
computerlove
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 16, 2013 1:49 PM

Intrucat structura forumului nu permite accesul diferentiat la continutul mesajului si la poza atasata intr-un mesaj, acest lucru nu este posibil.

De aceea, majoritatea membrilor au optat pentru site-uri dedicate de gazduire poze si incarca aici doar url-ul, astfel in momentul in care vor sa nu le mai apara o poza, e suficient sa o stearga de pe site-ul de gazduire poze...

Multumesc pentru intelegere.
shirel
Postat: Friday, November 27, 2015 10:38 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11772
Locatia: israel
Ce m-as bucura cumva sa ae poata atasa fotografiile direct de pe telefon..mi-ar fi asa usor sa mai postez fotografii cu noi.M-am facut asa comoda si lenesa ca daca nu am ceva la indemana cum ar fi pozele nu mai chinui sa le postez de pe calculator.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed