Nu vaccinurilor?!?

Options Nu vaccinurilor?!?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
zaza_
Postat: Monday, July 20, 2009 5:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Banii.
kali
Postat: Thursday, October 30, 2014 9:43 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14207
Irinuca wrote:
Titlul topicului nu este neaparat si opinia mea, insa trebuie sa recunosc faptul ca mi-as dori sa ma informez din cat mai multe surse inainte de a accepta schema obligatorie de vaccinare.
La primul copil, nici nu mi-am pus aceasta problema. Ba din contra, inca ma gandeam sa fac si alte vaccinuri in plus. Acum insa, cu toate articolele ce apar pe tema asta, plus constientinzarea faptului ca aceste vaccinuri sunt in fapt o fabrica de bani la nivel mondial, imi pun serios problema daca este sau nu in beneficiul copilului respectarea schemei.
Si de aici intrebarea: voi cum ati procedat? sau care e opinia voastra?

roxinthya wrote:
Am avut si eu o gramada de discutii pe tema asta cu alte mamici - in contradictoriu sau nu.
Concluzia mea personala este ca vaccinurile pe care le faceam si noi cand eram mici sunt ok - eu am un pitic referitor la poliomielita - mai ales cand vad adolescenti care au mersul acela tarsait.
Se stie ca e nevoie de multi ani ca sa se concluzioneze daca un medicament/vaccin are sau nu efecte secundare, deci ...nu prea am incredere in cele nou aparute - gen acela contra cancerului uterin pe care l-au facut fetitelor.
In rest intrebarea mea este daca ne putem pune in pericol copii luind decizii la care ei nu au avut nimic de obiectat.
Ce ma fac daca iau o astfel de decizie sa nu-mi vaccinez copilul si ulterior sa se intample ceva ?- Doamne fereste! angel - ce ii voi raspunde mai tarziu copilului cand ii voi spune ca nu l-am vaccinat pt x boala ca asa m-am informat eu atunci de pe net sau ca asa am fost sfatuita de x colega? - sau invers imi vaccinez copilul cu un nou vaccin fara sa ma informez la un medic...
Problema poate fi privita din ambele unghiuri dar personal am incredere in vaccinurile obligatorii pentru ca au fost testate multi ani - eu nu am facut nicun vaccin suplimentar copiilor.
bereea
Postat: Thursday, December 10, 2015 10:19 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22534
Am primit o hartie de la centrul de vaccinari sa o duc pe Ale sa faca vaccinul contra Papillomavirus umano (HPV), adica tumoarea colului uterin.Ma gandesc ca nu il vom face, dar as vrea sa aud si alte pareri.
alexandrabogdan
Postat: Thursday, December 10, 2015 11:10 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
eu l-as face
kali
Postat: Thursday, December 10, 2015 11:30 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14207
Eu sunt rezervata. Atata timp cat nu m-am documentat - din lipsa de interes, recunosc - nu-mi pot da cu parerea.
misha
Postat: Thursday, December 10, 2015 3:24 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Sub nicio forma! Documenteaza-te temeinic si nu o supune pe Ale unui risc inutil! Vaccinul nu a fost testat suficient, fetita ta nu si-a inceput viata sexuala si nu o va face prea curand, efectele secundare pot fi teribile si perioada pentru care ofera 'acoperire' e foarte mica. Acestea sunt doar unele din motivele pentru care n-as folosi acest vaccin! Citeste postarea Monicai de pe pagina a doua si da click macar pe cateva din link-urile puse de ea! Chiar daca postarea e din 2008, fii sigura ca pana astazi se stiu si mai multe despre acest vaccin si efectele sale secundare raportate!
sousourel
Postat: Friday, December 11, 2015 8:31 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nici eu nu l-as face.
bereea
Postat: Friday, December 11, 2015 9:09 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22534
Multumesce de pareri.Chiar trebuie sa ma documentez mai bine, deocamdata zic nu, inca am timp pana la 12 ani.Oricum, daca refuz, trebuie sa ma duc sa semnez refuzul.Ce prostie!
sousourel
Postat: Friday, December 11, 2015 9:14 AM

Asa se procedeaza pentru orice vaccin refuzat. Prin asta esti responsabila de decizie si ei exonerati de raspundere.
misha
Postat: Thursday, December 17, 2015 4:24 PM

sousourel wrote:
Asa se procedeaza pentru orice vaccin refuzat. Prin asta esti responsabila de decizie si ei exonerati de raspundere.

Si cand copilul sufera efectele secundare grave cine raspunde?...e o intrebare retorica,din pacate!
sousourel
Postat: Thursday, December 17, 2015 9:21 PM

De obicei nimeni...de unde si retoricapupici Abia acum leaga vaccinul antipolio de posibilitatea dezvoltarii autismului. Insa intre timp au schimbat si varianta aceea incriminata de vaccin.
misha
Postat: Saturday, December 19, 2015 9:17 AM

Cel mai blamat pentru autism ar fi totusi ROR sau MMR cum i se spune in afara. Si ce-i mai rau e ca desi se cunoaste cat de cat ce efecte secundare presupune fiecare vaccin in parte (desi nu se admite totusi gravitatea si incidenta lor tot mai mare, prin publicarea de rapoarte false-vezi cazul GSK care a admis public si a fost sanctionata ca a facut aceasta), nu se stie inca ce efecte secundare rezulta din combinarea acestor vaccinuri, asa cum se administreaza ele astazi cand un bebelus primeste si pana la 8 vaccinuri o data! Desi este atat de evident ca sunt tot mai multe cazuri de moarte subita a bebelusului si copii autisti, cu alergii de tot felul, epilepsie,tetrapareza spastica sau cu diverse handicapuri...trist si adevarat si totusi negate atatea evidente de dragul profitului financiar al companiilor producatoare!
sousourel
Postat: Saturday, December 19, 2015 10:10 AM

Da. Asta cu 2 polivaccinuri odata m-a dat peste cap. Acuma ca imi amintesti, am avut o groaznica stare de refuz, cand am mers sa o duc pe Casi, stiind ca singurul raspuns al drei posibil ar fi putut fi ca daca acum le are, acum le face. Chiar daca ambele erau polivaccinuri. As fi vrut atunci sa pun capat vaccinarilor....insa m-as fi inhamat la un demers imposibil.....apoi la intrarea in comunitate ce de probleme am fi avut....Punct foarte sensibil, acesta al vaccinarilor. Daca ar fi facute curat, cu constiinta, posibil sa aiba mai multe avantaje. Dar asa cum spui si tu, sunt facute doar spre profit. Si sunt bomba cu ceas, nu stii cand se va declansa. De efecte, au toti parte, doar ca nu le vad intr-o atare relatie: alergii, diabet infantil si cate si mai cate.
t-mihaela
Postat: Saturday, December 26, 2015 4:56 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
Cel mai dezastruos efect secundar oficial dar niciodata recunoscut de nici un guvern e autismul.Asta din cauza mercurului.Mai nou au venit cu ideea ,nu mai e mercur ci si thimesoral,un derivat al mercurului. Pe langa asta , alte bombonele precum saruri de aluminiu si formaldehyde,ultima cica in cantitati neglijabine dar ca in cazul mercurului ar trebui sa redefinim "cantitate neglijabila" .De asta nu imi plac vaccinurile ,aditivii adaugati sunt problema ,nu vaccinul in sine.La noi guvernul jura pe rosu ca nu mai pune thimesoral in vaccinuri dar si asa ,ceilalti conservanti sunt bomba cu ceas pana la urmatorul nou efect secundar oficial dar nerecunoscut .
Daca imi da cineva vaccin fara aditivi il fac ,asta inseamna ca tre sa fii acolo in lab in secunda cand e produs .
Multi copii sunt homeschooled din cauza vaccinurilor de fapt ce evita parintii sunt aditivii si conservantii enumerati mai sus, nu vaccinul.
So ,cand va hotarati sa faceti un vaccin cereti sticluta sa va oripulati la ingrediete.Evitati ( de fapt nu aveti cum sa evitati ):thimesoral, saruri de aluminiu si formaldehyde.asta in speranta ca mercurul ca atare nu mai exista pe bune in vaccinurile moderne.
Despre vaccinurile antigripale, ultima inovatie criminala menita sa umple sacul deja doldora al companiilor farmaceutice ...ca cea la care de fapt sunt angajata ,lolhohot ...da sunt discipolul diavolului , stiu.
Anul trecut am acceptat in cunostinta de cauza sa ma otravesc cu un vaccin antigripal,prima data in viata.Am avut o stare de lehamite in perioada aia, fie ce-o fi si pac intaepatura.Mai mult cauza a fost o gripa din anul precedent care m-a tintuit la pat fix o saptamana .Sefa mea radiaza de fericire ca un monstru maniac cand te vaccineaza ,a facut un antigripal unui copil de 5 ani ,i-am vazut ezitarea pe fata si panica dar compania farmaceutica cere , ii dam companiei ce cere...fresh meat that is
.Deci ce ziceam, m-am lasat intepata ,intr-adevar nu am facut gripa anul ala ,nu am stat la pat o zi insa s-a meritat? Ori asta vor companiile ,sa nu stai la pat sa nu te plateasca pe nemunca. Aici alta poveste ca mai nou daca nu te vaccinezi au un backup sa nu te plateasca
.Anul asta am refuzat vaccinul ,m-am imbolnavit na, ca tot omul normal am cules o gripa frumusica .Insa de data asta am fost pregatita peventiv cu un arsenal de lemon ginger honey ,usturoi ,ardei iute, ceapa ,apa chioara si bomba atomica vit C 1000 mg 2 pe zi,plus stat la murat in saruri de baie.Numai buuruieni si leacuri invatate de la mama fie-i tarana usoara.Ghici cat am stat la pat?O zi .De fapt o noapte.Simptomele de raceala banala au durat o saptamana ,dar nu am stat la pat nu am avut suferinta in sine,am fost activa si plina de energie tot timpul .

Eu una nu fac alte vaccinuri copiilor decat cele obligatorii ca nu ai incotro.Acum 7 ani cand Diana era acasa si la varsta de vaccinare pt col uterin,sunam zilnic sa-i amintesc lu' taica-meu sa nu accepte vaccinul am trecut prin stress enorm,mi-era teama sa nu o scap in ghearele criminalilor.A scapat de otrava,am fost pe faza...acum "imi multumeste "...in felul ei alcool

M-am intins cam mult dar de mult vroiam sa postezaici si tot n-am avut timp.Crazy
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed