Pedeapsa: pro sau contra

Options Pedeapsa: pro sau contra
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Tuesday, September 12, 2006 1:33 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Pedeapsa: pro sau contra

Credeti ca sunt necesare pedepsele?
Daca da, cam ce pedepse credeti ca dau roade?

Discutia mea se opreste doar la Catinca.
Eu, personal, nu am gasit nimic ca sa o determin intr-un anume sens. Adica, nu pedepse. I-am scos si desenele animate si dulciurile, au fost zile cand nu a iesit afara, nimic.
E o fire foarte incapatanata, cu o personalitate extrem de puternica, aprope imposibil de modelat.
Au existat momente cand a luat o palma peste fundulet, palma, pe care eu am regretat-o din secunda a doua, dar incapatanarea ei parca de abia atunci prinde si mai mari aripi.
S-a mai intamplat sa ridic vocea, tot degeaba.
Singurul lucru care imi displace in totalitate e pedeapsa la colt, nu pot fi de acord cu asa ceva, desi se practica. Acest lucru nu-l voi face.
Am ajuns la concluzia ca tot o discutie civilizata e mai buna. Cel putin in cazul meu.
Roxanel
Postat: Tuesday, September 12, 2006 1:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu vad pedeapsa ca ultima solutie. As incerca sa explic copilului si daca discutia nu da roade o mica pedeapsa nu strica. Nu cred ca copiii pot intelege ca anumite fapte pot avea consecinte grave iar atunci pedeapsa poate isi are locul.

Nu sunt pentru pedepsire fizica ci as recurge la privarea de anumite lucruri.
Maria & Mario
Postat: Tuesday, September 12, 2006 2:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Pedepsele ar trebui sa fie o amenintare mai mult si privarea de anumite lucruri ( obiecte , activitati ) . Dar ca ultima solutie.

Cred ca Naughty corner (or stairs or mat or chair) este o sulutie pentru a disciplina un copil. Dar si acest procedeu de a disciplina un copil pare sa aiba consecinte. Nu mai traduc, incerc sa mai caut si alte pareri.

Putting a child in a naughty corner has several problems.

* It makes the child believe he or she is naughty and perhaps unloved and unlovable, and this damages self-esteem. Children see themselves through your eyes, so if they think you see them as naughty, that is what they will believe about themselves. This leads to feeling bad about themselves and more 'naughty' behaviour.

* Separating children when there is a problem does not teach them what they should do – and it does teach them that when there is a problem, people should separate and deal with it by themselves, rather than help them to learn to do better. It is more helpful to take the child away from the situation and then explain what it is you want them to do. This is teaching them that you will help them deal with problems (you may need to keep them with you for a while if they are very upset about something).

* Making children say sorry to get out of the naughty corner, when they don't feel sorry, is helping to teach them to tell lies and manipulate. Children need to learn to say sorry if they really feel sorry, not just to achieve an end.

* Research into long term effects of discipline shows that positive discipline methods such as teaching have much better long term results than negative methods such as punishment. The child sees being put in a naughty corner as punishment.

* Whatever might seem like 'time out' or 'time in', there are lots of differences.

Discipline – what helps

1. Make sure that you spend time with your child and that your relationship is good.
2. Make sure that what you expect of the child is reasonable for his or her age and development.
3. Plan your day so that problems are less likely to arise, eg. don't take a tired child shopping.
4. Get down to their level and tell them clearly what you want. Show them, if possible.
5. If they do the wrong thing, show them again. Say "no" clearly and explain the reason simply, eg. "don't touch the stove – that burns"; "don't push your sister – that hurt". Remember that under-twos don't have the self-control to be able to manage their own behaviour, and you might also have to distract them, move them away from the situation, or keep them with you for a while.
6. If behaviour problems go on, look for a cause and try to deal with it. For example, jealousy of a new baby is common – the toddler thinks the baby is more loved, so he or she behaves badly. Then the toddler gets punished and that proves that parents love the baby better, so 'naughty' behaviour goes on . Parental stress and parents' relationship problems often cause children to misbehave because they are upset, but not able to express it in words.

Ce trebuie copii sa stie ( simta ) pentru a fi cooperanti :

To grow up with strength and resilience, children need to know three things.

"I am loved and lovable" – these are not the same. If you say you love your children in spite of all their faults, they will feel loved, but not lovable.

"I am capable". There are things that I can do well. I can have a go at solving my problems and trying new things.

"I have people around who care about me" – not only parents, but extended family, or friends, teachers, other family and local groups.
Miri
Postat: Tuesday, September 12, 2006 2:39 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Oana, eu vreau traducerea!sic
Maria & Mario
Postat: Tuesday, September 12, 2006 3:15 PM

Asezarea copilului intr-un loc retras, loc de pedeapsa, de reculegere, de linistire poate avea si aspecte negative:

*Il determina pe copil sa se gandeasca la varianta in care , daca nu e cuminte , nu e nici iubit , de unde rezulta ca isi pierde increderea in sine. Copilul isi percepe comportamentul prin ohii parintelui si cand acesta il pedepseste si il trimite " la colt" , copilul se vede si el ca fiind obraznic, ceea ce conduce la scaderea increderii in fortele proprii si la continuarea unui comportament obraznic , neadecvat.

* Detasarea copilului de problema chiar in momentul producerii ei nu ii invata pe copii unde e greseala si care ar fi trebuit sa fie de fapt comportamentul corect. Ii invata ca atunci cand gresesc ceva vor fi separati dar nu si ceea ce ar fi trebuit sa faca. Corect este sa ii iei deoparte si sa le explici care e problema si cum ar fi trebuit sa reactioneze in situatia respectiva. ( sau ceea ce se asteapta de la ei in situatiile respective ). Asta ii invata ca veti fi acolo langa ei sa ii ajutati sa ii invatatti cum sa reactioneze cand sunt probleme.

* Multi copii isi cer scuze doar pentru a scapa din colt, dar nu pentru ca simt. Ii invata sa minta si sa fie manipulatori. Copii trebuiesc invatati sa isi exprime adevaratele sentimente la momentul potrivit si nu doar pentru a iesi din situatie mai repede.

Studiile au demonstrat ca invatarea copilului cu vorba buna aduce mai multe rezultate pozitive pe timp indelungat decat pedepsirea lui prin punerea la colt. Copii percep punerea la colt ca si o pedeapsa.

Ce ajuta in disciplinarea unui copil :

Fii sigur ca petreci destul timp cu copilul tau si ca aveti o relatie puternica.
Fii sigur ca ceea ce astepti de la copilul tau e compatibil cu vartsa si gradul de dezvoltare al acestuia.
Planuieste-ti ziua din start asa incat sa u ai surprize neplacute ( ex sa pleci la cumparaturi cu un copil obosit )
Coboara la nivelul lor si explicare calm si ckar ce doresti de la el. Exemplifica-i daca se poate.
Daca fac ceva gresit , explica-le inca o data. Spune-le un NU clar si explica-le inca o dara clar de ce e Nu. Copii sub 2 ani nu au control de sine, deci nu isi pot controla comportamentul , deci probabil ca va trebui sa ii indepartezi de problema , sa ii distragi ...etc. Spune-le : Nu fa asta , pentru ca....etc
Daca problema persista atunci cauta cauza care il determina sa reactioneze astfel si lucreaza asupra cauzei.
Ex : un bebe nou in familie, copilul crede ca e iubit mai putin decat cel mic, se comporta rau ( gresit) pentru a atrage atentytia , e pedepsit , el intelege : Ma pedepseste inseamna ca il iubeste sigur pe cel mic mai mult ..... etc Deasemenea problemele de cuplu, tensiunea din familie ii pot determina sa se comporte corect , dar doar pentru ca nu pot altfel sa isi exprime sentimentele prin cuvinte.

Ce trebuie copii sa stie ( simta ) pentru a fi cooperanti :

sunt iubit si adorabil
sunt capabil
am oameni la care pot apela sa ma sprijine.
Miri
Postat: Tuesday, September 12, 2006 3:19 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Foarte draguta si foarte prompta!cool
Mii de multumiri!pupici
Maria & Mario
Postat: Tuesday, September 12, 2006 3:22 PM

Acum am terminat. Nici nu am citit ce am scris. uff Dar nu e o traducere cu termeni adecvati , e .... cu cuvintele mele, ca maria e calare pe mine. Sper sa se inteleaga. oare sic
ema_k
Postat: Friday, October 6, 2006 4:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
V-as recomanda cateva carti in acest sens: Comunicarea eficienta cu copiii (acasa si la scoala)
Copiii invata ceea ce traiesc. Educatia care insufla valori
Primii pasi impreuna. Activitati transdisciplinare pentru prescolari si elevii clasei I
bereea
Postat: Sunday, October 5, 2008 1:48 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Cred ca este imposibil sa nu ne pedepsim copiii cateodata.Ale fura cate o palmuta la fund o data pe an, poate, in general pedeapsa consta in 5 minute in camera ei, dupa cer merg la ea si discutam problema.niciodata nu uit sa-i spun cat de mult o iubesc.
O data ma jucam cu ea de-a mama si copilul, eu fiind copilul.cum n-am "ascultat-o" m-a pedepsit, dar n-a uitat sa-mi spuna"chiar daca ai fost neasculatoare eu tot te iubesc, sa stii".
Pedeapsa cea mai grea consta in ai taia portia de desene animate.Din pacate, cateodata sunt nevoita sa o fac.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed