Parchetul laminat

Options Parchetul laminat
Subiectul anterior · Subiectul urmator
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 10:58 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
Cum montam parchetul laminat

Clase de trafic si rezistenta:
• 21 Trafic domestic redus - dormitoare
• 22 Trafic domestic mediu - dormitoare si birouri
• 23 Trafic domestic intens - holuri si sufragerii
• 31 Trafic comercial redus spatii fara acces la exterior - sali de sedinta, etc
• 32 Trafic comercial mediu, spatii cu trafic mediu - mici magazine, receptii
• 33 Trafic comercial intens - spatii cu acces la exterior sau trafic foarte mare
Decor:
Grosime placa: de la 6 mm pâna la 13 mm;
Se poate alege dintr-o gama larga de culori - tip lemn (cires, fag, stejar, nuc, etc.), uni-uri - similar gresie sau piatra naturala

Montajul parchetului laminat fara adeziv
Suprafata trebuie sa fie plana, curata si uscata, umiditatea acceptata: 2%. In cazul în care nu este perfect plana, trebuie turnata sapa autonivelanta sau se monteaza placi OSB.
Inainte de montare, parchetul trebuie pastrat 48 ore în camera unde va fi montat, în pozitie orizontala. Temperatura de montaj trebuie sa fie de peste 16 C.
De ce parchet laminat?
- ofera o suprafata calda, termo si fono izolanta
- este rezistent la uzura
- se întretine usor
- este rezistent la umezeala
- este rezistent la pete chimice
- se monteaza rapid
- se gaseste într-o gama variata de culori
- are o durata medie de viata de 10 ani
- îsi pastreaza culoarea în timp
- este compatibil cu sistemele de încalzire în pardoseala
- este un produs ecologic
In plus, pentru parchetul cu montaj fara adeziv (tip clic):
- montaj curat (fara produse chimice)
- posibilitate de demontare si remontare a placilor

Parchetul laminat este format din:
- un strat de suprafata composit de melamina decorativa, care ofera rezistenta la trafic ;
- un strat decorativ care determina modelul parchetului;
- un strat suport de HDF/ MDF (Fibra Lemnoasa de Densitate Inalta/ Densitate Medie) ;
- strat de stabilizare inferior din melamina, pentru echilibrare, stabilizare.

Montajul
1. Se asterne folia pe întreaga suprafata a camerei (indiferent de sens);

2. Se lipeste folia PEE;

3. Se pun penele pentru spatiul de dilatare, între parchet si perete, spatiu care trebuie sa fie de 1-1,5 cm;

4. Se începe primul rând cu placa întreaga, care se pune cu nut-ul spre perete; directia placilor este data de directia in care patrunde lumina in camera.

5. Se decupeaza jumatate de placa;

6. Al doilea rând se incepe cu jumatate de placa pentru a se consolida imbinarea din laterala rândurile urmatoare se încep alternativ cu placa întreaga si jumatate de placa, pâna se termina suprafata de montat;

7. Pentru ultima placa se masoara distanta ramasa intre perete si restul parchetului instalat;

8. Se decupeaza placile longitudinal, lasând spatiu de dilatare ;

9. Fixarea ultimelor placi se va face cu ajutorul "S"-ului metalic;

10. In cazul tevilor de incalzire, taiati placa la dimensiunea corecta; masurati conturul, marcati-l si decupati tinând cont de spatiul de dilatare;

11. Se fixeaza clemele de plinta in perete;

12. Se fixeaza coltarele;

MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 11:13 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Noi am pus parchet laminat atat in dormitor ct si in sufragerie. Am folosit parchet de tim dublu clic. SE monteaza foarte usor daca sunt 2 persoane si jumatate de zi e gata montat.
In dormitor am respectat spatiul de 1-1,5 cm intre parchet si perete. La montarea plintei au ramas locuri unde se vede betonul printre plinta si parchet din cauza ca peretii nu au fost perfect drepti. In sufragerie am pus rigips mai intai iar la montarea parchetului am pus placile de parchet pana langa rigips sau introducandu-le putin sub rigips.
mommy
Postat: Friday, October 12, 2007 12:04 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu trebuie sa cumpar parchet si nu stiu de care sa cumpar. Nu vreau nici ieftin, dar nici foarte scump, as prefera pana in 40 RON/mp. Ce grosime sa iau? Am vazut la 8 mm. O fi bun? Am auzit ca exista dublu stratificat, triplu stratificat, dar eu am vazut precizata doar grosimea in mm. Stiti vreun producator/marca de calitate? Ce este spatiul de dilatare? Of, sunt pe dinafara!!!nervi
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 12:12 PM

Eu am de 8 mm si sunt foarte incantat de el.
Uite si o poza din timpul montariiras :

Si finalul(se monta plinta):

mommy
Postat: Friday, October 12, 2007 12:15 PM

Multumesc, Miha! Pupam pe harnicuta Cristinica! pupici pupici pupici
Ati turnat sapa autonivelanta? La noi nu e perfect drept pe jos, dar sotul zice ca nu e necesara. Ce parere ai?
Cris-DL
Postat: Friday, October 12, 2007 12:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
hohot Cristinica ce ajutor de nadejde esti tu ! si cu ochelarii hohot

Noi avem tot de 8 mm si fara sapa thumright dar Miru, daca e foarte denivelat la voi ar fi buna o sapa. Noi pe holuri am pus anul acesta, stand la parter era foarte frig cu gresie si am pus parchetul peste gresie yes si ce bine e !
codruta
Postat: Friday, October 12, 2007 12:23 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
mesterul pitic in actiune!!!Bravo, Cristinica!!!

Miru, eu zic ca nu e necesara sapa, poti sa remediezi denivelarile, daca nu sunt foarte proeminente, punand sub parchet polistiren extrudat.E drept ca e foarte scump, dar este un foarte bun izolator fonic si termic.
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 12:27 PM

Miru wrote:
Multumesc, Miha! Pupam pe harnicuta Cristinica! pupici pupici pupici
Ati turnat sapa autonivelanta? La noi nu e perfect drept pe jos, dar sotul zice ca nu e necesara. Ce parere ai?

Nu am turnat sapa ca nu prea aveam unde sa ducem mobila. Nici la noi nu e perfect drept. In dormitor am pus doar un strat de folie si apoi direct parchetul. L-am montat ecaxt acum un an si s-a comportat excelent: nu a crapat si nu s-a umflat. In sufragerie am pus acum in august si aici am pus 2 straturi de folie. Diferenta nu e mare, dar la urmatoarea o sa pun un singur strat de folie.
Folia pe care am folosit-o noi are 3mm grosime. Daca vrei sa izolezi mai bine exista niste placi speciale si de 6 mm dar sunt mult mai scumpe decat folia. Parchetul tine detul de rece daca nu ai incalzire de jos, dar cu un covor se rezolva repede si problema asta.
Un var de-al nostru a pus la casa parchet de 6 mm si i-a crapat repede in 1-2 luni.
12 mm pt apartament e prea scump si prea gros pt apartament. L-as recomanda la casa.
mommy
Postat: Friday, October 12, 2007 12:31 PM

Cristina, Codruta, Miha, multumesc! Incep sa ma luminez si eu! angel pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 12:36 PM

cris22tyna wrote:
hohot Cristinica ce ajutor de nadejde esti tu ! si cu ochelarii hohot

hohot hohot Pai se poate fara ochelari? Daca sare ceva in ochi.

Buna ideea ta cu parchetul peste gresie. La tara matusa sotului a pus intr-o camera parchetul peste dusumea ca sa nu mai toarne sapa.

MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 12:39 PM

codruta wrote:
mesterul pitic in actiune!!!Bravo, Cristinica!!!

Multumim Codruta. "mesterul pitic" vrea sa fie sef de santier. Fara el nu se poate si pace.
Kiki
Postat: Friday, October 12, 2007 1:14 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cristinica, incepi de pe-acum sa te specializezi? Pupici! pupici
MNiko
Postat: Friday, October 12, 2007 5:54 PM

Kiki wrote:
Cristinica, incepi de pe-acum sa te specializezi? Pupici! pupici

Intoarcem pupiciipupici pupici
Cris mai bine se specializeaza de pe acum. Eu cu ocazia asta am descoperit ca imi place foarte mult sa "mesteresc" diferite chestii prin casa. Imi pare rau ca n-am incercat mai demult ca nu mai stateam eu cu casa neamenajata atat de mult timp.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 7, 2008 12:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Noi peste parchet din lemn masiv vrem sa punem parket laminat, dar intre cele doua tipuri de parchet nu stiu ce sa pun ca sa izoleze fonic (parchetul cel vechi este deteriorat si scartzaie).
dya
Postat: Wednesday, May 7, 2008 12:13 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Nu prea ma pricep la asa ceva insa nu te-as sfatui sa pui peste parchetul cel vechi . Se poate ca ala sa fie umezit pe dedesubt iar acoperindu-l , in timp , s-ar putea sa te trezesti cu miros de mucegai.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed