Pasaport pentru bebelusi

Options Pasaport pentru bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ely
Postat: Tuesday, May 11, 2010 4:01 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Karinei i-am facut pasaport individual in Bucuresti la urgenta la 6 luni,intre timp am calatorit cu foaie de drum de la ambasada.Anul trecut a expirat si i-am facut altul.
Lui Erik i-am facut deja poza la 1 luna jumatate aici la ambasada acum asteptam sa fie gata in maxim 3 luni ,ne-au auntat ca poate nu se aproba din cauza ca bebe nu sta bine,cred ca s-a aprobat acum asteptam sa fie gata pana in iulie cand mergem in tara sau cel mai bine pana in iunie ca trebuie sa mergem la o nunta in Paris,daca nu va trebui sa -i facem iar foaie de drum.
Liz ii faci individual?
Anelise
Postat: Tuesday, May 11, 2010 4:10 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17306
Locatia: Ro
Ely, la noi cica se fac acum doar individuale. Nu mai e cum era sa poti trece copilul pe pasaportul unuia dintre parinti. pupici
Bulinutza, saptamana viitoare sper sa ajung si-ti spun exact. thumright E in functie si de programul sotului ca trebuie neaparat sa fie si el prezent. angel
roxy_oxxy
Postat: Tuesday, May 11, 2010 5:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
cute_babies_of_mine wrote:
Pentru Bulgaria va trebuie pasaport? E necesar si pentru copii mai mari, cum e Tudor?

nu trebuie pasaport.... de Buc sunt 60 de km si mergem sa facem cumparaturi la bulgari si nu avem pasaport. In plus eu stiu ca in tarile din uniunea Europeana se circula liber.
TatyKS
Postat: Wednesday, May 12, 2010 12:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Eu o am pe Kari pe pasaportul meu din 2008 si a fost valabil si anul trecut cand am iesit din tara.
Chiar a fost nevoie de el la vama, altfel nu aveam cum justifica ca e copilul meuras .
Sper sa nu fiu nevoita ca anul acesta sa-i fac individual?
Mela
Postat: Wednesday, May 12, 2010 2:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Cute,pentru copii trebuie pasaport indiferent de tara in care mergi cu ei.

pentru bebe eu o sa cer o foaie de drum,de la ambasada si o sa-i fac in tara pasaportul,acolo dureaza maxim 2 saptamani,nu 2-3 luni.il pot face si in regim de urgenta...n-are rost sa ma ma complic cu stat la coada si taxe enorme de ambasada.
Fluturas
Postat: Wednesday, May 12, 2010 4:08 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Mela wrote:

pentru bebe eu o sa cer o foaie de drum,de la ambasada si o sa-i fac in tara pasaportul,acolo dureaza maxim 2 saptamani,nu 2-3 luni.il pot face si in regim de urgenta...n-are rost sa ma ma complic cu stat la coada si taxe enorme de ambasada.

asa si eu.darius si karina au pasapoartele expirate si pentru ei fac la fel,merg in tara cu foaie de drum.grija,sau cel putin informeaza-te pentru ca la noi la ambasada acum se cere ora,nu mai mergi si stai la coada.numa ce am aflat si am si cerut,asa ca pe 12 iunie zburam catre romania
Anelise
Postat: Monday, May 17, 2010 2:32 PM

Tocmai am fost si am depus actele pentru pasaportul electronic al piticutei, valabil 3 ani. thumright E gata in 2 saptamani! angel Actele, pentru cine este interesat:
- certificat nastere copil, copie si original;
- buletine parinti, copie si original;
- doua chitante (una la trezorerie si una la cec sau se mai pot plati amandoua la cec) in valoare de 260 ron, sumele platite pe numele copilului (sa aveti si certificatul de nastere cand platiti pentru ca isi noteaza date de acolo);
- o cerere semnata de ambii parintii (cererea este tipizata si o face cel de la pasapoarte, voi doar semnati);
- la ridicarea pasaportului se poate prezenta doar unul dintre parinti cu buletinul si certificatul de nastere al copilului.
La copiii mai mari de 6 ani se iau si amprente. La noi nu a fost cazul. Singura faza amuzanta, pitica mea a iesit in poza cu gura pana la urechi! sic
TatyKS
Postat: Monday, May 17, 2010 4:07 PM

Liz ,Miru e mereu o zambareata, de ce sa nu rada si la pasaportpupici .
Multumim de infopupici iloveyou
Roxie
Postat: Monday, May 17, 2010 6:51 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
taty wrote:
Eu o am pe Kari pe pasaportul meu din 2008 si a fost valabil si anul trecut cand am iesit din tara.
Chiar a fost nevoie de el la vama, altfel nu aveam cum justifica ca e copilul meuras .
Sper sa nu fiu nevoita ca anul acesta sa-i fac individual?

Nu stiu cum este cu valabilitatea pasaportului minim 6 luni de la data iesirii din tara, daca se mai aplica. Copiii mei erau trecuti pe pasaportul meu, dar acesta expira in august 2010, iar noi plecam din tara in iunie, deci sunt mai putin de 6 luni, asa ca le-am facut pasapoarte.
Anelise
Postat: Tuesday, May 18, 2010 10:47 AM

Taty, pupici angel!
TatyKS
Postat: Tuesday, May 18, 2010 12:56 PM

Roxie wrote:

Nu stiu cum este cu valabilitatea pasaportului minim 6 luni de la data iesirii din tara, daca se mai aplica. Copiii mei erau trecuti pe pasaportul meu, dar acesta expira in august 2010, iar noi plecam din tara in iunie, deci sunt mai putin de 6 luni, asa ca le-am facut pasapoarte.

Pasaportul meu e schimbat in 2008 si am iesit cu Kari din tara 2 ani la rand cu acelasi pasaport, ce zici tu de 6 lunioare ?
Stai sa caut eu pasaportul sa vad ce scrie pe elpupici.
Mela
Postat: Tuesday, May 18, 2010 1:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Taty,inca il poti folosi pupici
daca parasesti tara in 2011 sa ai grija sa iesi cu 6 luni inainte sa expire pasaportul,la asta se referea Roxie.asa era intr-o perioada,nu stiu cum mai e acum...Liz,intreba tu si asta,te rog,daca nu uiti,cand scoti pasaportul Mirunei.
TatyKS
Postat: Tuesday, May 18, 2010 1:22 PM

Mela wrote:
Taty,inca il poti folosi pupici
daca parasesti tara in 2011 sa ai grija sa iesi inainte cu 6 luni inainte sa expire pasaportul,la asta se referea Roxie.asa era intr-o perioada,nu stiu cum mai e acum...Liz,intreba tu si asta,te rog,daca nu uiti,cand scoti pasaportul Mirunei.

Multumesc Melacomputerlove .
Da Liz, te rugampupici pupici
Anelise
Postat: Tuesday, May 18, 2010 1:36 PM

Da, fetele, intreb, numai ca ajung fix pe 1 iunie! angel Atunci trebuie sa-l ridic! pupici
TatyKS
Postat: Tuesday, May 18, 2010 1:41 PM

Liz wrote:
Da, fetele, intreb, numai ca ajung fix pe 1 iunie! angel Atunci trebuie sa-l ridic! pupici

computerlove pupici Multumim Lizupupici .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed