Olita sau mari sperante cu un pui mic!

Options Olita sau mari sperante cu un pui mic!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
evelina27m
Postat: Thursday, July 6, 2006 11:16 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/22/2006
Postari: 262
Locatia: Bucuresti
Desi noi mai avem pana la faza cu olita, haideti sa va spun o metoda de invatat copilul la olita:
Inca de la varsta de 6 luni copilul poate fi pus pe olita. Pentru aceasta, mama se aseaza intr-un scaun cu speteaza, sprijinindu-si picioarele pe un scaunel si tine olita in poala, intre coapse, copilul fiind asezat pe olita (care trebuie sa aveti grija sa nu fie nici rece, nici fierbinte) rezemat cu spatele de pieptul mamei. Cu mana stanga mama il va apasa usor pe burtica, spunandu-i in acelasi timp cuvantul potrivit pentru ca sa elimine fecalele. Daca nici dupa o jumatate de ora, o ora nu are scaun, i se pune un supozitor cu glicerina si este tinut pe olita pana va avea scaun.
Multi bebei invata repede sa asocieze senzatia cand sunt pusi pe olita cu nevoia de a avea scaun, reusind aceasta pe la 6 - 7 luni, mai ales daca mama are rabdare.
Obisnuinta de a folosi olita pentru a face pipi este mai greu de capatat sub varsta de 1 an.
misha
Postat: Thursday, July 6, 2006 12:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Pe Maria incerc de doua zile sa o pun la olita si nu vrea! Se apuca de bluza mea si incepe sa planga daca insist, asa ca...mai incercam!
fdianamaria
Postat: Thursday, July 6, 2006 12:29 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
bzzzz.....sa-l tin atat de mult??? cred ca ar sari ca ars. Nu-i place nici in brate...asa ca la mine nu va merge metoda.
In plus, am auzit (am si citit si doctorul de familie si pediatra mi-au zis) ca nu e bine sa-l ti mai mult de 10-15 min pe olita.
Am impresia totusi ca fiecare copil cu fitele lui si cu rezistenta lui...al meu e un incapatanat mic si energic...astept alte idei (de fapt...astept minunea...ca rabdare am destula sic )
bontocel
Postat: Thursday, July 6, 2006 3:20 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/30/2006
Postari: 381
Locatia: galati
Cred ca m-ati convins sa cumpar olita fetei...ca cine stie de unde apare minuneaoare
Si mai scapam si de atata cheltuiala cu scutecele Pampers....cam face de 3-4 sau chiar 5 ori pe zi treaba mare de vreo 2 saptamani..si nu face moale... uff
Cred ca e din cauza caldurii colors
delfinasa
Postat: Thursday, July 6, 2006 4:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Dianamaria, nu credeam ca fii-mea va sta pe olita la cat e de agitata, dar m-a surprins si pe mine ca sta si inca ce-i place, se joaca cu jucariile ei de baie, rasfoieste carticele, tipa de bucurie...acum nu stiu daca si tipul olitei conteaza, dar eu i-am lipit abtibilduri pe olita s-o atraga mai mult si stam amandoua si ne jucam, ea da paginile la carticele si eu ii povestesc si vad ca metoda asta da rezultate la noi...eu o pun pe olita numai in baia ei, ca ma gandesc sa asocieze si locul cu facutul nevoilor...acum, de cand face kk la olita si o mai pun si in timpul zilei sa faca pp, consumam cam 2 pampersi/zi, deci consumul l-am taiat la jumate fata de cum era pana sa folosim olita (adica de cateva zile), deci, Bontocel, scade simtitor si cheltuiala cu scutecele.
fdianamaria
Postat: Thursday, July 6, 2006 6:34 PM

din nou trebuie s-o felicit pe fetita Delfinasei. Sincer, ma uimeste!!!! E extrem de bine dezvoltata din toate punctele de vedere. La lunutele ei, al meu habar n-avea sa se joace...ce sa mai vorbim de rasfoit reviste... Pe cine ai ales ginere? Sau lista e deschisa? sic
Va pup cu drag...e minunata, sincer !!!
leut
Postat: Friday, July 7, 2006 7:50 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Am fost aseara sa-i cumparam Alexandrei olita. SUnt tare dezamagita de ce-am gasit. Cred ca tot net-ul ramane singura sansa. MI se par tare prost facute iar despre faptul ca Alex are un fundulet mic, mic, ce sa mai spun. Cred ca o scap cu totul in oala...plans
fdianamaria
Postat: Friday, July 7, 2006 2:10 PM

de ras sau de plans...habar n-am...dar sa stiti ca prima data cand l-am pus pe olita, acum vreo 2 luni, a cazut cu totul inauntru. Saracu, poate s-a speriat si de aia o cam "uraste" asa tare.... In fine, acum a crescut ( si el si fundutul lui)...yes
Kiki
Postat: Friday, July 7, 2006 2:14 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si mie mi-a plans la inceput, dar acum da din picioare de bucurie cand il pun pe olita.
Avem program de pus pe olita si dimineata si seara (asta ca sa se imprieteneasca cu ea); in rest il pun pe olita cand vad ca se stramba ras semn ca urmeaza sa murdareasca pampersul.
Miri
Postat: Friday, July 7, 2006 2:15 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Doamne, nici nu m-am gindit ca se poate intimpla si asa ceva!uff
Kiki
Postat: Friday, July 7, 2006 2:16 PM

Miri wrote:
Doamne, nici nu m-am gindit ca se poate intimpla si asa ceva!uff

Se poate, si Dav a cazut cu tot cu olita, cand s-a intins sa ia o jucarie si a picat in nas (nu chiar la propriu).
delfinasa
Postat: Friday, July 7, 2006 6:14 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Olita pe care-o avem noi nu este asa mare si n-are cum sa alunece cu funduletul in ea, iar cat sta pe ea, eu stau langa ea din aceleasi motive pe care le-ati enumerat si voi (ca ii cad jucariile, carticelele si se apleaca dupa ele si sa nu vina-n cap)...Dianamaria, multumim pentru complimentepupici, sunt sigura ca Gladi nu e mai prejos, sigur te surprinde cu multe lucruri...il pupa delfinasa Karina pe el de baietel frumusel care merge singurelpupici.
Kiki
Postat: Friday, July 7, 2006 9:15 PM

Am umplut si noi olita azi, ca pana acum nu faceam decat pisu'. Suntem pe drumul cel bun! yes yes yes
Alina
Postat: Friday, July 7, 2006 9:33 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
evelina27m wrote:
Daca nici dupa o jumatate de ora, o ora nu are scaun, i se pune un supozitor cu glicerina si este tinut pe olita pana va avea scaun. Multi bebei invata repede sa asocieze senzatia cand sunt pusi pe olita cu nevoia de a avea scaun, reusind aceasta pe la 6 - 7 luni, mai ales daca mama are rabdare.

Evelina te rog sa nu te superi, in primul rand un copil nu poate fi tinut atat timp pe olita, nici nu sta si nici nu e bine sa stea in acesta pozitie atat de mult timp, pot aparea urmari foarte grave care il pot afecta pe viitor.
Supozitorul nu poate fi folosit zilnic, caci creeaza dependenta.
Eu nu cred ca un copil de 6 - 7 luni poate intelege ca el trebuie sau ca vrea sa faca kk.
Rabdare, da, trebuie sa avem cu carul, incet incet or sa se invete ei si la olita.

Miri
Postat: Friday, July 7, 2006 10:08 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Si eu stiam ca nu se tine un copil pe olita mai mult de 10 minute(maxim!!!)din cauza compresiei pe care o exercita aceasta asupra picioarelor.oare

Kiki,noi mai usor reusim sa depistam cind Sara face kk,si in rest,mai nimerim sa faca si pp(mai ales daca o pun pe olita imediat ce se trezeste)sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed