oare e infectie urinara?

Options oare e infectie urinara?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Wednesday, August 1, 2007 10:45 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
de vreo doua trei zile am o usoara mancarime acolo jos,iar de ieri cand merg la baie ma ustura destul de tare.merg f des la baie si e destul de neplacut.astazi deja ma ustura mult mai tare si parca ma doare si mijlocu(cred ca tot de acolo se trage).eu banuiesc o infectie urinara sau o raceala(din cauza ca umblu mult desculta).a mai patit careva asa ceva,ce poate sa fie??
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, August 1, 2007 10:49 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
pentru a stabili daca e infectie urinara trebuie neaparat sa faci urocultura. dupa aceea va stabili medicul ce antibiotic va da. mergi la medic!! chiar si racelile netratate creaza neplaceri ginecologice. sanatate!flowers
Alina
Postat: Wednesday, August 1, 2007 10:50 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Se poate sa fie vorba de infectie urinara. Un examen de urina si vei afla raspunsul. Numai bine, Butterfly.
Kiki
Postat: Wednesday, August 1, 2007 10:54 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Multa sanatate, Butterfly! sa mergi la doctor cat mai repede! pupici
Fluturas
Postat: Wednesday, August 1, 2007 11:32 AM

sper ca e doar atat,nu ceva mai grav.ma dor rinichii tare.ma gandesc cand pun copii la somn sa fug pana la dr(nu ii las singuri)dar oricum dr e peste drum.sa vedem ce zice
Alyna
Postat: Wednesday, August 1, 2007 11:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Butterflye,e bine sa mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere pentru o urocultura.In functie de ce iese iti va da un tratament cu antibiotice.Mancarimea e posibil sa nu fie de la infectia urinara ci de la o micoza(asociata infectiei).
Fetelor,sa nu va suparati pe mine pls!!!!!!!!!!!!sic pupici pupici pupici Dar vreau sa spun ca infectia urinara nu se face de la mers desculta in frig,stat cu picioarele in apa rece etc.Sunt mituri nerealiste.Infectia este ceea ce sugereaza notiunea:o infectie cu un anume agent patogen.De regula,la femei,cele mai dese sunt cistitele.Polakiuria(nr crescut de mictiuni)este determinata de inflamatia mucoasei vezicale care micsoreaza capacitatea de contentie a vezicii.In cistite apare mictiunea dureroasa terminala(cand mai sunt de eliminat cateva picaturi de urina apare o durere destul de neplacuta).De asemenea mai sunt si tenesmele vezicale care provoaca senzatia de disconfort.Poate apare si hematuria(sange in urina),dar asta in cazurile complicate.
Iti recomand sa iti faci urgent o urocultura iar pana atunci poti trata simptomatic infectia:iti recomand sa iei No-spa(anti-spastic impotriva tenesmelor vezicale) si un anti-inflamator(gen Indometacin supozitoare pt ca se absorb mult mai repede si aplicandu-le in rect sunt mai aproape de punctul de actiune).In plus sa bei cel putin 2-3L de apa sau ceai de musetel pe zi pentru a asigura mereu un flux de lichid care sa spele mucoasa vezicala,indepartand din incarcatura microbiana.
Multa sanatate!!
Fluturas
Postat: Wednesday, August 1, 2007 11:51 AM

alyna,mersi mult de explicatii.de mersul desculta ziceam ca s-ar putea sa fie o raceala,si nu infectie(si raceala sigur e de la mersul desculta).am cautat pe google si am gasit exact ceea ce ai scris si tu(doar ca in spaniola).no-spa si indometacin nu stiu daca gasesc eu aici,dar sa vedem ce zice si dr.in plus am gasit ca lichidele cu gas NU sunt bune acum,si noi cam asta bem in general

si inca ceva...acum vreo 2-3 saptamani am fost plina de ciuperci acolo jos,si nu am fost la dr.am folosit clotrimazol si cu asta mi-a trecut.poate sa se fi tras de acolo?ca nu m-am tratat bine?
Alyna
Postat: Wednesday, August 1, 2007 12:02 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Nu cred(din cate stiu eu,Candida-caci asta banuiesc ca ai avut,nu provoaca cistite sau infectii urinare inalte-renale).Dar e posibil sa mai fi fost acolo vreun germen care nu reactioneaza la clotrimazol si acesta sa fi urcat pe uretra si sa fi provocat infectia.Daca te ustura cand urinezi si urinezi des,eu zic ca e cistita.Daca mai ai senzatia de mancarime si ai scurgeri ciudate,iti recomand Nizoral crema(te dai si in interiorul vaginului,nu numai pe vulva,si nu te speli in interior pe perioada tratamentului pentru ca trebuie sa actioneze crema non-stop)asociata cu Nizoral tablete(este combinatia ideala si e mult mai eficienta ca cele 2 produse administrate individual).
Cat despre anti-inflamator si anti-spastic,nu au efecte secundare si sunt 100%safe.Garantez(din propria experienta)ca functioneaza f bine si scapi de senzatiile de durere si usturime.Pe mine ma durea de plangeam cand urinam.uff plans Poti sa iei orice produse din gama asta,daca nu le gasesti pe cele doua acolo.
Ely
Postat: Wednesday, August 1, 2007 12:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Butterfly multa sanatate s-ar putea ca acele ciuperci sa nu se fi vindecat in totalitate.Bafta la medic.pupici
Fluturas
Postat: Wednesday, August 1, 2007 2:27 PM

am fost la medic si,dupa simptome,mi-a zis ca e infectie urinara.mi-a dat nuril(nu stiu daca este si in ro,sau daca asa se numeste in ro) si sa imi fac analizele,dar dupa ce termin cu tratamentul.asa ca de azi incepem cu tratamentul

Alyna ciuperca aia mi s-a tras de la apa din mare.am fost la mare si in doua zile eram deja plina.cand am scapat de asta,m-am dus iar la mare,si acum a aparut asta.poate avea vreo legatura sau doar o coincidenta?
la ciuperci sunt sigura ca e de la mare pt ca exact asa a patit si fratele meu acum ceva timp,la bazin
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, August 1, 2007 2:33 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
butterfly wrote:
...
... ciuperca aia mi s-a tras de la apa din mare.am fost la mare si in doua zile eram deja plina...

mi se face pielea gainawhat what din apa de mare, stiam ca numai bazinul e periculos din punctul asta de vedere.
delfinasa
Postat: Wednesday, August 1, 2007 3:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Butterfly, sa scapi de dureri si alte discomforturi cat mai rapid, mami!...e f. bine ca te-ai dus la doctor si ti-a facut examen si n-ai luat antibiotic de capul tau...sa auzim de bine!pupici
Fluturas
Postat: Wednesday, August 1, 2007 3:37 PM

mariuta wrote:

mi se face pielea gainawhat what din apa de mare, stiam ca numai bazinul e periculos din punctul asta de vedere.

asa am zis si eu...si uite ca tot s-a intamplat.am zis ca nu ma mai duc niciodata la mare si uite ca tot m-am dus dupa ce m-am vindecat

delfinasa pupici pupici
mihaela75
Postat: Wednesday, August 1, 2007 3:46 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Waw, buterfly, sper sa scapi cat mai repede.Am patit si eu o cistita de ma duceam cu pampers la servici banghead iar de ciuperci luate din apa...usor le iei dar nu mai scapi in veci ca recidiveaza mereu pale pale sa auzim de sanatate pupici
taki
Postat: Wednesday, August 1, 2007 3:49 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Vai...ce naibii ca nu mai suntem in siguranta niciunde!banghead angry plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed