Pediculoza si Scabia în scolile din România

Options Pediculoza si Scabia în scolile din România
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bruno0204
Postat: Tuesday, March 19, 2013 12:58 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/19/2013
Postari: 7
Locatia: Bucuresti
Buna ziua !

Numele meu este Daniel, lucrez în presa si doresc sa fac un documentar despre cazurile de pediculoza si scabia din scolile din România. Doresc un caz din Bucuresti, iar unul în alt oras. Apreciez parintii care ma pot ajuta sa fac un material cu camera ascunsa în scoala. Mentionez ca identitatea va ramâne strict secreta. Apreciez orice gram de informatie pe care îl primesc din partea dumneavoastra.
Pediculoza trebuie sa dispara din sistemul educational. Nu are loc în acest sistem. Trebuie eliminata complet. Sa trecem pediculoza pe lista bolilor eradicate.

Va multumesc!
O zi buna!
mikaela
Postat: Tuesday, March 19, 2013 1:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
De ce cu camera ascunsa? Nu poti face un documentar care sa arate realitatea asa cum este, cu opinia medicului de scoala, a profesorilor/directorului din scoli, cu cea a parintilor copilului cu pediculoza si a celorlati copii din clasa? Adica un reportaj/documentar care sa inspire incredere, care sa informeze, ceva "pe fata" care sa nu sune a
stirile de la ora 5"? Zic si eu, nu stiu, sunt sigura ca te vei izbi de idei preconcepute, dar asta iti face meseria mai interesanta, daca esti reporter angel
bruno0204
Postat: Tuesday, March 19, 2013 1:40 PM

Buna ziua!

Pediculoza si Scabia, nu sunt boli pe care le poti expune în fata unei tari întregi. Ideal ar fi, sa pot, sa arat realitatea. Problema este ca ma voi lovi de ?discretia persoanelor? si de conditiile impuse de CNA.
Copilul va fi protejat pentru a nu-i crea probleme.
Ministrul Educatiei, profesorul/a , asistenta, Inspectoratul Scolar si alte persoane abilitate, vor avea de raspuns la anumite întrebari legate de subiect.

Multumesc
mikaela
Postat: Tuesday, March 19, 2013 1:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Boala e boala, nu e rusine...Vezi tu, mentalitatea gresita tine lucrurile neschimbate...Copilul trebuie protejat intr-adevar, la fel si persoanele care vor sa-si pastreze identitatea.

N-am avut ce face si m-am uitat acum la un video pe youtube, pfiiu am deja mancarimi de capalcool Crazy

Bafta multa!
bruno0204
Postat: Tuesday, March 19, 2013 2:29 PM

Da! Boala este boala si nu este o rusine, dar nu pot miza ca exista o persoana care sa fie dispusa sa renunte la discretie pentru un reportaj.

Multumesc
D.S.
bereea
Postat: Tuesday, March 19, 2013 2:32 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
Crezi tu ca pediculoza numai in scolile din Romania exista? In Italia nu e rusine sa vina parintele la scoala sa spuna ca copilul lui are paduchi (nu ca ar fi murdari, dar cine poate sti de unde i-a luat).Si primim avizare acasa sa ne controlam copiii si eventual sa anuntam invatatoarea ca sa se ia masuri.
De scabie n-am auzit insa.
bruno0204
Postat: Tuesday, March 19, 2013 2:40 PM

Va rog sa ma credeti ca sunt roman si doresc sa schimb ceva in sistemul educational din Romania. Doresc sa includ in acest documentar un element de comparatie. Doresc sa arat realitatea. Doresc sa arat lumii parerile unor oameni care castiga lunar mult peste media veniturilor din Romania si nu schimba nimic in sistem.
TatyKS
Postat: Tuesday, March 19, 2013 3:39 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Daca asistenta gaseste un copil cu paduchi nu are voie sa spuna in gura mare cum se facea pe vremuri, sunt foarte discreti . Se anunta parintele si acesta numai aduce copilul la scoala pana nu s-a rezolvat problema.
Doar ca discretia nu exista la copii care se lauda si uite asa iese o nebunieArgue intre parinti , etc...
t-mihaela
Postat: Tuesday, March 19, 2013 4:01 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Si la noi se practica discretia,eu am primit o hartie de la scoala cum ca e un caz de pedic In clasa...nu stie nimeni cine exact, nici copilului respectiv nu i se spune .Parintele e anuntat sa tina copilul acasa pana capa de musafiri si gata..
bruno0204
Postat: Tuesday, March 19, 2013 4:26 PM

Va multumesc mult pentru informatii.
Ma bucur ca sunt persoane care se intereseaza de aceasta problema.
topai
bruno0204
Postat: Tuesday, March 19, 2013 5:51 PM

Sper sa am noroc sa prind un caz. Intentiile mele sunt bune doar ca trebuiesc sustinute.
Va multumesc mult pentru azi!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed