Picaturi pentru ochi

Options Picaturi pentru ochi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mommy
Postat: Thursday, November 22, 2007 9:48 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
De vreo doua zile, sotului meu i s-a inrosit tare un ochi si il doare cand inchide/deschide ochiul. Nu vrea sa mearga la doctor, "ca nu are timp". O fi conjuctivita? Ochiul nu supureaza. I-a adus cineva picaturi MAXITROL, si-a pus in ochi si zice ca e mai bine. Oana, sunt bune pt asa ceva?
Multumesc!pupici
Kiki
Postat: Thursday, November 22, 2007 11:31 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cand a avut Dav conjunctivita lui ii curgeau ochii. Insa nu stiu daca e obligatoriu la conjunctivita sa ii curga pchii...uff O sa ne lamureasca Oana cand o sa aiba timp...
mommy
Postat: Thursday, November 22, 2007 11:34 AM

Mersi, Kiki! pupici
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 22, 2007 12:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Maxitrol combina doua antibiotice oferind un spectru larg de activitate antibacteriana, cu actiunea antiinflamatorie a unui corticosteroid, dexametazona, în scopul combaterii anumitor-infectii microbiene ale segmentului anterior al ochiului.
Maxitrol este indicat în inflamatiile oculare, atunci când se considera necesara asocierea unui agent antimicrobian.
A se scutura bine flaconul înainte de întrebuintare. Se instileaza una sau doua picaturi local, în sacul conjunctival.

Deci, e ok,sa te uiti si la termenul de garantie.
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 22, 2007 12:33 PM

Miru wrote:
De vreo doua zile, sotului meu i s-a inrosit tare un ochi si il doare cand inchide/deschide ochiul. Nu vrea sa mearga la doctor, "ca nu are timp". O fi conjuctivita? Ochiul nu supureaza. I-a adus cineva picaturi MAXITROL, si-a pus in ochi si zice ca e mai bine. Oana, sunt bune pt asa ceva?
Multumesc!pupici

Nu a stat in curent cumva?
mommy
Postat: Thursday, November 22, 2007 12:40 PM

oanalaurisa wrote:

Nu a stat in curent cumva?

Nu stie de la ce i s-a intamplat. Senzatia este de corp strain in ochi. Multumesc de info. pupici
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 22, 2007 12:44 PM

Miru wrote:

Nu stie de la ce i s-a intamplat. Senzatia este de corp strain in ochi. Multumesc de info. pupici

Daca in 3 zile de tratament cu Maxitrol nu trece,atunci sa mearga la oftalmolog, bine?
mommy
Postat: Thursday, November 22, 2007 12:50 PM

oanalaurisa wrote:

Daca in 3 zile de tratament cu Maxitrol nu trece,atunci sa mearga la oftalmolog, bine?

Da, il duc eu cu forta! bataus pupici
Miri
Postat: Saturday, November 24, 2007 12:36 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Miru, e totul in regula?oare
mommy
Postat: Saturday, November 24, 2007 3:55 PM

Miri, e mai bine... asta dupa ce am invatat eu sa pun picaturile in ochi. Eu credeam ca nu-i mare filozofie, dar nu le-am pus bine si nu intrau cum trebuie in ochi si medicamentul nu-si facea efectul. Asa ca a trebuit sa buchisesc prospectul, sa pricep cum se pun, iar acum chiar se vede efectul.
Partea haioasa e sa vezi cum se vaita Mihaita de cate ori vede ca il "torturez" pe ta-su... mai are putin si plange de mila lui si numai daca ma uit spre el in timp ce tin flaconul in mana se da 3 pasi inapoi... preventiv... ca si el abia a scapat de medicamente, termometru in fundulet si altele. ras hohot hohot hohot
oanalaurisa
Postat: Saturday, November 24, 2007 5:23 PM

Miru wrote:
Miri, e mai bine... asta dupa ce am invatat eu sa pun picaturile in ochi. Eu credeam ca nu-i mare filozofie, dar nu le-am pus bine si nu intrau cum trebuie in ochi si medicamentul nu-si facea efectul. Asa ca a trebuit sa buchisesc prospectul, sa pricep cum se pun, iar acum chiar se vede efectul.
Partea haioasa e sa cum se vaita Mihaita de cate ori vede ca il "torturez" pe ta-su... mai are putin si plange de mila lui si numai daca ma uit spre el in timp ce tin flaconul in mana se da 3 pasi inapoi... preventiv... ca si el abia a scapat de medicamente, termometru in fundulet si altele. ras hohot hohot hohot

Pai,trebuia sa-l iei pe al tau sot drag,sa-l pui la orizontala si sa iei o bluza decoltata pe tine si sa-i zici sa priveasca fix unde vrea el si crede-ma ca reuseai ras
mommy
Postat: Saturday, November 24, 2007 5:28 PM

oanalaurisa wrote:

Pai,trebuia sa-l iei pe al tau sot drag,sa-l pui la orizontala si sa iei o bluza decoltata pe tine si sa-i zici sa priveasca fix unde vrea el si crede-ma ca reuseai ras

Pai l-am pus eu la orizontala hohot , dar decolteu nu... ca nu scria in prospect...angel hohot
sousourel
Postat: Saturday, November 24, 2007 10:30 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Miru wrote:

Pai l-am pus eu la orizontala hohot , dar decolteu nu... ca nu scria in prospect...angel hohot
hohot hohot hohot ce inseamna sa faci haz de necazbravo thumright
mommy
Postat: Saturday, November 24, 2007 10:39 PM

sousourel wrote:
hohot hohot hohot ce inseamna sa faci haz de necazbravo thumright

angel pupici
delfinasa
Postat: Sunday, November 25, 2007 3:06 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Sper ca la sotul tau e doar o usoara inrosire/iritatie care trece repede. Insanatosire rapida si completa ii dorim!
Al meu are probleme cu ochii si foloseste picaturi pentru ochi frecvent...are cataracta la ochiul drept si i se inroseste destul de des, are senzatia ca ar avea ceva in ochi si il deranjeaza si se freaca; nu-i curge, nu formeaza acele urdori specifice conjunctivitei...doctorii i-au prescris deocamdata picaturi si ochelari, ca nici nu mai vede asa bine; nu e cazul sa faca operatie inca...A descoperit cataracta acum 3 ani, cand l-am impins de la spate sa mearga la doctor ca avea o roseata severa ce nu-i trecea cu nici o picatura si i se diminuase si vazul...Dintre picaturile ce le-a folosit in astia 3 ani, pot sa-ti spun ca Visine sunt apa de ploaie...acum foloseste Systane pe care le-a luat chiar saptamana asta de la oftalmolog si sunt curioasa ce zbang e de ele, ca orice si-a pus tot vine cu ochiul rosu uff.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed