Plante nepretentioase?

Options Plante nepretentioase?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Sunnyday
Postat: Tuesday, March 26, 2013 4:45 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
Buna,

e primul an cand stau la casa si am, in fata, o palma de pamant pe care tare mi-ar placea sa plantez niste flori. Mi-ar placea sa fie viu colorate, frumos mirositoare si... nepretentioase, pentru ca nici nu stiu, nici nu am rabdare si-mi lipseste si timpul sa ma ocup prea mult de ele.

Am vazut prin magazinele online un fel de benzi cu seminte, care trebuiesc plantate, udate si cica apare minunea. Le-a incercat cineva pana acum? Rezista? De asemeni, cele cataratoare, care mie imi plac foarte mult, sunt ok din punctul asta de vedere?
mikaela
Postat: Tuesday, March 26, 2013 5:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Depinde mult cat soare ai in fata casei, ce fel de sol este, daca vrei doar flori de sezon ... EU in fata casei am un fel de iedera care acopera solul, nu-mi place, va fi scoasa curand, am planuri sa construiesc un perete micut si sa fac gradina din fata pe doua nivele....Tocmai am plantat tiger lillies (cred ca sunt coada cocosului in romaneste), fac flori frumoase si nu sunt pretentioase, le-a nins fiind abia plantate si vad ca rezista bine, nu necesita mai nimic deosebit. Se fac tufe, stau bine langa garduri (eu am plantat langa garaj). Nu stiu ce exact vrei, mari, mici...Un trandafir catarator e dragut.
bulibuli
Postat: Tuesday, March 26, 2013 9:34 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Cu lalelele nu dai niciodata gres, pui bulbii de toamna, frumos, in linie, pe culori si ies in primavara minunile exact asa cum le-ai pus. La fel, eu am fost si sunt incantata de primule, cumparate primavara in martie la ghiveci/pahar din piata si puse in gradina, sunt rezistente, nepretentioase, stau mult timp inflorite si mai infloresc o tura si-n toamna. Pt vara craitele sunt preferatele mele, cresc tufe bogate, pline de flori catifelate si stau inflorite pana in noiembrie cand da bruma. Gladiolele sunt iar frumoase si nepretentioase, eu insa nu am pus in niciun an. Iar toamna sunt crizantemele, cumperi 2-3 ghivece inflorite toamna, le transplantezi in gradina si an de an se inmultesc singure si devine tufa mai bogata. La un moment dat trebuie sa raresti tufa ca, fiind prea deasa, nu mai face flori sau raman mici si uratele. Cam astea sunt florile cele mai indicate pt un gradinar nepriceput si care nu prea are timp sa bibileasca florile (ca mine), am incercat si altele mai pretentioase dar le-am omorat cu succes... Si bineinteles trandafirii care infloresc an de an fara sa le faci nimic... sunt topicuri pe-aici despre ingrijirea lor, dar in general nu ai multa bataie de cap cu ei.

Eu de cate ori am incercat seminte din comert am fost dezamagita, cele mai sigure sunt semintele recoltate de tine sau primite de la alte gradinarese. Bulbii in schimb mi s-au prins, si cei cumparati si cei primiti.
mikaela
Postat: Wednesday, March 27, 2013 1:23 AM

Eu am avut gladiole dar nu mi-a placut cum au crescut, sunt f. frumoase insa s=au aplecat, nu au stat perfect aliniate, anul asta voi incerca sa plantez bulbii mai adanc. La gladiole eu stiu ca se scot bulbii sau eventual se acopera cu un strat de compost sau ceva iarna sa nu inghete. Lalelele sunt SUPERBE, mie mi le-a ciugulit un iepuras, sper sa mai iasa ceva, dar sunt flori de primavara. Cu crizantemele transplantate din ghiveci am dat gres, le iubesc pt frumusetea lor si mai ales pt ca tin mult florile, insa mie nu mi s-au prins, nu stiu de ce. Primule nu am incercat inca, dar are mama si sunt superbe, Buli, la tine cred ca e rai in gradinita primavara!!! La mine merg bine trandafirii si azaleele, am doua tufe de rhododendron care sunt mici inca dar fac flori superbe. Si ma mai incanta liliacul vecinei, am mai scris pe undeva de liliac. Am cumparat acum bulbi de crini regali, irisi si tigridia, care nu necesita multa ingrijire. Mai am o tufa de trandescantia sau spiderwort plant care sta inflorita din primavara pana toamna tarziu, se inmulteste repede si nu cere nimic special, poate doar mai mult soare. Cred ca marigoldul sunt craitele, nu miros prea bine insa sunt bune pt zonele unde ai gandaci/pureci de plante, sper sa nu gresesc...Sunt multe flori perene care nu prea necesita ingrijire speciala, si eu sunt oarecum in cautari, la mine asta e al doilea an la casa si fac tot felul de experimente pana gasesc versiunea potrivita pt mine
bereea
Postat: Wednesday, March 27, 2013 8:08 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
Lalele se pot planta si in ghivece? Rezista pe balcon?
mikaela
Postat: Wednesday, March 27, 2013 11:53 AM

EU asa cumpar lalele de sarbatori, in ghiveci, gata crescute, dar banuiesc ca poti planta bulbii in ghiveci, de ce nu?

Mi-am amintit ca mai exista impatients sau vinca, nu le stiu denumirea in romaneste, dar cautati on-line, astea fac flori pana da inghetul, sunt extraordinare, au culori multe si sunt mai tot timpul inflorite. Necesita apa mai multa sau mai des si soare. Pt pri,avara mai sunt narcisele si bujorii care nu necesita ingrijiri speciale. Poti face si un mix din toate pt fiecare sezon, pt ca unele trec si apar altele.
bereea
Postat: Wednesday, March 27, 2013 2:04 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
Multumesc, am sa incerc.
ingerash
Postat: Wednesday, March 27, 2013 2:35 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Voi pune bulbi in pahar,la fundul paharului pietre ornamentale.hearts
mikaela
Postat: Wednesday, March 27, 2013 4:03 PM

In pahar de bere sau intr-o vaza transparenta ca sa fie mai adanc. Vor arata super!Love
endy
Postat: Wednesday, March 27, 2013 5:35 PM

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2513
Locatia: tara mea orasul meu de munte
Si ii acoperi cu apa ?sau doar la radacina ???
mikaela
Postat: Wednesday, March 27, 2013 7:36 PM

Acoperiti cu pamant si udati ca orice floare
Sunnyday
Postat: Thursday, March 28, 2013 3:21 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
Multumesc bulibuli de sfauri, foarte binevenite, am sa trec la cumparaturi dupa ce se duce zapada. Nu cunosc gradinarese si in piata am vazut ce gasesc si in Auchan... Asa ca ma gandesc sa cumpar flori de ghiveci sau bulbi din kaufland, Auchan, etc. Dar am asa, un presentiment ca nu au sa se prinda... Le-a incercat cineva?

Si ca sa raspund si la intrebari... Soare e pe tot parcursul zilei, cat despre sol... Habar n-am. Stiu ca atunci cand m-am mutat eu aici erau o multime de balarii crescute, deci banuiesc ca e destul de fertil. Pare si destul de afanat. Oricum am sa chem pe cineva inainte sa zmulga ce radacini mai sunt ramase si, probabil, sa puna si florile pe care ma hotarasc sa le cumpar.

In Constanta, pe timp de vara, am vazut intotdeauna niste flori mici, viu colorate si foarte faine ca si miros, care cresteau peste tot pe unde li se permitea. Numai ca nu stiu cum se cheama... Aduceau ca forma cu floarea de iasomie.
bulibuli
Postat: Friday, March 29, 2013 4:48 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Ai mai multe sanse sa se prinda cele din piata, de la gradinarese decat cele din Auchan, ca alea-s crescute cam in aceleasi conditii ca in gradina ta, pe cand astea de sera s-ar putea sa nu reziste. Eu cel putin asa am patit, si la pomi, prefer astia de pe la noi gata aclimatizati.
ingerash
Postat: Friday, March 29, 2013 6:18 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Cam asa am pushearts

Inspirata de aici Bravoo

ingerash attached the following image(s):
295527_512140648845664_2060334808_n.jpg

mikaela
Postat: Friday, March 29, 2013 10:06 PM

Ia uite, cu apa!!!! Noi avem dar cu pamant, e suuperb!! Bravoo
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed