oare e infectie urinara?

Options oare e infectie urinara?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, December 30, 2009 1:12 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
In continuare vad ca nu ma lasa durerea si nu am cand sa ma mai duc acum la medic. Am luat pana acum niste No-Spa si vreo 2 pliculete de Uricol, dar nu se vede nicio imbunatatire.

Medicul de familie mi-a recomandat sa iau Ciprinol 500mg, 1 pastila la 12 ore, timp de 7 zile + Urinal, alt medic mi-a recomandat Zanocin 400mg, Acum sunt intr-o mare ceata.

Am vorbit si cu OanaLaurisa (care era la munca draguta de ea) si mi-a recomandat sa iau Urinal Hot Drink, 1 plic x 3 /zi + Sumetrolim - 2 dimineata si 2 seara.

Sunt intr-o mare ceata, dar cred ca in lipsa unor analize de sumar urina si urocultura nu o sa ma arunc direct pe antibiotic, si asa eu sunt cam contra antibioticului.

Cred ca o sa incerc varianta Oanei. Multumesc Oana !!!

Bulibuli, vreo parere ? Multumesc anticipat.
TeosOf
Postat: Wednesday, December 30, 2009 1:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Adriana, cred ca era bine daca toti din casa faceati sumar de urina. Multa sanatate!pupici pupici
AdrianaC
Postat: Wednesday, December 30, 2009 5:34 PM

Daca nu imi cedeaza pana pe 4 ianuarie, o sa merg atunci sa imi fac sumar urina si urocultura, acum oricum nu mai sta nimeni sa faca analize. cry
zaza_
Postat: Wednesday, December 30, 2009 6:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Uf! Nasoala treaba. Mie mi-a trecut foarte repede o treaba de genul asta cu biseptol. La sase ore, cinci zile. Dar cel mai bine fa o analiza. Si am facut si spalaturi cu Tantum Rosa. Asta mi-a facut bine si la o anexita....

Sanatate multa Adriana!
AdrianaC
Postat: Friday, January 1, 2010 7:50 AM

Am inceput deja sa iau si Sumetrolim, dar acum m-am blocat putin ca nu mai stiu cate zile trebuie sa il iau si cate pastile / zi. In prima zi am luat 2 pastile dimineata si 2 pastile seara, dar apoi? Merg tot pe 2 cu 2, sau iau 1 dimineata si una seara? Cate zile sa il iau oare?
mariana71
Postat: Friday, January 1, 2010 9:14 AM

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Adriana ,te inteleg perfectpupici .Eu cu multi ani in urma am ajuns si la urgenta,ca urinam singe.Stiu sigur ca am luat ampicilina, dar nu-mi aduc aminte de altceva.Oricum si in farmacie ti se poate recomanda ceva ,daca le explici simptomele,numai sa nu iei multe medicamente fara rost .Daca tot te simti rau si vad ca sint vreo citeva zile ,eu iti recomand sa mergi la urgenta,nu de alta dar sa nu faci un blocaj renal.Te pup si multa sanatate si LA MULTI ANI CU FERICIRE SI MULTA ,MULTA SANATATE.Ai grija de tinepupici .
raly
Postat: Friday, January 1, 2010 9:53 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Adriana Sumetrolimul asa se ia 2 tablete/2 ori pe zi iar la orice tratament se ia minim 5 zile!pupici
AdrianaC
Postat: Saturday, January 2, 2010 3:06 PM

Pe prospect am vazut ca zicea ca se iau initial 2 pastile dimineata si 2 pastile seara in prima zi, dupa care pentru infectii urinare usoare se ia cate 1 pastila dimineata si una seara, timp de 3 zile.

Eu am luat deocamdata 2 pastile seara, 2 pastile dimineata si 2 pastile seara, iar azi dimineata am luat numai o pastila. Diseara o sa iau tot una si sa vedem cum merge.

Oricum, este o imbunatatire clara, acum intervalul la care urinez s-a mutat la 3 ore (fata de 10-15 min) si nici nu mai am dureri / usturimi la urinat!!!

Multumesc mult tuturor si in special Oanei Laurisa. computerlove
mariana71
Postat: Sunday, January 3, 2010 11:34 PM

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Adriana ,ma bucur ca te simti mai bine,dar mergi oricum la un doctor pupici .
Ana
Postat: Monday, January 4, 2010 9:49 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Adriana ma bucur ca te simti mai bine,dar pentru siguranta ta mai bine dute si la doctor sa vezi ce te sfatuieste.computerlove
AdrianaC
Postat: Monday, January 4, 2010 10:39 AM

Dupa ce termin tratamentul, mai stau o saptamana si apoi ma duc sa imi fac analizele. pupici
Cris-DL
Postat: Monday, January 4, 2010 10:55 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Sanatate multa, Adriana pupici
delfinasa
Postat: Monday, January 4, 2010 10:59 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
AdrianaC wrote:
Oricum, este o imbunatatire clara, acum intervalul la care urinez s-a mutat la 3 ore (fata de 10-15 min) si nici nu mai am dureri / usturimi la urinat!!!

Ce bine ca te simti mai bine! Infectiile urinare sunt groazniceplans! Eu am trecut prin doua; la ultima m-am simtit extrem de rau ca n-am putut rezista pana a doua zi sa merg la doctor (ca aici nu se dau antibiotice la liber in farmacii) si am ajuns la emergency room...numai cand aud de ele ma infior pale.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed