Pasaport copil 2 ani

Options Pasaport copil 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Sunday, December 27, 2009 10:23 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
acum 3 ani,cand le-am facut si eu copiilor,pe mine m-au intrebat cum vreau.eu prefer cel individual
ingerash
Postat: Sunday, December 27, 2009 11:44 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Copii sunt trecuti pe pasaport iar in aprilie 2010, pe 23 expira la Madalina,iar la Ionut in 5 decembrie 2011.Cred ca pe la inceputul lui aprilie o sa venim in RO,sa le facem pasaport individual.Am griji in legatura cu Ionut,oare ii trebuie procura de la tatal lui,ca sa ma reintorc in tara si apoi sa plec din Ro?
Mela
Postat: Sunday, December 27, 2009 11:48 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Ingeras,ca sa intri in tara cu Ionut nu trebuie procura,dar ca sa iesi da,ai nevoie de ea.

Lara si Mi au pasaport individual,facut in vara.
miorita02
Postat: Sunday, December 27, 2009 12:24 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/12/2009
Postari: 304
daca sunt cetateni romani ai nevoie de procura.eu am fost in octombrie in ro cu bebe si nu am avut.dar aveam pt el si pt mine buletine de aici sau rezidenta .si m-a coborat din autocar si mi-a cerut pasapoartele romanesti si m-a intrebat de tatal copilului si apoi ne-a lasat sa plecam dar data viitoare sa avem si procura da
hohot
ingerash
Postat: Sunday, December 27, 2009 3:24 PM

sami wrote:
Ingeras,ca sa intri in tara cu Ionut nu trebuie procura,dar ca sa iesi da,ai nevoie de ea.

Lara si Mi au pasaport individual,facut in vara.

E bine si asa,am scapat de o grijahainoroc ,vreau sa-i facem si lui Ionut,sa nu mai trebuiasca sa cheltuim alti bani in decembrie 2011.Mi-e groaza cu pretul bileletelor de avionuff o sa trebuiasca sa le cumparam mai devreme si alta neplacere, inca o "revedere"cu tatal lui Ionutuff .Dar am o bucurie mare,o sa pot sa intalnesc mamicute si copilasiidance dance

miorita02hohot hohot hohot hohot poate astepta ceva atentii,domnulras
praslea_cel_voinic
Postat: Sunday, December 27, 2009 3:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Ingerash, ai incercat la consulat sa reinnoiesti pasapoartele?
Pupicicomputerlove computerlove iloveyou iloveyou
TeosOf
Postat: Sunday, December 27, 2009 3:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
raly wrote:
Stiti cum se mai face pasaportul acum?Se trece copilul(i)pe pasaportul parintilor sau li se face si lor altul?

Li se face si copiilor pasaport individual, valabil 3 ani, pt minorii pana in 14 ani. Eu tocmai i-am facut Isabellei si mie, in noiembrie, pt ca am vrut, ca macar 3 ani sa mai aiba si ea pasaport simplu nu biometric.
Trebuie sa platesti 32 lei, taxa consulara si 64,20 lei costul pasaportului, la CEC. La politie trebuie sa mearga ambii parinti, pt ca veti da o declaratie, fiecare si trebuei sa aveti CI sau buletin si copie dupa CI si certificatul de nastere al copilului si copie. Acolo veti mai completa o cerere, pe langa declaratie si tot acolo i se face si poza.

Ingeras, daca perioada Madalinei expira in aprilie 2010, tu o mai poti scoate din UK? Eu stiu ca daca nu ai valabilitate minim 6 luni, nu poti iesi, nici din RO nici din alta tara. Pasaportul meu expira in mai 2010 si mi l-am schimbat pt a putea pleca in decembrie. E mai bine sa te interesezi.
ingerash
Postat: Sunday, December 27, 2009 4:00 PM

Multumesc,praslea!pupici pupici iloveyou Sper sa reusimangel

Teo,mai pus pe ganduribanghead banghead banghead
ingerash
Postat: Sunday, December 27, 2009 4:11 PM

Cautand pe net,am dat de un site care zice.... De la 1 ianuarie, pasapoartele si cartile de identitate se obtin doar prin intermediul Misiunilor Diplomatice Romanesti din strainatate.

http://www.pasapoarte.ro/

....Incepand cu data de 01.02.2004, misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei pot efectua includeri de copii minori, sub 14 ani, aplica mentiunea cu privire la domiciliu si prelungi valabilitatea documentului, numai sub forma unor colante, care vor fi personalizate în Romania de catre Directia de Pasapoarte si structurile sale teritoriale. Aceste colante nu pot fi personalizate direct de catre misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei deoarece acestea nu dispun de echipamentele necesare. În aceste conditii, nu mai este necesara trimiterea pasaportului în tara. La primirea din Romania a colantului personalizat, acesta va fi aplicat în pasaportul solicitantului.

http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare-pasapoarte-minori.php
TeosOf
Postat: Sunday, December 27, 2009 4:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Ingeras, la orice consulat din orice tara o poti trece pe Madalina pe pasaportul tau, sau iti poti prelungi perioada de valabilitate a pasaportului sau schimba pasaportul.
Am vrut doar sa te asiguri ca poti pleca, sa nu te trezesti pe aeroport ca nu-i da voie Madalinei sa urce in avion.
Mult succes!computerlove computerlove
ingerash
Postat: Sunday, December 27, 2009 5:16 PM

TeosOf wrote:
Ingeras, la orice consulat din orice tara o poti trece pe Madalina pe pasaportul tau, sau iti poti prelungi perioada de valabilitate a pasaportului sau schimba pasaportul.
Am vrut doar sa te asiguri ca poti pleca, sa nu te trezesti pe aeroport ca nu-i da voie Madalinei sa urce in avion.
Mult succes!computerlove computerlove

Multumesc multcomputerlove pupici
Am aflat email-ul de la ambasada romana din Dublin si le-am scris.O sa mergem acolo.
Am aflat de pasapoarte electronice,acum o sa vad ce sunt,cum arataangel
raly
Postat: Sunday, December 27, 2009 7:40 PM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
TeosOf wrote:

Li se face si copiilor pasaport individual, valabil 3 ani, pt minorii pana in 14 ani. Eu tocmai i-am facut Isabellei si mie, in noiembrie, pt ca am vrut, ca macar 3 ani sa mai aiba si ea pasaport simplu nu biometric.
Trebuie sa platesti 32 lei, taxa consulara si 64,20 lei costul pasaportului, la CEC. La politie trebuie sa mearga ambii parinti, pt ca veti da o declaratie, fiecare si trebuei sa aveti CI sau buletin si copie dupa CI si certificatul de nastere al copilului si copie. Acolo veti mai completa o cerere, pe langa declaratie si tot acolo i se face si poza.

Multumesc mult Teo pentru ajutor!pupici pupici
raly
Postat: Wednesday, January 27, 2010 7:58 PM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Ingeras ce ai mai rezolvat cu pasaportul?hearts
ingerash
Postat: Wednesday, January 27, 2010 8:05 PM

raly wrote:
Ingeras ce ai mai rezolvat cu pasaportul?hearts

Am vorbit cu Ambasada si se poate face pasaport nou la ambasada din Londra,sau in caz de dorim sa mergem in Ro,i se acorda Madalinei un titlu de calatorie (un document de calatorie provizoriu) pentru reintoarcerea in Romania.De asemenea se infiinteaza in Belfast o delegatie a Ambasadei pentru Irlanda de Nord,la sfarsitul lunii februarie si avem marea sansa sa nu trebuiasca sa mergem decat 3 ore cu masina.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 27, 2010 9:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Ingeras, pai daca sunteti in Irlanda de nord, pasaportul trebuie facut la ambasada pe teritoruiu tarii careia va aflati . Irlanda de Nord apartine Uk, deci la Londra !
Si verifica si cat dureaza procesatul actelor !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed