PASAPOARTE

Options PASAPOARTE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, June 20, 2007 8:10 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17672
Locatia: Bucuresti
Pentru ca tot am avut nevoie de pasaport pentru copii, va spun care sunt variantele, poate o sa mai aveti si voi nevoie:

- minorii sub 14 ani - pasaport individual
- minorii sub 14 ani - includere pe pasaportul parintilor - cand pasaportul este inca valabil
- minorii sub 14 ani - includere pe pasaportul parintilor - cand acestia nu au pasaport sau nu mai este valabil

Cum noi vrem sa plecam oricum in tari din UE in care eu nu am nevoie de pasaport, dar copiii nu pot trece decat cu pasaport, atunci am optat pentru varianta in care includem copiii pe pasaportul lui Tzepii, care e inca valabil, iar eu nu imi fac deocamdata pasaport.

De ce am ales solutia asta? Copiii nu vor merge oricum nicaieri decat impreuna cu noi, deci nu avea rost sa le fac un pasaport individual. In plus, pentru fiecare ar fi trebuit sa platesc la cec o taxa de 32 + 64,20 RONi.

In al 2-lea rand, daca i-as fi inclus pe pasaportul meu, care nu mai e valabil si ar fi trebuit refacut, dura cam 14 zile si trebuiau platite niste taxe la cec, de 32 roni si de 64,20 roni.

Am optat pentru varianta includerii lor pe pasaportul lui Tzepii si iata ce presupune acest lucru. Pentru Bucuresti, actele se depun numai la Directia Generala de Pasapoarte din Nicolae Iorga.

Directia pasapoarte NICOLAE IORGA
Telefon informatii: 2125683

Includere minori pe un pasaport valabil al parintelui:

ACTE NECESARE:
  • formular model 4
  • certificat de nastere copii copie si original
  • carte de identitate pentru ambii parinti copie si original
  • chitanta cec - 3 lei pe numele titularului, 3 lei pe numele copilului (daca sunt mai multi copii, cate o chitanta de 3 lei pentru fiecare copil in parte)
  • declatie - model tip - data de parintele care nu ii include in pasaport
  • pasaportul parintelui care ii va include

Pentru copii sub 7 ani se merge in corp c camera 1. Acolo gasiti si acord model la masuta.

Program:
    - luni, miercuri, joi - 8-18
    - marti - 8-18:30
    - vineri dupa 18:30

Durata:
    - 2 ore regim urgenta - taxa 100.000 lei la lucrator
    - 7 zile normal

Sper ca v-am fost de folos. Noi azi mergem sa rezolvam cu asta, ca sa nu avem surprize.pupici
  • kali
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 8:51 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
    Postari: 14306
    Multumim pentru informatii.
    Noi am inclus-o pe Alexia pe pasapoartele amandurora, desi ne gandisem initial sa-i facem si ei unul in cazul in care ar fi plecat cu bunicii peste granitza. Insa, cum ar fi fost valabil numai 3 ani si nu cred ca as lasa-o in vacanta cu altcineva mai devreme de 4-5 ani, deocamdata am considerat ca asta e solutia cea mai buna.
    Roxanel
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 9:47 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
    Postari: 2691
    Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
    Noi am decis ca Antonia sa aiba pasaportul ei. In cazul in care vrem sa o trimitem cu bunicii undeva e mai usor asa.
    Ely
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 11:56 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
    Postari: 5605
    Si Karinuteii i-am facut anul trecut tot pasaport individual asa am crezut noi ca este mai bine,fiecare cu partea lui.
    AdrianaC
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 2:34 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
    Postari: 17672
    Locatia: Bucuresti
    Gata, am fost, i-am pozat pe copilasi, Andrei a fost foarte cooperant, si la 17:00 sunt gata. yes Totul a durat cam 15 min.

Acum mai ramane sa ne hotaram si unde mergem.ras
    Roxanel
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 2:48 PM

Intrat: 3/13/2006
    Postari: 2691
    Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
    AdrianaC wrote:
    Gata, am fost, i-am pozat pe copilasi, Andrei a fost foarte cooperant, si la 17:00 sunt gata. yes Totul a durat cam 15 min.

Acum mai ramane sa ne hotaram si unde mergem.ras

Adriana, drum bun si vacanta placuta.dance
    codruta
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 5:10 PM

Intrat: 2/14/2006
    Postari: 2034
    Locatia: la loc cu verdeata...
    chiar azi am fost sa-i scot si eu pasaportul lui Medeea.De fapt, mi-am refacut pasaportul meu si am inclus-o si pe ea in pasaport.
    La noi asta a fost varianta cea mai buna, avand in vedere ca pt ea e valabil doar 3 ani, perioada in care NU va merge nicaieri fara mine.
    Miri
    Postat: Wednesday, June 20, 2007 11:44 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
    Postari: 16505
    Locatia: pe o margine de lume...
    Sa va spun ce am patit eu , in legatura cu pasaportul...
    Deoarece era expirat de anul trecut, m-am hotarat sa plec in Germania cu buletinul. Toate bune si frumoase, doar ca atunci cand am fost in Italia, a trebuit sa tranzitez prin Elvetia!ras Fara pasaport...nici nu se punea problema! Au oprit autocarul in granitza, au trantit un stalp in fata parbrizului si cu asta gata!
    Asa ca am scos frumusel 25 de euro in vama, mi-au facut elvetienii act nemtesc , valabil 5 zile si uite asa am reusit sa vizitez Milano.
    Sper sa nu patiti ca mine!ras
    Kiki
    Postat: Thursday, June 21, 2007 8:03 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
    Locatia: In casuta cu pitici
    Nasol, Miri, bine ca ai rezolvat cumva. Eu de asta am zis ca atunci cand voi pleca imi iau si BI si pasaportul ca nu se stie...
    Ely
    Postat: Friday, June 22, 2007 1:49 PM

Intrat: 3/2/2006
    Postari: 5605
    Miri ce ghinion bine ca ai reusit si asa thumleft .Nasii fetitei au venit la noi in februarie doar cu buletinul cu Air France si nu i-a intrebat nimeni de pasapoarte( pe care nu le aveau ),nu au avut nici o problema.
    Lilly of the valley
    Postat: Saturday, June 23, 2007 2:38 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
    Postari: 12042
    Miri wrote:
    Sa va spun ce am patit eu , in legatura cu pasaportul...
    Deoarece era expirat de anul trecut, m-am hotarat sa plec in Germania cu buletinul. Toate bune si frumoase, doar ca atunci cand am fost in Italia, a trebuit sa tranzitez prin Elvetia!ras Fara pasaport...nici nu se punea problema! Au oprit autocarul in granitza, au trantit un stalp in fata parbrizului si cu asta gata!
    Asa ca am scos frumusel 25 de euro in vama, mi-au facut elvetienii act nemtesc , valabil 5 zile si uite asa am reusit sa vizitez Milano.
    Sper sa nu patiti ca mine!ras

Ce ghinion! Bine ca macar s-a gasit solutia.
    Miri
    Postat: Saturday, June 23, 2007 9:50 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
    Postari: 16505
    Locatia: pe o margine de lume...
    Kiki, Ely, Mariuta,si eu ma bucur ca am rezolvat problema!ras
    oana_nicole
    Postat: Monday, June 25, 2007 12:46 PM

Postari: 6570
    Locatia: end of the rainbow
    codruta wrote:
    chiar azi am fost sa-i scot si eu pasaportul lui Medeea.De fapt, mi-am refacut pasaportul meu si am inclus-o si pe ea in pasaport.
    La noi asta a fost varianta cea mai buna, avand in vedere ca pt ea e valabil doar 3 ani, perioada in care NU va merge nicaieri fara mine.

Codruta, mai stii cumva ce acte sunt necesare pentru includere copil in pasaport? Cele pentru preschimbare stiu care sunt, banuiesc ca in plus e nevoie de certificatul de nastere al copilului. Altceva? E necesara cumva si semnatura/ declaratie din partea celuilalt parinte? Mi-e tare groaza de "momentul" acesta... Nu stiu daca tu ai stat la rand sau nu, dar in Bucuresti ma indoiesc ca, la ce cozi sunt, o sa ma lase cineva sa intru in fata cu copilul. plans
    codruta
    Postat: Monday, June 25, 2007 12:55 PM

Postari: 2034
    Locatia: la loc cu verdeata...
    oana_nicole wrote:

Codruta, mai stii cumva ce acte sunt necesare pentru includere copil in pasaport? Cele pentru preschimbare stiu care sunt, banuiesc ca in plus e nevoie de certificatul de nastere al copilului. Altceva? E necesara cumva si semnatura/ declaratie din partea celuilalt parinte? Mi-e tare groaza de "momentul" acesta... Nu stiu daca tu ai stat la rand sau nu, dar in Bucuresti ma indoiesc ca, la ce cozi sunt, o sa ma lase cineva sa intru in fata cu copilul. plans

Oana, eu am completat atat formularul 1 (pt pasaportul meu care expirase) cat si formularul 4, pt includere copil.Pe langa certificatul fetei in original, a trebuit sa am si copie.Actele originale ti se restituie dupa verificare.
    Declaratia celuilalt parinte e OBLIGATORIE si se da acolo, in fata lor.Eu am facut in cluj pasaportul si sotul era in bistrita.Am vrut sa-i fentez, sa le dau declaratia completata gata dar n-a mers, a trebuit sa vina tati cu buletinul lui si semnatura lui.Norocul meu ca era miercuri, cu program de lucru pana la 18 si a reusit sa ajunga si sotul.
    Cat despre stat la coada....am stat prima tura de mi-au sarit ochii mai ales ca am stat degeaba, dar cand am mers a doua oara si cu tati, am rezolvat mai repede,poate si pt faptul ca era trecut de 16.Nu cred ca te va lasa cineva in fata, avand in vedere ca erau numai parinti cu copii la pasapoarte.Era si un copil de-o saptamana, chiar in fata noastra, incat i-au facut vreo 5 incercari pana a iesit copilul, cat de cat clar si fara ma-sa in poza.
    Rabdare multa si succes
    oana_nicole
    Postat: Tuesday, June 26, 2007 11:20 AM

Postari: 6570
    Locatia: end of the rainbow
    Multumesc mult de informatii, codruta. M-ai convins ca trebuie sa ma inarmez cu muuulta rabdare. Ufff, sper sa rezolv cat mai repede, fara foarte multi nervi cearta angry. Desi ar fi mare minune, nu stiu daca se mai rezolva ceva repede si bine in tara asta. uff
    Utilizatori in acelasi subiect
    NU poti posta subiecte noi in acest forum.
    NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
    NU poti sterge postari in acest forum.
    Nu poti edita postari in acest forum.
    Nu poti crea sondaje in acest forum.
    Nu poti vota in sondaj in acest forum.
    Printeaza subiectul
    RSS Feed