Poftele in timpul sarcinii

Options Poftele in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Elia
Postat: Monday, February 20, 2006 10:41 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Bai, daca va spun care e situatia mea cu 4 saptamani inainte de DPN, nu ma credeti. Am ales un spital si o doctorita, dar ultima data cand am fost nu am fost prea incantata de ea ( nu o vazusem pana atunci, stiam insa de ea ca e singura care vb engleza), nu mi s-a parut prea prietenoasa si mai ales nu prea mi-a raspuns la intrebari, adica trebuia sa insist ca sa imi spuna ceva (pe principiul ca stie ea mai bine, ce tre sa stiu si io -- ceaa ce la mine nu functioneaza, io tre sa stiu si asa e normal, ca e copilul meu si corpul meu, deci decizia mea). Asa ca am tot cautat alte spitale si am gasit unul la care fac cezariana asa cum vreau io (adica iti lasa epidurala 48 de ore dupe operatie) si cica au si astia un dr care vb engleza la perfectie si pretul e doar un pic mai mare decat la primul spital. Joi ma duc la consultatie si daca imi convine totul, nasc aici. Chiar radeam ca unele femei stiu unde si cu cine o sa nasca dinainte de a ramane gravide, iar io mai am 4 saptmani si inca nu stiu (ca sa nu mai spun ca nici numele copilului nu l-am ales).

Si ca sa nu fiu complet off topic, tocmai am mancat o inghetata de ciocolata cu menta de ma ling si acum pe buze...
taki
Postat: Monday, February 20, 2006 11:02 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
La clinica unde merg eu, sunt 9 doctori. Cred ca pana acum am vazut vreo 7 din ei, dar de 2 luni incoace ma programez numai la unul, adica la boss-ul clinicii, ca cica e renumit.
Cand am intrebat cu cine am sa nasc, raspunsul a fost: " cu cine o sa fie de garda ", iar daca nasc noaptea am sa nasc cu boss-ul ca locuieste deasupra clinicii.
Si uite asa, probleme la noi, cele de peste hotare...
Acum nu ma mai intereseaza cu cine nasc, ma cunosc aproape toti, dar ce te faci daca dau peste unul care nu vorbeste engleza. In japoneza ma descurc eu, dar la termene medicale ma blochez...sper sa fie sotul prin preajma.
Cu dreptul inainte ca altfel nu se poate!
mihaela75
Postat: Saturday, February 25, 2006 7:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
La mine poftele au venit in crize, cam la fiecare 2 luni cate o criza.Mai intai criza de mere, mancam cate 2 kile de mere si nu stiu unde intrau toate ca mai mancam si mancare gatita.Apoi mi-a trecut cu merele si am dat-o pe prtocale, tot vreo 2 kile pe zi.Mi-a trecut pofta de portocale am inceput cu berea si semintele de bostan.In fiecare seara rontaiam seminte si le udam din belsug cu bere.Acuma am descoperit niste prajituri ca numai cat ma gandesc la ele imi lasa gura apa ( rulada cu frisca).Astea sunt poftele mari ca se mai intampla ca intr-o zi sa-mi fileze beculetele dupa o capsuna sau dupa o sarmaluta.Eu cred ca poftele mai depind si de accesul la diferite alimente.De exemplu, ma gandesc ca la prima sarcina eram acasa si nu pofteam alimente la care nu ma tineau buzunarul sa le cumpar.N-am poftit cirese sau capsuni in toiul iernii si n-am poftit cate 2 kile de portocale pe zi ca ajungeam la ruina:ras:Pofteam numai ce aveam in jurul meu si era accesibil Acum poftesc mai multe ca am mai multe in jur si toate sunt accesibile.De-asta si m-am facut mare cat frigiderul.
AdrianaC
Postat: Saturday, February 25, 2006 8:10 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Eu zic sa va faceti toate poftele daca puteti, cat mai puteti, ca dupa ce apare bebe, mai usor cu poftele.
Elia
Postat: Sunday, February 26, 2006 1:34 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Da de ce, ca portocale, mere, rulada cu frisca poate sa manance linistita si dupa ce naste. CU pofte d-alea mai ciudate, de ardei iute, ciocolata, varza murata, cu alea e mai greu dupa ce vine bebe. Dar io tot nu cred ca e bine sa mancam tot ce poftim si mai ales in cantitatile in care poftim, ca nu e bine sa ne ingrasam prea mult. Abia astept sa nasc sa va zic daca e vreo diferenta (si ce fel de diferenta) intre recuperarea dupa nastere la 34 de kile in plus sau la 13 kile in plus.
AdrianaC
Postat: Sunday, February 26, 2006 2:37 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Eu la prima sarcina am luat 22 kg si m-am recuperat destul de greu si nici nu prea le-am dat jos. La a 2-a sarcina am luat 14 kg si m-am recuperat foarte usor si am si dat jos toate cele 14 kg bounce bounce bounce

Nu stiu daca are vreo legatura recuperarea cu numarul de kg luate, dar ... la mine asa s-a intamplat.
mihaela75
Postat: Sunday, February 26, 2006 4:34 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Tocmai am terminat un castron plin cu gogosiwhat.Cica mi-a fost pofta...acuma chiar mi-a fost dar puteam sa ma opresc la trei- patru , nu era nevoie sa halesc tot castronul.Tre' sa fac ceva sa ma opresc ...nu-i a buna.
taki
Postat: Sunday, February 26, 2006 5:03 AM

Si eu primul lucru care-l fac cand ma trezesc ( bineinteles dusul )...este sa mananc si apoi toata ziua ma gandesc numai la mancare, deja am ajuns la 74kg si saptamana trecuta aveam 71 kg. Nici nu vreau sa ma gandesc cam cum o sa reactioneze doctorul...dar nu ma pot opri.
sousourel
Postat: Sunday, February 26, 2006 10:15 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Pai si eu am mancat foarte bine in timpul sarcinii si am luat vreo 18 kg, dar 6 au fost ale mele si am ramas (deocamdata) cu ele!:compress:
danadoditoiu
Postat: Saturday, March 4, 2006 11:25 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2006
Postari: 216
Locatia: Ramnicu Valcea
Cu prima sarcina nu am putut suferi usturoiul si mararul ca verdeata,mirosul de ceapa prajita si de chiftele.Cu cea de-a 2a sarcina n-am putut sa maninc aproape nimic vreo 4-5 luni.Dupa aceea sa te tii,nene.As fi mincat usturoi la fiecare masa.Gogosile nu le-am putut suferi deloc.Parca vedeam uleiul acela mult care se foloseste la prajit.Numai gindul la ele imi provoca o stare....plans
ira_tgr
Postat: Saturday, March 4, 2006 4:28 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
de vre-o 3 zile, imi e o pofta nebuna de pepene plans , am fost in 2 supermarkete - nimik plans plans
Miri
Postat: Saturday, March 4, 2006 5:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu nu ma dau in vint dupa dulciuri,prefer muraturile,dar cind eram insarcinata mincam napolitane "JOE" in disperare!Acum iar nu-mi trebuie nimic dulce.
taki
Postat: Saturday, March 4, 2006 5:49 PM

Azi mi-a fost pofta de pizza si am gatit sic , dar mai mare a fost pofta, ca de mancat nu prea ... ce bine ar fii sa o tin asa in continuare ras .

Ieri si azi am baut apa cu lamaie, mi-am stors lamaie in sticla cu apa ...asa pofta ciudata nu am mai auzit oare
stele_pe_cer
Postat: Thursday, April 20, 2006 9:01 AM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Desi nu am decat 3 saptamani de sarcina, pot spune ca aseara am avut pofta de ciuperci, duminica dupa ce am venit de la biserica am mancat foarte mult pentru cat mananc eu de obicei, de se uita Eugen la mine ca la urs:i-am zis ca poate e de vina menstruatia, care trebuie sa imi vinaoare ...si uite ca nu a fost menstra si....a new babyyes !

Mai am avut de vreo 2 ori pofte, in afara celor 2 dati de mai sus, dar le-am pus pe seama faptului ca eu nu mananc mai toata ziua si d'aia mis e mai face si mie pofta cand si cand....
taki
Postat: Thursday, April 20, 2006 10:04 AM

stele_pe_cer wrote:
Desi nu am decat 3 saptamani de sarcina, pot spune ca aseara am avut pofta de ciuperci, duminica dupa ce am venit de la biserica am mancat foarte mult pentru cat mananc eu de obicei, de se uita Eugen la mine ca la urs:i-am zis ca poate e de vina menstruatia, care trebuie sa imi vinaoare ...si uite ca nu a fost menstra si....a new babyyes !

Mai am avut de vreo 2 ori pofte, in afara celor 2 dati de mai sus, dar le-am pus pe seama faptului ca eu nu mananc mai toata ziua si d'aia mis e mai face si mie pofta cand si cand....

Felicitari !!! yes yes yes

taki attached the following image(s):
soon-to-bemommy.gif

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed