Otita

Options Otita
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Monday, March 23, 2015 9:41 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Pana la 6 ani se poate folosi aspiratorul nazal. Stiu ca e neplacut, dar face mult. Si asta o spune una care s-a ingrozit literalmente cand a facut "cunostinta" cu respectivul instrumentsic
MamiA
Postat: Monday, March 23, 2015 2:10 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/23/2015
Postari: 1
bulibuli wrote:
Si noi ne confruntam cu prima otita (da Doamne sa fie si ultima). Pe langa faptul ca si eu sunt cobza, nedormita de o saptamana, nu pot respira pe nicio gaura, imi vajaie capul si ma doare de mor... nici copilul nu doarme, nu mananca nimic, varsa tot ce pune in gura... ma tot intreb cum de n-am fost atenta si l-am scapat cu otita, imi reprosez ca nu l-am ingrijit bine (era doar putin racit, tuse plina fara febra fara muci colorati sau nas infundat, manca bine, stare generala buna, asa ca nu i-am dat mare lucru - supe, ceaiuri, lamaie ) - a facut-o stand acasa, deci nu e de gradi, probabil i-am adus eu ceva de pe la spital ca m-a lovit si pe mine de nu stiu cum ma cheama...

Bulibuli, am avut si eu o raceala asa puternica precum spui ca ai si tu. Respiram cu foarte mare greutate, pana cand am descoperit solutia: inhalatie cu apa si sare. La mine a facut minuni! Cat despre otita, sa stii ca micutului meu i-am calmat durerile de ureche cu nurofen pentru copii. Si m-a ajutat sa-i scad si febra, ca la noi otita a fost si cu dureri si cu temperatura. Dar vezi si tu in functe de cat de grave sunt simptomele si poate il consulta si un medic, ca sa fii sigura ca nu este ceva foarte grav. Multa sanatate!
bulibuli
Postat: Tuesday, March 24, 2015 12:56 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Lilly of the valley wrote:
buli, musai de golit si nasucul de secretii, pt ca se pot scurge in urechea interna, mediu numai bun pt dezvoltarea bacteriilor.
ORL-istul la care mergeam noi ne-a spus ca din aceasta cauza ar face micutii otita, nu-si golesc nasul de secretii.

Stiiiiu, asa fac, la orice raceala, de cand era mic asta e pe primul loc: nasul liber si curat! Acum e mare, sufla cu forta si scoate tot, foarte rar ajung sa folosesc aspiratorul, cand are muci prea multi sau prea vascosi. Tocmai de asta ma mir cum de l-am scapat cu otita, n-am patit-o pana acum.. chiar scriam pe undeva ca nu e totul tratamentul, ce-i dai, conteaza f mult ingrijirile!! Degeaba iti da medicul cel mai bun tratament, cel mai puternic antibiotic, etc.. daca te bazezi numai pe siropurile inghitite nu vei avea rezultatul scontat..

In alta ordine de idei.. vad ca e mai bine, mi-a zis mama ca azi a fost f f energic si obraznic :)))) ceea ce e de bine, dupa 2 zile in care a stat lat in pat. Totusi seara se incapataneaza sa faca cate putintica febra, putin peste 38.. nu inteleg de ce..

Multumim de sustinere :)
bulibuli
Postat: Tuesday, March 24, 2015 1:05 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
MamiA wrote:

Bulibuli, am avut si eu o raceala asa puternica precum spui ca ai si tu. Respiram cu foarte mare greutate, pana cand am descoperit solutia: inhalatie cu apa si sare. La mine a facut minuni! Cat despre otita, sa stii ca micutului meu i-am calmat durerile de ureche cu nurofen pentru copii. Si m-a ajutat sa-i scad si febra, ca la noi otita a fost si cu dureri si cu temperatura. Dar vezi si tu in functe de cat de grave sunt simptomele si poate il consulta si un medic, ca sa fii sigura ca nu este ceva foarte grav. Multa sanatate!

Bineinteles, e vazut de medic din prima zi, ca altfel nu aveam de unde sa stiu ca e nevoie de antibiotic (nu la orice otita trebuie). Tratat maximal din prima zi: antibiotic, antiinflamator, antitermic, fluidifiant secretii, aerosoli, spalat nas, aspirat, desfundat, dezinfectat, multe lichide (ceai, lamaie la greu), probiotice etc. cu precizarea ca unele le dau doar la nevoie..
sousourel
Postat: Tuesday, March 24, 2015 8:41 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Sa aduci numai vesti buneCheek Kiss Sanatate!
kali
Postat: Tuesday, March 24, 2015 11:18 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Sanatate, voua! Sa treaca si sa nu se mai intoarca!!
ingerash
Postat: Wednesday, March 25, 2015 2:41 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Multa sanatate hearts
roxinthya
Postat: Tuesday, February 9, 2016 3:33 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Si aseara cand sa adormim a inceput fi-mea sa urle de durere tinandu-se de ureche.
Eu cu experienta grea in domeniu zic - otita....I-am pus otipax, nurofen tot ce stiam eu.
Se linistea , o apuca iar durerea.
Peste vreo jumatate de ora am plecat la spitalla Grigore Alexandrescu si bineinteles asa era.
Mi-a prescris exact aceleasi medicamente pe care I le administrasem deja, + antibiotic.
Azi n-a mai durut-o nimic.

URASC BOLILE!!!! MAI ALES LA COPIIII!!!boxing angry banghead disputa1 duel nervi cearta rambo toanerele disputa bataus box2
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed