Plante contraindicate in timpul sarcinii

Options Plante contraindicate in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 10:36 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
La gravide este interzisa folosirea purgativelor, specii care contin alcaloizi, precum si toate plantele sau substantele active vegetale specificate expres la fiecare formula sau planta descrisa;

In perioada lactatiei sunt interzise substante amare, purgative puternice, derivati de opiu (din capsulele de Mac), Rostopasca si altele nominalizate in lucrare.

Infuziile, decocturile, tincturile sau orice produse fitoterapeutice nu se vor asocia la intamplare, deoarece pot produce fenomele de incompatibilitate sau reactii adverse.

O dezvoltare ampla a plantelor contraindicate in sarcina sa afla in tabelul ce urmeaza. Al doilea tabel prezinta plantele cate pot fi utilizate limitat si cu mare prudenta in timpul sarcinii.

Plante contraindicate in timpul sarcinii

Denumire populara - Denumire stiintifica - Argumentarea contraindicatiilor

Coada soricelului - Achillea millefolium L. - Ulei esential, substante amare, actiune emenagoga.
Obligeana - Acorus Calamus L. - Substante amare, emenogog, stimuleaza contractiile uterine.
Pelin - Artemisia sp. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog abortiv datorita uleiului esential.
Dracila – Berberis vulgaris L. – Contine substante amare si alcaloizi toxici.
Ardei iute – Capsicum sp. (Cayenne) – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Rostopasca – Chelidonium majus L. – Alcaloizi, substanta amare, emenagog.
Feriga – Dryopteris filix-mas (L.) SCOTT – Substante amare, stimuleaza contractiile uterine.
Carcel – Ephedra sp. Alcaloizi, substante amare, Stimuleaza contractiile uterine.
Anason dulce, Fenicul – Foeniculum vulgare MILL. – Ulei esentiale, stimuleaza contractiile uterine
Lemn dulce – Glycyrrhiza glabra L. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Hydrastis – Hydrastis canadensis L. – Substante amare, alcaloizi, stimuleaza contractiile uterine.
Ienupar – Juniperus communis L. – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
Levantica – Lavandula officinalis CHAIX – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
In – Linum usitatissimum L. – Stimuleaza contractiile uterine.
Busuiocul cerbilor – Mentha pulegium l. – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Floarea patimilor – Passiflora incarnata L. - Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Carmaz – Phytolacca americana L. - Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Podophyllum – podophyllum peltatum L. – Podofilotoxina pe care o contine este un purgativ drastic datorita derivatilor antracenici; stimulant uterin, emenagog, abortiv.
Specii inrudite cu Crusinul – Rhamnus sp. – Contin derivati antracenici cu actiune emnagoga, abortiva.
Revent, Rubarbar – Rheum sp. – Contine derivati antracenici si substante amare cu actiune emenagoga si stimulanta uterin.
Salvie – Salvia officinalis L. – contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin datorita subsatantelor estrogene.
Vetrice – Tanacetum vulgare L. – Contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin, emenagog.
Cimbru – Thymus vulgaris L. – contine ulei esential, cu efect stimulant uterin, emenagog.
Vasc – Viscum album L. – stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

Plante care trebuiesc utilizate limitat si cu prudenta in timpul sarcinii

Denumire populara - Denumire stiintifica – Partile de planta utilizate

Angelica – Angelica aschangelica L. – Radacinile
Dand gui – Angelica sinensis (Oliv.) Diels – Radacinile
Brusture – Arctium lappa L. – Radacinile
Merisor – Vaccinium vitis-idaea L. – Frunzele
Filimica, Galbenele – Calendula officinalis L. – Florile
Sunatoare, Pjarnita – Hypericum perforatum L. - Partile ariene inflorite
Isop – hyssopus officinalis L. - Partile ariene inflorite
Talpa gastii – Leonurus cardica L. - Partile superioare inflorite
Voronic, Unguras – Marrubium vulgare L. - Partile superioare inflorite
Musetel – Matricaria chamomilla L. – Florile
Lucerna – Medicago sativa L. – Planta intreaga fara radacini
Melisa, Roinita – Melissa officinalis L. - Partile ariene inflorite
Menta, Izma – Mentha piperita L. – Frunzele
Patlagina – Plantago sp. – Frunzele
Armurariu – Silybum marianum (L.) GAERT – Semintele
Spilcute, Granat – Tanacetum parthenium SCH.-BIP [/i]- Partile ariene inflorite
Schinduf – Trigonela foenum-graecum L. [/i] – Semintele
Urzica – Urtica dioica L. [/i]– Planta intreaga sau frunzele
Ghimbir – Zingiber officinale L. [/i] – Radacinile

oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 10:36 AM

Aici mai putem adauga ceaiul negru si ceaiul verde.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, December 2, 2007 1:42 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Oana de ce anume nu trebuie utilizat musetelul, menta si urzica?
Mie chiar mi-a indicat medicul sa beau ceai de urzica, este un ceai antianemiant. Fara musetel ar fi trebuit sa fac clisma saptamanal, ca oricum ieseam cu scaunul o singura data pe saptamanamaseluta

Atentie mare la plantele cu efect diuretic, am servit la greu in reanimare, dupa operatia de cezariana fara stiinta medicilorpale , crezand ca daca nu voi mai avea picioare umflate va fi super. Era cat pe ce sa raman lipita de pat din cauza dezhidratarii, tensiunea coborase la limitauff , bine ca m-au descoperit la timp altfel perfuziile ar fi fost inutilepale
Rody
Postat: Sunday, December 2, 2007 2:04 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Oana,esti o comoara la casa omului.Ferice de sotul taupupici angel Bun subiectthumright
taki
Postat: Sunday, December 2, 2007 3:14 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Rody wrote:
Oana,esti o comoara la casa omului. Bun subiectthumright

Subscriu.cool Foarte bun acest topic.firstprize study
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 5:14 PM

mariuta wrote:
Oana de ce anume nu trebuie utilizat musetelul, menta si urzica?
Mie chiar mi-a indicat medicul sa beau ceai de urzica, este un ceai antianemiant. Fara musetel ar fi trebuit sa fac clisma saptamanal, ca oricum ieseam cu scaunul o singura data pe saptamanamaseluta

Atentie mare la plantele cu efect diuretic, am servit la greu in reanimare, dupa operatia de cezariana fara stiinta medicilorpale , crezand ca daca nu voi mai avea picioare umflate va fi super. Era cat pe ce sa raman lipita de pat din cauza dezhidratarii, tensiunea coborase la limitauff , bine ca m-au descoperit la timp altfel perfuziile ar fi fost inutilepale

Musetelul poate creste efectele anticoagulante. Nu trebuie luat impreuna cu medicamente sedative sau alcool.

Cei care sunt alergici la rugina sau la alte plante din familia Asteraceae trebuie sa evite musetelul. Acesta poate interveni in coagularea sangelui, deci nu il folositi impreuna cu aspirina sau alte substante care au proprietati anticoagulante. Unora le poate provoca moleaseala. Iar in cantitati mari poate cauza stare de voma si gaze vomitative.

Mai poate provoca si reactii alergice.

Menta constipa,deci in sarcina nu prea e nevoie de ea,decat daca ne place mult si mai bem un ceiut din cand in cand asa de placere.

Datorita actiunii sale diuretice, consumul prelungit de urzici poate cauza un dezechilibru electrolitic. Lauzele nu trebuie sa consume urzici, iar oamenii care mananca în mod repetat aceasta planta trebuie sa aiba grija ca în dieta lor zilnica au introdus destul potasiu.
Cercetarile de laborator au dovedit ca urzica determina contractiile uterului, deci si femeile gravide ar trebui sa se fereasca de consumul de urzici.
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 5:16 PM

Rody wrote:
Oana,esti o comoara la casa omului.Ferice de sotul taupupici angel Bun subiectthumright

Ferice de sotul meu....hohot hohot hohot hohot El s-a obisnuit deja,uneori zici ca is centrala telefonica,toata lumea ma suna,inclusiv el ma suna cand nu e acasa sa mai consiliez unele cunostinte...sic sic
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 5:16 PM

taki wrote:

Subscriu.cool Foarte bun acest topic.firstprize study

pupici pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, December 2, 2007 7:27 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
oanalaurisa wrote:

Musetelul poate creste efectele anticoagulante. Nu trebuie luat impreuna cu medicamente sedative sau alcool.

Cei care sunt alergici la rugina sau la alte plante din familia Asteraceae trebuie sa evite musetelul. Acesta poate interveni in coagularea sangelui, deci nu il folositi impreuna cu aspirina sau alte substante care au proprietati anticoagulante. Unora le poate provoca moleaseala. Iar in cantitati mari poate cauza stare de voma si gaze vomitative.

Mai poate provoca si reactii alergice.

Menta constipa,deci in sarcina nu prea e nevoie de ea,decat daca ne place mult si mai bem un ceiut din cand in cand asa de placere.

Datorita actiunii sale diuretice, consumul prelungit de urzici poate cauza un dezechilibru electrolitic. Lauzele nu trebuie sa consume urzici, iar oamenii care mananca în mod repetat aceasta planta trebuie sa aiba grija ca în dieta lor zilnica au introdus destul potasiu.
Cercetarile de laborator au dovedit ca urzica determina contractiile uterului, deci si femeile gravide ar trebui sa se fereasca de consumul de urzici.

multampupici credeam ca are contraindicatii urate fiecare planta in parte, ma gandeam cu totul la alte chestiute. nu cred ca o ceasca de ceai de musetel face rau, mai ales ca gravidutele nu consuma alcool si nici sedative. menta nici o gravida care nu necesita menta o bea asa de placerea gustului.
foarte bun topiculbravo
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 8:56 PM

mariuta wrote:

multampupici credeam ca are contraindicatii urate fiecare planta in parte, ma gandeam cu totul la alte chestiute. nu cred ca o ceasca de ceai de musetel face rau, mai ales ca gravidutele nu consuma alcool si nici sedative. menta nici o gravida care nu necesita menta o bea asa de placerea gustului.
foarte bun topiculbravo

Multumesc !

Daca Rody zicea ca bea ceai non-stop,am zis sa ii scriu totusi sa nu faca abuz,ca zice ca lapte nu poate;
o cana de ceai mai merge,dar daca bei ceai zi de zi....

pupici pupici pupici
Fialka
Postat: Wednesday, December 12, 2007 9:02 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/7/2007
Postari: 54
Locatia: Italia
Faceti atentie la consumul de ceai in timpul sarcinii , caci nu toate ceaiurile sint bune in aceasta perioada.modificarile hormonale care apar acum la femeie schimba modul de reactie a organismului fata de unele substante continute in ceai. Spre exemplu, ceaiul de crusin,de cimbru si de lemn dulce stimuleaza contractiile uterine si creste riscul de avort.Nu se consuma ceai verde in timpul sarcinii- pericol de hipertensiune si hipertiroidie pentru ambii(mama+copil).
In timpul sarcinii e cazul sa nu consumam prea mult ceai fiindca ceaiul mult impiedica absorbtia fierului. In plus, ceaiul diuretic nu e recomandat.
Mai jos aveti o lista cu ceaiuri care se pot consuma pe perioada sarcinii si alaptarii,ba chiar sunt recomandate. Insirui cateva plante si efectele lor:
- Musetelul – tonic, binefacator, ajuta la calmarea durerilor, insomnie si multe altele. In timpul sarcinii ajuta impotriva starilor de greata si starilor de voma, iar dupa sarcina la vindecarea mastitei:
- Echinaceea – imunostimulant, antiviral, antifungic, antialergenic. Efect detoxifiant, ajuta la coborarea febrei si stimuleaza transpiratia.
- Fenicul –ajuta digestia prin secretia enzimelor de digestie, contra constipatiei si crampelor, contra retentiei de apa, problemelor respiratorii, infectiilor urinare, stimuleaza productia laptelui;
- Tei – relaxant general, indeparteaza starile de tensiune si anxietate, ajuta la un somn linistit, folosit de asemenea pt. indigestii, raceala, migrene. Datorita efectului tonic al bioflavonilor pe care ii contine asupra vaselor de sange este utilizat pentru ridicarea tensiunii, palpitatii si varicoze venoase;
- Menta – racoritor si stimulant, usureaza problemele digestive, raceala, starile de rau in perioada sarcinii, impotriva inflamatiilor mucoasei intestinale, ajuta in cazul colonului spastic, boala Chron si colite ulceroase. Este astringent si decongestionant si usureaza starile de greata, febra, dureri de cap;
- Frunze de zmeur – tonic al uterului din luna a 4-a de sarcina, in timpul nasterii si in perioada postnatala (actiunea relaxanta a fragarinei asupra muschilor uterului), combate diarea, anemia, obosela si starile de slabiciune. Previne starile de greata in perioada sarcinii. Uzitat de-alungul vremii pentru a preveni avortul, a asigura o nastere sigura si eficienta si a stimula productia laptelui. Usureaza durerile menstruale si reduce sangerarea;
- Red bush – (nu stiu denumirea in romaneste) ceai traditonal in Africa de sud, este un tonic, ajuta in cazul alergiilor, dat de asemenea copiilor cu alergie la lactoza sau pentru colici, ajuta contra starilor de rau, diaree si deranjamente gastrice;
- Hibiscus – intareste sistemul imunitar si promoveaza eliminarea toxinelor, imbunatateste starea in cazul racelilor si gripei, scade febra. Bun in cazul infectiilor digestive, diaree, enterite. Efect relaxant asupra sistemului nervos – insomnie, oboseala, iritabilitate, dureri de cap;
Cam astea ar fi cele mai principale ceaiuri indicate pe perioada sarcinii si bineinteles folosite in concordanta cu efectele fiecaruia dintre ele. Eu pot spune ca am baut din toate in perioada sarcinii (mai putin nevinovatul musetel care, din pacate, nu-mi place) si nu am observat nici un efect toxic.
Cele prezentate mai sus sunt o traducere dintr-un rezumat extras din mai multe carti publicate in domeniu: The herbal encyclopaedia – http:/www.wic.net/waltzark/herbenc.htm, The green farmacy by J. Duke, The complete woman’s herbal by A. MacIntyre, Book of herbs by M. Roberts
Rody
Postat: Wednesday, December 12, 2007 9:06 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Nu mai beau ceai zi de zi.Chiar deloc.Dac dac am chef sa beau uncei imi fac unul din zahar arsras Sper ca asta nu are efecte secundareras sin nu beau decat o cana la nu stiu cat timp acum.
fdianamaria
Postat: Monday, May 26, 2008 10:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
M-ati terminat psihic (glumeam...sic ) cu lista asta de plante. Sa vedem: de cateva zile beau ceai de menta pentru ca imi doresc din tot sufletul sa fiu mai constipata (extremele nu sunt bune deloc uff ), am facut mancare de urzici iar in mancare folosesc destul de des cimbru. Oare chiar asa de grav e? Bine ca macar acum am descoperit subiectul sa stiu sa evit macar cateva...
Mersi, Oana !! pupici
ionela.g
Postat: Monday, May 10, 2010 9:37 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Oana ,am citit si eu ce ai scris si sunt dispusa sa incerc ,pentru ca inca nu sunt gravida,dar tot incerc.Foarte bine ca sti aceste lucruri si ca poti ajuta si alte mamici sau viitoare mamici .newclap newclap newclap
andreea-sarcinamea
Postat: Tuesday, November 30, 2010 5:27 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
eu mai beau ceiut de fructe de padure din cand in cand. sper ca e bun...cu multa lamaie si miere
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed