Plomba

Options Plomba
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fluffy
Postat: Friday, August 8, 2008 8:10 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna!
Am 15 ani (sunt baiat) si acum cateva luni am observat ca aeam o carie care ma durea ras. Cu greu, mi-am facut progamare la dentist ca sa faca ce poate la ea. Am mers la dentist vre-o luna, pana cand am ajuns in perioada examenelor.M-am luat cu invatatul si am uitat de dentist.
Azi am observat ca "vrea" sa cada ultima plomba lasata de dentist(a) in gura mea.Mi-e can rusine sa ma mai duc dupa 3 luni la dentist, dar am sa ma duc luni.Intrebarea mea este daca pot sa dau cu periuta de dinti in locul de unde va cadea plomba.
Multumesc. ras
bulinutza
Postat: Friday, August 8, 2008 8:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Buna!
E posibil ca "plomba" de care zici tu, sa fie de fapt doar un pansament provizoriu, caz in care trebuie inlocuita cu o obturatie definitiva...
In cazul in care era intr-adevar o obturatie definitiva si a cazut, mergi cu incredere la dr tau, care ar trebui sa ti-o refaca fara sa mai platesti nimic...

Referitor la intrebarea ta, DA, poti linistit sa te speli pe dinti in zona respectiva, daca nu te doare nimic... nu prea ai ce sa faci rau. Mai rau faci NESPALANDU-TE!!!

Curaj si sanatate la dintzisori!
Dr. Alina Marian
fluffy
Postat: Friday, August 8, 2008 8:45 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Multumesc!
Si cred ca este un pansament provizoriu, pentru ca la fiecare vizita mi-l schimba.
P.S.Pot da cu periuta peste pansament, chiar daca probabil va cadea?
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Friday, August 8, 2008 9:06 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2008
Postari: 123
Locatia: Timisoara
periuta trebuie folosita!

daca doare la periaj, atunci trebuie sa folosesti apa de gura in zona aceea...e mai bine decat nimic!
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Sunday, August 10, 2008 10:00 AM

dar de ce se lucreaza de o luna la acel dinte? i-a fost scos nervul in acest interval? doare la rece? ce a zis medicul?
Lilly of the valley
Postat: Sunday, August 10, 2008 11:20 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Dr. Mihnea cafadaru wrote:
dar de ce se lucreaza de o luna la acel dinte? i-a fost scos nervul in acest interval? doare la rece? ce a zis medicul?

nu are relevanta pt. cazul de fata.
dr. mea stomatolog a lucrat o luna la un incisiv central pt. ca radacina era sanatoasa. cand a vazut ca infectia nu ceda la tratamentele clasice a recurs la bisturiu. drept urmare acum am un dinte frumos reconstituit pe coronita fara a mai afecta si ceilalti dinti, nemaifiind necesara legatura.yes
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Sunday, August 10, 2008 3:26 PM

nu vreau sa va contrazic, insa are relevanta!
oanalaurisa
Postat: Sunday, August 10, 2008 5:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
mariuta wrote:

nu are relevanta pt. cazul de fata.
dr. mea stomatolog a lucrat o luna la un incisiv central pt. ca radacina era sanatoasa. cand a vazut ca infectia nu ceda la tratamentele clasice a recurs la bisturiu. drept urmare acum am un dinte frumos reconstituit pe coronita fara a mai afecta si ceilalti dinti, nemaifiind necesara legatura.yes

No comment...iar generalizari? Fiecare caz e diferit,iar un medic stomatolog stie mai bine decat noi cei care nu suntem de specialitate. Fara suparare acum,dar asta e adevarul!!!closedtopic
Lilly of the valley
Postat: Sunday, August 10, 2008 6:23 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
oanalaurisa wrote:

No comment...iar generalizari? Fiecare caz e diferit,iar un medic stomatolog stie mai bine decat noi cei care nu suntem de specialitate. Fara suparare acum,dar asta e adevarul!!!closedtopic

scratch scratch scratch
chiar nu am generalizat deloc, am scris destul de clar "nu are relevanta pt. cazul de fata." si am povestit doar ce mi s-a intamplat mie.
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Sunday, August 10, 2008 9:33 PM

everybody relax please!

nu stim ce s-a intamplat...fiecare ne dam cu parerea...insa doar medicul respectiv o poate intruma deoarece stie cazul!
marivic
Postat: Monday, October 13, 2014 5:18 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13312
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Am fost si eu la dentist,mi-a spus ca trebuie sa pun 2 pivoti ca sunt amandoi dintii afectati de o carie.Mi-a pus un pivot,bineinteles mi-a facut obturare de canal la amandoi,scos nervul la amandoi sub anestezie,iar pe celalalt de langa el l-a curatat bine si i-a pus o plomba mai mare,si a zis sa fiu atenta la ce mananc,cum musc,ca sa nu se rupa...astfel salvandu-l de la pivot si pastrandu-l asa cu plomba cat mai bine.DARRRR,exista un mare dar......la cel cu pivot e OK totul,ma simt bine cu el,dar la cel de langa el simt o ciudatenie.Daca strang dinte pe dinte foarte usor,simt o jena,nu as putea-o numi durere;o senzatie de presiune pe dinte.Daca ciocan cu unghia in el,nu mai zic,senzatia e si mai puternica....Nu stiu cum sa o descriu....si ce-i mai rau,nu stiu nici cum sa i-o descriu dr meu plans plans plans
Este o jena,un discomfort putin dureros.....nu stiu de ce este asa???
praslea_cel_voinic
Postat: Monday, October 13, 2014 7:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
Marivic, fugi fuguta la dentist inapoi sa clarifice ce se intampla...sunt multe cauze...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed