Pasaport copil 2 ani

Options Pasaport copil 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Postat: Wednesday, January 27, 2010 10:14 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Maria & Mario wrote:
Ingeras, pai daca sunteti in Irlanda de nord, pasaportul trebuie facut la ambasada pe teritoruiu tarii careia va aflati . Irlanda de Nord apartine Uk, deci la Londra !
Si verifica si cat dureaza procesatul actelor !

Cam 10 zile dureaza.Ca sa mergem la Londra nu ne este usor,Ionut nu are permis de calatorie pentru alte tari,doar pentru Irlanda de Nord.O sa-l facem aici in Belfast,este mai usor pentru noi.Titlul de calatorie se elibereaza tot in 10 zile si cu el poti calatorii,dar odata ajuns in Ro isi pierde valabilitatea.
TeosOf
Postat: Thursday, January 28, 2010 11:48 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
inger7 wrote:

Cam 10 zile dureaza.Ca sa mergem la Londra nu ne este usor,Ionut nu are permis de calatorie pentru alte tari,doar pentru Irlanda de Nord.O sa-l facem aici in Belfast,este mai usor pentru noi.Titlul de calatorie se elibereaza tot in 10 zile si cu el poti calatorii,dar odata ajuns in Ro isi pierde valabilitatea.

Ingeras, eu tot nu inteleg? Cine-i cere permis de calatorie lui Ionut, pt alte tari? Atata timp cat e pe pasaportul tau, poti sa te duci cu el, cu Ionut, oriunde. Numai ca sa iesi din RO cu un minor iti trebuie acordul parintilor sau parintelui.
Mela
Postat: Thursday, January 28, 2010 11:56 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
TeosOf wrote:

Ingeras, daca perioada Madalinei expira in aprilie 2010, tu o mai poti scoate din UK? Eu stiu ca daca nu ai valabilitate minim 6 luni, nu poti iesi, nici din RO nici din alta tara. Pasaportul meu expira in mai 2010 si mi l-am schimbat pt a putea pleca in decembrie. E mai bine sa te interesezi.

Teo,Mircea calatorea foarte mult intr-o perioada,prin mai multe tari din Europa si nimeni nu s-a uitat la data expirarii pasaportului,l-a schimbat exact cu o luna inainte sa expire cel vechi.
cred ca depinde si ce noroc ai,peste cine dai,daca vrea sa-ti faca necazuri sau nu.
TeosOf
Postat: Thursday, January 28, 2010 12:00 PM

sami wrote:

Teo,Mircea calatorea foarte mult intr-o perioada,prin mai multe tari din Europa si nimeni nu s-a uitat la data expirarii pasaportului,l-a schimbat exact cu o luna inainte sa expire cel vechi.
cred ca depinde si ce noroc ai,peste cine dai,daca vrea sa-ti faca necazuri sau nu.

Pe aeroport nu scapi, fara sa te verifice bine.

Edit:
Ingeras a scris ca va primi un document de calatorie provizorie.
ingerash
Postat: Thursday, January 28, 2010 12:03 PM

TeosOf wrote:

Ingeras, eu tot nu inteleg? Cine-i cere permis de calatorie lui Ionut, pt alte tari? Atata timp cat e pe pasaportul tau, poti sa te duci cu el, cu Ionut, oriunde. Numai ca sa iesi din RO cu un minor iti trebuie acordul parintilor sau parintelui.

Am avut acord de-a calatori cu el,doar pentru Irlanda de Nord.Ar fi super sa fie cum zici,asa am putea sa mergem la vara in vacanta in Cipru la o prietena.
TeosOf
Postat: Thursday, January 28, 2010 12:14 PM

inger7 wrote:

Am avut acord de-a calatori cu el,doar pentru Irlanda de Nord.Ar fi super sa fie cum zici,asa am putea sa mergem la vara in vacanta in Cipru la o prietena.

Ingeras, e sigur ca poti sa te duci cu el oriunde. In oricare tara ai si tu dreptul sa intri. Numai la frontierele romanesti exista legea asta cretina. Doar nu scrie pe pasaportul tau ca Ionut are interdictie in toate celelalte tari, mai putin UK? Tu ai o hartie care te-a ajutat sa-l scoti pe Ionut din RO si care, de obicei, ramane la frontiera din RO.
ingerash
Postat: Thursday, January 28, 2010 12:21 PM

TeosOf wrote:

Ingeras, e sigur ca poti sa te duci cu el oriunde. In oricare tara ai si tu dreptul sa intri. Numai la frontierele romanesti exista legea asta cretina. Doar nu scrie pe pasaportul tau ca Ionut are interdictie in toate celelalte tari, mai putin UK? Tu ai o hartie care te-a ajutat sa-l scoti pe Ionut din RO si care, de obicei, ramane la frontiera din RO.

Da,hartia a ramas la frontiera in Ro.Nu scrie nici o interdictie in pasaport.
Roxie
Postat: Thursday, March 18, 2010 11:03 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
A mai facut cineva pasaport pentru copil de curand? Am inteles ca in Bucuresti se fac de acum numai la Iorga, unde e omor, si se fac numai biometrice (dar nu stiu daca si la copii), care costa vreo 300 ron. Prin comparatie cu unul obisnuit care era doar 120. A facut cineva anul asta pasaport? Se mai fac din alea vechi si daca da, pana cand? Are rost un pasaport biometric la un copil, care e in crestere, si dimensiunile se modifica rapid? E obligatoriu sa faci pasaport biometric?
Nu prea sunt coerenta, dar e din cauza ca m-am enervat. angry
bulinutza
Postat: Thursday, March 18, 2010 11:16 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Si noi vrem sa iesim cu Alexandra din tara prin luna mai...Stie cineva cum sa procedam cu pasaportul? Trebuie sa-mi fac eu sau sotzulache un pasaport si sa o trecem pe al nostru???
delfinasa
Postat: Thursday, March 18, 2010 1:58 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Din cate stiu, acum se fac pasapoarte biometrice individual, care pentru minorii sub 6 ani sunt valabile 3 ani. Fii-mea are pasaport romanesc individual de cand avea 2 ani jumate. Varianta individuala este mai practica pentru ca oricare dintre voi parintii/rude apropiate (bunici, unchi...) puteti calatori cu copilul in afara tarii, bineinteles impreuna cu procura speciala.
roxinthya
Postat: Thursday, March 18, 2010 2:38 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Buna !
Eu i-am facut lu' fi-mea anul trecut si nu mai se fac decat pasapoarte individuale, nu mai e voie sa-ti treci copilu' pe pasaport.
bulinutza
Postat: Friday, March 19, 2010 7:37 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
roxinthya wrote:
Buna !
Eu i-am facut lu' fi-mea anul trecut si nu mai se fac decat pasapoarte individuale, nu mai e voie sa-ti treci copilu' pe pasaport.

Roxi, cat costa un astfel de pasaport acum? Ai idee?
roxinthya
Postat: Friday, March 19, 2010 9:17 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
daca imi aduc eu bine aminte parca anul trecut am dat vreo 2 milioane
ma mai interesez si daca aflu ceva iti spun
danab
Postat: Friday, March 19, 2010 10:28 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Pentru cei din Iasi (si nu numai, cred), Politia Pasapoarte Iasi pune la dispozitie informatii si online la adresa POLITIA PASAPOARTE IASI

Pentru celellate judete alegeti de pe harta http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index%20HARTA.htm
bereea
Postat: Friday, March 19, 2010 6:12 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22722
bulinutza wrote:

Roxi, cat costa un astfel de pasaport acum? Ai idee?

costa cat costa si un pasaport pentru adulti
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed