Planificarea nasterii

Options Planificarea nasterii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, August 4, 2008 10:57 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
In sarcina nu exista niciodata certitudini sau garantii, pot sa apara multe surprize, uneori si incertitudini, iar nasterea este poate cea mai mare dintre ele.

Pentru fiecare acest moment este diferit, unic, special, si tocmai de aceea multe dintre noi se simt mai confortabil si mai linistite daca au un plan bine pus la punct (cel putin teoretic).

Majoritatea incep sa puna intrebari vis-a-vis de data nasterii, de ceea ce se va intampla, cum va decurge nasterea, daca este cazul de cezariana sau de nastere naturala, daca si ce fel de anestezii se vor face ....

Cel mai important este sa reusim sa ramanem flexibile, pentru ca in orice clipa planul poate ramane doar un plan si deciziile trebuie sa fie luate rapid, fie de medic (de cele mai multe ori), fie de viitoarea mamica, daca nu este deja sub efectul anesteziei generale.

Daca va faceti un astfel de plan, incercati sa il faceti cat mai simplu si la obiect, pentru ca de obicei doctorii nu mai au timpul necesar si pentru pregatirea psihologica a viitoarei mame si nu au rabdare sa citeasca sau sa asculte toate planurile pe care vi le faceti.

Luati in calcul si variante de rezerva, atat cat puteti estima, fie singure, fie impreuna cu medicul vostru ! E mai bine sa stiti dinainte ce preferati in caz de ceva, ca sa nu mai pierdeti atunci timp pretios poate.

Important este sa aveti o nastere usoara, lipsita de incidente nedorite si un copil sanatos, exact asa cum l-ati visat in tot timpul cat l-ati purtat in burtica.

In principiu, ar fi bine de luat in calcul :

1. nasterea
2. perioada postpartum
3. eventualele complicatii care ar putea sa apara

Daca mai aveti inca un copilas acasa, ar fi bine sa va ganditi atat pe termen scurt, cat si pe termen mai lung cine s-ar putea ocupa de el, cum ati putea sa il vedeti, pentru ca altfel micutul / micuta se va simti inlaturat odata cu venirea noului membru al familiei.

Daca stiti la ce medicamente sunteti alergica, ar fi bine sa le notati. De asemenea, analizele facute in timpul sarcinii sunt foarte utile si poate ar trebui sa le aveti cu voi.

Daca vreti sa asiste si altcineva la nastere (tatal copilului, mama voastra, etc), ar fi bine sa discutati dinainte aceste aspecte, ca sa nu aveti atunci surprize.

Daca tatal vrea sa asiste si vrea sa taie el cordonul ombilical si acest lucru este permis, iarasi e bine de stiut dinainte de catre medic. Daca vrea sa filmeze ...

Daca vreti sa stati in pat pana in momentul nasterii sau vreti sa va miscati pe acolo, daca preferati o anumita pozitie pentru nastere ...., toate aceste aspecte ar trebui discutate si agreate dinainte cu cei care va vor asista la nastere.

Daca vreti medicamente calmante in timpul travaliului, daca preferati sa rezistati fara medicamente...

De asemenea, daca vreti sau nu sa vi se faca episiotomie...

Absolut orice va nelinisteste si orice incertitudini aveti, trebuie sa le discutati din timp cu medicul vostru.

Postpartum

Imediat dupa nastere, vreti sa va vedeti copilul, sa il alaptati, sa il tineti in brate, vreti sa il curete mai intai si apoi sa vi-l dea...

Sa vi-l dea in pielea goala sau infasat...

Aveti vreun plan cu placenta, cu cordonul ombilical ...

Cine va taia cordonul ombilical...

Vreti sa dormiti in salon cu copilul...

Vreti sa i se dea supliment sau sa fie alaptat exclusiv la san ...

etc

Complicatii

Vreti sa vi se induca nasterea...
Vreti sa foloseasca forceps sau vacuum in cazul in care se intampina dificultati la nastere...
Vreti sa vi se faca operatie cezariana daca lucrurile nu decurg cum v-ati asteptat...

Trebuie sa ramaneti flexibile, dar totusi sa cunoasteti si sa incercati sa luati in calcul cat mai multe pentru a va pastra calmul si a reusi sa ramaneti stapane pe situatie in orice conditie.

Ia sa vedem acum, cate dintre mamici si viitoarele mamici si-au facut un astfel de plan si l-au discutat cu medicul lor, si mai ales, cat de mult au reusit sa se tina de plan si cum au privit medicii aceste planuri. Li s-a parut ceva firesc, li s-a parut ceva inutil pentru ca oricum ei fac ce e mai bine si nu conteaza si starea psihica a viitoarei mamici...

Hai sa vedem pareri si experiente personale !
S.ELENA
Postat: Monday, August 4, 2008 11:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Planul facut de mine impreuna cu medicul nu a fost extrem de complicat (adica nu a venit sotul sa asiste/filmeze; poze a facut una dintre asistente, care a fost de altfel foarte draguta pe tot parcursul travaliului).

Noi am stabilit dinainte data la care urma sa nasc (am ales sa-mi fie indusa nasterea), cum sa procedez ptr intermare, echipa care va asista nasterea(asta a ales-o medicl meu).In sala de nasteri erau 3 asistente, doua tinere si f.f.foarte dragute, una mai in varsta si mai "nesuferita", pe care nici nu prea a lasat-o doctorul sa ma sacaie, a cam trimis-o la plimbareras hohot, medicul de garda din seara respectiva si un rezident (acestia doi neintervenind cu absolut nimic, deoarece nu a fost necesar).

Totul a decurs conform planului si in seara in care am nascut si cele 2 zile si jumatate pe care le-am stat in spital.

Cred ca am mai scris o data aici pe forum, dar nu mai stiu la ce topic, ca am un medic deosebit, un om caruia ii voi fii vesnic recunoscatoare si pentru sanatatea caruia ma voi ruga toata viata!!!! angel angel firstprize
Fluturas
Postat: Tuesday, August 5, 2008 9:22 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mie una mi se pare ca e prea mult stres ca sa te gandesti la toate aceste amanunte,pentru ca in momentul nasterii multe se uita,poate putine lucruri iasa asa cum le-am vorbit inainte,planurile se cam dau peste cap.
eu pe amandoi copii i-am nascut cu medicul de garda...aici asa se face,nu ai un medic pe care sa il suni si sa ii spui,"hai la spital,ca nasc".am fost foarte multumita.la darius am avut chiar si ceva complicatii si foarta multa lume NECUNOSCUTA am avut in jurul meu,dar nu mi-am facut griji absolut deloc.
Cris-DL
Postat: Tuesday, August 5, 2008 9:43 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
De data aceasta, fiind a doua sarcina si a doua cezariana, nu am mai planificat decat data. Nu mai sunt chiar asa de paranoia cum eram atunci, probabil din cauza ca mi-a fost si foarte-foarte bine dupa prima nastere.
Restul a decurs cam asa :

dr. : sa stiti ca de atunci (4 ani) s-a modernizat sectia, avem aparatura noua, ecograf mai performat (hohot adica 2D ras ), putem recolta celule Stem, bla bla bla
eu : aha aha :004:
dr. : sotul banuiesc ca o sa filmeze iarasi ... acum avem loc special destinat taticilor doritori de a asista/filma hohot
eu : da, normal ca o sa-l filmeze si pe bb2

Cam asa a decurs planificarea noastra. Lejera !.... adica ea spunea, banuia ce urma si eu aprobam. Ne si cunoastem, adica avem mai mult decat o relatie dr-pacient. angel
Roxanel
Postat: Tuesday, August 5, 2008 8:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Aici nu e nicio planificare referitor la data nasterii, alegere doctor sau mai stiu eu ce.

Da, te poti duce sa vizitezi spitalul si atat.

In rest cand iti vine sorocul dai fuguta la spital si nasti cu ce doctor te nimeresti.
shirel
Postat: Tuesday, August 5, 2008 9:07 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
Eu si acuma cit si la Eden am plecat la spital cu foaia de planificare in mana.Care
au fost si sunt cerintele mele:
-sa-mi faca clisma inainte de nastere(ca nu
doamne fereste intelegeti voi)
-in caz ca este necesar sunt dispusa sa iau
epidural.
-sa folosesc uleiuri aromatice pe care le
aduc eu s-au cele ale spitalului.
-binenteles sotul sa participe la nastere si
el va lua decizii in locul meu daca eu nu
voi fi in stare sa vorbesc.sic
-nu vreau sa-mi vad copilul imediat ce este
nascut,vreau sa fie intai spalat,cintarit
si pe urma sa mi-l aduca in brate.
-copilul sa nu paraseasca sala de nastere
sa fie insotit de sotul meu(deci toate controale sa fie facute impreuna cu el.
-sa raman dupa nastere singura cu familia mea timp de 1/2 de ora in incapere(dar asta
se si intampla de obicei)ca sa pun bebelusul
la alaptat.
-si binenteles sa pot fotografia sau filma.
-(filmatul in timpul cind este scos copilul
este interzis la noi ,ca daca doamne fereste
sa intampla ceva o complicatie sau o grseala
facuta de ei sa nu ai asta filmat.)

C-am asta este tot ce imi aduc aminte ca am
scris,cu toate ca poti sa asculti muzica pe care o vrei si sa-ti aduci discuri de acasa.
A si inca ceva un scaun fotoliu pentru iubitul meu sot ca sa nu lesine dar asta c-am se afla in fiecare camera de nastere.hohot hohot hohot

Am mai uitat ceva referitor la salonul dupa nastere in care esti mutata,vreau ca sa pot lua bebelusul la mine cind vreau eu iar noaptea sa fiu trezita la alaptat,de cite ori este nevoie.
Ely
Postat: Tuesday, August 5, 2008 9:07 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Roxanel wrote:
Aici nu e nicio planificare referitor la data nasterii, alegere doctor sau mai stiu eu ce.

Da, te poti duce sa vizitezi spitalul si atat.

In rest cand iti vine sorocul dai fuguta la spital si nasti cu ce doctor te nimeresti.

Asa este si aici.
bulibuli
Postat: Thursday, March 5, 2009 4:47 PM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Am vrut sa deschid un topic separat, dar cred ca merge si aici.
Tocmai am avut o discutie cu o fosta colega legata de prezenta tatalui in sala de nasteri. Se pare ca nu toata lumea imbratiseaza aceasta idee, unii au scos ideea absurda ca asta ar fi dus la destramarea familiilor (vezi-Doamne cica barbatul ar fi fost atat de dezgustat incat nu s-a mai putut atinge de femeie). Cica ar fi si studii in acest sens, care spun ca in 50% din cazuri asta a dus la divort.alcool

Eu una refuz sa cred, eu imi doresc foarte mult ca sotul meu sa fie langa mine cand voi naste (si poate chiar as avea posibilitatea asta, sau cel putin am sa incerc) pentru ca stie sa fie alaturi de mine si simte intotdeauna cand sunt la un pas de a izbucni in plans, si nu ma lasa sa cedez, ma cunoaste foarte bine si cred ca trebuie sa stie si el prin ce trece o femeie pana sa isi vada puiul in brate. Pur si simplu simt ca e mai usor sa trecem impreuna.

Voi ce parere aveti?
Mela
Postat: Thursday, March 5, 2009 4:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu sunt de parere ca e bine ca al meu n-a fost in sala de nasteri,sa ma lase in durerea mea si la a treia nastere sic ce-mi trebuie sa ma vada transpirata,incordata,speriata,pe masa cum mi se umfla ochii in cap incercand sa imping din toate puterile,ba mai si urland daca nu mai pot suporta durerea...nu,nu,nu,nu am nevoie ras nu mi-ar fi mai usor,m-as gandi tot timpul ca saracul se sperie de ce as putea pati hohot
Maria & Mario
Postat: Thursday, March 5, 2009 5:25 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
bulibuli wrote:
Am vrut sa deschid un topic separat, dar cred ca merge si aici.
Tocmai am avut o discutie cu o fosta colega legata de prezenta tatalui in sala de nasteri. Se pare ca nu toata lumea imbratiseaza aceasta idee, unii au scos ideea absurda ca asta ar fi dus la destramarea familiilor (vezi-Doamne cica barbatul ar fi fost atat de dezgustat incat nu s-a mai putut atinge de femeie). Cica ar fi si studii in acest sens, care spun ca in 50% din cazuri asta a dus la divort.alcool

Eu una refuz sa cred, eu imi doresc foarte mult ca sotul meu sa fie langa mine cand voi naste (si poate chiar as avea posibilitatea asta, sau cel putin am sa incerc) pentru ca stie sa fie alaturi de mine si simte intotdeauna cand sunt la un pas de a izbucni in plans, si nu ma lasa sa cedez, ma cunoaste foarte bine si cred ca trebuie sa stie si el prin ce trece o femeie pana sa isi vada puiul in brate. Pur si simplu simt ca e mai usor sa trecem impreuna.

Voi ce parere aveti?

Hai ca m-ai facut sa rad ! hohot Noua ne-a sudat relatia , tati a inteles ce inseamna aducerea unui copil pe lume cu toate implicatiile nasterii naturale , se lauda mereu ca el a fost primul care a vazut-o, care a tinut-o, care i-a taiat cordonul ombilical, el mi-a numarat secundele la contractii, el mi-a tinut masca de gas and aer timp de peste 6 ore , el m-a tinut de mana pana i-am lasat urme , el a fost linistea si pacea mea mea in momentele alea, el m-a incurajat , sustinut si ..... stiu ca ma apreciaza si ma iubeste acum mai mult ca inainte ! closedtopic

Da' unde ai gasit tu sondajul asta ????? fool
katy_lumika
Postat: Thursday, March 5, 2009 5:29 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Am vazut si eu o emisiune de genul asta cum ca tatii raman cu sechele...de parca ei nascfool Insa e un studiu la americani care oricum fac o mie de stdii in laboratoare platite cu bani grei de stat, s-or plictisi saracii sau nu au ce face cu baniialcool
mama Alessiei
Postat: Thursday, March 5, 2009 5:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Am auzit de barbati care au lesinat in sala de nastere hohot hohot hohot
si echipa medicala aveau o munca in plus de facut...

E posibil si la noi ca sotul sa-si asiste sotia in momentul nasterii (fac si ei niste analize, din timp); eu am vrut ca sotul meu sa-mi fie alaturi in acest moment important din viata noastra si ne-am pregatit pentru asta; din pacate (sau din fericire pentru el) nu s-a putut pentru ca am fost dusa in sala de operatii si mi s-a facut imediat cezariana...oricum sotul a fost primul care a vazut copilul si-mi povestea primele impresii cu lacrimi in ochi; eu facusem anestezie generala.
bulibuli
Postat: Thursday, March 5, 2009 6:57 PM

Si eu sunt pentru, vreau sa fie langa mine, ma ajuta si ma incurajeaza foarte mult. Ce daca nu sunt frumoasa cand imi ies ochii, sunt transpirata, ciufulita, obosita, suntem o familie ce Dumnezeu? Sotul si sotia, in toata viata lor se vad numai in ipostaze in care sunt ambii sexy si seducatori? Cum ar putea duce asta la divort eu nu inteleg..

Eu am avut cand eram studenta un accident, si mama nu era langa mine, asa ca el a stat cu mine in spital si dupa, mergea cu mine la baie ca nu puteam singura, ma spala, imi spala hainele (la mana ca stateam impreuna la camin si nu aveam masina de spalat).. nu cred ca eram frumusetea pamantului atunci.. Ba a trebuit saracul sa se descurce si cu o mica depresie in care am cazut, pt ca nu suportam sa ma vada asa si sa faca toate lucrurile astea pentru mine, asta pe langa trauma accidentului in sine si gandul ca-mi va ramane o cicatrice urata pt toata viata.. Si atunci eram doar prieteni, si nu ne-a despartit asta, ci dimpotriva ne-a unit si ne-a facut sa intelegem ca nu stii niciodata ce surpriza te asteapta dupa colt, si trebuie sa fii langa celalalt in orice clipa, nu numai cand e sexy si zambaret!
Maria & Mario
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:01 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Bulibuli , computerlove cool
bulibuli
Postat: Thursday, March 5, 2009 7:14 PM

Maria & mami wrote:
Bulibuli , computerlove cool

computerlove back

Asta e, e alegera mea, el imi este cel mai aproape, mereu.. de aceea ma gandesc sa nastem impreuna (dintotdeauna asa mi-am imaginat ca va fi, nu mi-a venit acum pe loc ideea), desi am prietene (care au nascut) care-mi spun ca nu-s in toate mintile... sic
De lesinat nu cred ca lesina, ca a mai vazut el sange si spitale, rezista bine..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed