Plecam la maternitate - Bagajul pentru spital si nu numai

Options Plecam la maternitate - Bagajul pentru spital si nu numai
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mammatilerik
Postat: Sunday, March 5, 2006 11:55 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/25/2006
Postari: 258
Locatia: Norvegia
Si eu mi-am facut un bagajoi de spital, de ziceai ca ma duc in vacanta...ras
Din ce am luat cu mine, multe lucruri nu le-am folosit, caci si aici se dau destul de multe.
Camasa de noapte / pijamalele au ramas neatinse - caci am folosit camasa de la ei, ca eram mai larga si ma simteam mai bine in ea, ca imi era cald.
Nici halatul nu l-am luat decat 1 data.
Tampoanele si servetelele au ramas neatinse, ca si cartea de citit.(care mi-o recomandase moasa).
Din sutienele de alaptat, nu am folosit decat unul in ultima zi, la plecare, caci de abia atunci a inceput sa vina laptele.
Tot la plecare am folosit si treningul, si hainute de plecat acasa pt Erik.

In rest mai nimic....Si m-am intors cu bagaj dublu, caco toti care au venit in vizita cu venit cu cadou pr erik si-sau flori pentru mine.

Pupici si bafta multe la doamnele care au intrat pe ultima suta de metrii.
Va tin si eu pumnii!!!!!
Miri
Postat: Sunday, March 5, 2006 1:53 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
freedelia,la mine s-a invatat cu protectorul mamar pentru ca nu am avut alta solutie!Nu a avut de ce sa prinda saracuta ca sa pape laptic;nu era vorba ca nu ar fi bine pozitionata la sin ci era mamelonul meu prea mic iar ea nu avea putere sa suga la el.Asta e!Am incercat ulterior sa renuntam la el,am zis ca e mai mare,dar nu s-a putut.Ma bucur ca pot sa o alaptez,indiferent la ce metode trebuie sa apelez pentru asta.ras
taki
Postat: Sunday, March 5, 2006 3:10 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Azi mi-am cumparat si protectoare pentru sani, 2 tipuri ...am vrut sa le incerc, dar m-am razgandit oare . Sa vedem daca o sa ma pricep sa le " montez " la momentul respectiv!
mihaela75
Postat: Sunday, March 5, 2006 7:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Daca ma credeti, eu nu gasesc aici sfanta vata.Nu stiu ce sa fac...oare tampoanele fac fata ?Sunt in plop,nu stiu nimic ca aici totul e diferit.Oi vedea eu ce fac...oare
Kiki
Postat: Sunday, March 5, 2006 8:09 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
mihaela75 wrote:
Daca ma credeti, eu nu gasesc aici sfanta vata.Nu stiu ce sa fac...oare tampoanele fac fata ?Sunt in plop,nu stiu nimic ca aici totul e diferit.Oi vedea eu ce fac...oare

Fac fata. Eu numai tampoane am folosit si in spital si acasa. Mi-am luat din acelea pentru noapte, care au putere de absorbtie mai mare.
Elia
Postat: Monday, March 6, 2006 2:04 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nici aici nu se gaseste vata, si mi-am cumparat tot tampoane pentru noapte, care sunt foarte lungi si groase. Sper sa fie ok, cu toate ca cica tampoanele nu sunt complet igienice cand i o rana (cum ar epiziotomia). Ma gandesc ca mi-or da astia de la spital ceva 100% igienic daca e cazul.
taki
Postat: Monday, March 6, 2006 2:53 AM

Nici aici nu se gaseste vata si nici rivanolul plans , dar am vorbit cu familia din Ro si o sa-mi puna ei niste comprese cu rivanol. Am inteles ca sunt bune sa le aplici si la buricul copilulul ( pana cade ) , dar si la taietura de epiziotomie.
Kiki
Postat: Monday, March 6, 2006 7:55 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Pentru taieturi, ca sa nu se infecteze: ceai de pelin si galbenele. Presupun ca nici de-astea nu aveti, nu?
taki
Postat: Monday, March 6, 2006 9:00 AM

Kiki wrote:
Pentru taieturi, ca sa nu se infecteze: ceai de pelin si galbenele. Presupun ca nici de-astea nu aveti, nu?

Eu am yes ...si de pelin si de galbenele. Vad ca taticul meu cel drag, se pricepe nu gluma la ce nevoi o sa am dupa nastere ras
danab
Postat: Monday, March 13, 2006 4:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
taki wrote:
Nici aici nu se gaseste vata si nici rivanolul plans , dar am vorbit cu familia din Ro si o sa-mi puna ei niste comprese cu rivanol. Am inteles ca sunt bune sa le aplici si la buricul copilulul ( pana cade ) , dar si la taietura de epiziotomie.

Buricutul trebuie lasat liber pana cade, se sterge usor cu alcool alb si se da cu pudra baneocin. Dupa ce cade partea cea mai mare ramane o coaja pe care la fel, o stergi cu putin alcool si o dai cu pudra baneocin. Daca bebe nu e plangacios, se va vindeca foarte repede si in maxim 2 saptamani are un buricut perfect.
taki
Postat: Monday, March 13, 2006 5:02 PM

danab wrote:

Buricutul trebuie lasat liber pana cade, se sterge usor cu alcool alb si se da cu pudra baneocin. Dupa ce cade partea cea mai mare ramane o coaja pe care la fel, o stergi cu putin alcool si o dai cu pudra baneocin. Daca bebe nu e plangacios, se va vindeca foarte repede si in maxim 2 saptamani are un buricut perfect.

Danab, bun venit printre noi! sarbatoare
Am baneocin, alcool alb nu cred ca o sa gasesc pe aici, dar sper ca fie buricul cazut pana ajung acasa cu bebelina. Aici regula clinicii este sa stai 5 zile internata sic .
AdrianaC
Postat: Monday, August 4, 2008 10:58 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Mamici care v-ati facut deja bagajelul pentru spital, ce v-ati pregatit pentru luat la voi, pentru voi si pentru copil?pupici
oanalaurisa
Postat: Monday, August 4, 2008 11:18 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
AdrianaC wrote:
Mamici care v-ati facut deja bagajelul pentru spital, ce v-ati pregatit pentru luat la voi, pentru voi si pentru copil?pupici

Adriana,vrei sa reactualizezi topicul sau te gandesti la bebe3?computerlove computerlove pupici pupici pupici :018: :018: :018:
AdrianaC
Postat: Monday, August 4, 2008 11:24 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Si una si alta sic hohot

Dar cred ca o sa raman doar cu ganditul, nu o sa trec si la fapte.

Totusi, pentru cele care trec la fapte, topicul asta e foarte bun pupici
lifeinhim
Postat: Tuesday, August 5, 2008 8:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Hai ca incep eu cu ce mi-am luat, ca s-a speriat lumea, a crezut ca ma mut acolo! sic

Pt mine:
- buletinul si carnetul de gravida
- sapun, gel de dus, pasta de dinti, periuta
- crema de corp
- pieptan, elastice de prins parul, clame
- prosop de dus, prosop pt mers la "spalaturi" (aici asa se practica), prosop pentru sani
- servetele umede
- hartie igienica/rola hartie bucatarie
- tampoane san
- tampoane
- vata, tifon (am facut tampoane din vata invelita in tifon, am preferat asa in primele zile pentru ca permite aerisirea epiziotomiei, care intradevar s-a vindecat f repede, in a patra zi deja stateam in fund) - daca faci cezariana nu este nevoie, sunt de ajuns tampoanele
- bepanthen
- pijamale sau camasi de noapte cum preferati
- o pungulita mica de detergent pentru a remedia accidentele cu pijamalele
- halat
- slapi
- sutiene de alaptat
- sosete
- incarcator
- saci rufe murdare, pungi
- lenjerie pat

Pt travaliu:
- servetele umede – pachet mic
- servetele hartie
- strugurel
- aparat de ras (daca nu vii cu freza facuta de acasa ras)
- tricou sau camasa pt nastere
- sosete
- slapi
- tel mobil
- apa plata 1.5l, mi-a fost extrem de sete in travaliu
- mp3 player sau carti, reviste, cat sa te mai tina ocupata. Sincer eu as fi preferat un computer si un joc de ala cu impuscaturi in momentele alea. hohot
- foarte recomandat: o bucata sot, prietena, mama sau orice alt suport psihologic care este permis

Pentru bebe:
- pampers, un pachet de 24 buc
- sampon, sapun sau spuma tip top-to-toe
- crema fundulet
- crema de corp (matei s-a nascut cu pielea uscata tare si crapata pe picioare)
- prosop pentru bebe
- hainute
- lenjerie patut
- scutece finet/paturici de bumbac
- biberon sterilizat
- comprese sterile
- gripe sau alt remediu pentru colici, lingurita sau seringa
- solutie dezinfectat mainile (gel antibacterian)
- baneocin pentru buric

Fiecare bagaj a fost intr-o sacosa diferita, ca sa-mi fie usor.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed