Pasaport pentru bebelusi

Options Pasaport pentru bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Saturday, March 11, 2006 1:22 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ma intereseaza sa-i fac Karinei si pasaport romanesc si nu stiu daca e mai bine sa i-l facem aici sau sa trimit actele in tara sa il facem acolo...de aceea va intreb pe cele care le-ati facut pasaport bebeilor ce acte sunt necesare pentru eliberarea pasaportului pentru bebe? Unde se depun? Cat costa? Bebelusul poate avea pasaportul lui sau trebuie trecut pe al unuia dintre parinti?
taki
Postat: Saturday, March 11, 2006 4:52 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Prietena mea casatorita cu cetatean japonez, are o fetita de 1 an si 6 luni. I-a facut pasaport romanesc in Ro, dar poti sa suni la Ambasada sa intrebi ce si cum.

Eu, Sashei o sa-i fac pasaport japonez, iar cand ma duc in tara am sa ii fac si pasaport Ro. La iesirea din Japonia, daca ies doar eu si Sasha, imi va trebui o adevrinta de la biroul de imigrari precum ca sotul imi permite sa ies cu fata, in caz ca aceasta adeverinta nu exista, nu pot intra cu fata in Ro, as avea sanse sa ma aresteze precum ca mi-am rapit fiica.

Elia
Postat: Saturday, March 11, 2006 9:38 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Noi i-am facut lui John pasaport american (ca era rapid si usor) si apoi l-am trecut in pasaportul meu. Dar am facut asta in Romania. Mi s-a spus de la ambasada, am citit si pe site si mi-a zis si o alta prietena ca Romania nu elibereaza pasaport la ambasada, decat unul temporar sau o hartie ceva, cu care poti intra in tara dar nu mai poti iesi, trebuie sa iti schimbi acolo respectivul act intr-un pasaport normal.

Ca hartii, ca sa il trecem pe pasaportul meu (si cred ca e la fel si ca sa ii faci pasaport separat) ne-au trebuit cam asa: certificat de nastere, certificatul meu de nastere, certificatul de casatorie, pasapoartele si al meu si al lui ta-su si o hartie ca e de acord sa fie trecut pe pasaportul meu (la voi probabil va fi acordul amandurora ca sa i se faca pasaport separat), cateva poze, o taxa platita la banca.

La politie era o alta fata care voia sa isi adage copilul pe pasaportul ei gata valabil (al meu trebuia schimbat, mi-am facut unul nou), si ea se tot plangea ca au trimis-o de la pasapoarte la politie si astia de la politie o trimiteau inapoi la pasapoarte, ca cica acolo se pot adauga persoane in pasaport...ca in Romania, o zi intreaga sa iti pastrezi pentru asta, si daca rezolvi mai repede sa zici Doamne-ajuta.

Aaa, si alta treaba, au vrut sa vada copilul, ceea ce pe mine m-a enervat la culme, pentru ca John avea doar 3 saptamani si sala aia era plina de oameni, nu voiam sa il aduc acolo...dar l-am adus rapid si apoi l-a scos ta-su.
Kiki
Postat: Saturday, March 11, 2006 11:23 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Includerea copilului in pasaportul parintelui / parintilor

Acte:
- cerere tip model 4 si anexa (cartonas);
- certificatul de nastere al minorului, in original si copie ;
- actele de identitate ale parintilor, in original si copie ;
- consimtamantul celuilalt parinte, autentificat la notariat sau dat in fata lucratorului de pasapoarte (daca se trece copilul doar pe un singur pasaport);
- hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie - daca e cazul;
- chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de includere (3 RON – taxa includere, 3 RON – taxa inregistrare cerere);
- pasaportul in care urmeaza a se efectua includerea.
Includerea ulterioara a minorului in pasaportul parintelui se poate efectua in regim de urgenta, la cererea expresa a solicitantului, in termen de 3 zile. Tariful suplimentar este de 10 RON si se achita la ghiseul serviciului public comunitar pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor simple.

Persoanele domiciliate in municipiul Bucuresti pot depune cererile pentru eliberarea pasapoartelor la ghiseele special amenajate, amplasate in incinta sectiilor de politie de sector:
Sector 1 - Sectia 4, Sectia 5
Sector 2 - Sectia 6, Sectia 8
Sector 3 - Sectia 12
Sector 4 - Sectia 14
Sector 5 - Sectia 17, Sectia 18
Sector 6 - Sectia 21, Sectia 22,
cat si la Serviciul public comunitar pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor al mun. Bucuresti - din str. Nicolae Iorga nr. 27, sector 1.

Pasaport individual pentru copii pana in 14 ani:

- cererea tip model 1 si anexa (cartonas);
- certificatul de nastere, in original si copie ;
- actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
- consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
- documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
- hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
- chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64,2 RON);
- pasaportul anterior, dupa caz;
mihaela75
Postat: Saturday, March 11, 2006 3:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu am trimis procura in tara sa-mi faca taica-meu pasaport individual pt. Diana ca merge mai usor. Daca ceream aici la consulat pasaport dura 4 luni.Mi-a trebuit si o motivatie in scris ,de ce vreau pasaport individual si nu o trec p[e al meu.Sa vedem acuma daca aproba ,ca abia am trimis actele...oare
delfinasa
Postat: Tuesday, March 14, 2006 8:02 PM

Cred c-o sa ma las pagubasa cu pasaportul romanesc pana ajungem in tara ca trebuie procura speciala si nu dau 45$ daca poate sa calatoreasca fara probleme cu cel american...la cati nervi mi-am facut cand i-am scos certificatul de nastere romanesc la ambasada, prefer sa nu calc de multe ori pe-acolopuker
Ely
Postat: Sunday, March 26, 2006 1:36 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si noi am intrebat la ambasada de pasaport pt Karina si ne-a zis ca pasaportul se elibereaza numai in Romania si ca cei de aici de la ambasada ne vor da o hartie asa cum a zis si Freedelia doar ca sa putem intra in Romania iar ca sa plecam trebuie sa-i facem pasaportul,vad ca e cam aceeasi lege peste tot.
mihaela75
Postat: Sunday, March 26, 2006 5:30 PM

delfinasa wrote:
Cred c-o sa ma las pagubasa cu pasaportul romanesc pana ajungem in tara ca trebuie procura speciala si nu dau 45$ daca poate sa calatoreasca fara probleme cu cel american...la cati nervi mi-am facut cand i-am scos certificatul de nastere romanesc la ambasada, prefer sa nu calc de multe ori pe-acolopuker

Si eu o sa-i fac pt. asta mica numai pasaport canadian.Pana se vor organiza cumva romanii sa nu te mai tina pe la usi nici nu ma complic,nici aici si nici in tara.Pentru Diana i-a scos taica-meu pasaport individual si a stat la o coada...om de 65 de ani si copil de 7 ani stau ore in sir la coada la politiebanghead
Elia
Postat: Monday, March 27, 2006 3:25 AM

Noi tre sa mergem saptamana asta la ambasada sa luam certificatul de nastere, sa vedem ce aventuri ne-or astepta. Si ce taxe...La americani ne-a luat 20 de minute, din care majoritatea au fost copletatul formularelor, in rest doua vorbe trei cuvinte si gata, in 3 saptamani luam si certificatul de nastere si pasaportul.
delfinasa
Postat: Monday, March 27, 2006 3:49 PM

da, e mai simplu aici...depui actele la posta si in 3 saptamani iti vine acasa...nu stai la cozi sa te ajunga batranetile si toti nervii.
taki
Postat: Tuesday, April 11, 2006 4:14 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Ne-am programat si noi la Ambasada Romaniei in Japonia, pentru a intocmi certificatul de nastere al Sashei.

Despre pasaport inca nu stiu nimic exact, dar poate pot sa mi-l faca de aici, daca nu se poate cand ma duc in tara.

Pasaport japonez o sa-i intocmez de indata ce putem iesi din casa sic . Dar nu prea vad de ce trebuie sa aibe 2 pasapoarte, mai rau incurca uff oare .

Cel japonez cred ca este suficient.
Elia
Postat: Tuesday, April 11, 2006 9:38 AM

Eu am vut obsesia sa le facsi pasaport romanesc. Am dezvoltat aceasta obsesie urmarind filmele alea cu evreii in timpul nazistilor, cand unii au scapat avand pasaport american sau nu stiu de care, au fugit cand cei care aveau doar un singur pasaport nu au reusit sa plece din tara respectiva. Asa ca sa aiba cat mai multe pasapoarte, ca nu se stie niciodata cum se intoarce roata istoriei.
mihaela75
Postat: Tuesday, April 11, 2006 3:41 PM

Deja incepe sa se intoarcaoare
Elia
Postat: Wednesday, April 12, 2006 11:06 AM

Fetelor, am facut-o pe fi-mea romanca yes si am avut asa o experienta placuta, ca imi retrag cuvintele despre personalul din ambasadele Romaniei. Consulul a fost asa de dragut, m-a lasat la el in birou sa alaptez fata, si pt ca a durat mai mult decat credeam si s-a facut ora pranzului, a comandat o pizza si ne-a servit si pe noi, pe toti trei, plus sucuri, plus pe John l-a lasat sa se joace la calculator, sa deschida dulapurile cu carti si reviste. A venit si sotia consulului si am stat de vorba, au si ei doua fetite mici, si ne-au invitat la ei acasa cu copiii si cand le-am zis ca mi-e dor de branza mi-au spus ca au niste prieteni care vin satamana viitoare si le zic sa imi aduca branza si daca mai am nevoie de altceva (am cerut Sab Simplex, ca il bea Jodie Kate cum beau io apa). Am stat vreo 3 ore la palavre cu ei si la final ne-au dat si o sticla de tuica, sa sarbatorim botezul fetei. I-am invitat si noi la botez, si am plecat cu o impresie asa de placuta, ca nu-mi vine sa cred ca am fost la o institutie de stat romanesca.
Kiki
Postat: Wednesday, April 12, 2006 11:08 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
freedelia wrote:
Fetelor, am facut-o pe fi-mea romanca yes si am avut asa o experienta placuta, ca imi retrag cuvintele despre personalul din ambasadele Romaniei. Consulul a fost asa de dragut, m-a lasat la el in birou sa alaptez fata, si pt ca a durat mai mult decat credeam si s-a facut ora pranzului, a comandat o pizza si ne-a servit si pe noi, pe toti trei, plus sucuri, plus pe John l-a lasat sa se joace la calculator, sa deschida dulapurile cu carti si reviste. A venit si sotia consulului si am stat de vorba, au si ei doua fetite mici, si ne-au invitat la ei acasa cu copiii si cand le-am zis ca mi-e dor de branza mi-au spus ca au niste prieteni care vin satamana viitoare si le zic sa imi aduca branza si daca mai am nevoie de altceva (am cerut Sab Simplex, ca il bea Jodie Kate cum beau io apa). Am stat vreo 3 ore la palavre cu ei si la final ne-au dat si o sticla de tuica, sa sarbatorim botezul fetei. I-am invitat si noi la botez, si am plecat cu o impresie asa de placuta, ca nu-mi vine sa cred ca am fost la o institutie de stat romanesca.

Eh, na! Ce tare! Dragutzi oameni!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed