Otita

Options Otita
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Saturday, February 18, 2006 9:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Pitica mea a facut o otita ....a mai patit careva asa ceva ? nu are decat o luna, nu realizez cum s-a intamplat iar expicatia doctorului a fost ca e de la betisoarele de urechi .Cum se mai poate trata ?
AdrianaC
Postat: Sunday, February 19, 2006 7:42 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu nu am patit asa ceva.

Vezi ca am mai scris eu cate ceva aici: http://tsstime.aspdotnet.sk/Default.aspx?g=posts&t=231

Dar e 100% sigur ca e otita ? O doare daca o apesi pe ureche ?
Tina
Postat: Sunday, February 19, 2006 7:53 AM

Am fost la doctor, la un o.r.l.-ist, pentru ca am gasit o secretie pe lobul urechii si initial mi-a zis ca e ceara, ca ei ar secreta multa, dar dupa control mi-a zis ca este o otita externa si mi-a dat un tratament. Pediatra care o vasuse in ziua aia i-a facut cateva teste si totusi nu parea otita deoarece nu a avut niste semne ( febra, agitatie, sa se frece cu capsorul de pat ..) dar din nefericire este ...ciudata mi se pare explicatia o.r.l.-istului, de la betisoarele de urechi ???
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, February 19, 2006 10:51 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Tina, obtine mai multe opinii. Prima data cand am fost la o pediatra mi-a diagnosticat fata cu otita cu toate ca era perfect sanatoasa. i-a sa caut povestea sa nu o mai scriu de zece ori.

Cand am iesit din maternitate ne-a vizitat medicul de familie care mi-a confirmat ca este sanatoasa si ca bebelusii plang si fara sa-i doara ceva ci pot fi plictisiti, super excitati ca au venit prea multi in vizita, etc.
Nu am considerat ca ar trebui sa ma duc cu bebe sa-l vada un pediatru pt. ca era sanatoasa, lua in greutate, noaptea dormea si sincer tare imi este urat sa stau pe holurile clinicilor printre alti copii bolnavi cu teama sa nu cumva sa-mi imbolnavesc copilul.
Prietenele mele cu copii m-au inebunit : mergi sa-l vada un pediatru, ca fata este mica si poate fi bolnava fara sa-ti dai seama, ce stie un medic de familie ca nu este de specialitate. Uite asa la 2 luni, cam la 4 zile dupa vaccinare am imbracat copila si ne-am dus la usa unui medic grozav. Bineanteles ca era plin de copii care mai de care mai nastrusnici si mai galagiosi si copila mea inainte de a intra in cabinet a intrat in criza de plans.
Doctorita mi-a spus din prima ca " asta nu este plans de colici si sigur are copila ceva" Mi-a spus ca crede ca mi-a fost scapat copilul dupa nastere (am nascut prin cezariana) si sa-i fac o electroencefalograma. I-am explicat ca a doua zi dupa nastere am vazut copilul si l-am pipait peste tot si era perfecta dar parerea mea nu era avizata asa ca taci si inghite.
Fata a plans tot timpul cat am stat in cabinet si doctorita a pipait-o pe la urechiuse si bineanteles ca al meu copil s-a isterizat complet. I-a pus imediat diagnosticul de otita medie si ne-a dat o reteta cu sumetrolim, calpol si otocalm.
Am iesit plangand din cabinet. Venisem cu un copil sanatos si plecam cu unul bolnav.
Afara copila s-a potolit din plans, la fel si eu.
Am cumparat reteta si pe o banca am citit prospectul la sumetrolim care este impresionant cate contraindicatii are si cate atentionari speciale da pentru bebelusi.
Ma uitam cum copila mea dormea linisitita si nu intelegeam cum poate sa fie bolnava.
La intoarcere din parc am vazut un alt cabinet pediatric. Nu era decat o persoana in fata noastra asa ca am intrat imediat. Copila mea era calma si colabora foarte bine cu medicul. Toate reflexele erau bune, la apasare pe urechiuse nu a avut nici o reactie si uite ca fata mea era un bebe sanatos la 5 ore dupa ce alt medic ma ingrozise.
I-am aratat medicamentele prescrise cu cateva ore inainte de lat medic. A inceput sa rada si sa-mi spuna ca instinctul de mama este ceva ce nu se poate explica ci doar trebuie urmat.

Multa sanatate!
Ely
Postat: Tuesday, August 8, 2006 9:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
De 2 zile am observat cum Karina se apleaca cu caputul pe partea stanga.Am impresia ca o doare urechea ,deocamdata nu a facut febra ,dar suge mult degetelul si e un pic cam agitata.Maine am sa merg sa-mi fac programare ori sa merg la urgenta .O fi tras curent nici nu stiu dar sigur o deranjeaza.
Kiki
Postat: Tuesday, August 8, 2006 9:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Ely, incearca sa o atingi la ureche si vezi daca se fereste sau protesteaza. daca da, atunci e posibil sa o doara urechiusa.
Ely
Postat: Tuesday, August 8, 2006 11:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Kiki wrote:
Ely, incearca sa o atingi la ureche si vezi daca se fereste sau protesteaza. daca da, atunci e posibil sa o doara urechiusa.

Kiki multumesc de grija am incercat si parca se fereste un pic si cand o curat cu betisorul este foarte atenta la ce fac sta cuminte.Maine am sa merg la doctor sa vedem ce zice.
pupici
Miri
Postat: Tuesday, August 8, 2006 11:33 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ely, incearca sa o tragi usor de pavilionul urechii,sa vezi daca reactioneaza.Poti incerca manevra la ambele urechiuse,intii la cea sanatoasa,ca sa vezi daca reactioneaza diferit la aceasta manevra.
Miri
Postat: Wednesday, August 9, 2006 11:46 AM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ely, ce face Karinuta?oare
afrodita mama de elena
Postat: Wednesday, March 21, 2007 2:54 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/2/2006
Postari: 306
Locatia: BUCURESTI
nu a mai scris nimeni...oare

Elena se tot trage de caciulita..de fapt de ureche de vreo saptamana...si cam da din cap in stanga si in dreapta..alte simtome nu are...
nu o curat cu betisoare..decat la exterior...si asta o data pe sapt
.doctora spunea ca sunt obiceiuri...am sunat-o
oare asa sa fie?
eu sunt tare speriata,......plans plans plans
dya
Postat: Wednesday, March 21, 2007 7:32 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Miri wrote:
Ely, incearca sa o tragi usor de pavilionul urechii,sa vezi daca reactioneaza.Poti incerca manevra la ambele urechiuse,intii la cea sanatoasa,ca sa vezi daca reactioneaza diferit la aceasta manevra.

Afrodita uite aici mai sus ce a scris Miri ... asta ai incercat???? In afara de faptul ca se trage de ureche este si agitata sau plinge fara motiv?
Alina
Postat: Wednesday, March 21, 2007 9:08 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Afrodita, un prim semn al otitei ar fi disconfortul curatatului in urechiuse. Daca incerci sa o cureti si ea plange, clar ceva nu e in regula.
afrodita mama de elena
Postat: Thursday, March 22, 2007 12:54 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/2/2006
Postari: 306
Locatia: BUCURESTI
MULTUMESC FETELOR!
nu schiteaza nici un gest cand o curat..sta foarte cuminte,,,,
pupici pupici pupici
dya
Postat: Thursday, March 22, 2007 8:03 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
afrodita mama de elena wrote:
MULTUMESC FETELOR!
nu schiteaza nici un gest cand o curat..sta foarte cuminte,,,,
pupici pupici pupici

Ma bucur ca este sanatoasa ...probabil sunt doar niste obiceiuri. Sa aveti grija de voi.pupici pupici pupici
nikkis
Postat: Tuesday, September 22, 2009 11:53 AM

Buna am si eu un bebe de 1 an si 7 luni si medicul ne a zis ca are otita i-a prescris augumentin,otoaclm,panadol dar are o stare de somnolenta mare ce se intampla va rog sa ma ajutaticu cateva sfaturi.
cry cry cry cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed