obiceiuri la Botez...

Options obiceiuri la Botez...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Postat: Saturday, February 23, 2008 3:09 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Am uitat sa mentionez ca nu o sa ne dezbrace la pielea goala ca sa ne bage la cazanras ,am cautat ceva modern in sensul ca sa nu o bage la apa pe Cezi ca eu am oroare mai ales acum pe perioada ierni de astfel de proceduri. Oricit ar fi de cald in biserica si apa calda afara fiind frig copilul poate face un soc termic si atunci cine este de vina?....Asta este stiu ca sunt cam deplasata cu parerea asta a mea dar nu ma pot abtine si atunci am ales asa.
MNiko
Postat: Saturday, February 23, 2008 3:31 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
dya wrote:
Am uitat sa mentionez ca nu o sa ne dezbrace la pielea goala ca sa ne bage la cazanras ,am cautat ceva modern in sensul ca sa nu o bage la apa pe Cezi ca eu am oroare mai ales acum pe perioada ierni de astfel de proceduri. Oricit ar fi de cald in biserica si apa calda afara fiind frig copilul poate face un soc termic si atunci cine este de vina?....Asta este stiu ca sunt cam deplasata cu parerea asta a mea dar nu ma pot abtine si atunci am ales asa.

In cazul asta e posibil ca prosopul respectiv sa trebuiasca sa il lasi la biserica.
dya
Postat: Saturday, February 23, 2008 3:49 PM

MNiko wrote:
In cazul asta e posibil ca prosopul respectiv sa trebuiasca sa il lasi la biserica.

Multumesc mult.pupici pupici pupici
Darria
Postat: Saturday, February 23, 2008 4:37 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Dya: prosopul si sapunul se dau la preot. Inainte de slujba, preotul se spala pe maini(nu mai retin ce semnifica, nu este vb. doar de igiena) si apoi se sterge cu acel prosopel.

Chiar daca nu baga fetita in cristelnita tot trebuie dezbracata, sa o miruiasca. Nu stiu cum procedeaza preotul in cazul vostru, daca fetita trebuie dezbracata total sau partial. De aceea este bine sa ai la tine, de rezerva, un prosopel pt. fetita si o paturica.
dya
Postat: Saturday, February 23, 2008 9:03 PM

Darria wrote:
Dya: prosopul si sapunul se dau la preot. Inainte de slujba, preotul se spala pe maini(nu mai retin ce semnifica, nu este vb. doar de igiena) si apoi se sterge cu acel prosopel.

Chiar daca nu baga fetita in cristelnita tot trebuie dezbracata, sa o miruiasca. Nu stiu cum procedeaza preotul in cazul vostru, daca fetita trebuie dezbracata total sau partial. De aceea este bine sa ai la tine, de rezerva, un prosopel pt. fetita si o paturica.

Acum m-am lamurit ...desi am fost moasa de trei ori niciodata nu l-am urmarit pe preot ce face inainte de a incepe slujba propriuzisa.
Pe bubulina mea o va dezbraca partial dar totusi o sa-mi iau doua prosopele la mine.
raly
Postat: Sunday, February 24, 2008 7:41 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Dya....mult succes!pupici pupici
carla
Postat: Saturday, March 1, 2008 10:33 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Am emotii,maine e botezul lui Bogdan-Eugen.Pana la urma il facem la restaurant,avem vreo 24 de invitati,sper sa iasa bine.M-am imbracat deja de cateva ori...vai ce grasa sunt!Am sa revin cu poze cu ingerasul.
Kiki
Postat: Saturday, March 1, 2008 10:58 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Carla, distractie placuta la botez! Sa va traiasca ingerasul!
Cat despre cat de grasa sau slaba esti, atitudinea conteaza. Capul sus! Vei slabi! pupici
dya
Postat: Sunday, March 2, 2008 6:32 AM

Carla distractie placuta si sa iasa asa cum va doritidance .Pupam micutul ingeras sa fie cuminte.pupici pupici pupici
carla
Postat: Sunday, March 2, 2008 11:08 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
A iesit foarte bine si Bogdanel a fost ff.cuminte.Eu am mancat iar prea mult ,sper sa nu-l doara si pe el burtica c-a papat laptic in disperare.Nu degeaba are 6 kg la 7 saptamani jumatate.
georgy_adinutza
Postat: Tuesday, March 4, 2008 11:57 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
dya wrote:
Mai eu de doua zile am o nelamurire(sa nu cumva sa ridetisic ras ).Pe lista data de preot am avut asa :
-certificat nastere copil;
-fasa(sau batista);
-1 prosop;
-1 sapun ;
-nasa;
-moasa;
-luminare;
-o cana pt apa;
M-am amuzat foarte tare cind am vazut puse nasa si moasa pe listele cu obiectele mai raminea sa treaca pe lista si copilulhohot hohot hohot
Acum nelamurirea mea este daca prosopul ramine la biserica sau nu,am un prosopel foarte dragut de bebe si daca ramine la biserica as vrea sa-i iau altul ca doar nu s-o spala popa cu prosop de bebe.sic ras

DECI ...prosopul si sapunul sunt ptr preot si raman acolo (asa ca ..cumpara altul ) ..vad ca nu ti-a zis de ulei ptr mir , pe care il iei acasa .....si de scos trebuie sa o scoti in panza de mir .....
MNiko
Postat: Tuesday, March 4, 2008 6:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
georgy_adinutza wrote:

DECI ...prosopul si sapunul sunt ptr preot si raman acolo (asa ca ..cumpara altul ) ..vad ca nu ti-a zis de ulei ptr mir , pe care il iei acasa .....si de scos trebuie sa o scoti in panza de mir .....

ras ras Georgy, botezul Cezarei a trecut deja. E si un topic deschis cu desfasurarea lui.sic
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, March 5, 2008 10:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
MNiko wrote:

ras ras Georgy, botezul Cezarei a trecut deja. E si un topic deschis cu desfasurarea lui.sic

hohot hohot hohot hohot hohot banghead banghead banghead banghead banghead scuze ....m-am trezit cam tarziu ...asta se intampla cand "esti pe fuga " si frunzaresti repede cate ceva pe aici ...........e bine ca m-am trezit acum , daca ma trezeam de craciun /? iti dai seama ...hohot hohot hohot hohot hohot hohot
irina37
Postat: Wednesday, September 23, 2015 7:08 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/23/2015
Postari: 2
Locatia: SPANIA
Buna seara si bine v-am gasit mamici.Am intrat sa caut cateva lucruri despre botez si am dat peste niste lucruri extrem de interesante care m-au facut sa pling.
O sa ma prezint pe scurt.Sunt Irina,am 2 copii Teodora de 11 ani si David de 16 luni si stam in Spania de multi ani.In luna iunie a venit un prieten sa caute casa de inchiriat ca ar vrea sa-si aduca sotia insarcinata si baiatul de 4 ani in Spania.Sotul meu i-a gasit o casa aproape de noi si din vb in vb am aflat ca vor mai avea ink un baietel.M-am bucurat enorm ca avea o groaza de lucruri de la David pe care voiam sa le dau dar nu aveam cui,incluzand patut,carut complet,hainute.In luna august cand am intrat in concediu cei doi ne-au si intrebat dak vrem sa-l si crestinam dak tot le-am dat atatea lucruri.Asa ca pe 10 octombrie il vom boteza pe finul nostru COSMIN ANDREI.
Fddd
Postat: Friday, June 28, 2019 4:11 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/28/2019
Postari: 1
Moasa este persoana care duce copilul la biserica . Nu este bine sa fie o ruda apropiata. Tot ea trebuie sa i faca baie in primele zile copilului
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed