Pasaport copil 2 ani

Options Pasaport copil 2 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 28, 2007 2:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Doresc sa stiu de care pasaport ar trebui facut unui copil de 2ani: din cel individual, sau sa fie trecut copilul pe pasaportul unuia din parinti?
Sau sa fie trecut pe al amandurora?
Cum este mai convenabil?
Ce costuri sunt?

Multumesc frumospupici !
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 28, 2007 2:34 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
stele_pe_cer wrote:
Doresc sa stiu de care pasaport ar trebui facut unui copil de 2ani: din cel individual, sau sa fie trecut copilul pe pasaportul unuia din parinti?
Sau sa fie trecut pe al amandurora?
Cum este mai convenabil?
Ce costuri sunt?

Multumesc frumospupici !

uite cum am facut noi in iulie anul asta pt ca am fost in concediu in Austria: i-am facut copilului pasaport individual (este valabil 3 ani dupa care trebuie sa il reinnnoiesti) pt ca nici unul dintre noi nu mai are pasaportul valabil si nici nu aveam chef sa arunc pe geam nu stiu cate milioane ca sa le fac in conditiile in care noi nu mergem nu stiu unde (in spatiul Schengen nu ne mai trebuie yes ).

am platit toate taxele aferente care ajung cam la 1 milion (taxa consulara si taxa nu stiu care, una la CEC si una la Administratia financiara dar in Bucuresti nu stiu exact cum e, trebuie sa te duci sa intrebi), am mers cu piciul la politie, i-a facut poza acolo, am platit si acolo 1 mil taxa de procesare (in termen normal ca la urgenta era vreo 2 parca) si in 9 zile a fost gata.

eu zic ca dc tu si sotul aveti deja pasaport, includeti-l pe pici acolo, dc nu eu consider ca f avantajoasa varianta pe care am mers noi. dar nu as putea sa iti spun dc includerea in pasaportul parintelui este mai scumpa decat cel individual.

pupici
Cristy
Postat: Tuesday, August 28, 2007 2:46 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Am pasaport individual la ambele fete, Eden de la 8 luni , a fost reinniota poza la 5 ani, Shachar de la 2 1/5.

Cel mai comod si cel mai confortabil...thumright thumright thumright
Laura&Alfonso
Postat: Tuesday, August 28, 2007 2:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
eu i-am facut buletin si pasaport individual lu bebe...numai ca al lui e spaniol ..asa ca, cu preturile nu te pot ajuta pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 28, 2007 2:53 PM

Multumesc, fetelor!

Anca, deci pt Ro cel individual ma costa 2 mil.Iar daca noi avem pasapoartele expirate ne costa 3 mil pt 2 pasapoarte si Matei inclus pe amanadoua?E mai faina a doua varianta...
Maria & Mario
Postat: Tuesday, August 28, 2007 2:53 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mami, nu stiu ce sa zic . Noi am optat pentru pasaport individual la Maria, de la 2 luni . Ne-au costat fotografiile si o taxa consulara , care sincer nu mai stiu cat e , modica, oricum ! E valabil pana la 5 ani ! Poate calatori oriunde pe el !

Nu stiu daca e bine sa il treci pe pasaportul vostru ( al tau sau al lui Eugen, sau pe al amandurora ). Individual au si copii toti aici . Pentru eventuale excursii in strainatate , fara parinti , sau poate cu bunici .....

thumright
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 28, 2007 3:10 PM

Maria & mami wrote:
Pentru eventuale excursii in strainatate , fara parinti , sau poate cu bunici .....

thumright

tunete rambo angry fara minetoanerele ?No way!Asta nu trebuie sa se intample.Fara mine NUsic !Dar multumesc pt sfaturipupici !
Fluturas
Postat: Tuesday, August 28, 2007 5:44 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si ai mei au pasapoarte individuale,mi se pare cel mai ok.acum sunt si eu de parerea ca fara mine nu merg nicaieri,dar poate peste un an-2 tot ii las(nu stiu ce ganduri voi avea atunci).noi am platit in martie 2 milioane pt amandoua plus pozele
oana_nicole
Postat: Wednesday, August 29, 2007 11:28 AM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Stele, daca aveti pasapoarte valabile macar unul dintre voi, taxa este de 6 RON pentru includerea copilului pe unul dintre pasapoarte. Mi se pare muuult mai avantajos asa. Eu am trecut-o pe Rux pe pasapotul meu luna trecuta, asa ca informatiile sunt "calde". Insa, includerea pe pasaport nu se face decat la Directia Pasapoarte din Str. Nicolae Iorga (vizavi de fostul sediul al Ambasadei Canada) si e necesara prezenta ambilor parinti (pentru declaratie). Uite AICI ai mai multe informatii despre actele necesare.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, August 29, 2007 12:58 PM

Oana, iti multumesc din suflet!DIn pacate, nu mai avem pasapoarte va;abile nici unul din noi, dar oricum ar trebui sa ni le facem ca vrem s aplecam in Istanbul in toamna asta.Plus ca as avea in plan si sa ajung in Chisinau si in ambele locuri imi terbuie pasaport.

Pe Matei vreau sa il scot din tara numai pana la Ruse, ca in rest ar fi mult prea mare bataie de cap.

Deci, cred ca ne vom face toti 3 pasapoarte, noi, parintii individuale (ca altfel nu se poate) si Matei va fi trecut numai pe pasaportul meu (ah, ce egoista suntras )!
stele_pe_cer
Postat: Thursday, August 30, 2007 1:10 PM

oana_nicole wrote:
Stele, daca aveti pasapoarte valabile macar unul dintre voi, taxa este de 6 RON pentru includerea copilului pe unul dintre pasapoarte. Mi se pare muuult mai avantajos asa. Eu am trecut-o pe Rux pe pasapotul meu luna trecuta, asa ca informatiile sunt "calde". Insa, includerea pe pasaport nu se face decat la Directia Pasapoarte din Str. Nicolae Iorga (vizavi de fostul sediul al Ambasadei Canada) si e necesara prezenta ambilor parinti (pentru declaratie). Uite AICI ai mai multe informatii despre actele necesare.

Hehehe...nici nu credeam ca va "arde" asa tare problema!Multumesc inca o data Oana...maine trebuie sa rezolv totul pt ca Matei sa fie pe pasaportul meu!Samabata "decolam"yes !Sper numai sa rezolvam in 24 de ore cu totul.

Inca o intrebare : in linkul dat de Oana spune ca copilului i se fac poze de catre parinte si cu acestea merg la directia de pasapoarte.Nu tebuie dus minorul pana in 14 ani la ei si ei sa ii faca ei poze?

"La depunerea cererii vor fi prezentate, pe lânga documentele necesare, si 2 fotografii color identice, cu dimensiunile 35 x 45 mm pentru pasaport individual si cu dimensiunile 25 x 35 mm pentru includerea în pasaportul unuia dintre parinti. Confirmarea fotografiei reprezentându-l pe minor se face de catre parinti în fata functionarului care primeste cererea la Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea si Evidenta Pasapoartelor Simple al localitatii de domiciliu."
stele_pe_cer
Postat: Thursday, August 30, 2007 1:22 PM

Autentificarea declaratiei date de celalalt parintre trebuie facuta inainte de a merge pt skimbarea pasapoartelor sau dupa ce depunem toate cererile si dupa ce aratam dovada platii taxelor si tarifelor de emitere a pasapoartelor?

Am uitam sa mentionez ca noi vom cere emiterea unui nou pasaport pt mine (al meu este expirat) si includerea minorului numai pe pasaportul meu.
Kiki
Postat: Thursday, August 30, 2007 1:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
stele_pe_cer wrote:

...
Inca o intrebare : in linkul dat de Oana spune ca copilului i se fac poze de catre parinte si cu acestea merg la directia de pasapoarte.Nu tebuie dus minorul pana in 14 ani la ei si ei sa ii faca ei poze?
...

Cand l-am inclus pe Dav in pasaportul meu, i-am facut poze la un centru foto. Mie mi-au facut poza acolo.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, August 30, 2007 1:28 PM

Kiki wrote:

Cand l-am inclus pe Dav in pasaportul meu, i-am facut poze la un centru foto. Mie mi-au facut poza acolo.

Tot e bine de stiut, ca mie imi face acolo (asa a fost si acum 10 ani).Iar pt Matei trebuie sa fac la un centru, spui tu...ii fac maine dimineata, ca doar nu ma costa mare lucru si daca ii mai fac si ei acolo, numa' bine (desi nu cred ca ii mai fac ei, pt ca spun clar ca minorului sub 14 ani nu ii fac poza, doar celui peste 14 ani, dar citisem aici la topic cum o mamica spunea ca i-a facut acolo copilului - sau nu am citit eu bine, mai citesc o data..)

Kiki, as usual, dragutza si saritoarepupici !Thankspupici !
Kiki
Postat: Thursday, August 30, 2007 1:30 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Pentru putin, Stele.
Sincer nu mai stiu cate poze i-am facut lui Dav, ca doua au intrat pe pasapoartele noastre si parca mi-a ramas una...Of, nu mai stiu...
Daca vrei, suna azi la ei si iti dau toate info (cand am sunat eu au fost foarte dragutzi si mi-au spus tot-tot). pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed