Nu vaccinurilor?!?

Options Nu vaccinurilor?!?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monique
Postat: Sunday, September 14, 2008 12:12 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Dragele mele, asa-mi trebuie daca nu am ce face la ora 1 noaptea si stau pe net... mi-a cam dat de gandit urmatorul articol:
http://nuvaccinurilor.blogspot.com/
voi ce parere aveti? Eu, personal, inclin sa cred o parte din cele scrise acolo...

Aaa... am mai gasit ceva interesant:
http://victor-roncea.blogspot.com/2008/09/in-atentia-sri-si-societatii-civile.html
Rody
Postat: Sunday, September 14, 2008 12:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
what what what what what what what what Nu pot spune nimicwhat Soléne a facut pana acum doar 2 vaccinuri.Nu-i mai fac nici unuluff Elo le-a facut cam pe toate.GATA,nu le mai facalcool
t-mihaela
Postat: Sunday, September 14, 2008 6:04 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
Vaccinurile stiute si facute de ani de zile si care sunt in schema le fac ,sunt riscuri dar mai bine sa nu le stiu.Insa vaccinul asta de cancer de col nu o sa-l fac Dianei sub nici o forma, e foarte nou, nu stim mare lucru despre el, nu a avut timp sa se vada rezultatele pe generatii asa ca zic pas.Bine ca mi-ati adus aminte sa sun acasa nu cumva sa faca la scoala fara acordul meu ca dracu i-a luat pe toti.guns
monique
Postat: Sunday, September 14, 2008 3:14 PM

Postari: 3579
Rody wrote:
what what what what what what what what Nu pot spune nimicwhat Soléne a facut pana acum doar 2 vaccinuri.Nu-i mai fac nici unuluff Elo le-a facut cam pe toate.GATA,nu le mai facalcool

Eu zic sa nu iei o astfel de decizie doar in urma citirii unui asemenea articol... Mai da si tu o cautare pe google si mai vezi si ce zic cei de pe la voi...
Sa vedem ce mai zic si fetele...
Roxanel
Postat: Sunday, September 14, 2008 8:21 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Exact cum a zis si Miha, ptr vaccinurile testate si recunoscute merg mai departe. Ptr Gardasil mai astept.
dya
Postat: Sunday, September 14, 2008 9:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Nu trebuie sa ne impiedicam de fel de fel de articole , acum apar tot felul de timpenii care nu au la baza nici un studiu stintific ci doar suspiciuni si studii efectuate prin sondaje. Recunosc ca nu am citit din articolele de mai sus si nici nu am de gind. Vaccinurile care se fac inca de pe vremea parintilor nostri sunt sigure 100% ca doar au trecut doua generatii sau cele de pe vremea noastra iar sunt convinsa de siguranta lor. Cele care tot apar acuma , asa cum a spus si Miha , nu pot sa garanteze pentru ele doar pe baza unor studii efectuate in laborator.
AdrianaC
Postat: Sunday, September 14, 2008 11:56 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Am citit si eu si nu stiu ce sa zic.

Eu nu le-am facut copiilor vaccinarile in masa, le-am facut vaccinele Infanrix, Infanrix hexa, Engerix parca, Priorix si Varilrix (acesta din urma numai la Alice).

Chiar discutam ieri cu Tzepii ca nu stiu cui trebuie sa ma adresez si sa anunt la scoala ca nu vreau sa fie vaccinata acolo cu nimic. In cazul in care zic ei ca trebuie vaccinata, sa imi spuna mie si o sa o vaccinez daca voi considera de cuviinta, la Medsana (de care tin eu cu serviciul).

Eu oricum nu am incredere in modul in care se fac vaccinarile in scoli. Am vazut atatea ratari in ultima vreme la medici .... incat nu vreau sa ma las pe mana oricui.pale
Rody
Postat: Monday, September 15, 2008 12:23 AM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Infanrix si Prevenar astea trebuie sa i le fac lu Sole pe 23 sep cand avem progarame la pediatru!
Imi spune si mie cineva pt ce e PREVENAR????
S.ELENA
Postat: Monday, September 15, 2008 12:38 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
AdrianaC wrote:
...
Chiar discutam ieri cu Tzepii ca nu stiu cui trebuie sa ma adresez si sa anunt la scoala ca nu vreau sa fie vaccinata acolo cu nimic. In cazul in care zic ei ca trebuie vaccinata, sa imi spuna mie si o sa o vaccinez daca voi considera de cuviinta, la Medsana (de care tin eu cu serviciul).

...

Cu cateva zile inainte de a incepe campania de vaccinare in scoala, vor fi anuntati toti parintii, iar atunci vei spune invatatoarei si asistentei din scoala dorinta ta.

Nici eu nu i-am facut lui Robert cele 2 vaccinuri pe care le-a facut in clasa I, ci am mers cu el la medicul de care apartinem (pediatru) si i le-am facut tot acolo, iar mai apoi am dus de la el o adeverinta pentru a trece in fisa medicala de la scoala, precum ca a fost vaccinat!!!!floare3
Darria
Postat: Monday, September 15, 2008 8:01 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
AdrianaC wrote:

La inceputul anului scolar se duce la cab. medical si la invatatoare(nu este necesar dar luam masura dubla de siguranta) o adev. de la med. de fam. din care rezulta vaccinurile facute. Se inregistreaza in fisa elevului dorinta parintilor de a face vaccinul in alta parte urmand sa se aduca iarasi adev. cu vacc. facute ulterior.
Asa mi-a spus med. de fam. ca se procedeaza.

Rody, uite despre prevenar:
http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Prevenar/413000ro1.pdf
L-am facut acum 2 luni n doza unica.
giorgia
Postat: Monday, September 15, 2008 9:42 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 8/16/2008
Postari: 162
Locatia: italia
fetelor dai nu ma speriati noi maine mergem sa facem primu vaccintopai
t-mihaela
Postat: Monday, September 15, 2008 3:44 PM

Rody wrote:
Infanrix si Prevenar astea trebuie sa i le fac lu Sole pe 23 sep cand avem progarame la pediatru!
Imi spune si mie cineva pt ce e PREVENAR????

Rody, eu zic sa ai incredere in sistemul medical de la tine , si eu am mare incredere in sistemul canadian, vaccinul asta de cancer de col nu s-a introdus obligatoriu ( ca doar trebuie testat mai intai pe tarile sarace, nu?) .Nu face vaccinuri la copil dupa ce auzi tu pe forumuri.Plus ca icidenta unei boli e mai mare de la o tara la alta.,de la o zona la alta.
dya
Postat: Monday, September 15, 2008 4:14 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Vaccinul pentru prevenirea cancerului de col uterin nu este obligatoriu insa i se face o campanie destul de mare .....
t-mihaela
Postat: Monday, September 15, 2008 5:29 PM

Va fi introdus obligatoriu din trimestru IV din cate stiu eu oare
Alyna
Postat: Tuesday, September 16, 2008 9:20 AM

Postari: 1320
Si Matei va face Pneumo23 si Anti-meningococul la 2 anisori si anti-VHA peste 2 saptamani.Eu una,sunt PRO vaccinare.Sunt de parere ca va fi in mai mare pericol daca va contacta o meningita si nu e imunizat,sau o hepatita sau orice alta afectiune pentru care exista vaccin,decat daca il voi imuniza.De regula,vaccinurile sunt creeate pentru a ne apara de afectiuni potential mortale sau care lasa sechele pentru tot restul vietii.Nu-si bate nimeni capul sa promoveze un vaccin pentru ceva ce nu ne pune sanatatea pe termen lung sau chiar viata,in pericol.In plus,am citit povestile cutremuratoare,a doar catorva mamici care si-au pierdut copiii din cauza unor afectiuni pentru care exista vaccin...am ales sa invat din povestile lor,si sa-l imunizez pe Matei cu tot ceea ce sta in putinta medicinei(si credeti-ma ca nu avem atat de multe arme impotriva unor germeni care nu fac diferenta intre un copil neglijat,care traieste intr-un mediu precar,si un copil ingrijit exemplar,caruia i se ofera conditii optime de viata).Ma inspaimanta gandul,ca tot mai multe persoane refuza vaccinarea si creste periculos riscul unor epidemii sau chiar pandemii.Din pacate,primii afectati vor fi cei nevaccinati.Sunt boli eradicate,sau in curs de eradicare,si asta doar datorita campaniilor de vaccinare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed