obiceiuri la Botez...

Options obiceiuri la Botez...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Postat: Friday, February 17, 2006 6:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
ca sa stie tot poporul ce obiceiuri exista la voi...la noi...la ele....
AdrianaC
Postat: Saturday, February 18, 2006 3:28 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Ce am facut noi la botez.

Botez
Nasii:
Ce trebuie sa cumpere:
- hainutele in care va fi scos din biserica bebelusul
- lumanarea de botez
- panza alba in care va fi scos copilul din apa + fasa
- cruciulite pentru pus in piept (marturii)
- sapun si prosop pentru preot
- ulei

Parintii:
- platesc taxa de botez
- cumpara un cadou nasilor

A 2-a zi dupa botez - Baita de a 2-a zi
- nasii aduc alte hainute finutului
- in cadita se pun tot felul de ingrediente: grau, argint, miere, ou, flori, busuioc, etc
- dupa baie se unge copilul cu uleiul sfintit adus de la botez
- apa se pune la radacina unui copac

Cam asta imi aduc eu aminte ca am facut.
oana_nicole
Postat: Sunday, February 19, 2006 8:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Da, cam asta am aflat si eu ca trebuie. In plus, pentru a doua zi am inteles ca trebuie prosop si sapun pentru ca mama sa spele nasa dupa baita si inca un prosop pentru cea care da copilul, cum ar veni moasa. Daca mai stiti ceva va rog sa-mi spuneti, ca la noi se apropie momentul cu pasi repezi. :compress:
Kiki
Postat: Sunday, February 19, 2006 1:08 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
EmaC wrote:
Ce am facut noi la botez.

Botez
Nasii:
Ce trebuie sa cumpere:
- hainutele in care va fi scos din biserica bebelusul
- lumanarea de botez
- panza alba in care va fi scos copilul din apa + fasa
- cruciulite pentru pus in piept (marturii)
- sapun si prosop pentru preot
- ulei

Parintii:
- platesc taxa de botez
- cumpara un cadou nasilor

A 2-a zi dupa botez - Baita de a 2-a zi
- nasii aduc alte hainute finutului
- in cadita se pun tot felul de ingrediente: grau, argint, miere, ou, flori, busuioc, etc
- dupa baie se unge copilul cu uleiul sfintit adus de la botez
- apa se pune la radacina unui copac

Cam asta imi aduc eu aminte ca am facut.

Nasii mai trebuie sa ii cumpere si pampersi (se zice ca trebuie sa il imbrace pe copil de la piele, asta incluzand pampersi), mai trebuie si un prosop, peste care se pune acea panza alba (crasma) cand va fi scos copilul din cazan. La biserica mai trebuie si vin.

La mir, a doua zi, iar il imbraca, asa cum a zis si EmaC, cu alte hainute. In cada, in afara de cele mentionate se mai pune aur (o verigheta), putina miere si banuti (monede). Finii dau nasei un prosop + cadoul. Apoi nasa siinvitatii baga bani in hainutele copilului, ca sa aiba noroc.

evelina27m
Postat: Thursday, February 23, 2006 8:06 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/22/2006
Postari: 262
Bine, dar mosii ce cumpara pentru botez? Eu stiam ca mosii aduc hainutele in care va merge copilul la biserica (deci pana sa-l dezbrace si sa-l boteze). Ce rol au mosii?
Iar in Oltenia se zice ca moasa trebuie sa vina cu hainutele cu care iese copilul din spital si sa-l scoata din spital. Voi ce stiti in legatura cu aceste obiceiuri?

Kiki
Postat: Thursday, February 23, 2006 9:26 AM

evelina27m wrote:
Bine, dar mosii ce cumpara pentru botez? Eu stiam ca mosii aduc hainutele in care va merge copilul la biserica (deci pana sa-l dezbrace si sa-l boteze). Ce rol au mosii?
Iar in Oltenia se zice ca moasa trebuie sa vina cu hainutele cu care iese copilul din spital si sa-l scoata din spital. Voi ce stiti in legatura cu aceste obiceiuri?

La mine moasa nu a cumparat nimic. Am fost si eu moasa la alt bebe si mi-au zis ca nu trebuie cumparat nimic. Mama copilului trebuie sa dea un cadou moasei - ceva simbolic.
AdrianaC
Postat: Thursday, February 23, 2006 9:37 AM

Ce este moasa ? Eu nu am avut moasa sau mos !
Trebuia sa avem ?
Kiki
Postat: Thursday, February 23, 2006 9:44 AM

AdrianaC wrote:
Trebuia sa avem ?

Moasa e persoana care duce copilul la biserica si i-l da nasei acolo. Trebuie sa fie o fata necasatorita.
AdrianaC
Postat: Thursday, February 23, 2006 7:45 PM

Kiki wrote:
AdrianaC wrote:
Trebuia sa avem ?

Moasa e persoana care duce copilul la biserica si i-l da nasei acolo. Trebuie sa fie o fata necasatorita.

Dar prin definitie moasa nu se considera cea care te ajuta sa nasti ? Eu asa stiam. Ce rau imi pare daca nu e asa ca tare as fi vrut ca moasa o colega de serviciu.
Kiki
Postat: Thursday, February 23, 2006 8:22 PM

AdrianaC wrote:
Kiki wrote:
AdrianaC wrote:
Trebuia sa avem ?

Dar prin definitie moasa nu se considera cea care te ajuta sa nasti ? Eu asa stiam. Ce rau imi pare daca nu e asa ca tare as fi vrut ca moasa o colega de serviciu.

Asa este, e cea care te ajuta sa nasti. Probabil tot ea ar fi trebuit sa duca si copilul la biserica, dar cum o moasa ajuta atatea femei sa nasca la spital, ar fi imposibil sa duca toti copilasii la biserica.
Mirandolina
Postat: Friday, February 24, 2006 3:16 AM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
Bai frate, cate chestii! La botezul copilului meu a decurs totul dupa zicala "Cate bordeie, atatea obicee". Soacra-mea a fost un fel de Master of Ceremony, in sensul ca ea a dirijat bunul mers (dupa parerea ei, ca eu aveam alte opinii) al evenimentului. Moasa a fost o fata casatorita ( habar nu aveam ca trebuie sa fie necasatorita, am aflat abia acum citind ce ati scris voi), la biserica mi-am imbracat copilul cu hainele cu care l-am dus, nu cu cele ale nasei. Ca avusese grija soacra-mea sa o convinga pe nasa sa lase hainutele acasa, (ca femeia venise pregatita cu de toate), ca nu asa se face, ca unde s-a mai pomenit asa ceva. Si i-am dat vreo 4-5 exemple de botezuri unde am mers dar n-am avut pe cine lamuri. Si cate si mai cate, de mia-m pus mainile in cape de unde le mai putea scoate. Si-a bagat coada peste tot si sotul meu tot mi-a zis ca sa las de la mine sa nu fac scandal tocmai acum si sa stricam botezul copilului. Si de atunci soacra-mea are o bulina neagra in ochii mei. Si am inima indoita ca l-am adus de la biserica in aceleasi hainute in care l-am dus si cum incepe copilu sa fie agitat si nu da semne sa se linisteasca prin metodele cunoscute, cum ma gandesc ca din cauza asta este asa.nervi
Elia
Postat: Friday, February 24, 2006 5:03 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Nici noi nu am avut moasa, ca nu am stiut. De data asta nici macar nu sttim cine o sa fie nasa/nasul copilului, ca nu avem prieteni ortodocsi aici, dar speram sa gasim o solutie.
AdrianaC
Postat: Friday, February 24, 2006 5:19 AM

Mirandolina, ce pot sa iti spun decat ca esti foarte calma. Eu nu i-as fi permis sa se bage.
taki
Postat: Friday, February 24, 2006 5:20 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Da si noi ne facem unele probleme in legatura cu botezul. Deocamdata nu stiu cum se va procedea, e bine ca am biserica ortodoxa la 30 de minute cu masina de mine...sunt curioasa cu lumanarile, ca aici nu se gasesc astfel de lumanari. Trebuie neaparat sa ma interesez ca timpul asta repede se surge si acusi trebuie sa botez fata.
AdrianaC
Postat: Friday, February 24, 2006 5:34 AM

Taki, o sa o botezati crestin ortodox ?

Vin si ai tai la tine ?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed