Plecam la maternitate - Bagajul pentru spital si nu numai

Options Plecam la maternitate - Bagajul pentru spital si nu numai
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Sunday, February 15, 2009 12:18 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Am intrat si eu in priza, ca sunt un stres non stop ca Bursucel vine mai repede ! sorry1 In fine. Am o problema !

Dupa ce am nascut-o pe Maria natural, fara epiziotoomie , am folosit " local " o crema adusa de o prietena din Romania care a fost mana cereasca ! Da' nu imi amintesc neam numele ! banghead Stiu ca a fost tare tare buna, cum am inceput sa o folosesc , cum s-au inchis " vergeturile 2 locale ! 9 ca nu stiu cum sa le numesc , fisurile alea micute , subtiri ...... Ma poate cineva ajuta ? Stiu ca era un Tub alb cu scris portocaliu sau maron ( parca ) , arata ca si tubul de pasta de dinti si parca - parca era pe baza de cortizon ( sa nu radeti, dar nu stiu neam ).
Sau poate o fi aparut ceva mai nou pe piata , pentru asa ceva , acasa . ca aici nu ai voie sa folosesti nici sapunul intim, - dupa ! disputa
Ceva sugestii, idei ?
Kmy
Postat: Sunday, February 15, 2009 1:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Maria & mami wrote:
Am intrat si eu in priza, ca sunt un stres non stop ca Bursucel vine mai repede ! sorry1 In fine. Am o problema !

Dupa ce am nascut-o pe Maria natural, fara epiziotoomie , am folosit " local " o crema adusa de o prietena din Romania care a fost mana cereasca ! Da' nu imi amintesc neam numele ! banghead Stiu ca a fost tare tare buna, cum am inceput sa o folosesc , cum s-au inchis " vergeturile 2 locale ! 9 ca nu stiu cum sa le numesc , fisurile alea micute , subtiri ...... Ma poate cineva ajuta ? Stiu ca era un Tub alb cu scris portocaliu sau maron ( parca ) , arata ca si tubul de pasta de dinti si parca - parca era pe baza de cortizon ( sa nu radeti, dar nu stiu neam ).
Sau poate o fi aparut ceva mai nou pe piata , pentru asa ceva , acasa . ca aici nu ai voie sa folosesti nici sapunul intim, - dupa ! disputa
Ceva sugestii, idei ?

Eu am nascut cu epiziotomie , am avut 12 puncte si o saptamana m-a durut ingrozitor. Nici aici nu ai voie sa folosesti nici un tip de sapun, doar apa calduta si prosoape de celuloza.Nu stiu de cema din ro, dar eu am folosit aceite de rosa mosqueta-rosehips oil si a fost ok.Sigur se gaseste si la voi.Poti sa-l folosesti si pe burta si pe sani, ramane o piele catifelata...si se ascund vergeturile. Daca nu reusesti sa gasesti crema eu iti recomand uleiul acesta , intreaba la farmacie ca sunt si niste blisterscare se pun inauntru inainte si se face masaj si cica te scuteste de epiziotomie- eu am aflat prea tarziutunete
Nastere usoara si refacere rapida!
Anelise
Postat: Monday, May 25, 2009 11:49 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Aproape gata si bagajelul meu! bounce Am luat cate ceva de la fiecare si mi-am intocmit propria lista. angel
teea09
Postat: Monday, May 25, 2009 1:11 PM

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
angel Lizuk ce frumos trebuie sa fie si emotionant coeur coeur coeur coeur coeur coeur coeur
ingerash
Postat: Monday, May 25, 2009 2:53 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Lizcoeur coeur se aproprie marea intalnire dance dance dance yes yes yes
Anelise
Postat: Monday, May 25, 2009 4:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Teea, Ingeras, da, mai e putin. bounce angel O luna teoretic, mai vedem si practic, insa. sic Sunt foarte, foarte emotionata! coeur coeur coeur
Ana
Postat: Monday, May 25, 2009 4:43 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Liz wrote:
Teea, Ingeras, da, mai e putin. bounce angel O luna teoretic, mai vedem si practic, insa. sic Sunt foarte, foarte emotionata! coeur coeur coeur

Doamne cate emotii am pentru tine!!!!abia astept so vad pe printesa ta!!!!coeur coeur coeur coeur iloveyou iloveyou
Carnita din carnita ta si sufletel din sufletul tau!!!Vei vedea ce frumos va fi......sa devii....MAMICA!!!!!!iloveyou iloveyou iloveyou
andresel
Postat: Thursday, July 2, 2009 6:55 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/29/2009
Postari: 28
Locatia: ro. orasul viselor
am inceout si io s-a imi fac bagajelul dar inca nu e gata mai trebuie s-a cumpar cate ceva,totusi sper s-a fie gata pana cand vine ziua cea mare ras gravida boy
teea09
Postat: Friday, July 3, 2009 10:41 AM

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
Cu siguranta o sa fie pus la punct si virgula bagejelul pupici computerlove
andresel
Postat: Saturday, July 4, 2009 11:09 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/29/2009
Postari: 28
Locatia: ro. orasul viselor
azi merg s-a cumpar ce imi lipseste din lista ptr bebe mai ales hainutele si cosuletul.yes
cute_babies_of_mine
Postat: Saturday, July 4, 2009 11:21 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Andresel, spor la cumparaturi! Asteptam poze!
monika
Postat: Saturday, July 4, 2009 3:29 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/22/2008
Postari: 587
Locatia: ro
Spor la cumparaturi!majoreta majoreta
Anca
Postat: Wednesday, August 12, 2009 10:56 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
Mi-am adus aminte ceva ptr bagaj, optional desigur, dar din experienta stiu si de data asta nu voi mai uita sa iau la mine un carnetel, o agenda mica, ceva si un pix cu care sa notez tot ce mi se va parea de folos atat timp cat stau la matern. In primul rand, cand vine neonatologul la prima vizita, am stat ochi si urechi la ce a zis despre bebel, dar era si mai bine daca si notam pe urma, cum eram ametita de la nastere, am mai uitat sau le-am mai incurcat. Apoi multe asistente aveau ponturi foarte bune despre un medicament, un unguent etc utile in cazul nostru, si era bine sa fi notat numele lor si modul de administrare. Apoi acel carnetel l-as folosi mai departe acasa, ca un jurnal de alaptare, asa am facut si la Andi, scriam de fiecare data ora la care am alaptat si cate minute a durat, apoi daca a avut scaun si de cate ori l-am schimbat, cand i-am dat vigantolul, fierul sau calciul etc.
Spor la bagaje, mamici!
Ana
Postat: Wednesday, September 9, 2009 1:21 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Si bagajelul nostru de spital cam asta contine!!!angel angel
Hainute pentru Flaviocoeur coeur (le vedeti voi)doua prosoape chiar de sunt la spital prefer sa am ale mele,o crema Purelan pentru sani,un tub hemorzon(ma impac cu el)
un gel dus,absorbante(sunt si la spital,dar in caz de ceva)camasi de noapte,pijamale,2 capoate,ciuciu lui Flavioangel ...si imi lipseste gelul intim care mil ia tati azi si sapunul lichid...plus incarcatorul de la telefon...

cam asta e bagajelul meu,altceva nu imi trebuie pentru ca are spitalul...ras

roxy_oxxy
Postat: Wednesday, September 9, 2009 8:58 PM

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
Anabella am niste emotii parca as merge eu sa nasctopai topai topai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed