Nu vrea sa stea la gradinita :(

Options Nu vrea sa stea la gradinita :(
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danutza_2212
Postat: Sunday, April 21, 2013 10:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/21/2013
Postari: 1
Buna,ma numesc Daniela,am o fetita de 6 ani si nu reusim sa o facem sa stea la gradi. am incercat la 4 ani si nu am reusit decat o luna apoi plansete si tipete si cosmaruri noaptea, apoi la 5 ani la fel, dar a mers la nasa ei care vea o grupa mai mare decat ea vre-o doua luni si acum am incercat si in toamna dar la fel si am renuntat dupa o luna de teama de a nu se imbolnavi, iar acum a promis ca de la 6 ani mergem ca e obligatoriu dar am luat-o de la capat cu ochii vineti de plans, nopti nedormite cu cosmaruri cu gradi, ca e urat ca nu e bine, ca nu ii place. Gradinita e frumoasa doamna e ok iar copiii sunt cuminti. Ma scoate din minti ca nu stiu ce sa fac. Am zis sa consultam un psiholo poate o avea ceva si noi nu ne dam seama, dupa spusele ei nu are nici un motiv plauzibil totul e ok numai ca nu vrea sa mearga si pace. am incercat cu pedeapsa o zi intreaga fara tv sau calculator sau par, a luat si cateva jordite la fundulet, dar a zis ca prefera sa fie pedepsita si sa ia bataie decat sa mearga. sunt disperata mi-e teama sa nu patim asa si la scoala. Daca puteti saimi dati un sfat va multumesc din suflet!
Sunnyday
Postat: Monday, April 22, 2013 6:06 AM

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
Buna,

dar cu recompensa ai incercat? Ce-si doreste ea mult? "Daca mergi o saptamana la gradinita, iti luam ce-ti doresti tu cel mai mult." Ideea e sa va si tineti de cuvant. Sau sa apelezi la orgoliu: "Toate fetitele mari merg la gradinita, numai tu nu vrei. Nu vrei sa fii fetita mare?"

Totusi, ideea principala este ca trebuie sa identifici clar de ce nu-i place acolo. Un motiv tot trebuie sa fie, chiar daca tie ti se pare ilogic. Frica de abandon? Lipsa de socializare cand era mai mica, asa ca acum ii este frica intre copiii straini? O experienta marcanta in prima zi? In functie de adevaratul motiv pentru care refuza sa mearga, se poate gasi si rezolvarea...
aurishta
Postat: Monday, April 22, 2013 7:50 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
danutza_2212 wrote:
Buna,ma numesc Daniela,am o fetita de 6 ani si nu reusim sa o facem sa stea la gradi. am incercat la 4 ani si nu am reusit decat o luna apoi plansete si tipete si cosmaruri noaptea, apoi la 5 ani la fel, dar a mers la nasa ei care vea o grupa mai mare decat ea vre-o doua luni si acum am incercat si in toamna dar la fel si am renuntat dupa o luna de teama de a nu se imbolnavi, iar acum a promis ca de la 6 ani mergem ca e obligatoriu dar am luat-o de la capat cu ochii vineti de plans, nopti nedormite cu cosmaruri cu gradi, ca e urat ca nu e bine, ca nu ii place. Gradinita e frumoasa doamna e ok iar copiii sunt cuminti. Ma scoate din minti ca nu stiu ce sa fac. Am zis sa consultam un psiholo poate o avea ceva si noi nu ne dam seama, dupa spusele ei nu are nici un motiv plauzibil totul e ok numai ca nu vrea sa mearga si pace. am incercat cu pedeapsa o zi intreaga fara tv sau calculator sau par, a luat si cateva jordite la fundulet, dar a zis ca prefera sa fie pedepsita si sa ia bataie decat sa mearga. sunt disperata mi-e teama sa nu patim asa si la scoala. Daca puteti saimi dati un sfat va multumesc din suflet!
Danutza, sfatul meu ar fi sa o lasi in pace. Am si eu un baiat cu care s-a intamplat acelasi lucru (acum are 13 aniras ), am incercat si eu cu el n metode, dar pana la urma am decis sa nu-l fortez, sufletul copilului are niste mecanisme delicate si, cata vreme nu este absolut necesar, nu cred ca e bine sa fortezi nota! Pana la scoala mai creste un pic, eu zic sa-i mai dai putin timp!
t-mihaela
Postat: Monday, April 22, 2013 8:25 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Pai mai sunt doua luni si se termina anul scolar ,ce sa faca acum la gradi?scratch
Se duce in toamna direct la scoala si gata .
shirel
Postat: Monday, April 22, 2013 8:46 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
t-mihaela wrote:
Pai mai sunt doua luni si se termina anul scolar ,ce sa faca acum la gradi?scratch
Se duce in toamna direct la scoala si gata .

S-ar putea ca nici la scoala sa nu vrea sa mearga si atunci sa vezi veselie ,cred ca nu a avut nici timp sa se acomodeze intr-un colectiv fiindca dureaza ceva la unii copii pana se obisnuiesc.
t-mihaela
Postat: Monday, April 22, 2013 8:57 PM

Corect.
Parerea mea, copilul nu sta la gradi cand stie ca o are pe mami acasa la discretia lui.Am experimentat asta pe toti copiii mei,asa am ajuns la concluzia asta.
Diana a dat startul , se agatza de gard si urla ca picata cu ceara cat eram eu acasa ,cum am inceput munca si dimineata plecam si eu,cum s-a facut cuminte .Exact si acum,plec dimineata la scoala nu mai sunt disponibila pentru mofturile lor...mai, ce le place scoala, gradinita, colegii,tot,nu mai cere nimeni sa vina acasa la pranz.scratch
Ariel
Postat: Tuesday, April 23, 2013 2:48 PM

Intrat: 3/20/2013
Postari: 28
Locatia: Iasi
Cred ca e necesar ca inainte sa intre in responsabilitatile scolii, sa treaca macar un an pe la gradinita, ca sa invete cum e cu colegii si autoritatea doamnei educatoare...
shirel
Postat: Tuesday, April 23, 2013 6:57 PM

t-mihaela wrote:
Corect.
Parerea mea, copilul nu sta la gradi cand stie ca o are pe mami acasa la discretia lui.Am experimentat asta pe toti copiii mei,asa am ajuns la concluzia asta.
Diana a dat startul , se agatza de gard si urla ca picata cu ceara cat eram eu acasa ,cum am inceput munca si dimineata plecam si eu,cum s-a facut cuminte .Exact si acum,plec dimineata la scoala nu mai sunt disponibila pentru mofturile lor...mai, ce le place scoala, gradinita, colegii,tot,nu mai cere nimeni sa vina acasa la pranz.scratch

Uite la mine nu este valabila chestia asta ,eu chiar de multe ori as vrea sa ramana acasa sic sic ras cu mine si ei vor gradi .Nu am avut probleme cu niciunul poate putin la inceput pana sau acomodat .Pthiu,pthiu ca din septembrie vine randul lui Shiraz si cu ea pot sa jur ca vor fi probleme si ca va iesi cu urlete si plansete la despartire.
t-mihaela
Postat: Tuesday, April 23, 2013 7:10 PM

Asa e ,sunt copii care iubesc gradinita ,scoala.Insa astia cu predispozitii de chiuleala cum sunt ai mei nu au leac atata vreme cat stiu ca au pe mama , bunica etc care le sta la dispozitie.
As fi curioasa daca danuzza incearca tactica asta.Fa-te ca pleci dimineata ,ai servici , treburi nimeni nu e disponibil...ei, ce face cupilu,se adapteaza va spun sigur...functioneaza legea lui Darwin,ori te adaptezi ori dispariras
Ariel
Postat: Wednesday, April 24, 2013 10:09 PM

Intrat: 3/20/2013
Postari: 28
Locatia: Iasi
Pare buna ideea cu recompensa, daca nu vrea sa stea la gradinita. Cu a mea n-am avut probleme cand a trebuit sa plec de langa ea, dar o sa avem acum, cred, ca trebuie sa schimbam orasul, prietenii, etc. Oricum, daca aveti sfaturi in directia asta, sunt binevenite.
AdrianaC
Postat: Thursday, April 25, 2013 10:22 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17760
Locatia: Bucuresti
danutza_2212 wrote:

Danutza, sa stii ca asa am patit si eu cu Alice in primul an, adica pe la 4 anisori. Am dus-o la gradinita si mi se rupea sufletul cand o vedeam cum plangea si o lasam cu lacrimile siroind si cu educatoarea incercand sa o desprinda de picioarele mele si sa o duca in clasa. Dupa 1 luna am renuntat, pentru ca nu mai suportam sa o vad cat sufera. Mi-am dat seama mai tarziu ca nici gradinita nu era prea OK, camera in care stateau era mica si inghesuita, doamna nu era chiar ce trebuie, nu ii prea lasa sa se joace ca sa nu faca dezordine, striga la ei, ii mai punea si la colt...

Anul acela am tinut-o acasa, dupa care am incercat din nou, de data aceasta la o gradinita mai frumoasa, mai mare, cu grupe mai mici, o gradinita particulara. Acolo i-a placut din prima, erau vreo 7 copii in grupa, doamna avea mare grija de ei, mai facea si putina engleza... A mers 1 an de zile la gradinita aia, dupa care 1 an am tinut-o acasa. Am vrut sa o inscriem la scoala dar ne-am trezit prea tarziu (nu m-am gandit ca se cam "rezerva" locurile inca din iarna, cu un an inainte ras).

A mers la scoala in clasa I dupa 1 an de gradi si 1 an de stat acasa. S-a descurcat foarte bine...

La Andrei a fost alta situatia, in sensul ca pe la 3 ani si 10 luni s-a cerut el la gradinita. Deja inscrierile erau facute si locurile ocupate, dar ne-am facut luntre si punte si am reusit sa il inscriem la aceeasi gradinita de stat la care incercasem sa o ducem si pe Alice. Culmea e ca a nimerit fix la aceeasi educatoare, insa cladirea era una nou construita, data in folosinta chiar in anul acela, cu clase mari, frumoase, spatioase, luminoase, multe jucarii, masute adecvate, mai mare dragul sa mergi. Grupa destul de maricica... Primele saptamani a mers fara nicio problema, dupa care a inceput sa spuna ca el nu mai vrea sa mearga la gradinita...

Treptat luandu-l cu binisorul, am aflat si mnotivul, sau mai bine zis motivele:
1. un baietel era foarte rau si bataus si ii batea / musca pe toti din clasa (de batut l-a batut si pe el odata si de aia nu mai vroia sa mearga)
2. doamna tipa la ei si ii punea la colt sau ii pedepsea...

Am mers la gradinita, am vorbit cu educatoarea, am rezolvat problema cu baietelul problema (in sensul ca i-am spus in primul rand mamei lui ca daca se mai atinge o singura data de Andrei o sa aiba de-a face cu noi, si am facut si plangere la directoare, si noi si restul parintilor, astfel incat copilul respectiv a fost mutat la alta grupa) si usor-usor i-a revenit cheful de mers la gradinita...

Incearca sa vezi daca totusi nu e ceva ce o supara acolo, fie educatoarea, fie vreun copil sau poate chiar gradinita in sine nu e prea primitoare... Ceva o determina sa nu vrea sa mearga acolo.

In al doilea rand, eu am facut cu ai mei concurs (si a tinut) de povestit seara cand ne intalneam cu totii cine si ce a facut si cat de multe a invatat in ziua respectiva si bineinteles ca ei castigau mereu ca veneau ba cu un cantecel, ba cu o poezie / poveste invatata si asta ii stimula si sa fie atenti in clasa si sa vrea sa mearga la gradi. Gradinita era "serviciul" lor, cel putin asa le-am spus ras si se simteau foarte importanti pentru ca mergeau si ei la "munca".

Mult succes cu adaptarea ! Psihologul nu stiu cat va poate ajuta, cel mai bine e sa vorbesti cu copilul si sa il faci sa se deschida si sa iti spuna ce il supara cu adevarat.
gabriela dima
Postat: Saturday, September 21, 2013 7:00 PM

Intrat: 9/21/2013
Postari: 1
Locatia: albesti
Buna...si eu am aceeasi problema cu fetita mea, are 3 vani si 5 luni si este la gradi cu program prelungit.
In prima zi a fost jaleeee...s-a tavalit, a urlat, s-a jelit cu vorbe, dar culmea este ca a dormit la pranz.incepand cu a doua zi, a zis ca ea nu mai merge...am pacalit-o si am reusit sa plecam d-acasa.Plange cand o las acolo de ti se rupe sufletul, plangi cu ea in brate, dar peste zi ii trece, e foarte grea despartirea.
Acasa povestim ce a facut la gradi si fara sa isi dea seama zice "da imi place" si cred ca ii place pt ca povesteste ce cantecele le-a cantat doamna si ce povesti le-a spus doamna si o vad incantata...dar apoi cand ii zic "vezi mami ce frumos e la gradi?" imediat imi da replica...nu vreau sa mai merg, ca tu ma lasi singura
Nu stiu cum sa o mai pacalesc sa plecam de acasa spre gradinita, ca abia reusesc sa o imbrac
Amers 4 zile, caci vineri nu am mai dus-o ca a racit...si a stat 3 zile acasa, deci luni o sa fie cosmar, aproape ca in prima zi
Mi-e groaza de ce o sa urmeze
si nu inteleg de ce plange atat cand o las acolo, daca in cursul zilei nu mai plange
I-am explicat ca mami vine mereu si o ia si nu o sa ramana niciodata acolo , ba chiar de fiecare data cand ma duc si o gasesc ori dormind ori cu copiii, ii spun: vezi ca a venit mami sa te ia?
Dar nimic nu merge...nu stiu ce sa incerc ca sa ii treaca si sa nu mai afaca asa, ca sincer mi-e tare mila de ea.
shirel
Postat: Sunday, September 22, 2013 5:08 PM

Orice despartire de cei dragi noua si cu care suntm obisnuiti zilnic este dureroasa.Acomodarea dureaza ceva timp de aceea nu as recomanda ca din prima zi a intrari in colectiv sa fie lasata singura acolo .Totul trebuie sa fie facut cu treptare.Sa spunem ca programul este pana la ora 4 la crese atunci prima zi ramaneti cu copilul sa spunem pana la 11-12 ,a doua zi incercati sa veniti cu el si-l puteti lasa singur cateva ore vedeti si voi cum se comporta ,a treia zi sa fie lasat singur dar sa fie luat pe la 12-1 si mai pe urma sa fie lasat sigur pana la ora 4 sau cum este programul.Asa copilul se poate intr-un fel obisnui si el incetul cu incetul cu noua schimbare din viatza lui.Depinde acuma si de caracterul copilului ,unii se acomodeaza usor in cateva zile altii nu vor mai niciodata sa se desparta fara o scena zguduitoare de plans .Noi ca parinti ne simtim vinovatii ras sic binenteles ca ei sufera si plang dupa noi dar sa stiti ca ei nu sufera mai deloc dar binenteles ca dupa ceva timp si va garantez ca nu mai mult de 10-15 minute sunt super veseli si se joaca de minune in colectivul respectiv.Despartirea de ei trebuie sa fie foarte scurta ,foarte calda deci pupici ,imbratisare si gata ....de iesit din punctul in care va pot vedea .Gataaa voi daca vreti plangeti si voi afara dar nu va reintoareceti niciodata inapoi in clasa fiindca este tare gresit ,i da-ti senzatia ca mereu poate sa va intoarca inapoi si o va incerca mereu sa o faca .Succes si sa auzim numai de bine.

Sa va spun si cum este la mine cu Shiraz fiind noua anul acesta la gradinitza adica cresa fiindca si doarme acolo.La inceput plangea de numa numa si se ruga "Mami mai ramai te rog ,teeeee rog asta primele 2 zile pe urma a urmat o mica vacantza aici la noi care cred ca ne-a facut numai pe noi parintii sa ne plangem de mila si de nerviii alcool alcool 9numai bine se obisnuisera cu totii ia-o frate de la capat cu intrarea in colectiv)
ACUMA AM AJUNS nici sa apuc sa-mi iau ramas bun de la ea fiindca imediat ma expediaza afara:Tu mami trebuie sa pleci .Paaaaaa.
Nu stiu credeti-ma ce doare mai tare "cand ei plang dupa tine "sau "cand esti rugata sa parasesti incinta gradinitei si nu esti bagata in seama "alcool Big Laugh Big Laugh
TatyKS
Postat: Thursday, October 3, 2013 9:15 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
shirel wrote:

Sa va spun si cum este la mine cu Shiraz fiind noua anul acesta la gradinitza adica cresa fiindca si doarme acolo.La inceput plangea de numa numa si se ruga "Mami mai ramai te rog ,teeeee rog asta primele 2 zile pe urma a urmat o mica vacantza aici la noi care cred ca ne-a facut numai pe noi parintii sa ne plangem de mila si de nerviii alcool alcool 9numai bine se obisnuisera cu totii ia-o frate de la capat cu intrarea in colectiv)
ACUMA AM AJUNS nici sa apuc sa-mi iau ramas bun de la ea fiindca imediat ma expediaza afara:Tu mami trebuie sa pleci .Paaaaaa.
Nu stiu credeti-ma ce doare mai tare "cand ei plang dupa tine "sau "cand esti rugata sa parasesti incinta gradinitei si nu esti bagata in seama "alcool Big Laugh Big Laugh

Nu stiu ce le-ai facut tu copilasilor , de nu s-au plans de gradi , in conditiile in care si dormeau acolo?Big Surprise
Bravo, Shiraz ! Buna intrebare Shirel ... imi place cand devin independenti, dar parca in egoismul meu de mama , mi-as dori sa si fie lipiti de mine , ceea ce nu e bine deloc.
Kari ramanea cu drag, doar daca ii spuneam ca pot sa o iau la pranz. Aici am gresit, a vazut ca se poate cateodata si ea credea ca se poate mereu. Am tras ceva de pe urma gradinitei de care acum isi adduce aminte cu mare nostalgie , chiar si lacrimi in ochisori ... mai ales ca a si schimbat totul dupa cum stiti.Cheek Kiss
kali
Postat: Thursday, October 3, 2013 6:53 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
shirel wrote:

Pe mine nu ma doare niciuna nici alta, mai ales ultima varianta. M-am bucurat intotdeauna de fiecare pas al copilului spre independenta si siguranta de sine.

De plans dupa mine iar nu a fost cazul la niciun copil. Cei mici ai mei au si schimbat , de alfel, gradi anul acesta - deci implicit colegii si doamna - si nu au avut nicio problema. Dimpotriva, sunt super incantati. Pe langa faptul ca-si dezvolta abilitati de socializare si comunicare, nu mai vorbesc de usurinta in a se adapta si increderea in sine.

Studiind fenomenul - pentru ca, sincer, mi s-a cerut sfatul destul de des in aceasta privinta - cred ca problema sta in atitudinea mamei si in felul in care percepe ea copilul chiar si acasa.

Eiii, cred ca discutia ar fi muuult prea greoaie la modul general asa ca va doresc adaptare usoara tuturor si perioada de acomodare cat mai scurta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed