Oare ce este?

Options Oare ce este?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 8:24 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13402
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Luni,Victor mi-a vomitat,era galben ca ceara,si a ramas acasa,apoi in aceeasi zi mi-a fost si mie rau,cu stari de voma si ameteli,iar aseara l-a luat pe Bogdan cu stari de voma si mi-a vomitat de vreo 8 ori,avand si crampe foarte mari de burta.Intr-un final a adormit,acum de dimineata zice ca este slabit,a baut cateva guri de ceai de menta si nu vrea sa manance nimic.
A luat-o si pe Adriana,cu voma si un scaun diareic,si pe Alex il doare burta.
Ana,Miri care mai sunteti in domeniul medical,poate ma lamuriti si pe mine ce ar fi?Doctor nu este decat vineri in comuna,...asa ca nu-mi ramane decat sa ma duc la farmacie.Ma gandesc ca ar fi o gastroenterita epidemica,luata din aer si transmisa la toti membrii familiei,....
Sau puteti sa-mi spuneti voi ce este?
Precizez ca nu au avut febra,decat Bogdan se plange de doua zile de dureri de calcai.
FAza este ca cumnata lui fi-mea,a venit aseara acasa(la ea,dupa o plimbare cu bebelusul pe afara)si au inceput sa o doara talpile foarte rau,dupa care ainceput sa o doara stomacul foarte tare si intr-un final a vomitat.
Ce dracu o fi asta,ca eu nu mai inteleg nimic???banghead banghead banghead
danab
Postat: Wednesday, December 8, 2010 9:26 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
marivic, poate fii un streptococ, intoxicatie, mai ales ca sunt mai multe persoane care vomita si au stari de greata. Mergeti la spital neaparat! Poate ca au consumat ceva infestat cu salmonela.
multa sanatate!
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 10:04 AM

multumesc,danabhearts
oanamaria
Postat: Wednesday, December 8, 2010 1:15 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Sa ne spui cum evolueaza .Sanatate multa!
tamarisc
Postat: Wednesday, December 8, 2010 1:26 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/15/2009
Postari: 453
nu stiu cum se numeste dar este un virus la stomac, stiu cum se numeste in germana. fierbee orez sau paste fainoase fara sare si incearca sa mancati macar azi asa ceva, ajuta mult. apoi un timp incercati sa mancati fara sare si fara condimente multe. dezinfecteaza cam tot ce poti. noi am primit niste picaturi amare rau care te ajuta. nu am stiut niciodata cum se numesc, dar am avut virusul respectiv de 3 ori si nu il mai vreau inca o data.
Miri
Postat: Wednesday, December 8, 2010 3:57 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Draga mea, in general, cand o intreaga familie sufera brusc de acelasi tip de simptome, trebuie exclusa mai intai o toxiinfectie alimentara sau o afectiune virala, avand in vedere modul brutal in care s-au instalat acuzele la toti membrii familiei.
Sanatate multa si sa ne spui cum sunteti!angel
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 5:54 PM

Astazi le-am facut orez fiert si supa strecurata de pasare.L-a Alex s-a oprit si diareea si voma,la fel si la Bogdan,le-am facut si saruri de rehidratare,nu stiu cum o fi fi-mea caci este la serviciu si nu are voie sa vb la telefon in timpul serviciului.La farmacie mi-a zis sa nu le dau nimic care sa combata diareea sau voma ci sa las sa elimine toate toxinele.Sa le dau apa fiarta si racita cu zahar si sare,si ceai de menta,covrigi si foarte putina mancare daca o suporta.Problema este ca am fost serii,serii u toti odata si eu ma gadisem la o gastroeterita epidemica.La putina mea scoala medicala,vreau sa spu ca m-a lasat fara raspusuri,aceste simptome pe care nu le-am mai intalit pana acum in familia mea.
Alex,a ramas ca cheama salvarea astzai daca starea lor se inrautatea,....eu neputand sa fac nimic deoarece eram schimbul 2 si sefa exploda daca ma invoiambom
Acum cand m-am reintors acasa,mi-au spus ca se simt bine;vineri sunt programata cu Bogdan si la niste analize de sange,...ar trebui sa mai cer si o urina sau coproparazitologic,ceva?
Tamarisc,Miri,multumesc de sfaturipupici hearts
Oana,multumimcomputerlove
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 6:04 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Suna a fi de natura virala....hidratare si cam atat...evitat produsele lactate, salatele de cruditati si grasimile o zi - doua...Nu iese nimic la analize....decat poate ceva modificari sangvine..Sanantatecomputerlove pupici
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 6:23 PM

Praslica,am inteles,multumesc multpupici hearts
mikaela
Postat: Wednesday, December 8, 2010 6:45 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Marivic, insanatosire rapida si sa ne tii la curent computerlove
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 6:49 PM

mikaela wrote:
Marivic, insanatosire rapida si sa ne tii la curent computerlove

Am scris mai sus cum se simt acum,...sa vedem zilele urmatoare,....multumesc mikaelapupici
tamarisc
Postat: Wednesday, December 8, 2010 9:39 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/15/2009
Postari: 453
nbu stiu de ce m-am grabit sa scriu ceva aici, normal e sa mergeti la medic pt ca el stie mai bine. stiu ca eu am trecut prin ceva de genul si nu am putut sa ma ridic din pat sa merg la medic ca ameteam si imi varsam la fiecare miscare. noroc ca medicul are cabinet pe scara noastra si a venit el la noi. am stat o zi si o nopate izolata sia trecut a 2-a zi, peste 2 luni m-a palit iar.
de obicei daca cineva din familie ia virusul respectiv, incepe rand pe rand toata familia sa verse si apoi trece tot cum a venit.
dar mai bine sa ceri sfatul unui medic.
va doresc multa sanatate!
marivic
Postat: Wednesday, December 8, 2010 9:56 PM

Fica-mea a fost la farmacie in Mall Baneasa, ca acolo lucreaza,si i-a spus farmacista,ca nu suntem singurii cu aceste simptome;sunt zeci de cazuri,din cauza unui virus ,este o gastroenterocolita acuta,si este din cauza vremii,schimbarilor de temperatura bruste,a radiatilor solare care sunt in atmosfera,si se transmite prin aer.
Nu se iau antibiotice,nu se iau medicamente de oprire a vomei ci numai regim si saruri de rehidratare daca nu poti bea apa.
Multumim mult!Zic eu ca sunt spre bineangel
Fluturas
Postat: Thursday, December 9, 2010 11:33 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
marivic,la noi apare foarte des acest virus,deja nici nu imi fac grijuri cand vad asta,chiar acum recent au trecut copii inca odata
ce stiu eu este ca depinde de varsta,la unii e mai urat,la altii nu,darnu mai tin minte exact cum era.exact si la noi,nu se dau medicamente,nimic numai pentru hidratare
multa sanatate si sa scapati de acest virus
dari
Postat: Thursday, December 9, 2010 11:41 AM

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
Marvic multa sanatate va doresc!pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed