Oniomania = Boala cumparaturilor

Options Oniomania = Boala cumparaturilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Monday, October 30, 2006 2:21 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Romanii sunt victimele unei boli occidentale. Medicii psihologi ieseni ne avertizeaza despre raspandirea unei afectiuni medicale mai putin obisnuite - oniomania sau boala cumparaturilor. Maladia se manifesta prin dorinta de nestapanit de a face cumparaturi.

Furia cumparaturilor

Boala este una considerata "de lux", manifestandu-se in special in clasele bogate ale societatii, dar exista si numeroase victime fara posibilitati materiale care, atrase de publicitatea agresiva de la TV, radio si din presa scrisa, devin dependente de cumparaturi si ajung sa-si doreasca bunuri extrem de scumpe, pentru care insa nu au puterea financiara de a le cumpara. Medicii spun ca din acest moment urmeaza depresiile de tip "non-shopping", care se manifesta mai ales in randul tinerilor. Deja, in toata tara, au fost semnalate zeci de cazuri de persoane care sufera de aceasta boala de lux.

Victimele reclamelor

Oniomania se caracterizeaza prin dorinta de nestapanit de a cumpara practic tot ce vezi in fata ochilor, indiferent daca iti este sau nu folositor. "Se estimeaza ca minimum 10% din populatia globului are obsesia cumparaturilor si cheltuieste mai mult decat ii e necesar.
Publicitatea poate duce la dereglari obsesive de comportament, iar din acest punct de vedere, oniomania ar putea fi comparata, de pilda, cu dependenta de alcool", a explicat psihologul iesean Mihaela Ghircoias.

In Romania, cele mai multe cazuri sunt semnalate in randul tinerilor si al adolescentilor, acolo unde concurenta de tipul "cine are hainele cele mai scumpe, telefoane mobile, farduri si bijuterii" a devenit obsesiva. Tinerii isi doresc tot ce vad: de la telefoane ce costa 15-20 de milioane, la blugi de 500 de euro si pantofi de import, de 400 de euro, si le cer parintilor sa nu ii "faca de ras" fata de ceilalti colegi.

"Am tratat multe cazuri de depresii legate de cumparaturi. In special la adolescente, unde acest fenomen se manifesta cu preponderenta. A iesi in fata nu mai inseamna, in societatea actuala, bazata pe un mercantilism feroce, sa fii bun la invatatura, sa ai o cultura dezvoltata, ci sa ai cat mai multi bani, haine, telefoane etc. Cand nu le au, tinerii cad in depresii si ajung la noi", a declarat dr. Marius Stan.

Esenta vietii

Societatea incurajeaza cu frenezie cumparaturile ca fiind ceva esential pentru o viata buna, prospera, fericita. Aparitia pe piata romaneasca a marilor lanturi de magazine de tip Carrefour, Mall, Metro etc. cat si ofensiva violenta a ofertelor de creditare a dus la promovarea si exacerbarea acestui fenomen. Teoria este simpla - nu poti pleca dintr-un mare magazin cu sacosa goala, iar comerciantii profita din plin de "virginitatea" romanilor in acest domeniu (care se comporta ca niste copii de 3 ani).

"Shoppingul a ajuns sa insemne, pentru unii, o adevarata metoda de terapie in caz de depresii, singuratate, furie sau tristete. De aici pana la obsesia cumparaturilor nu mai este decat un pas mic si periculos", explica psihologii, care ne dau si cateva sfaturi pentru a ne abtine sa cumparam mai mult decat ne permitem: "concentrati-va asupra lucrurilor esentiale ale vietii", "nu luati in seama reclamele TV" sau "ganditi-va cat de greu ati facut banii pe care ii aveti in portofel".

sursa: Active Information Media
www.aim.active.ws
Cris-DL
Postat: Monday, October 30, 2006 2:29 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
ras si eu sufer de aceasta boala hohot ador cumparaturile....dar nu sar calul, sa cumpar aiureli, ceea ce nu-mi trebuie, iar ca sa fiu sigura de asta, sa nu pun prin cosurii ceea ce nu este musai necesar, plec de acasa cu listuta (ca oricum nu tin niciodata minte tot ceea ce trebuie cumparat) si plec cu maximul de bani pe care imi propun sa-i cheltui, caci daca am mai multi, toti se duc ras
Kiki
Postat: Monday, October 30, 2006 2:38 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si eu sunt atat de bolnava...in privinta asta sic
Plec cu lista, nu iau multi bani (nu prea merge faza asta, ca mereu am cardurile de credit la mine), tot timpul iau si in plus, asa ca lista ma ajuta sa nu uit ce e mai important. yes
AdrianaC
Postat: Monday, October 30, 2006 2:50 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Si noi mergem tot cu listuta, dar suntem ca in reclama aia "Draga, asta era pe lista? Nu. Bine, trece-l pe lista !" hohot
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 21, 2006 12:57 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Ah, sunt maniaca si nici nu stiamyes !
sousourel
Postat: Tuesday, November 21, 2006 10:41 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Recunosc...sic
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 21, 2006 10:49 PM

sousourel wrote:
Recunosc...sic

Recunosti ca sunt eusic , sau esti si tuhohot ?
sousourel
Postat: Tuesday, November 21, 2006 10:53 PM

stele_pe_cer wrote:

Recunosti ca sunt eusic , sau esti si tuhohot ?

hohot hohot hohot hohot la faza asta m-ai dat gata!!!!
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:06 PM

sousourel wrote:

hohot hohot hohot hohot la faza asta m-ai dat gata!!!!

Sac (cu "i" din "a")alcool !
sousourel
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:12 PM

stele_pe_cer wrote:

Sac (cu "i" din "a")alcool !

esti pusa pe sotii...da..bineee, las ca te vad eu la o cana cu laptic de ...capritasic
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:18 PM

sousourel wrote:

esti pusa pe sotii...da..bineee, las ca te vad eu la o cana cu laptic de ...capritasic

Nu-mi face pofta, nu fi Naerambo !
sousourel
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:23 PM

stele_pe_cer wrote:

Nu-mi face pofta, nu fi Naerambo !

Care Nae, mamaica? Nu stiu, nu cunosc, nici nu-mi miroasehohot
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:28 PM

sousourel wrote:

Care Nae, mamaica? Nu stiu, nu cunosc, nici nu-mi miroasehohot

Eu "mamaica"!Ma chere, is tanara, mama, nu mamaicahohot !
sousourel
Postat: Tuesday, November 21, 2006 11:37 PM

stele_pe_cer wrote:

Eu "mamaica"!Ma chere, is tanara, mama, nu mamaicahohot !

... despre ce era topicul si unde am ajuns sic . Hai, mai, glumeam si eu, sper ca nu superi,da? pupici
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, November 22, 2006 8:57 AM

sousourel wrote:

... despre ce era topicul si unde am ajuns sic . Hai, mai, glumeam si eu, sper ca nu superi,da? pupici

Nu ma supar, mai la glumehohot !La glume tinsic !Si da, am cam deraiat de la subectras , dar hai sa revenim la boala cumparaturilor...

Ce vreti voi sa akizitionati pana in ianuarie 2007?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed