Pentru ce sau pentru cine merita sa traiesti ?

Options Pentru ce sau pentru cine merita sa traiesti ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, April 28, 2006 4:21 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
V-ati gandit vreodata de ce va doriti cel mai mult sa traiti? Si sa traiti cat mai mult ?

Eu imi doresc cel mai mult sa traiesc pentru a fi alaturi de copiii mei si de sotul meu, la bine si la greu, pentru a le fi umarul pe care sa planga la nevoie si prietenul cu care sa se bucure in voie, pentru a-mi vedea nepotii si stranepotii, pentru a vedea cat mai multe locuri, cat mai multe zile cu soare si fulgi de nea ce sa cada alene din cer, pentru a mirosi un trandafir rosu, pentru a ma bucura de un zambet, si, nu in ultimul rand ... pentru ca imi este o frica teribila de moarte.

mihaela75
Postat: Friday, April 28, 2006 4:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu am avut o perioada in viata ( vreo doi ani) cand imi doream sa mor sau sa cad cumva in nesimtire sa nu mai vad si sa nu mai stiu nimic.Nu aveam nici un motiv de a trai si nici o bucurie.Cred ca de-asta D-zeu a decis sa-mi dea un copil ca sa imi dea motiv sa lupt pentru viata.Si acuma ma gandesc de multe ori la vremurile alea ,daca nu venea copilul sa-mi deschida ochii , eram mancare pt. viermi acuma.Copiii sunt dar de la D-zeu, vin pe lume sa-ti dea putere si motiv sa lupti si sa tragi de viata cu toata puterea.Eu vreau sa traiesc pt. fetele mele sa le ajut cat pot, si vreau sa traiesc sa ajung sa stau cu Kaze la batranete singuri in casuta noastra, sa ne facem frectii cu otet, sa ne vaitam de reumatism,sa ne imprumutam unul altuia ochelarii si bastonul dar sa fim fericiti de cum am trait si de ce am realizat pe lumea asta.mos
Maria & Mario
Postat: Friday, April 28, 2006 5:21 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mie nu mi-e frica de moarte. Toti ne ducem , mai devreme sau mai tarziu. Mi-e frica doar ca nu o sa o mai pot strange in brate pe Maria , ca nu o sa mai pot spune " ce faci ? cum te simti ?" sotului , mi-e frica de suferintza care ar produce-o moartea mea celor dragi mie. Speranta gasesc in gandul ca o sa ajung sanatoasa ziua cand o voi vedea mireasa pe Maria , ca o sa imi tin in brate nepotii, ca ma voi plimba cu sotul de mana pe o plaja exotica la 60 de ani.

Nu stii niciodata ce e dupa colt. Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Bucura-te de .....viata ta ! pupici
Miri
Postat: Friday, April 28, 2006 9:23 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Vreau sa traiesc pentru zimbetul stirb al Sarei,ce-mi lumineaza fiecare dimineata,pentru a-i fi alaturi cind va avea nevoie de cineva care sa o sprijine si sa o sustina in tot ce va vrea sa faca.
Vreau sa traiesc pentru a imbatrini frumos impreuna cu sotul meu,pentru a ne vedea copilul mare,la casa lui,realizat,fericit si implinit.
Vreau sa traiesc pentru a vedea cerul instelat vara,pentru a mirosi teiul din fata casei si aerul umed de dupa ploaie , pentru a aduce zimbete pe chipurile celor din jur...
Vreau sa traiesc pentru ca mai am atit de multe de invatat de la viata si atit de multe de daruit celor dragi.
Vreau sa traiesc pentru ca iubesc si sunt iubita!
De moarte nu mi-e frica- oare pentru ca mi se pare atit de departe?-dar as vrea sa pot alege:sa mor inaintea sotului meu.Doar atit.
Kiki
Postat: Friday, April 28, 2006 9:58 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Merita sa traiesc pentru David, pentru sotul meu, pentru parintii mei si fratele meu...Nu stiu cum as trai fara unul din ei...David imi lumineaza viata, cand rae de dimineata, cand cauta cu infrigurare sanul sa pape, cand ma trage de tricou sa il iau in brate noaptea cand doarme cu mine, cum intinde manutele catre mine cand ma vede...cand ma mangaie pe fata in timp ce ii dau sa pape...Lucian ma iubeste asa cum sunt eu, cu defectele si calitatile mele, m-a iubit de la prima vedere, imi place dependenta pe care o are de mine...mama si tata mi-au dat viata, m-au crescut, m-au facut omul care sunt, m-au mai si certat, m-au invatat ce e bine, ce e rau, ce e moral, ce nu...Fratele meu e cealalta jumatate de inima a parintilor mei. Ne certam, ne impacam, ne iubim, ne ajutam...
Pentru ei traiesc, fara unul din ei mi-ar fi stirbita viata, inima, dragostea...
Eu as vrea sa mor prima, desi mi-e groaza de moarte, zic prima pentru ca nu as putea trai fara unul din ei...
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 13, 2006 12:47 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Eu vreau sa traiesc pt.mine.Nu pt.altii, ci in primul si in primul rand pt.mine.Daca invat sa traiesc frumoas pt.mine, abia atunci voi putea trai si pt.altii.

Pt.ceva anume nu pot trai, pt.ca nu am ambitii asa mari, si nici vise asa marete de a realiza ceva anume.

As vrea sa pot trai pt.a fi cat mai placuta in fata Domunului.Si bine ar fi sa nu ramana numai o dorinta.
mammatilerik
Postat: Tuesday, June 13, 2006 1:10 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/25/2006
Postari: 258
Locatia: Norvegia
Mie moartea mi se pare chiar plictisitoare.
Adica daca ar fi asa ca dupa ce murim o sa traim o vesnicie intr-un neant, intr-un nimic infinit, mi se pare de-a dreptul plictisitor.

Eu sper ca exista reincarnare, adica sa murim si apoi sa ne renastem in alt trup, fara sa ne amintim de viata anterioara.

Ceea ce mai ingrozeste cel mai tare, nu este faptul ca intr-o zi o sa imi sune si mie ceasul, ci atunci cand vor muri persoanele dragi mie.
Tin minte cand eram mai pustoaica ziceam ca eu vreau sa mor cand sunt in floarea varstei ca sa evit sa imbatranesc si sa rablagesc si , cel mai important, sa nu vad cum mor persoanele dragi mie.

Acum de cand am devenit mamica , imi doresc sa mor la batranete, sa il vad pe Erik crescand, sa fac tot posibilul sa ii ofer o viata buna si o educatie buna, sa il ajut cand va avea nevoie.
Iar eu si sotul sa calatorim toata lumea, pana cand ne "vor cadea rotile".

Pup la toata lumea.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, June 13, 2006 1:28 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Citesc ce scrieti voi si imi aduc aminte de socul pe care l-am avut cand am citit prima versiune a Luceafarului - Fata din gradina de aur. Exista la urma un blestem, care mie mi s-a parut cel mai crunt pe lumea asta:
,,Fiti fericiti ­ cu glasu-i stins a spus ­
Atât de fericiti cât viata toata
Un chin s-aveti: de-a nu muri deodata."
mihaela75
Postat: Tuesday, June 13, 2006 3:11 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Asta cu "un chin s-aveti de-a nu muri deodata" m-a urma rit toata viata.si cat e de adevarat...sa vezi cum mor toti in jurul tau si tu nu mai mori si ramai singur si pustiu doar cu un vraf de poze prafuite.Eu i-am zis lui Kaze ca daca mor inaintea lui el sa se insoare sa nu stea singur cuc ca oricum eu nu mai inviu la loc01ras:si poate acolo sus imi gasesc si eu pe cinevasic
TatyKS
Postat: Monday, June 19, 2006 10:33 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Fetelor, tot ce ati scris voi, m-a impresionat profund.
Miri, m-ai facut sa plang, pe bune!

Si eu acum cativa ani, spuneam ca vreau sa mor de tanara, ca sa nu imbatranesc urat si sa se chinuie altii cu mine...dar acum vreau sa traiesc pana la 90 de ani, ca sa-mi cresc si sa-mi educ printesa( si poate si o a doua printesa sau printisor), sa o ajut in viata, sa o vad fericita si realizata, sa-mi cresc nepotii si stranepotii...si nu in ultimul rand , sa imbatranesc alaturi de sotul meu si sa ne bucuram de anii batranetii , inconjurati de nepotei.( singuratatea e ucigatoare)

Si eu daca as puteaa alege - mi-as dori sa ma duc pe lumea cealalta, inaintea sotului.
Miri
Postat: Monday, June 19, 2006 10:40 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
taty wrote:
Fetelor, tot ce ati scris voi, m-a impresionat profund.
Miri, m-ai facut sa plang, pe bune!

Nu am avut nici cea mai mica intentie sa fac asta!pupici
misha
Postat: Monday, June 19, 2006 11:15 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
...nu mai stiu unde am vazut sau am citit dar aceste cuvinte mi-au ramas intiparite in minte: daca ii iubesti cu adevarat pe cei din jurul tau, sa nu-ti doresti sa mori inaintea lor ca sa nu-i faci sa sufere...dar cum noi nu stim cand vom muri...

...imi doresc sa traiesc de-ajuns ca sa-mi ispasesc pacatele aici,in lumea aceasta, care nu-i la urma urmei decat o trecere spre marea fericire care ar trebui sa ne astepte dincolo...si totusi, mi-e frica la gandul ca moartea ma va prinde nepregatita sufleteste si ma rog Bunului Dumnezeu sa nu se intample asa...
...aici ma bucur: de fetita mea,nespusa mea bucurie si ratiune de a trai, de sotul meu (asa copil cum este), de parintii mei, de fratele meu, dar mai ales de sora mea (cea mai buna si iubita prietena), de prieteni, de necazuri (caci si ele au un rost) si de tot ce-i frumos...ma bucur ca traiesc!!!
TatyKS
Postat: Tuesday, June 20, 2006 2:08 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
miri_haluca wrote:

Nu am avut nici cea mai mica intentie sa fac asta!pupici

Sunt convinsa! M-au emotionat randurile tale adevarat spuse!pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 20, 2006 2:31 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Ce mai tura-vura, pt.cine merita sa traiesti, eu una am ajuns sa traiesc numai pt.Matei, si asta parca nu imi miroase a bine,parca totul se invarteste numai si numai in jurul lui, si uneori imi place alteori nu, dar imi dau seama ca cum o dau, tot el va ramane pe primul plan.

Deci, pana la urma, daca exista unele lucruri sau oameni pt.care merita sa traim, noi oricum traim nu pt.cel ce merita, ci pt.cel ce simtim ca ne apartine sufletul nostru.
fdianamaria
Postat: Wednesday, June 28, 2006 7:16 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
pentru familia mea si pentru a lasa ceva in urma...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed