ochelarii de soare

Options ochelarii de soare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Wednesday, July 11, 2012 7:00 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
N-am crezut vreodata sa ajug sa vorbesc de "mofturi " cum ar fi ochelarii de soare.Insa am observat de vara trecuta (chiar si iarna pe zapada) ca ochelarii de soare imi devin necesari,nu mai e vorba de moft sau accesoriu cool ci pur si simplu kestiue de sanatate.Vara trecuta am experimetat niste ochelari no name ieftii si am avut experiente foarte neplacute de la dureri de cap severe pana la vazut dublu si crucishohot De data asta m-am hotarat sa nu ma mai joc cu ochii mei ca doar doi am si sa investesc in niste ochelari de soare mai sanatosi.Daca aveti ceva experiente impartasiti aici si daca stiti firme bune nu consideram reclama thumleft .Nu stiu, ori eu am ochii pe butuci ori soarele asta e din an in an tot mai orbitor.oare
endy
Postat: Wednesday, July 11, 2012 7:26 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2562
Locatia: tara mea orasul meu de munte
Si eu sint inebunita dupa ochelari vara dar am miopie si nu pot purta ca nu gasesc , si apoi transpir enorm si ma irit la fata daca ii am lipiti pe obraji
verusca
Postat: Wednesday, July 11, 2012 8:11 AM

Intrat: 6/11/2010
Postari: 1295
Locatia: Targoviste
nu pot iesi din casa fara ei si vara si iarna...cineva radea de mine ca iarna port ochelarii si eu i-am replicat ca sunt de soare nu de anotimp
bereea
Postat: Wednesday, July 11, 2012 8:13 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Si mie mi se parea candva ca ochelarii de soare sunt un moft dar m-am convins pe propria piele ca nu e deloc asa.Eu am doua perechi , dar ai mei sunt si de vedere.I-am cumparat de la un centru specializat, cu factor de protectie...deci, nu cumpara de oriunde, mai ales nu de pe strada.
Firme bune, mai bine zis serioase cred ca sunt cele "de firma": Dior, Cavalli, Armani, Klein, Guess, Gucci, etc.
t-mihaela
Postat: Wednesday, July 11, 2012 8:47 AM

"Guess" e tetant ca are preturi mai de om normal la cap sorry1 Tocmai am aflat ca tre sa iau polarizati pentru ca ascund efectul de artificii...nu stiu daca ati observat uneori vezi prin ochelari razele ca niste artificii aprise.Mai ales la condus ,nu va spun ce accidente era sa fac din cauza soarelui.Si bineinteles o sa-i port si iarna, iarna am mari probleme cu soarele chiar mai mari decat varanervi
De pe strada nu mai cumpar ca m-am lecuit .Am avut o pereche ca vedeam ramele din interior ,groazic,nu te poti concentra la nimic ca ai mereu in fatza doua cercuri lucitoare ...rasu-plasu hohot
Kmy
Postat: Thursday, July 12, 2012 12:18 AM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Cum sa alegi perechea potrivita de ochelari de soare?

Primul criteriu de care trebuie sa tii cont este ca ochelarii de soare sa fie conformi cu normativele, respectiv ochelarilor de soare sa nu le lipseasca:

Marcajul CE (trebuie afisat la loc vizibil, dar nu prin intermediul unei folii adezive, direct pe lentilele de soare). Acesta confirma calitatea produsului si identitatea producatorului.
Daca marcajul lipseste, ochelarii de soare respectivi nu sunt conformi cu normativele.
Nota informativa
contine numele si adresa producatorului
categoria de filtru solar (intre 0 si 4, urmarind conditiile luminozitatii exterioare)
tipul de filtru solar (ex.: normal, fotocromatic, polarizant sau degrade)
clasa optica (1-a sau a 2-a, in functie de calitatea optica a lentilelor)
instructiuni de utilizare, de curatare si de intretinere
Daca nota informativa lipseste, ochelarii de soare nu sunt conformi cu normativele!

In continuare, secretul consta in alegerea caracteristicilor potrivite pentru ochii tai. Cand ai luat decizia investitiei intr-o pereche de ochelari, nu uita de:

Tipul de activitate la care ii vei folosi: condus, pescuit, ski, plaja
Destinatia: ii vei folosi pe apa, pe strada, in padure, la mare altitudine
Materialul lentilelor:
lentile organice cu foarte bune calitati optice si tratamente speciale
lentile de sticla (minerale) – ofera excelenta claritate si rezistenta la zgarieturi
Calitatea lentilelor

Iata cum ai putea sa verifici calitatea lentilelor: gaseste o suprafata cu linii care se repeta precum acoperisul cu tigla. Tine perechea de ochelari de soare putin la distanta si acopera-ti un ochi. Uita-te doar print-o lentila la linii in timp ce misti usor ochelarii de la stinga la dreapta, apoi sus - jos. Liniile ar trebui sa ramana drepte in timp ce le privesti. Daca ele se onduleaza in vreun fel, atunci lentilele nu au calitate optica si iti vor distorsiona vederea. Distorsionarea vederii este extrem de comuna la ochelarii ieftini.

Culoarea lentilei: de ea depinde cat de fidel vei percepe celelalte culori din jurul tau si cum vei vedea contrastele
Lentilele verzi sunt neutre - ele reduc stralucirea si nu distorsioneaza perceperea culorilor
Lentilele gri si maro intra tot in aceasta categorie, dar pentru a le folosi trebuie mai intai realizat un test de adaptabilitate
Lentilele galbene, aurii si cele de nuanta chihlimbarului sunt potrivite pentru schi, snowboard si alte sporturi de iarna
Lentile roz se recomanda pentru schi si snowboard pe vreme innorata si sunt perfecte pentru condus si drumetii in regiuni forestiere

Particularitati speciale:
lentile antireflex, rezistente la zgarieturi. La ochelarii de soare de buna calitate se folosesc procese tehnologice speciale pentru a obtine o imbunatatire a claritatii, pentru o protectie mai buna si contrast crescut
lentile fotocromatice - isi adapteaza automat intensitatea culorii: clare in interior si inchise la lumina puternica naturala
noile lentile polarizate - sunt foarte indicate conducatorilor auto deoarece imbunatatesc contrastul, nu influenteaza perceptia culorilor, ofera protectie UV 100% si un confort deosebit in utilizare
Designul ramei si al lentilelor
Materialul ramei – acesta este un factor important in costul si durabilitatea produsului. Majoritatea ochelarilor ieftini folosesc rame din plastic in timp ce nume de marca folosesc rame din aliaje metalice speciale sau din material acrilic usor si rezistent.

Dat fiind ca sunt atat de multe aspecte luate in considerare, la modul ideal, nu putem spune ca exista o singura pereche de ochelari de soare care sa satisfaca toate cerintele de confort vizual intalnite pe durata intregului an si pentru toate situatiile oferite de mediul de viata al fiecaruia.
sursa: http://www.novaoptic.ro/optica-medicala/ochelari-de-soare/cum-ii-alegem.html
Eu mi-am cumparat anul trecut o pereche de la Ray-Ban, nu au fost scumpi si vad bine cu ei, mi-am luat oglinda polarizati, tip aviator.
Mami_de_gemeni
Postat: Thursday, July 12, 2012 7:50 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Kmy multumim pentur informatii.pupici pupici
Eu pana acum nu am folosit asa de des ochelarii de soare insa si eu incep sa am nevoie de ei atat iarna cat si vara. Am primit o pereche cadou de la seful meu pe vremea cand inca lucram.
Acum daca sunt conform normelor asta nu mai stiu, cert este ca ma simt foarte bine cu ei la ochi.dance dance
t-mihaela
Postat: Thursday, July 12, 2012 6:40 PM

Mami de gemeni , verifica daca au sigla CE si daca au filtru UV ca altfel e periculos , iti dau comfort , pupila se relaxeaza si da voie avalansei de raze UV sa atace.Cred ca asta e cel mai mare pericol ca restul le simti ...dureri de cap sau ameteli le observi imediat dar razele nu le simti decat cand e prea tarziu.

Sa va spun...ieri am intrat la vanatoare de ochelari."Guess" avea preturi sa spunem ok desi pentru mine orice ochelar ce trece de 20$ e prea scump hohot Mi-a placut ceva , erau cam 150$ ,parca i-as fi luat .Apoi probez la Ralph si la alti fitzosi dinastia unde preturile treceau bine de 200$.Si uite asa din probat in probat mi-au cazut ochii pe sandalele mele de 5$ si m-am desteptat, ce naiba cauti Mihaelo aici, te-ai scrantit la capfool si am plecat cu mainnile in buzunare .Nu sunt pregatita emotional sa dau atatia bani pe o pereche de ochelari asa ca am intrat la un salon optic si mi-am luat ochelari cu filtru, celule foto si tot ce vrei la 50$ si gata povestea ras Sunt ochelarista yes
bereea
Postat: Thursday, July 12, 2012 6:49 PM

La noi nu gasesti nimic atat de ieftin, ferice de tine.Sa-i porti cu placere
t-mihaela
Postat: Thursday, July 12, 2012 7:03 PM

Pe majoritatea scria made in Italy deci eu va invidiam pe voi ca luati mai ieftin in italialove
Tzepii
Postat: Thursday, July 12, 2012 7:06 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1830
Locatia: Romania-Bucuresti
Pentru copii ochelarii sunt foarte importanti. Din cauza ca la copii cristalinul este mult mai clar, acesta permite trecerea de aproximativ 7.5 ori mai multe radiatii ultraviolete decat cristalinul unui adult. Astfel, aprox. 80% dintre radiatiile absorbite de un om in timpul vietii sant realizate inainte de 18 ani.

Mai multe aici: http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1214
bereea
Postat: Thursday, July 12, 2012 7:36 PM

t-mihaela wrote:
Pe majoritatea scria made in Italy deci eu va invidiam pe voi ca luati mai ieftin in italialove

Nu sunt ieftini deloc.Inca sub 80 de euro n-am gasit sau nu stiu eu unde sa caut
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed