Olita sau mari sperante cu un pui mic!

Options Olita sau mari sperante cu un pui mic!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 9, 2006 10:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Kiki wrote:
Ce ziceti? e devreme? am sanse sa il fac sa stea si mai ales sa faca la olita?

Parerea nu atat a mea, cat a pediatrilor din lume (care sunt mai scoliti decat bombele nostre atomiceuff) sustin ca dupa varsta de 18 luni copilul poate fi pus la olita astfel incat incercarea printelui sa fie fructuoasa.Pus mai devreme, copilul nu va constientiza ceea ce trebuie sa faca si cand anume sa faca din cauza procesului de maturare nestabilizat inca.

Ai sanse sa il faci sa stea pe olita, pentru ca copilul mic este precum un catel:il poti dresa, dar numai pe termen scurt.Dar ma indoiesc ca este prea sanatos.Sa faca la olita, va face si atat de devreme, dar numai daca il pandesti tu, ceea ce pentru mine inseamana o munca titanica:trebuie sa stau vesnic langa copil sa vad cand are scaun sau cand face pipilica (in ultimul caz, oricum, abia dupa 20-22 de luni poate cere singur si face distinctica intre caca si pipi).

Daca nu il fortezi, e posibil sa ii placa.Depinde de ce anume face copilul in momentul respectiv.Daca il lasi 10 minute sa se joace pe olita, va confunda scopul olitei cu joaca.

Eu pe Matei nu il voi pune mai devreme de 18 luni la olita.Deocamdata avem o olita pe post de jucarie, dar se pare ca aceasta va trebui inlocuita cu una de care sa stie ca acolo se fac nevoile.

In zielele noastre, datorita existentei pampersului, mi se pare inutil efortul de a kinui copilul mai devreme decat este cazul sa faca la olita, de parca asta este un record mondial.Cand va fi pregatit, va face, fara circ, fara certuri sau fara aplauze.

Am mai citit ca nu e bine nici sa exagerezi cu bucuria cand face ceva in olita, nici sa rabufnesti ca nu a facut.

Prietena mea a inceput deja, la 11 luni sa isi puna fetita pe olita cam de 2 saptamani.E pe punctul de a renunta, pentru ca si-a dat seama ca nu este momentul.

Apoi, copilul trebuie pregatit si din alte puncte de vedere: copilul trebuie sa stea prin casa numai in pampers (cu arici, nu kilotel), si tricou, nu body.Copilul e pregatit sa fie pus pe olita cand executa bine miscarile:ridicat in picioare fara sprijin, aplecat pe vine, stat singur pe vine (Matei executa aceste miscari demult, dar eu tot stiu ca nu este pregatit).Copilul este pregatit pentru olita, cand se poate dezbraca singur, adica cand constient fiind, isi poate trage singur pantalonii cu elastic in talie.Si asta o face Matei, inconstient, desigur, dar pentru mine parerea majoritara a pediatrilor care ofera explicatii psihologice detaliate primeaza: dupa 18 luni vom face marele pas spre olita sau direct spre WCsic .

kiki, va urez sa luati o decizie cat mai buna pentru amandoipupici !
Vesna
Postat: Tuesday, May 9, 2006 12:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Kiki wrote:
Ce ziceti? e devreme? am sanse sa il fac sa stea si mai ales sa faca la olita?

Cu siguranta se va intampla sa faca ceva in olita, si chiar si Capraru zice ca "dresarea" poate incepe la 6-8 luni, dar va face involuntar, ca un reflex. Copilul nu poate folosi constient olita decat de la 15-18 luni, cand arata cu degetul spre olita, merge nesprijinit, se aseaza si se ridica fara ajutor.

Kiki
Postat: Friday, June 2, 2006 1:10 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
De luni incepem batalia cu olita. Sa vedem cine castiga: noi sau olita?
Vesna
Postat: Saturday, June 3, 2006 4:36 PM

Kiki wrote:

Mult succes! Tine-ne la curent cu reusitele!sic
Alina
Postat: Saturday, June 3, 2006 4:48 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Kiki wrote:

Bafta, kiki, multa rabdare. pupici pupici
AdrianaC
Postat: Sunday, June 18, 2006 5:15 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
stele_pe_cer wrote:

Stiu ca unii copii trec direct la WC, sarind peste faza cu olita.Adriana, de la ce varsta ai pus-o pe bebelina pe WC?Si cum ai procedat?Care au fost explicatiile "pacalitoare' sau, mai bine zis, "convingatoare"?

Stelutze, uite ca am ratat intrebarea, dar acum uitandu-ma in urma, am gasit-o si iti raspund.

Eu am inceput sa o pun pe WC pe la cca 2 ani. In 1 luna deja stia ce si cum. A contribuit mult la acest lucru si mama mea, care statea de ea si o tot intreba mereu daca are nevoie la toaleta, iar daca vedea ea ca au trecut mai mult de 3-4 ore, o punea fara sa ceara Alice.

Ei i-am spus atunci sa isi aleaga ce vrea ea, olita, dar care e de bb mic (ii luasem preventiv si olita, dar nu cred ca a folosit-o de 10 ori in total) sau sa stea direct la baia ei, pe WC-ul ei si pe colacelul ei cel smecher.

Iti dai seama ce a ales, nu?
Dar, repet, era deja maricica. Am preferat sa nu o fortez si sa nu ii fac doar un reflex, ci sa astept pana cand va constientiza singura ce si cum. La fel o sa fac si cu Andrei, chiar daca asta va insemna sa schimb mai multi pampersi si implicit un cost suplimentar.
stele_pe_cer
Postat: Monday, June 19, 2006 3:56 PM

Postari: 6678
Multumesc, Adriana...desi tarzior, raspunsul tau este binevenitpupici , ca noi oricum in cateva luni ne "apucam" de olitasic ...Noi odata cu inscrierea la cresa vom incepe si folosirea olitei.Mai greu va fi in week-end, ca nu voi sti cam cand sa il pun pe olita, dar ma voi interesa la cresa atat de ce anume le da sa manance, cat si la ce ore, asta ca apoi sa imi spuna si cand anume ii pune la olita.In week-end as vrea sa aiba cam acelesi ritual in privinta igienei ca si la cresa (la olita ma refersic )...
Miri
Postat: Monday, June 26, 2006 3:45 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ne-a adus tati si olita cu muzicuta,acum sa vedem cind vom face ceva in ea!ras
Cind o sa reusec sa ii fac poze Sarei stind pe olita,o sa va arat!sic

Miri attached the following image(s):
h0056_b_1.jpg

Vesna
Postat: Monday, June 26, 2006 3:55 PM

Multi pishacei si kklici in noua olita! sic
Miri
Postat: Monday, June 26, 2006 3:58 PM

Vesna wrote:
Multi pishacei si kklici in noua olita! sic

Sa speram ca asa va fi,nu de alta ,dar nu putem sa-l dezamagim pe tati!sic
Miri
Postat: Tuesday, June 27, 2006 9:53 PM

Sara a facut kk in olita,de dimineata!yes
Chiar daca a fost o intimplare-pentru ca am vazut ca se screme si am pus-o pe olita,desi facuse si in pampers un picsic -sunt foarte fericita!
Atasam si poze cu olita,de aseara,cind nu am avut niciun rezultat!plans

Miri attached the following image(s):
26-06-06_1917.jpg 26-06-06_1919.jpg

sousourel
Postat: Tuesday, June 27, 2006 10:10 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Bravo Sara! Ia uimeste-o pe mami in fiecare zi!ras
Miri
Postat: Saturday, July 1, 2006 9:37 PM

sousourel wrote:
Bravo Sara! Ia uimeste-o pe mami in fiecare zi!ras

Sara te-a ascultat,face la olita in fiecare zi,azi de exemplu a facut de doua ori pp si de doua ori kk!yes
S-o fi prins ca-i cinta fanfara cind lasa cite un "cadou" in olita?hohot
delfinasa
Postat: Sunday, July 2, 2006 3:20 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Sara, ai olita exact ca a noastra ras...noi abia am inaugurat-o, fara succesras, dar perseveram si trebuie sa reusim sa facem ceva...i-am lipit si stickerele pe ea si i-am citit si povestea, dar deocamdata ne uitam la ea crucis si ne plictisim repede si vrem josras ...spor la treaba, galustilorhohot
Miri
Postat: Sunday, July 2, 2006 10:31 AM

Delfinasa,eu o pun pe Sara pe olita atunci cind se trezeste si intotdeauna face cite cevasic
Azi de exemplu,a vrut sa o iau din premergator si cind a fost la mine in brate,a inceput sa se screama.Fuga la olita si gata kk in ea!Nu a mai facut kk in pampers de 5 zile!yes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed