Planificarea nasterii

Options Planificarea nasterii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
leut
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
POate o sa va uimeasca, poate nu...nici mie nu-mi place sa ma vada Iuli transpirata, cu dureri ce te face sa te strambi, etc...oi fi mai rusinoasa din fire, da' nici partea cu vazutul pe unde iese nu ma incanta. Mi-aduc aminte ca si dupa ce am nascut mi-era frica sa-mi vad cusatura...Iuli ne-a vazut pe amandoua la cateva minute de la nastere si a contat enorm pentru psihicul meu, si mi-a ajuns...
TeosOf
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:29 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
La mine, sotul nici nu a conceput sa nu fie langa mine. Tot timpul.
Shirel, la voi nu se sta cu bebelusul in camera?
Bulibuli, emotionanta poveste computerlove Si eu am patit la fel, numai ca eu eram in locul sotului tau, si nici noi nu eram casatoriti coeur
bulibuli
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:30 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Pai... ma vede ginecologul, care nu e barbatul meu (pt mine a fost un mare prag sa merg la un dr - barbat), ma vad asistente si toata lumea care se perinda prin sala de nasteri.. taman de sotulache sa-mi fie rusine? Plus ca.. trebuie filmat, pozat... actorul principal, cand intra in scenabounce
leut
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:31 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Oooooo, partea cu doctorul...am mai zis, sunt mai rusinoasa, asta e! Nu pot trece, na...uff
bulibuli
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:32 PM

TeosOf wrote:
La mine, sotul nici nu a conceput sa nu fie langa mine. Tot timpul.
Shirel, la voi nu se sta cu bebelusul in camera?
Bulibuli, emotionanta poveste computerlove Si eu am patit la fel, numai ca eu eram in locul sotului tau, si nici noi nu eram casatoriti coeur

As face si eu acelasi lucru pentru el, fara nici o indoiala.. dar, sa dea Dumnezeu sa nu fie nevoie vreodata!
pupici computerlove
mommy
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
bulibuli wrote:
...vezi-Doamne cica barbatul ar fi fost atat de dezgustat incat nu s-a mai putut atinge de femeie...

Ca o barfa mica: cica Elvis ar fi fost asa, de nu s-a mai putut atinge de Priscila dupa ce s-a nascut Lisa. Dar cred ca barbatii care au problema asta, mai si altele de genul... fool

Eu nu l-as fi vrut pe sot langa mine la nastere, ca oricum sunt rea la durere si ii urasc pe toti din jurul meu, cred ca l-as fi terorizat si nici pt mine nu ar fi fost mai confortabil. Si oricum la Giulesti nu au voie in sala de nasteri, nu stiu cum la cezariene in salile de operatii. ras
Anelise
Postat: Thursday, March 5, 2009 8:16 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17380
Locatia: Ro
Buli, Teo, ma alatur clubului vostru. angel Va inteleg mai mult decat credeti! angel

Si ca sa revin la subiect, cred ca mi-ar placea foarte mult sa fie sotul langa mine, dar sunt convinsa ca aici nu e posibil asa ceva. O sa ma interesez totusi.
Noi am trecut prin foarte multe impreuna si totul ne-a unit. Mi-ar placea sa-l simt aproape, doar sa ma tina de mana si atat. coeur Ce frumos ar fi! angel Asta mi-ar da foarte mult curaj. Dar daca nu o sa se poata, ma consolez cu ideea, ca probabil saracutul va sta ca pe ace cu telefonul in mana si cand vom ajunge acasa vom fi alintate si mangaiate de tati al nostru iubit, cum nu am mai fost niciodata! coeur angel
bulibuli
Postat: Thursday, March 5, 2009 8:54 PM

La cezariana sigur nu se poate...

Probabil as fi oleaca mai smiorcaita decat de obicei stiind ce e el acolo, gata sa sara sa ma ajute cum poate. Dar sigur as fi mai curajoasa.. vorba Luizei, sa ma tina de mana si-atat.ras

Iar despre barbatii care divorteaza din cauza asta... sigur nu vor sa spuna adevarata cauza... bataus
Maria & Mario
Postat: Thursday, March 5, 2009 9:25 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Da' cand a fost de conceput si de iubarit atunci nu ati transpirat impreuna ? Nu ati muncit impreuna ? Nu-i suficient ca noi singgure ii purtam in pantece 9 luni ? Al meu a zis ca as fi egoista sa nu il las si pe el langa mine ! Ca doar e si al lui bebe ! hainoroc hohot
kali
Postat: Thursday, March 5, 2009 9:31 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14305
Eu nu prea inteleg faza cu filmatul- mai ales la nasterile naturale.
Cum vine asta? Adica ne mai adunam in familie la cate o aniversare sa ne uitam veseli la filmuletul in care mama tzipa, tata se clatina si bebe iese prin locuri rusinoase?sorry1
Si ne bucuram de numa'?
Sau ii faci copilului cadou la majorat povestea nasterii lui?
Eu, ca femeie, m-am uitat la nasteri naturale filmate si nu mi-a placut. E emotionant doar momentul in care scoate bebe si se intalneste cu familia, dar pentru asta e suficient un scurt-metraj.

Nu stiu daca s-ar fi putut sa asiste Cata la cezariana- nici nu am intrebat- dar sigur nu mi-am dorit chestia asta.
Asta e... nu m-am placut cu burta mare, sigur nu m-as fi placut nici pe masa de operatie.
danab
Postat: Sunday, March 8, 2009 7:31 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
kali wrote:
Eu nu prea inteleg faza cu filmatul- mai ales la nasterile naturale.
Cum vine asta? Adica ne mai adunam in familie la cate o aniversare sa ne uitam veseli la filmuletul in care mama tzipa, tata se clatina si bebe iese prin locuri rusinoase?sorry1
Si ne bucuram de numa'?
Sau ii faci copilului cadou la majorat povestea nasterii lui
hohot hohot Poate cadou la nunta, un scurt metraj prezentat inainte de taierea torutului miresei, sa fie mai cu pofta!

Sotul m-a ajutat mult pt "pregatirea" de cezariana, si, desi a facut scoala militara, nu ar vrea (putea) sa asiste la nasterea naturala - concluzie dupa discutii cu el.
delfinasa
Postat: Wednesday, March 30, 2011 8:53 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pe K am planificat-o de nastere cu 4 zile inainte, cand doctorul mi-a gasit dilatatie 3cm si a avut grija sa ma sperie din timp ca are capul mare si ca nu o sa mai pot sa nasc natural daca mai astept...aiurea, nu a avut nici un cap mare, ci dimensiune medie...dar eram si nerabdatoare sa nasc si cand a zis ca luni gata, trebuie sa nasc -daca voi trece peste weekend, am zis si eu ok, stie el ce stie. Sambata am pierdut dopul, dar pana luni nu s-a intamplat nimic. Luni dimineata m-am prezentat la spital, pana mi-a facut inregistrarea, instalarea in camera de nastere, m-a pus pe oxitocina...a trecut 1/2 zi...travaliul meu a durat 4 ore...am nascut dupa-amiaza.
La baby boo nu vreau sa mai planific nimic. Cand o fi sa se intample, atunci sa fie. Poate, nu poate doctora sa vina, nu-mi pasa, ca la spital sigur dau de oameni buni care ma vor ajuta sa nasc cu bine.
Tati va fi prezent si la nasterea lui baby boo de la inceput pana la sfarsit. Nici nu concepe sa nu stea langa mine si eu nici atat. Pai pe cine o sa-mi vars eu focul cand ma apuca durerile alea insuportabile, cine-o sa planga cu mine cand iese bebe si cine o sa filmeze si-o sa pozeze tot? Si la bine, si la greu, numai impreuna mergem.
misha
Postat: Wednesday, March 30, 2011 11:30 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Delfinasa, pe mine tocmai asta ma sperie,neprevazutul. Prima data,desi am nascut natural, dr mi-a rupt apa, am avut perfuzii si in 3 ore bb era nascut. Acum stau si ma intreb daca voi recunoaste dopul gelatinos, daca imi voi da seama cand mi se rupe apa in cazul ca doar se fisureaza membranele si curge cate putin, cat va dura travaliul...ehee, o multime de intrebari de parca ar fi prima nastere nu a doua. Si de ce sa nu recunosc, mi-e fricaaaaa! Sotul spune ca vrea sa fie prezent dar sincer nu prea il vad facand fata la un travaliu mai lung, sau chiar nasterea in sine...mai vedem la momentul respectiv!
Mela
Postat: Thursday, March 31, 2011 7:42 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
hohot hohot hohot hohot hohot

Mela wrote:
eu sunt de parere ca e bine ca al meu n-a fost in sala de nasteri,sa ma lase in durerea mea si la a treia nastere sic ce-mi trebuie sa ma vada transpirata,incordata,speriata,pe masa cum mi se umfla ochii in cap incercand sa imping din toate puterile,ba mai si urland daca nu mai pot suporta durerea...nu,nu,nu,nu am nevoie ras nu mi-ar fi mai usor,m-as gandi tot timpul ca saracul se sperie de ce as putea pati hohot

na,ca s-a potrivit sa-mi fie sotiorul langa mine chiar la a treia nastere,ce ciudata e viata sic
binenteles ca a fost cam socant pentru el sa vada cum/cat se chinuie o femeie,daca ar fi asistant la nasterea primului copil nu stiu,sincer,daca as mai fi reusit vreodata sa-l conving la bebe 2.

Misha,la mine s-au fisurat membranele la nasterea Alexandrei,am simtit ca a curs apa din senin,chiar daca a fost putina am stiut imediat care e cauza.
bulinutza
Postat: Thursday, March 31, 2011 9:04 AM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Mai...noi am planificat...TOT!

Plecand de la alegerea zilei, care a trebuit sa fie musai dupa 20 ianuarie (am avut o obsesie sa n-am copil capricornhohot hohot hohot ), pana la ora operatiei, medicul, anestezistul...etc TOT, TOT!

Tati a asistat la nastere...nici nu concepeam altfel.:018: (am nascut cu cezariana)Venea la capul meu ma mangaia pe frunte si ma incuraja...

Dupa ce a venit bebe, fugea, facea fotografii si venea sa mi le arate...A incurcat pe toata lumea cu stangacia lui...dar toata lumea l-a iertat!ras Era TATIC pt prima oara!yes
Sa nu va mai spun ca am avut rezerva si a stat cu mine internat 5 zile!!!

Am fost impreuna de la inceput pana la sfarsit!!

Cred ca asa mi-as dori sa fie si la bebe 2. Poate mai putin faza cu statul impreuna in spital...Acum as fi mai linistita daca l-as stii acasa cu Alexandra..iar eu as avea timp sa fac cunostiinta singurica cu bebe 2...sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed