Olita sau mari sperante cu un pui mic!

Options Olita sau mari sperante cu un pui mic!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Wednesday, April 5, 2006 2:47 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Eu l-am pus pe Tudor la olita cam de pe la 6 luni, acum facem treaba mare numai la olita, adica il vad ca se scr... si il pun repede la olita, oricum mai exista si "accidente" cand facem in scutec, cand mama nu e pe faza, de multe ori ma striga Catinca: mamaaaaaaaaaa, Tudor face ca....
se intampla se gacem si pisulica la olita, de exemplu dupa ce ne trezim, fie dimineata, fie la pranz.
Imi amintesc ca, la Catinca pe la 2 ani, gata cu scutecele. yes yes
Anaida
Postat: Wednesday, April 5, 2006 3:13 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Razvan s-a obisnuit destul de repede cu olita...pe la 6 luni l-am pus pt ca nu facea caca decat daca-l tineam eu in fundulet, asa ca am zis hai sa incercam...stiam ca e doar un reflex conditionat de punerea pe olita, nicidecum ceva constient, dar a mers pana pe la vreun an si 3 luni cand accidentele au fost mai dese.

Nu am disperat si am asteptat sa implineasca un an si jumatate cand am reluat programul si foarte repede a invatat sa spuna caca atunci cand trebuia sa faca. Ramasese pisulica sa-l facem acolo unde trebuie, adica la olita...anul trecut, cand a inceput caldura, am renuntat la pampers in casa. Bine-nteles ca facea pipi peste tot, dar nu m-am descurajat. Noaptea si afara, la joaca, ii puneam pampers...intr-o zi, in parc, a zis "caca"...am crezut ca face intr-adevar caca si l-am desfacut la pampers...a facut pipi...surpriza!...m-am bucurat...era primul semn ca incepe sa constientizeze cand are senzatia de pipi si o poate controla. Asa ca am inceput sa iesim la joaca fara pampers (cu armata de chilotei dupa noi, bine-nteles). La un an si 9 luni nu mai facea pipi pe el. La amandoua zicea la fel: caca...pana acum cateva saptamani a zis asa, dar ce conta...rezultatul era esential.

Asa...am zis ca la 1 ani si 9 luni am renuntat la pampersul de zi, mai ramasese cel de noapte. O prietena ma sfatuise sa renunt si la ala, dar mi-era cam greu sa ma scol noaptea, sa vad daca e ud...el dormea singurel in camera, eu incepusem sa am burtica destul de mare...asa ca l-am mai lasat. La o luna a inceput sa se trezeasca singur si sa-mi spuna "caca". L-am pus pe olita si asa am scapat definitiv de scutece. Accidente cu pisu au fost multe, dar le-am tratat cu indiferenta, nu l-am certat. Asa ca, el singur "mi-a spus" cand e pregatit pentru olita, nu l-am pus niciodata fortat. Cu caca s-a intamplat o singura data sa faca pe el, l-a apucat saracutul pe la 11 noaptea, dormea cu taica-sau si la ce somn are, sunt convinsa ca bietul copil s-a trezit sa-i spuna, dar cine sa-l auda! M-am trezit la miezul noptii si tati spala funduletul plin de caca (prima oara cred).

...cam asta a fost aventura noastra cu olita...sper ca si cu Alex sa rezolvam problema la fel de usor. Important este sa nu intrati in panica, puiul vostru va sti cel mai bine cand va fi pregatit sa renunte la scutece. Asa cum nu puteti forta un bebe sa invete sa vorbeasca, la fel nu-l veti putea forta sa foloseasca olita. Asta tine de maturizarea sistemului nervos central, a sfincterelor si nu putem face nimic. Fiecare copil normal si perfect sanatos are propriul lui ritm de dezvoltare si noi nu trebuie (si nici nu putem) sa fortam lucrurile. Ar insemna sa-i dresam si nu cred ca ne dorim asta!
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, April 5, 2006 4:13 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Anaida, frumoasa povestea voastra despre despartirea de pampers!De-ar fi asa usor si la noi, as fi foooarte fericita!Eu de pe acum ma gandesc daca nu cumva este unul din cele mai grele praguri de depasit in educatia unui copil...si banuiesc ca nu este...dar, pentru ca inca nu am experimentat nici o etapa a "pusului pe olita", parca am o oaresce strangere de inima.

Deci, 2 intrebari intrebatoare:

1.Cand l-ai lasat fara pampers in casa, decat cu kilotei, curgea pipi si-n kilot si pe hainute si ajungea pe covor?Daca da, cum reuseai sa stergi, sa dezinfectei, sa speli?Ma intereseaza ceva amanunte, nu de alta, dar nu prea mi-ar palcea sa imi faca pipi in patul nostru, sau pe covoare, sau pe unde apuca....dar nici sa ajungem pana la 3 ani cu pampers din cauza unui exces de curatenie din partea mea....

2.Cand plecati in parc sa inteleg ca luai cu tine si kilotei si pantalonasi ca sa il skimbi repede?Il skimbai intr-un loc mai retras, sau unde?

Si acum o alta itnrebare, care nu prea are legatura cu olita: de la 1 an jumate copilul intelege ca-i aia caca si senzatia care o da?Adica e capabil dpdv al puterii lui de intelegere sa priceapa despre ce e vorba?
sousourel
Postat: Tuesday, May 2, 2006 7:11 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Puiul meu anunta foarte zgomotos evenimentul sic , si deja avem tabiet, cunoastem aprox momentul la care se va intampla ras asa ca, desi avem doar 8 luni yes , ma gandesc sa iau o olita. Asteptam sfaturi, ca sa nu luam ceva nefolositor (deoarece, inainte sa descopar forumul, am luat muuulte, prea multe, obiecte scumpe si nefolositoare banghead )
Anaida
Postat: Tuesday, May 2, 2006 8:41 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Scuze, Elle, abia azi am citit intrebarile tale...
stele_pe_cer wrote:

Deci, 2 intrebari intrebatoare:

1.Cand l-ai lasat fara pampers in casa, decat cu kilotei, curgea pipi si-n kilot si pe hainute si ajungea pe covor?Daca da, cum reuseai sa stergi, sa dezinfectei, sa speli?Ma intereseaza ceva amanunte, nu de alta, dar nu prea mi-ar palcea sa imi faca pipi in patul nostru, sau pe covoare, sau pe unde apuca....dar nici sa ajungem pana la 3 ani cu pampers din cauza unui exces de curatenie din partea mea....

Elle, da, erau dati cand facea pipi si pe covor si spalam imediat cu domestos...prefera sa se duca in bucatarie unde am linoleum si facea acolo ditamai baltoaca si-l gaseam topaind in baltoaca ras ...il bagam imediat la spalat de la brau in jos...
Cat despre pat...i-am pus o musama pe toata suprafata patului si deasupra o potura grosuta, ca sa nu- fie rece, si peste patura cearsaful.
stele_pe_cer wrote:
2.Cand plecati in parc sa inteleg ca luai cu tine si kilotei si pantalonasi ca sa il skimbi repede?Il skimbai intr-un loc mai retras, sau unde?

In parc luam chilotei si pantalonasi scurti(2-3 perechi din fiecare, pt orice eventualitate, desi rareori ii foloseam pe toti) si ma duceam in spatele unei banci si-l schimbam, iar daca cerea sa faca pipi, la fel, ma duceam intr-un loc mai ferit si-l puneam la pipi.

stele_pe_cer wrote:
Si acum o alta intrebare, care nu prea are legatura cu olita: de la 1 an jumate copilul intelege ca-i aia caca si senzatia care o da?Adica e capabil dpdv al puterii lui de intelegere sa priceapa despre ce e vorba?

Cartile asa spun, ca dupa un an jumate apare constientizarea actului de defecatie si urinare, adica isi da seama de ce se intampla si poate spune anticipat ca urmeaza sa faca ceva...si-si poate controla sfincterele...ca n-o fi la toti asa...asta e!
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 2, 2006 8:44 PM

Multumesc, Anaida...banuiam eu ca ai "uitat" de subectu' asta, si tare nerabdatoare eram sa aflu ce si cum...

Cat timp a durat procesul de ...despampersire?
Vesna
Postat: Wednesday, May 3, 2006 9:42 AM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Sousourel, o prietena de-ale mele cu baietel mai mare si-a procurat o olita cantatoare: cand e pisu in ea sau altceva incepe sa cante, iar baiatului asa de mult ii place "jucaria" ca a invatat ce trebuie sa faca cu ea...ras
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 3, 2006 9:54 AM

Eu i-as lua lui Matei setul asta:

stele_pe_cer attached the following image(s):
olita.jpg

sousourel
Postat: Wednesday, May 3, 2006 6:46 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Vesna, exact asa ceva ne dorim si noi, dar oare merita investitia? ca doar face pis-kk in ea ras
Stele, dragutzica inventia, oare cat costa?oare
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 3, 2006 8:30 PM

sousourel wrote:

Stele, dragutzica inventia, oare cat costa?oare

1 bulionras
Kiki
Postat: Tuesday, May 9, 2006 6:52 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mi-a spus doctorul ca la 7 luni sa il pun pe David pe olita oare Cica daca nu il pun de atunci nu o sa ii placa si nu o sa vrea la olita. Mi-a zis sa il urmaresc sa vad aproximativ ora la care face kk si sa il pun pe olita, dar de la 7 luni cand va sta mai bine in fundulet. Ce ziceti? e devreme? am sanse sa il fac sa stea si mai ales sa faca la olita?
leut
Postat: Tuesday, May 9, 2006 8:00 AM

Intrat: 2/15/2006
Locatia: Galati
Kiki...de la sapte luni? Si eu cu Alex ce fac?
Mereu m-am gandit la faza cu olita...ce-a mai buna solutie: i-o dau soacrei mele cu tot cu fata si mi-o da invatata...ce ziceti?hohot
Nu stiu cum o sa fie dar abia astept...odata cu trecerea la olita o sa simt ca am "fetita mare"!yes
Kiki
Postat: Tuesday, May 9, 2006 8:21 AM

leut wrote:
Kiki...de la sapte luni? Si eu cu Alex ce fac?
Mereu m-am gandit la faza cu olita...ce-a mai buna solutie: i-o dau soacrei mele cu tot cu fata si mi-o da invatata...ce ziceti?hohot
Nu stiu cum o sa fie dar abia astept...odata cu trecerea la olita o sa simt ca am "fetita mare"!yes

Mie doctorul tot timpul imi explica si imi da si exemple. Zicea ca pe fata lui el personal a pus-o la olita de la 7 luni si cu timpul, nu mai stie exact cat a durat vreo 2-3 luni incepea sa faca singura, adica o punea pe olita si gata, rezolva problema.
Pe baiatul lui nu l-a mai pus, a lasat-o pe nevasta lui sa se ocupe si copilul are 2 ani si nu face la olita ca ea nu avea rabdare sa il puna acolo si sa stea langa el. Asa ca omul are seara program de olita ca sa il dezvete pe baietelul lui sa faca in pampers.

Omul mi-a zis ca de la 7 luni e bine sa stea, ca altfel va refuza olita mai incolo.
leut
Postat: Tuesday, May 9, 2006 8:29 AM

Intrat: 2/15/2006
Locatia: Galati
Aha...mai e ceva...parca o sa-mi fie dor sa ma ocup de ea, s-o draganesc cand o schimb...nici nu stiu cum o sa fac!
Daca te hotarasti sa incerci cu David (oricum mai ai putintel) sa ne scrii sa stim si noi cum sa facem!
pupici
Kiki
Postat: Tuesday, May 9, 2006 8:35 AM

leut wrote:
Aha...mai e ceva...parca o sa-mi fie dor sa ma ocup de ea, s-o draganesc cand o schimb...nici nu stiu cum o sa fac!
Daca te hotarasti sa incerci cu David (oricum mai ai putintel) sa ne scrii sa stim si noi cum sa facem!
pupici

Pai o sa incerc...acum sa vad ce olita sa ii iau ca sa il atraga...si sa stea pe ea...oare
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed