Olita sau mari sperante cu un pui mic!

Options Olita sau mari sperante cu un pui mic!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
miraa
Postat: Sunday, July 30, 2006 6:37 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
stele daca trebuie sa-l duci la cresa in sept ar fi bine sa va apucati din timpras ca ei invata destul de greu...nu va reusi nici daca va apucati de acum...dar depinde si de copil
puteti sa luati olita si la mare...banuiesc ca va mergeti cu masina...eu asa as face
si pana va invata sa faca treaba mare e bine sa-l tii in pampers...spor la treaba
bravo delfinasapupici
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 9:51 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Multumesc, Mira!

Avand in verede ca Matei este mai maricel, si deja intelege mult mai mult decat ne imaginam noi, cred ca va invata deprinderea la olita destul de repede, mai ales ca sfinctelerele analase se apropie de maturare, daca nu sutn deja maturate (are 1 an si 4 luni, iar maturarea se produce in jurul varstei de 1 an jumate - teorretic).

Cat despre cresa,acolo am inteles ca va invata si mai repede decat acasa, tocmai de aici dilema mea:daca tot va invata la cresa mult mai repede si mai eficient decat acasa, are rost sa ne kinuim amandoi cu o luna inainte, daca oricum o va aface acolo mai temeinic ?Plus ca o data dat la cresa, va trebui obisnuit si acasa.Kiar nu stiu cum sa procedezoare ....

Apoi, pe de alta parte, la mare poate ar fi mai usor sa imi dau seama cam cand face una-alta si asa sa il pot pune pe olita cand trebuie.

Pt.ca Matei este mai mare si nu are decat o singura pauza de somn in timpul zilei, asta ar insemna sa nu il pun decat atunic pe olita, ori el face pipi de nu stiu alte cate ori, cand habar nu am eu.la cresa cica ii pune de fiecare data dupa masa, dar Matei imediat dupa masa poate face pipilica, daca cacalici nextrem de rar.

Ce ma fac?Cum e mai bine pt.Matei?Sa il mai las cu pampers inca o luna-doua, pana la 18 luni sau sa incep de acum?
miraa
Postat: Sunday, July 30, 2006 12:40 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
stele e foarte fain ca ii invata la cresa sa faca la olita...foarte putin crese o facuff eu cred ca va sari mi etapa cresei...il voi da cand va fi mai mare la gradi...nu am incredere in oameni si nu cred ca se va ocupa de el asa cum imi doresc
tu ziceai ca il pune dupa fiecare masa sa faca...asta nu prea inseamna ca il invata...trebuie urmarit cand face el..fiecare copil are un program...al meu face dupa ce se mananca si doarme a doua oara...cateodata face mai des cum a facut dimineata mi-a facut de 2 ori pe la 7 si 7 juma...eu zic sa te ocupi u...nu lasa pe altii ca nu se stieuff
delfinasa
Postat: Sunday, July 30, 2006 4:07 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Stele, atat ziua, cat si noaptea o tin cu pampers pe ea, dar o mai las cate 1/2h fara el dupa ce face, sa-si aeriseasca pielea...regula dupa care merg eu este ca dupa ce se trezeste si cand o vad ca se screme, o pun pe olita imediat si ar trebui ca in timpul zilei s-o asez cam la fiecare ora pt pp, dar nu reusesc s-o pun asa des, ba plecam de-acasa, ma iau cu altele banghead ca am renunta la pampersi ziua si am ramane numai cu cel de noapte...chiar daca incepi antrenamentul cu olita, tot va trebui sa-i pui pampers, pentru ca reflexul si-l formeaza in timp, mai sunt accidente, iar noaptea se pune neaparat pana invata sa se trezeasca singurel pentru olita...daca plecati la mare si incepi deja antrenamentul, ori ii iei olita cu voi si continuati, ori nu incepi sau il intrerupi pana va intoarceti, cum crezi tu ca e mai bine...succes!pupici
sousourel
Postat: Sunday, July 30, 2006 5:54 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Statul la olita pare a fi si o chestie de obisnuinta si nu numai de educatie a sfincterelor. In primul rand, sfatul meu ar fi sa-i cumperi "oala" si sa i-o dai, sa se obisnuiasca cu ea. Al meu s-a jucat cu tronul mai o luna... ca la prima tentativa s-a pus pe urlat. Dupa ce s-a familiarizat bine cu ea, n-a mai fost nicio problema. In al doilea rand, cred ca stii cam la ce ora e kk si daca esti pe faza ai toate sansele sa reusiti. Pt pipi, te poti organiza sa-l asezi din cand in cand, dat fiind faptul ca la varsta lui are 6-7 mictiuni pe zi si cred ca mai putine noaptea. Asa ca noi avem obiceiul sa ne "asezam"ras dupa fiecare masa, dimineata la trezire (cel mai probabil) si in general dupa fiecare somn. In scurt timp Matei, fiind deja marisor s-ar putea sa te avertizeze... ceea ce nu va insemna neaparat ca si apuci sa-l pui la timp sic , dar perseverand, veti reusi. La cresa vor consolida ceea ce l-ai invatat tu si nici nu risti "incidente" Parerea mea sic
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:29 PM

miraa wrote:

tu ziceai ca il pune dupa fiecare masa sa faca...asta nu prea inseamna ca il invata...trebuie urmarit cand face el..fiecare copil are un program...

Din pacate la cresa nu pot face fata la atatia copii, sa ii urmareasca pe fiecare in parte, de aceea se merge foarte mult pe "puterea exemplului",adica copiii se "inspira"unii de la altii.Oricum, am inteles ca invata foarte repede la cresa sa faca la olita...
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:39 PM

Multumesc fetelor pt.sfaturi.

1.Matei e obisnuit deja cu actuala olita, poate kiar prea familiarizat, astfel incat el inca de la 7 luni jumate se joaca cu ea...Oare e cazul sa ii cumpar una specil pentru caca si pipi, sa stie ca noua olita nu e pentru joaca (cum crede de cealalta veke) sau sa o folosim pe cea veke?

2. Matei face primul scaun inainte de a se trezi sau imediat cand se trezeste, inainte de masa de dimi, si cu mult inainte de a ma tezi eu (el se tezeste la 8, eu la 9).Ar trebui sa imi pun ceasul sa sune?Sa il trezesc sau cum sa "prind" primul scaun la olita?

3.Matei bea foarte multe likide, in special cand suntem afara, deci si mictiunile lui sunt dese si abundente.E o idee buna sa il las numai in kilotei si pantalonasi scuti/lungi, FARA PAMPERS si, cand face pe el, sa ii explic ca este ud, sa puna mana sa simta umed, si apoi sa il asez pe oliat si sa ii explic ca trebuie sa ceara la olita?

4.Matei nu are decat un singur scaun pe zi, extrem de rar doua.Daca ratez momentul de dimi, nu imi ramane decat sa il invat sa faca pipi la olita...

Partea cea mai proasta e ca imediat dupa tezire mananca, ii skimb pampersul si iesim afara.Imediat ce intram in casa mananca de pranz si se culca, deci in toata perisoada asta, de la 9-10 dimi pana la 15 la amiaza el nu va sta decat cu pampersul.Intre 15-16 si 18.30 poate sta fara pampers si iar, dupa 18.30 iesim afara, pana la 21.30 cand intram in casa pt.baita si nani.

Deci, cel mai mult timp tot in pampers il petrecem...si parca sa il scot afara fara pampers nu ma indur...desi pare cea mai buna solutie pana la urma, ca asa vad si cand are mictiunile...Voi ce spuneti?Cum sa fac?
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 31, 2006 7:53 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Dureros subiect. Ma doare capul cand ma gandesc ca trebuie sa o invat la olitza. Alex face primul kk imediat la trezire adica pe la 9 - 9:30. Il face imediat cand -sa trezit, de fapt cred ca de asta se si trezeste si chiar nu stiu cum sa o prind ca nu ma indur sa o trezesc.
Apoi mai face al 2-lea kk-uta in timpul gustarii de la ora 4 si iar acolo nu o prind pentru ca de fiecare data inca sta pe scaun. Acum stau pe forum si astept sa se trezeasca, i-am pus olitza langa ea si la prima geana ridicata hop cu olitza la fundulet. Sper sa fiu iute de mana. sic
kali
Postat: Monday, July 31, 2006 9:43 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Cu olita e mare durere pentru ca nu gasesc una cu gaura mica pentru popoul ei minuscul. I-am luat deja doua, carora le-am facut vant deja, pentru ca intra cu totulras
Asa ca noi suntem inca la stadiul cautarilor.
Mamici, daca stiti de unde as putea sa iau o olita cum am nevoie, va rog sa-mi spunetiuff
sousourel
Postat: Monday, July 31, 2006 10:05 PM

stele_pe_cer wrote:
Multumesc fetelor pt.sfaturi.

1.Matei e obisnuit deja cu actuala olita, poate kiar prea familiarizat, astfel incat el inca de la 7 luni jumate se joaca cu ea...Oare e cazul sa ii cumpar una specil pentru caca si pipi, sa stie ca noua olita nu e pentru joaca (cum crede de cealalta veke) sau sa o folosim pe cea veke?

Nu cred ca e nevoie.

stele_pe_cer wrote:
2. Matei face primul scaun inainte de a se trezi sau imediat cand se trezeste, inainte de masa de dimi, si cu mult inainte de a ma tezi eu (el se tezeste la 8, eu la 9).Ar trebui sa imi pun ceasul sa sune?Sa il trezesc sau cum sa "prind" primul scaun la olita?

Daca e singurul scaun (fericito!) poate ai reusi cumva sa-l prinzi!ras

stele_pe_cer wrote:
3.Matei bea foarte multe likide, in special cand suntem afara, deci si mictiunile lui sunt dese si abundente.E o idee buna sa il las numai in kilotei si pantalonasi scuti/lungi, FARA PAMPERS si, cand face pe el, sa ii explic ca este ud, sa puna mana sa simta umed, si apoi sa il asez pe oliat si sa ii explic ca trebuie sa ceara la olita?

O idee buna.

stele_pe_cer wrote:
4.Matei nu are decat un singur scaun pe zi, extrem de rar doua.Daca ratez momentul de dimi, nu imi ramane decat sa il invat sa faca pipi la olita...

Partea cea mai proasta e ca imediat dupa tezire mananca, ii skimb pampersul si iesim afara.Imediat ce intram in casa mananca de pranz si se culca, deci in toata perisoada asta, de la 9-10 dimi pana la 15 la amiaza el nu va sta decat cu pampersul.Intre 15-16 si 18.30 poate sta fara pampers si iar, dupa 18.30 iesim afara, pana la 21.30 cand intram in casa pt.baita si nani.

Trezire - olita
Papa - olita
Papa - olita
Nani - olita, cate 10 - 15 min sau pana face un pipi.

stele_pe_cer
Postat: Monday, July 31, 2006 10:58 PM

Multumesc, Sousourelpupici !

Uitati-mi iepurasul astazi pe olita!Fara succers, asa...de acomodaresic :

sousourel
Postat: Monday, July 31, 2006 11:11 PM

Bravo Matei!
Poze compromitatoare, ei? ras Ce-o sa se bucure iepurasu' peste cativa ani... cand o sa afle ca toate fetitele au vazut, hhmmmm....sic
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 12:33 PM

sousourel wrote:
Bravo Matei!
Poze compromitatoare, ei? ras Ce-o sa se bucure iepurasu' peste cativa ani... cand o sa afle ca toate fetitele au vazut, hhmmmm....sic

hohot hohot hohot
Vesna
Postat: Tuesday, August 1, 2006 12:54 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Inceputul e promitator, Matei! Dar trebuie sa si lasi o amintire in olita! sic
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 1:17 PM

Vesna wrote:
Inceputul e promitator, Matei! Dar trebuie sa si lasi o amintire in olita! sic

Mai incercam dupa-amiza, ca acum facem nani cu domnul pampers pe noisic !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed