Orele suplimentare

Options Orele suplimentare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, March 18, 2008 10:44 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Cum mai sta treaba cu orele suplimentare? Mai faceti ore suplimentare? Daca da, acestea sunt platite?

Legea ce spune vis-a-vis de orele suplimentare?

Vi s-a intamplat sa va oblige intr-un fel sau altul sa ramaneti peste program, dar orele respective sa nu se plateasca? Ce masuri se pot lua in aceste cazuri de catre angajati? Cum sunt ei protejati?
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, March 18, 2008 10:52 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu am salariu fix plus comision. in contractul de munca scrie clar 8 h/zi, 40 h/ saptamana. respectand programul acesta salariul e cam subtirel.
daca prestez, "fluturasul" e consistent, daca nu ...semnez pt amaratul de fix.
Cris-DL
Postat: Tuesday, March 18, 2008 11:09 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Eu nu am facut ore suplimentare, niciodata, nici nu se cere ...

Si da, orele suplimentare sunt platite ..... se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile. In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul de 30 zile, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita angajatului prin adaugarea unui spor la salariu de baza, stabilit prin negociere in cadrul contractului colectiv de munca sau al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza

Angajatii pot sesiza in forma scrisa ITM-ul, protectia muncii pt. eventualele neintelegeri intre ei si angajatori.
mommy
Postat: Tuesday, March 18, 2008 12:04 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Stau uneori peste program, dar si cand am nevoie de invoiri le primesc fara probleme. La noi nu se mai acorda ore suplimentare pt personalul de birou, adica nu ti se cere oficial sa stai... deci nu primesti ore. Totusi in Financiar se sta destul de mult peste program, mai ales la inchiderea de luna.
raly
Postat: Tuesday, March 18, 2008 1:56 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Da de muuulte ori am fost obligati sa facem ore suplimentare,neplatite insa.
Ce masuri se pot lua in aceste cazuri de catre angajati?Nici o masura pt ca raspunsul angajatorului este acelasi 'nu va convine,mai stau si altii la poarta'.Eu zic ca angajatii nu sunt protejati in nici un fel,nu li se ofera nici salarii motivante ca sa rabzi macar asa ceva asta si explica de ce toata lumea pleaca in strainatate.
oanalaurisa
Postat: Tuesday, March 18, 2008 5:53 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

N-am facut ore suplimentare impuse si neplatite,dar am mai ramas la serviciu din colegialitate cand aveam mult de lucru,cand eliberam retete,aveam o gramada de marfa si retete de luna anterioara de centralizat si nu facea fata o singura tura.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 7, 2008 11:33 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu nu fac ore suplimentare din principiu. Vin mai devreme decat toata lumea si plec fix la program.Numai ca terminarea programului aici este inceperea programului in alta parte si uite-asa fac ore suplimentare numai pt.mine.

Noua nu ni se platesc orele suplimentare, dar suntem oricum recompensati cumva mai mult daca le facem.Eu nu sunt interesata de recompensa, ci de folosirea timpului in mod eficient si constructiv pt.mine si familia mea.
Katrina
Postat: Sunday, November 6, 2011 8:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
La mine la serviciu nu facem ore suplimentare,insa se intampla rar ce-i drept sa mai stau cate o ora, doua, cand si cand ,cand mai avem cate o raportare urgenta de facut .In general orele suplimentare sunt compensate cu ore libere platite.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed