pastila de vineri - Un somn sanatos

Options pastila de vineri - Un somn sanatos
Subiectul anterior · Subiectul urmator
georgy_adinutza
Postat: Friday, September 8, 2006 10:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Sanatatea incepe cu un somn de calitate. Un somn bun influenteaza felul in care ne comportam, modul in care relationam cu ceilalti, productivitatea a ceea ce facem si, in cele din urma, calitatea vietii.
In timpul somnului, creierul consolideaza informatia obtinuta peste zi si energizeaza organismul. Un individ are nevoie, in medie, de 7-8 ore de somn pe noapte, dar acest lucru difera sensibil de la persoana la persoana. Nevoia de somn nu se compenseaza: daca nu dormi suficient in timpul saptamanii, iar in week-end dormi mai mult, asta nu va implini nevoia de somn a organismului.

Iata cateva lucruri care trebuie respectate pentru a avea un somn de calitate:

1. Pastreaza, daca se poate, acelasi loc de dormit si acelasi program de somn, atat in timpul saptamanii cat si in week-end
2.Creaza-ti o rutina de relaxare: de exemplu, inainte de somn fa o baie fierbinte si citeste apoi cateva pagini sau asculta o muzica linistitoare
3.Creaza-ti un loc de somn favorabil: intuneric, linistit, confortabil si racoros.
4.Foloseste-ti dormitorul pentru dormit: elibereaza-l de televizor, computer etc
5.Termina cu mancatul cel putin cu doua ore inainte de a te culca.
6.Fa exercitii (e un mod foarte bun de a incheia o zi solicitanta!) cu cateva ore inainte de a te baga in pat.
7. Fumatul imediat inainte de culcare provoaca un somn agitat, iar cofeina te poate tine treaz o buna bucata de vreme.
8.Evita consumul de alcool imediat inainte de culcare, poate intrerupe somnul la multe ore dupa culcare.

Daca dormi 8-9 ore pe noapte si totusi peste zi esti foarte somnoros, e posibil sa suferi de o tulburare de somn, mai ales daca sforai puternic atunci cand adormi. Aceasta tulburare poate avea consecinte neplacute asupra sanatatii, de aceea e bine sa consulti un medic.
(Get Fit for Real, nutritionit Mihaela Bilic)
Anaida
Postat: Friday, September 8, 2006 2:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Mie, in general, imi sunt suficiente 7 ore de somn (dar somn de calitate, nu intrerupt de 10 ori). De cand eram mica ma trezeam dimineata devreme, nu-mi placea sa lenevesc in pat (numai daca ma furisam in patul parintilor mei si sporovaiam cu ei sambata sau duminica dimineata).
Acum, ma culc cam tarziu, niciodata inainte de 11...si citisem pe undeva ca somnul cel mai bun e intre 10 si 12, dar mi se pare prea devreme sa ma bag in pat de la 10. Dimineata as mai fura ceva somn, ca nu ma odihnesc prea bine din cauza Alexandrei care inca ma trezeste cel putin o data pe noapte.
irinaella
Postat: Friday, September 8, 2006 2:47 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/16/2006
Postari: 43
Locatia: iasi
din cauza programului meu de lucru adorm dupa ora 12 si-mi vine sa mor cind vad ca sotul meu sforaie fool fool ii mai dau citeva ghionturi si adorm intr-un final apoi cind ma trezesc as vrea sa mai dorm ras ras
dya
Postat: Saturday, September 9, 2006 6:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
irinaella wrote:
din cauza programului meu de lucru adorm dupa ora 12 si-mi vine sa mor cind vad ca sotul meu sforaie fool fool ii mai dau citeva ghionturi si adorm intr-un final apoi cind ma trezesc as vrea sa mai dorm ras ras

Sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine desi serviciul meu imi permita sa ma duc la culcare mai devreme insa nu potbanghead banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed