Povesti reale din viata.

Options Povesti reale din viata.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Friday, June 13, 2008 7:36 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Shirel,m-a impresionat povestea ta.Si eu simt ca si tine,nu-mi gasesc locul aici in Romaniauff ,cu parinti relatiile sant reci,nu-i intereseaza ca au 2 nepoti,cu soacra mereu am de furcanervi maseluta ,cumnatele sant cele care isi trag focul la oala lor.Sotul sa adaptat deja in Irlanda,aseara am vorbit cu el si zice ca oamenii sant deosebiti de calzi,politicosi si veseli.Mi-a spus ca el va face tot posibilul sa ne ofere un acoperis si locuri la gradinita pentru copii.Si el este dezamagit de viata din Romania,inca din copilarieuff
Aseara mi-a mai spus ca iubirea ce ne-o poarta il face puternic,ii da putere sa munceasca pentru noiangel si sa nu mai cumpar nimic pentru casa in Romania pentru ca la anul vom fi stabiliti acolo si incepem o noua viata flowers flowers flowers mi-am sters din suflet si din minte toate indoielile induse de soacra si anturajul invidios.Acum sant linistita si simt ca ma iubeste,asa cum zice Vasi,mai mult ca pe propria viataangel

Felicitari fetelor care au avut curaj sa faca aceasta schimbare firstprize pupici pupici pupici
Ely
Postat: Saturday, June 14, 2008 1:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Shirelbravo flowers

La noi a fost asa.Am facut cununia civila si dupa o luna sotul a plecat in Qatar cu contract prin hotel Marriot.Dupa 6 luni am dat si eu interviu cu toate ca nu lucram in domeniu ,dar am avut bafta datorita sotului care era tare nerabdator sa vin la el dar si eu la fel de nerabdatoare.. sic .Dupa aproape 3 ani, prin transfer am ajuns in Portugalia,iar acum ne pregatim pentru Spania.Adevarul este ca ne-am saturat de schimbat tari,nu-i deloc simplu dar asta este.flowers .
carla
Postat: Tuesday, June 17, 2008 12:28 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
pentru cele care traiti in strainatate,am o intrebare:undeva,in sufletul vostru exista vreo parere de rau ca ati plecat din tara,ca n-ati mai incercat aici?
mamiemi
Postat: Tuesday, June 17, 2008 1:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Impresionante povesti de viata!

Cristy, dar e greu sa vii in vizita in Romania? (sper sa numa insel, dar parca tu spuneai ca uneri plangi de dor)
shirel
Postat: Tuesday, June 17, 2008 1:23 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
mamiemi wrote:
Impresionante povesti de viata!

Cristy, dar e greu sa vii in vizita in Romania? (sper sa numa insel, dar parca tu spuneai ca uneri plangi de dor)

Imi pare rau ca tocmai eu am sa-ti raspund pina la Cristy.
Cristy a fost anul asta in Romania,dar tu crezi ca o luna de vizita poate
inlocui clipele pe care le petreci in afara.Petrecerile de la scoala ,gradinita cind toti copii vin cu ambii bunici copii lui Cristy nu
satisfactia asta ,si pe Cristy o doare tare,si cit de tare o inteleg .
Este greu sa fii departe de cei dragi nu conteaza ca ai trecut si de 30 de
ani dar sa stai de vorba cu mama ta ,sa primesti un sfat chestiile astea
iti lipsesc,cu toate ca la rindul tau ti-ai format familia ta in strainatate.
shirel
Postat: Tuesday, June 17, 2008 1:31 PM

carla wrote:
pentru cele care traiti in strainatate,am o intrebare:undeva,in sufletul vostru exista vreo parere de rau ca ati plecat din tara,ca n-ati mai incercat aici?

Carla eu una nu simpt nici o parere de rau,cred ca pasul de a iesi din Romania definitiv a fost ceva care trebuie sa mi se intimple,de ce ? nu simteam ca acolo imi este locul.Romania va ramine tot
timpul tara in care m-am nascut,am crescut dar si tara in care am fost cit de cit chinuita psihic,mental,o iubesc dar nu simpt ca am pierdut ceva
ca am parasit-o.Plus de asta eu aproape in fiecare an o vizitez,am o locuinta
acolo si multe amintirii.
In rest nu am nici o parere de rau in sufletul meu,imi place sa o vad
cum se dezvolta din an in an si este ceea ce-i doresc sa ajunga in sensul
bun al cuvintului ca orice tara dezvoltata si democrata din lume.
carla
Postat: Tuesday, June 17, 2008 11:11 PM

Intreb si eu pentru ca asa imi vine cateodata sa-mi fac bagajul si sa plec intr-o tara unde as putea sa le asigur un altfel de viitor copiilor mei,aici,uneori simt ca ma zbat prea mult in zadar.Si e un HAOS la noi in tara acum...
mihaela75
Postat: Wednesday, June 18, 2008 1:06 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu una nu am pareri de rau,eram la inceput de drum in cariera, abia imi luasem definitivatul, faceam planuri pentru grade cand deodata mi s-a facut negru in fata ochilor si am zis ca gata,asta nu-i viata closedtopic ,am inceput sa caut joburi afara ,trimis CVuri pana si in China hohot .Eram suparata rau ca toata energia mi-o cheltuiam pe cum sa o sterg din Ro.angry Nu voi regreta niciodata pasul facut firstprize
carla
Postat: Wednesday, June 18, 2008 10:31 AM

Bravo,Mihaela.Mie imi pare rau ca n-am plecat si eu dupa terminarea facultatii,ca dupa ce m-am titularizat mi-a fost frica,lene...sa-mi iau inima in dinti si sa ma arunc in necunoscut.Dar acum m-am cam saturat,mai ales ca invatamantul merge din ce in ce mai prost la noi.
Cristy
Postat: Wednesday, June 18, 2008 8:25 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel

Shirel pupici pupici

Mamiemi, asa cum a spus si Shirel ( si nu mai repet) ma apuca dorul de casa si de locurile din romania, nu ma plang, ca oicine care a plecat din tara si eu sunt multumita de pasul facut dar sunt si o nostalgica de felul meu .. deci angel

Carla, parerea mea este ca va fi mai greu cu copii plecarea din tara si mult mai complicata, a avut sotul o gargauna sa plece din Israel in Canada si m-am opus cu putere .. nu numai ca copii mei si cu mine suntem privati de rudele apropiate din partea mea, acum sa le despartim si de rudele de aici? Si Haim este la fel de nostalgic ca si mine ... este de ajuns unul sa simta dor de tara si de famile .. altfel mi-l fac partener de suferinta uff si atunci cine imi mai spala lacrimile ?angel (ce egoista sunt sic )
carla
Postat: Wednesday, June 18, 2008 10:28 PM

Asa e,Cristy,e greu cu copiii aici,dar in alta tara,unde n-ai pe nimeni?Totusi am sa raman cu o parere de rau tot timpul ca n-am incercat.Cand am terminat facultatea,tata era bolnav si am venit acasa...am pastrat in suflet mult timp dorul dupa Cluj-ul studentiei...si am ramas aici si se aduna an dupa an tot sperand.Acum au venit copiii,ne-am facut proiectul pentru casa,dar in sufletul meu a ramas o unda de indoiala.Daca...?Se spune ca acolo unde ti-e familia,acolo ti-e si casa,deci...cum ne este scris...
shirel
Postat: Wednesday, June 18, 2008 10:33 PM

Sa stiti ca totusi daca copii sint inca mici se adapteaza foarte repede
oriunde si isi fac prieteni.Eu as da un sfat este bine sa incercati,cineva
care a vrut sa incerce si a renuntat ar fi bine sa incerce cum este si in
afara ca nu dupa aceia sa aiba pareri de rau ca am avut ocazia si nu am
incercat.Incercati si atunci veti afla raspunsul.Sint unii care se acomodeaza foarte repede si alti care nu pot si gata trebuie sa se intoarca.
bereea
Postat: Monday, September 29, 2008 10:42 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22725
Am plecat din tara acum 8 ani.La inceput a fost doar o idee :sotul meu isi dorea mult sa plece din tara, desi castigam binisor, dar nu aveam o casa a noastra. apoi a intervenit ceva care m-a hotarat ca locul meu nu-i aici.Lucram de 9 ani in invatamnat, intr-un sat la vreo 7-8 km de oras, dar m-am hotarat sa incerc sa ma titularizez in oras.Asa ca am dat concurs, am obtinut o nota bunicica si m-am prezentat la repartizari.-Cand mi-a venit randul sa-mi aleg scoala , surpriza.Inspectorul imi spune ca nu este posibil sa iau loculla scoala respectiva pentruca este o alta invatatoare a carei parinti lucreaza acolo si vor sa fie cu totii impreuna.I-am zis ca aspectul acesta nu ma intereseaza , am luat nota mai mare , e dreptul meu."domnu' " a inceput cu tot felul de amenintari, tipa in gura mare ca cine sunt eu ca-mi permit sa-l contrazic, etc.Vreau sa spun ca nimeni nu a luat atitudine , desi eu veneam cu argumente valabile.
Asa ca i-am aruncat foile in fata ,le-am spus sa le fie rusine tuturor pentrulasitate si pentru ca se fac ca nu aud si nu vad nimic si am iesit afara.Acest lucru m-a scarbit atatde mult de sistemul romanesc e invatamant , incat mi-am cumparat viza pentru Italia si am plecat.A fost greu, nespus de greu, dar dupa 3 luni a venit si sotulmeu si , incetul cu incetul ne-am sistemat.
Daca imi pare rau ca am plecat din tara?Penru nimic in lume.Tara mea este aici si aici ma simt bine si fericita.Deocamdata nu vreau sa ma intorc in Romania.Nu stu ce voi face in viitor.
Singurul regret este ca imi lipsesc parintii de nepoata lor si viciversa.Merg in fiecare an in tara pentru ei, pentru ca mometan, nu ma atrage nimic altceva.
Rody
Postat: Monday, September 29, 2008 10:56 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Bren,mama lor de romani afurisitidisputa1 banghead Rusineboxing Bine ca esti fericita acolo unde estipupici pupici pupici
t-mihaela
Postat: Monday, September 29, 2008 11:59 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
bereea wrote:
.Inspectorul imi spune ca nu este posibil sa iau loculla scoala respectiva pentruca este o alta invatatoare a carei parinti lucreaza acolo si vor sa fie cu totii impreuna.I-am zis ca aspectul acesta nu ma intereseaza , am luat nota mai mare , e dreptul meu."domnu' " a inceput cu tot felul de amenintari, tipa in gura mare ca cine sunt eu ca-mi permit sa-l contrazic, etc.Vreau sa spun ca nimeni nu a luat atitudine , desi eu veneam cu argumente valabile.
.

Bereea , sa-ti zic o faza ce-am patit eu intr-un an la niste repartitii.Eram in Iasi ,nu terminasem colegiul si vroiam post sa suplinesc pe undeva pana termin scoala ( de fapt vroiam sa fug de barbata-meu hohot dar asta e alt subiect guns )Deci ,stau acolo in aglomeratia aia din sala de mi se face rau , eram gravi cu Diana prin 5 luni ,si cand sa-mi aleg satucul unde sa-mi ingrop oasele pac apare una ca ea are 5 copii de crescut si ca ea locuieste acolo in sat si are dreptul desi nota era muuuuult sub a mea.Inspectorul i-a dat dreptate ca cum sa ia painea de la gura unei femei cu 5 copii si car vai , chiar locuieste acolo in sat.Stau si ma gandesc , invatamantul romanesc si-a facut-o cu mana lui, a respins oameni capabili cu buna stiinta pe motive de mai mare rasul.In loc sa zica mersi ca o proasta ca mine vrea sa se infunde in cucuietii din deal doar sa scape de barba'su desi avea o nota de se putea duce mult mai aproape de oras...Dar asta a fost acum 11 ani poate acum s-au mai desteptat ca dupa titularizare am fost repartizata de computer pe baza de optiuni.Atunci n-a mai aut nimeni ce comenta.Si chiar si atunci ...dar mai bine tac ca si as atrancanesc cam mult.Carla, incearca ,dar nu risca totul, emigrarea e o problema asa de spinoasa mai ales la varsta noastra si cu copii ...cand ai 20 de ani iti pui desaga in spinare si ai sters-o dar dupa 30 de ani e mai greu uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed