Nu vrea sa stea la gradinita :(

Options Nu vrea sa stea la gradinita :(
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Postat: Tuesday, March 23, 2010 2:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Buna ziua.Sunt o membra noua a acestui forum(venita de pe alt forum care a dat "faliment").
Sper sa gasesc unele sfaturi aici si sper sa ma primiti printre voi...
Am o fetita de 4 ani si o luna.Ne-am hotarat pana la 4 ani sa stea acasa cu mama mea(mare prostie)noi lucrand si neputand sa stam cu ea(doar seara).Luna aceasta dupa lungi incercari am reusit sa o bagam la o gradinita de stat la 1 minut de aprtamentul unde stam noi.Toate bune si frumoase.Primele zile i-a placut mandrei mele acolo,exceptie facand somnul cand ori nu vroia sa doarma ori se mai smiorcaia dupa mine...DaR acum o saptamana a facut o laringita care m-a obligat sa o tin acasa (tot la mama ).A stat 4 zile pe tusa pt a urma tratamentul.Ieri am mers cu ea la gradinita de dimineata, nu va zic ce circ a facut a ramas plangand acolo ,educatoarea spunandu-mi sa plec ca mai rau ii fac daca prelungesc momentul plecarii.La ora 4 cand am luat-o era rosie-vinetie la un ochi de atat plans si frecat cu degetelul.Doamna educatoarea mi-a spus ca a plans f mult si la somn tot asa circ si ca i-a tinut treji si pe o parte din copii.Plus ca s-a comportat neadecvat Am simtit-o ca a suferit prea mult dupa noi ...si mi se rupe sufletul stiind-o ca sufera si plange dupa mami a ei acolo.La varsta asta sunt prea mici ca sa sufere asa tare.Cert este ca doamna educatoare mi-a zis ca nu are o regula nu are un porgram precum au fost si restul copiilor din grupa la inceputul anului.Si ca dupa o perioada se va adapta.Dar azi mi-a fost de mare mirare sa vad o latura a ei nemaivazuta pana acum.A plans pana aproape de lesin...nu as fi putut sa o las sub nicio forma...asa ca am luat-o inapoi acasa.Nu imi dau seama ce a facut-o sa devina asa...ea abia asteptand gradinita.Doamnele educatoare sunt de o rabdare iesita din comun chiar nu as vedea o problema din partea lor.Copii la fel...Nu stiu ce sa fac ce metode sa mai aplic.I-am explicat pe cat se poate de frumos ca trebuie sa mearga la gradinita ca toti copii de varsta ei merg ,ca acolo invata lucruri frumoase,cantecele ,poezioare etc...IMi este groaza de ziua de maine.Chiar de mi-a promis ca maine va merge si nu va plange ,precum a facut-o si ieri.
Astept un sfat,o sugestie,o experienta similara dar cu happy end.Nu vreau sa o retrag.E deja mare,plus ca acasa cu mine sau mamaia nu are ce invata.Pt ea e necesara gradinita.Plus ca nu as vrea sa o retrag caci au implicat unele chestii gasirea unui loc intr-o gradinita de stat la mijlocul anului scoalar...dar asta e ultima chestie.Tot ce ma intereseaza este Daria si acomodarea ei acolo.plans
Va multumesc ,
danab
Postat: Tuesday, March 23, 2010 2:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Cred ca trebuie sa schimbi gradinita sau sa scurtezi programul pana se obisnuieste. Sa mearga mama ta sa o ia pe la 12/13, sa doarma acasa, ca sa stie ca nu o lasati acolo de tot. Multi copii care au stat acasa pana la varsta asta se adapteaza mai greu la gradinita (stiu din proprie experienta), dar daca educatoarele stiu sa atraga copilul acomodarea e foarte rapida.
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, March 23, 2010 2:59 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Intotdeauna explica-i ca vei veni sa o iei! Dupa gradinita, oricat de plansa ar fi ea, fa-te ca nu vezi si ofera-i o recompansa mica pentru ziua respectiva, pentru ca a stat la gradinita si s-a comportat frumos. Laud-o mult, rasfat-o, dar incearca sa nu-i arati cat suferi tu din cauza asta. Poate ca ar fi o idee buna sa vina bunica sa o ia la pranz o perioada, pana socializeaza mai bine si isi face prietene.
va dorim sa treceti repede peste perioada asta si sa mergeti cu drag la gradinita.
P.S. La baiatul meu in clasa erau copii care plangeau pana vomitau in fiecare zi. Acum sunt perfect ok, netraumatizati, acomodati, integrati!pupici pupici pupici
Maria & Mario
Postat: Tuesday, March 23, 2010 2:59 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Buna si bine ai venit !
Am trecut si eu printr-o exdperienta asemanatoare cu a ta ! A fost ok mandra mea la camin pentru o saptamana si apoi .... circ !
Insa m-am mentinut ferm pe baricade ! La 2 ani ai ei, era cazul sa rupem cordonul ombilical ( mentionez ca pana atunci nu au trecut 12 ore legate in care ea sa fi stat fara mine ) .
Am inceput de sambata seara sa ii povestim ca luni dimineata mergem iar la copii, ca acolo are cu cine sa se joace , ca acolo sunt jucarii pe care nu le are acasa , ca acolo primeste recompense daca e cuminte, daca papa frumos singurica , daca foloseste olitza etc. Sa iti mai spun ca am lasat-o acolo si nu intelegea absolut nimic , ca i se vorbea doar in engleza .
Luni dimineata am imbracat-o cu rochitica preferata , si-a luat o jucarie cu ea , am intrat cu lacrimutele de rigoare , am pupat si .... am plecat "la serviciu , sa faca mami bani sa luam jucarii si cioco ". Am stat in hol, fara sa ma vada , zi de zi , si cate o ora , pana se linistea . A fost o saptamana dificila , insa cu mult calm , dragoste , explicatii, promisiuni ... a trecut si ..... crede-ma , la 4 ani cand am mutat-o de acolo au plans doamnele dupa ea !

Asa ca :
- mentine-te ferma pe pozitii ! Domnisoara ta e mare si stie foarte bine cum sa te manipuleze cu lacrimi, tipete , isterie . Ia intreaba-te cat e teatru in comportamentul ei ?
- explica-i zilnic motivele pentru care merge acolo
- incurajeaz-o sa fie independenta
- ofera-i recompense
- laud-o des , spune-i ca esti mandra de ea , ca e printesa mare
- pentru o saptamana ii poti face programul scurt , pana la 12 , apoi cresti simultan

Mult succes la adaptare !!!
mirela74chris
Postat: Tuesday, March 23, 2010 5:04 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
De obicei copii incearca sa speculeze orice slabiciune a parintilor ,la varsta asta.Si mai ales stiu cum sa se faca ascultati.Asa ca nu ceda crizelor,explica-i pe intelesul ei care este treaba si asigur-o de toata dragostea ta si de faptul ca vei veni intotdeauna dupa ea,ca nu va ramane acolo.Fetita mea a avut o perioada de 2 luni in care vomita in fiecare dimineata cand trebuia sa o pregatesc pt gradi.Sincer nu am inteles de ce pentru ca ajunsa acolo nici macar nu ne mai baga in seama.Dupa cateva zile in care ne-am facut tot felul de griji si i-am facut analize sa vedem daca e bolnava,a consultat-o si pediatra si chirurgul,analize bune,deci totul in regula,am incercat sa parem detasati de faptul ca varsa si nu ne mai repezeam sa stam langa ea.Cand spunea mami imi vine sa vars,ii raspundeam du-te si varsa,apoi spala-te si hai sa te imbraci sa mergem la gradi.A vazut ca nu mai sarim si a incetat si manifestarea ei.Cu baiatul nu am mai avut probleme din acestea,poate el a vrut sa ne arate singur ca este mare.
Tu esti singura in masura care poate face ceva,tu o cunosti cel mai bine si sti cum sa ii vorbesti,dar sigur fetita se va adapta pana la urma.perioada de adaptare poate dura si 2-3 luni ,depinde de copil.Succes mult.
carla
Postat: Tuesday, March 23, 2010 10:31 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Si Cristian a facut la fel,il taram la gradinita si toata strada se uita dupa noi.Inca se mai plange,dar nu lasam dupa el,vreau sa fie barbat nu "pampalau"Mi-era si mie mila si el stia asta,sotul meu era si mai usor de convins si nu l-am mai lasat pe el sa-l duca la gradinita.Normal ca-i place mai mult acasa:desene la TV,il ajutam sa se imbrace,acolo trebuie sa se imbrace singur,are responsabilitati.Deci am inceput sa-i dau responsabilitati si acasa ,sa-l las sa planga cand nu-i fac pe plac,sa-l pun sa-si stranga jucariile,sa manance si sa se imbrace singur,tot ce nu-i place sa faca si trenuie sa faca la gradinita.Inca am probleme cu el dar important este sa ne mentinem pe pozitii,la cel mai mic pas inapoi,profita
sweet angel
Postat: Tuesday, March 23, 2010 11:19 PM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
nici mie nu mi-a placut la gradi , plangeam pana varsam, la mine era problema ca ma lasa acolo si eu vream sa stau cu mama.
nepotul meu merge la gradi de la 3 ani primele zile a fost bine apoi nu a mai vrut sa mearga , plangea dimineata si a tinut-o asa pana............acum 2 sapt:018: , si acum are aproape 7 ani, dar cred ca si faptul ca il tineam mult acasa ca plangea si nu vreea sa mearga ,noua ni se facea mila de el si il tineam acasa , l-a facut sa se obisnuiasca mai greu . cred ca depinde de copil , mama mea zicea ca si noi toti 4 plangeam cand ne ducea la gradi, nepotul si nepoata mea la fel, ea saracuta facea greva foamei nu manca nimic de la 8 cand o ducea pana la 4 cand o lua.
dar s-a mai intamplat ca l-am trezit dimineata pe nepotul meu sa mearga la gradinta si a inceput sa planga ,odata a zis ca il doare burta , odata piciorul si eu ma gandeam ca nu vrea sa mearga de asta zice ca il doare si cand am vazut ca nu mai inceta cu plansul sau ca nu putea sa stea in picioare l-am dus la dr si odata a avut piciorul scrantit si o data ceva la cuculet ce ii dadea dureri de burta, deci daca vi se pare ca sunt probleme trebuie luat in considerare ca ar putea fi ceva in neregula .
giulia_mamik
Postat: Wednesday, March 24, 2010 8:37 AM

Fetelor, va multumesc din suflet de raspunsuri.Atept in continuare sa imi impartasiti din experintele voastre.
Cum v-am spus, ieri nu am mers la gradicry dar azi chipurile a vurt sa mearga dar sa raman cu ea. Ei bine am stat acolo pana la 8 jumate,ea venea numai la mine, ma intreba doar pe mine daca are voie sa faca nu stiu ce...La 8 jumate i-a luat la masacry pe daria cu forta mai mult,plangand.. si doamna educatoare mi-a facut semn sa plec dupa.Si asa am si facut .Am completat cerea pt anul scoalar 2010-2011 si dusa am fost.Nu va zic cat de rau imi pare .Mi-am incalcat o promisiuneuff fool Ma va tine minte pt asta ...ca deja mi-a spus dimineata..."mami dar eu stiu ca tu ma minti ca stai cu mine".Cert e ca la 12 jumate -1 voi merge sa o iau .Nu va dormi acolo, asta e cert.Trecem prin niste schimbari mari ,mai ales ea.A fost invatata cu mamaia.Orice ii spunea mamaei sa faca ,aceasta facea.Nu avea reguli acolo...plus ca tati nostru a plecat de cateva saptamani in Germania si cred ac micuta sufera oarecum si dupa el.PFFF,mi-e frica sa nu o imbolnavesc de atata plans.Dimineata deja mi se plngea ca simte nevoia sa vomite....puker .Si doamna educatoare mi-a zis ca luni a plans pana a vomatfool .mi se pare o situatie fara iesire...nu stiu ce va urma.Ma sperie ce va urma.E ruptura prea brusca de mamaia ei.Si seara se mai trezeste si imizice "da mami nu mai bine merg la mamia maine decat sa merg la gradinita?".Mi se rupe inima dar ma fac ca nu aud ...nu pree ii dau atentie.Mi se pare un cosmar dimineata...Nu ma asteptam sa reactioneze asacry
Va multumesc inca o data ca mi-ati citit povestea si pt incurajari si sfaturi.Va tin la curent.Va pup
ingerash
Postat: Wednesday, March 24, 2010 11:58 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Bun venit printr-e noi! Sper sa se obisnuiasca si sa accepte ca este bine la gradi,sa socializeze.
Eu nu am avut probleme cu copii la gradi/scoala,strig eu dupa ei papa
Fiica mea face spasmul hohotului de plans,daca se loveste sau vrea ceva,plange pana i se opreste respiratia.Asta ar fi stresul meu...
shirel
Postat: Wednesday, March 24, 2010 2:06 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Bine ai venit printre noi ,intradevar acomodarea la gradinitza la aceasta varsta este putin mai problematica.Nu incerca niciodata sa o minti spune-i adevarul si dovedestei ca te tii de cuvant .Incearca sa aiba lcu ea la gradinitza o papusa ceva un lucru la care ea tine foarte mult astfel nu se va simti asa de parasita si singura.La inceput ar fi bine sa nu fie lasata tot programul deci asta pana la acomodare cu copii si cu educatoarele .deci pe la 12 -13 sa fie luata acasa si asta timp de o saptamana ,pe urma incetul cu incetul se va obisnui .ea este mare si intelege perfect totul .Nu-i dati niciodata senzatia ca o parasiti ,spune-i stii cum mami merge la servici in fiecare dimineatza ,asta este serviciul tau pana vin sa te iau ,si cum spunea cineva mai sus rasplati=o de fiecare data .cu Eden nu am avut asa mari probleme cu toate ca a fost acasa pana aproape de trei ani.Inca ceva incearca sa aduci acasa un copil de la gradi incercand sa se imprieteneasca astfel acomodare va fi mult mai usoara.
Trebuie multa rabdare atat din partea ta cat si din partea educatoarelor dar impreuna ve-ti avea un rezultat.Asteptam vesti bune si acomodare usoara!

uitasem sa-ti spun faptul ca plange pana vomita este ceva care vrea sa ne atraga pe noi sa primeasca afectiunea necesara si ceea ce vrea ia sa obtina,stai linistita Eden mi-a facu la fel ,ras fetele stiu asta nu trebuie sa-i arati ca te deranjeaza sau ca te sperii ca atunci va continua vesnic sa-ti faca asa ,deci ai mare grija ,fetele noastre sunt foarte destepte si incearca sa ne doboare psihic prin diferite metode ca sa-si implineascadorintza lor.
roxy_oxxy
Postat: Wednesday, March 24, 2010 2:18 PM

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
giulia_mamik bine ai venit la noi. As vrea sa-ti spun ca ar trebui sa discuti cu ea si sa o intrebi de ce nu vrea sa ramana, ce se intampla, apo` daca nu ajungeti la o intelegere o poti lua la ora 12 (program scurt), nu te lasa impresionata de lacrimi.... eu sunt sigura ca pana la urma se va obijnui. La mine (sunt educatoare)... nu am avut copii care sa nu se obijnuiasca pana acum... in primele zile plang mult dar apoi cand isi dau seamama ca nu sunt "parasiti " (ptr ca asta e in mintea lor ca ii lasi acolo) nu mai plangras .... si e valabil ptr toate varstele.
Inca ceva daca o vei lua la 12 cand ajunge acasa sa o pui la somn pentru a intelege ca chiar daca e la gradinita sau acasa dupamiaza trebuie sa doarma. (poate pe ea asta o deranjeaza la gradi)
giulia_mamik
Postat: Thursday, March 25, 2010 9:32 PM

Inca o data va multumesc pt raspunsuri si incurajari.
Trecem prin momente grele as putea spune cu gradinita..
Mai nou se trezeste noaptea in hohote de plans strigand "Mami te rog nu ma lasa la gradinita!!!" de abia o potolesc.Cand o iau la pranz de acolo e f incercanata,ochii rosii de plans si umflatipale plus ca nu papa nimic acolo pana la 1 cand ajungem acasa. a slabit 600 de grame de cand cu gradinitacry .In fiecare seara imi spune inainte de culcare:"mami promite-mi ca nu ma mai duci la gradinita maine".
Voi depune o cerere pt o alta gradinita cu program normal pt la toamna in cartier la mama si una pt aici in cartier.E clar de la toamna va merge progrm normal de 4-5 ore pe zi.Sper sa nu fie cazul sa o retrag brusc de aici as vrea totusi sa o duc macar o luna adunata din cele 2 si ceva ce au mai ramas,asta daca nu ii va fi afectat comportamentul ori sanatatea de la atata plans.
Ma omoara cand ii vad ochisorii tristi si schimbati de atata plans,plus ca mai intreaba si de mamaia ei cand si cand ...si de tati mai nou.Cred ca sunt prea multe schimbari deodata pt eanervi uff
Va tin la curent cum vor debuta lucrurile in viata noastra de micut gradinar.
Va pup si weekend placutpupici
Lilly of the valley
Postat: Thursday, March 25, 2010 9:40 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
nu stiu cum e in Bacau, dar in Iasi sigur pe formularul standard de inscriere la gradinita, e o rubrica unde declari pe propria raspundere ca nu ai inscris copilul decat la o singura gradinita. inscrierea copilului la gradinita e o problema nu numai in mijlocul anului scolar ci mai degraba la inceput. la mijlocul anului e posibil sa fi renuntat cineva. de aceea iti sugerez sa vezi exact care e atmosfera in gradi sa stii cum sa actionezi, in orice caz nu trebuie sa cazi induiosata de lacrimute. e clar ca fetita e obisnuita sa stea mai mult cu voi si nu-i plac regulile gradinitei.
mult succes!
danab
Postat: Friday, March 26, 2010 9:21 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Giulia, inseamna ca ceva nu-i convine acolo. Incearca sa vorbesti cu ea, sa iti povesteasca exact ce face si ce o supara. Copiii spun prin joc ce nu merge bine. Poate reusesti sa o duci la o alta gradinita cu prg scurt, ca sunt sigur locuri libere. In weekend mergeti la spatii de joaca sa invete sa socializeze cu copiii straini, sa vada ce frumoasa e joaca in grup.

Eu am dus-o pe fiica-mea intai la prg scurt, primele zile am stat la usa cate 10 min, ma verifica sa vada ca sunt acolo. Ieseam si ii spuneam ca stau sub geam sa ascult si eu povestea, ca in gradinita nu au voie parintii. Erau mai multi care plangeau, dar s-au linistit cand le-a aratat dna o icoana si le-a spus ca=i vede Doamne Doamne ca plang si se supara pe ei.ras Noua ne-au trebuit trei zile sa ne obisnuim, dar doar dimineata era suparata. Dupa trei zile a dus-o bona la gradinita si nu a mai plans deloc.
La gradinita noua, cu prg prelungit s-a adaptat imediat. S-a culcat singurica, a mancat, iar dupa-amiaza a spus ca vrea iar la gradinita noua. Acum, nici nu iesim pe usa si-mi spune ca ii e dor de dna Ionela coeur

Pe fetita ta nu o poate duce altcineva la gradi, tati, de exemplu, ca la bunica va reactiona ca la tine. Ii aratati pe degete cate ore sta (intai ii spui ca 5, si mai cedezi o ora, adica vii mai repede). Cand o luati ii repeti ca "ai vazut ce repede am venit sa te iau?". Totul e ca ea sa se simta in siguranta la gradinita si ca vine cineva sa o ia.
marmita
Postat: Friday, March 26, 2010 11:22 AM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
Giulia si la noi a fost acomodarea mai grea. Eu am inscris-o la o gradinita cu program scurt, nu implinise inca 3 ani, iar educatoarea la inceput a cerut sa stea cate o mamica in clasa sa o ajute pana se mai acomodeaza copiii. Primele zile a stat Andra fara probleme, dar apoi a cerut sa stea si mama ei cu ea in clasa, cum stau alte mamici. Eu i-am explicat frumos ca mami tre' sa mearga la servici, dar atunci a cerut-o pe mamaie, ca ea statea acasa ras Cum nu am fost de acord, plangea si tipa pana vomita. Bineinteles ca mamaie nu a rezistat si a stat cu ea in clasa cam 1 luna jumatate, nu o baga in seama pe mamaie, dar trebuia sa o vada. Cum a venit iarna si gripa porcina mama a hotarat sa stea cu Andra acasa pana prin februarie. Am fost de acord, de la 1 martie mi-am luat concediu si am dus-o eu la gradi. 2 zile am stat pe hol, i-am explicat ca nu am voie in clasa dar iesea mereu sa ma vada. Psihologul gradinitei mi-a spus ca cel mai bine pentru ea e sa plec, ca daca ma stie afara va deranja si clasa si nici ea nu se va mai acomoda. Asa ca a treia zi am plecat imediat, a plans, s-a tavalit pe jos, dar apoi s-a ridicat si s-a integrat. Mereu o intreba pe educatoare: mai e putin si vine mamaie sa ma ia, nu? cred ca asta era temerea ei cea mare, ca nu o mai iau de acolo. I-am explicat in fiecare zi ca mami o duce la gradi, apoi pleaca la servici si vine mamaie sa o ia. Seara zicea ca merge, dimineata plangea ca vrea cu mamaie. In a 4 zi a dus-o mamaie, mare greseala, ca nu mai vroia sa stea deloc acolo, asa ca am hotarat ca doar eu o voi duce si mamaie o ia acasa. Si bine am facut deoarece acum dupa ce ajungem ma pupa si-mi zice: pa mami du-te la servici, vine mamaie sa ma ia, si intre timp eu ma joc cu colegii. Nu a fost usor, dar....
Pupici si speram sa nu mai aveti probleme.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed