Nu suporta sa piarda la niciun joc sau concurs

Options Nu suporta sa piarda la niciun joc sau concurs
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, December 28, 2006 5:32 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Noi avem o mare problema cu Alice pe care nu mai stim cum sa o escaladam.

Nu suporta sa piarda la niciun joc sau concurs. Ea trebuie sa castige intotdeauna.

Oricat de mult am incercat sa ii explicam ca nu se poate sa castige tot timpul si ca in viata mai si castigi, mai si pierzi, si ca atunci cand castiga trebuie sa o faca frumos, si mai ales fara sa triseze, iar cand pierde sa stie cum sa piarda, cu fruntea sus, sa nu se demoralizeze si sa "lupte" ca data viitoare sa fie mai bine, totusi ... e o adevarata tragedie daca pierde.

Noi tot jucam cu ea, ba pacalici, ba mima, ba tot felul de intreceri (cine stie mai multe numere in engleza, cine stie cuvinte, etc, etc), o mai lasam sa si castige, dar sa si piarda. Cand castiga sare in sus de bucurie, iar cand pierde spune "Nu am castigat? Nu am iesit pe locul 1?" si apoi incepe sa planga.

De ce oare are comportamentul acesta? Este normal la varsta ei? Ce as putea face ca sa o obisnuiesc sa mai si piarda?uff
mihaela75
Postat: Thursday, December 28, 2006 6:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Da, tot pe la varsta asta aveam aceeasi problema cu Dia.Jucam Piticot in fiecare seara si trisa, sarea mai multe casute ,ma faceam ca nu ma uit si ma juca pe fata.S-a dezvatat de obiceiul asta si incet incet a invatat sa piarda dar m-a disperat nervi Se lasa cu plansete si tranteli ca ea nu mai joaca si una alta.Uneori parca chiar mereu pierdea ca mi se facea mila si o mai lasam sa castige eu.sic
AdrianaC
Postat: Thursday, December 28, 2006 6:35 AM

La fel face si Alice, si ma exaspereaza.

Cred ca si la gradinita face la fel.

Sa fie oare si din cauza lui Andrei, sa se simta oarecum pe locul 2 si sa vrea de aceea ca o confirmare sa fie mereu prima, macar la jocuri?
Alina
Postat: Thursday, December 28, 2006 2:52 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
De ce oare are comportamentul acesta? Este normal la varsta ei?

Eu cred ca e un comportamnet normal, e varsta la care vrea sa fie cea mai buna, cea mai frumoasa, etc.

AdrianaC wrote:
Ce as putea face ca sa o obisnuiesc sa mai si piarda?uff

Sa o lasi sa piarda, trebuie sa invete.

Si Catinca are astfel de momente. Si ea e trista cand pierde, dar invata incet, incet, deja sunt pe drumul cel bun.

AdrianaC wrote:
Sa fie oare si din cauza lui Andrei, sa se simta oarecum pe locul 2 si sa vrea de aceea ca o confirmare sa fie mereu prima, macar la jocuri?

In mod normal nu ar avea de ce sa se simta pe locul doi. Eu am incercat intotdeauna sa-i ofer Catincai confortul psihic necesar pentru a se simti iubita si protejata.
MNiko
Postat: Thursday, December 28, 2006 3:05 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Nu stiu sa dau sfaturi in aceasta privinta, dar atunci cand eram mica jucam sah cu tata.Cand pierdeam incepeam mereu sa plang si nimeni n-a inteles de ce. Aveam o ciuda in suflet ca n-am reusit sa fiu destul de buna sa castig si nu reuseam sa-mi stapanesc lacrimile. N-am plans niciodata pt ca nu castigam cu orice pret, dar imi era ciuda ca nu vedeam ca mutarile tatalui meu au ca efect un "sah-mat". Si ceream mereu sa joc ca sa ma perfectionez. Mult mai tarziu am aflat ca tata credea ca nu stiu sa pierd si ca ma lasa el sa castig. Cred ca m-a durut mai tare decat pierderea in sine pentru ca am perceput-o astfel " Nici macar atunci cand am castigat nu eram destul de buna, ci doar ma lasa el sa castig"
De alte jocuri nu stiu sa fi facut la fel. Doar la sah vroiam sa fiu cat mai buna.
Poate ca si pe la copii vostrii e o situatie de felul asta, desicred ca depinde de jocul la care plange. V-am spus ca nu stiu sa dau sfaturi in privinta asta, dar poate ceea ce mi s-a intamplat mie si ce am simtit eu atunci va ajuta pe voi sa va rezolvati problemele cu copii vostrii. Succes.
AdrianaC
Postat: Thursday, December 28, 2006 3:11 PM

Multumesc fetelor. Sper ca e doar o etapa si ca o sa ii treaca in timp uff
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, December 28, 2006 4:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
cum zicea si Alina este o varsta la care ii place sa fie pe primul loc. si cred ca asta este datorata si faptului ca il percepe pe Andrei pe primul loc.
eu cred ca ai putea sa vorbesti cu ea, inainte de a va juca si sa ii explici ca a pierde este ceva natural si ca numai oamenii destepti mai au si momente cand pierd si ca este firesc sa fie asa pt ca uneori este mai obosita sau mai distrata si nu se poate concentra f bine la joc. si sa ii explici ca numai daca pierde uneori poate sa invete sa joace mai bine ca sa poata castiga mai apoi. incearca si asa.
dar eu zic sa nu faci mare caz din asta pt simplul motiv ca eu stiu "n" persoane adulte care nu suporta sa piarda. ce sa mai ceri de la un copil mic?
AdrianaC
Postat: Thursday, December 28, 2006 5:24 PM

Andismom, asa este. Sunt si multi oameni mari care nu stiu sa piarda ras . Sper sa nu ajunga si ea una dintre ei uff
MNiko
Postat: Thursday, December 28, 2006 9:55 PM

Mi-a venit o idee dar nu stiu daca functioneaza sau nu. Poti sa incerci daca vrei. Fa cate un pachet cu premiu surpriza si inaintea jocului arata-i care pachet il va primi invingatorul si care invinsul. Poate ca emotia descoperirii a ceea ce e in pachet o va face sa uite ca a pierdut.
AdrianaC
Postat: Thursday, December 28, 2006 10:08 PM

Da, numai ca in pachetul invingatorului ar trebui sa se afle ceva mai pretios (sau nu ? oare ) si atunci iar s-ar supara.
MNiko
Postat: Thursday, December 28, 2006 10:13 PM

AdrianaC wrote:
Da, numai ca in pachetul invingatorului ar trebui sa se afle ceva mai pretios (sau nu ? oare ) si atunci iar s-ar supara.

Probabil ai dreptate.
toamna
Postat: Monday, June 1, 2009 2:15 PM

Am si eu o problema asemanatoare cu cea pe care a avut-o Adriana acum ceva ani.
Nici copilul meu nu suporta sa piarda la jocuri, dar in cazul lui este vorba de jocurile cu copii de varsta lui sau putin mai mari. Nu este nici o problema daca pierde la un joc de sah cu bunicul sau atunci cand se joaca cu sora lui mai mica.

Afara insa, la ratele si vanatorii sau alte asemenea, este jale mare. Si ceea ce il supara pe el foarte tare este faptul ca ceilalti nu respecta strict regulile sau le schimba pe parcursul jocului.

In grupul lor sunt vreo 3 copii mai mari care "fac jocurile" cum s-ar spune.
In timp ce ceiolalti copii accepta imediat lucrurile acestea, al meu se supara si se cearta cu ei sfarsind prin a parasi jocul cu lacrimi de necaz in ochi.

Ca tot v-am spus de ratele si vanatorii. Zilele trecute jucau jocul asta, au hatarat ca au fiecare 5 vieti. Dupa o vreme, unul din copii mai mari a propus ca eliminarea sa se faca la 7 vieti nu la 5. Toti au acceptat, numai el s-a suparat foarte tare, a comentat si a sfarsit prin a fi eliminat din joc.
Stiu ca este un semn bun ca isi sustine punctul de vedere, dar imi si pare rau de supararea lui.

Sau, el cu prietenul lui, jucau ceva cu mingea impreuna ce aceiasi copii mai mari, la un moment dat s-au certat, s-a ajuns la clasicul "duceti-va la scara voastra". Au plecat impreuna, Al meu suparat nevoie mare, plangang, celalat baietel, calm si nepasator, "ei si ce daca nu se mai joaca cu noi!".

Cred ca este prea patimas in toate aceste jocuri, parca nu mai sunt jocuri si distractie pentru el ci o chestiune pe viata si pe moarte.

La tenis cu piciorul se supara daca partenerul lui nu joaca serios si se apuca de invirtit mingea pe degete sau schimba 2 vorbe cu alt copil inainte de a pasa inapoi.
In momentul in care joaca ceva este trup si suflet acolo, nu este relaxat ca ceilalti.

Ai vostrii reactioneaza asa?
vanina
Postat: Monday, June 1, 2009 2:41 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Mie mi se pare ca este perfectionist ras nu e chiar rau sic
roxy_oxxy
Postat: Monday, June 1, 2009 10:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
eu zic ca ar fi bine sa le explicati ca unele jocuri tin de noroc; alte tin de toata echipa; iar altele tin de ea in general..... ptr cele care tin de ea...este bine ca atunci cand joaca cu adulti sa mai fie lasata sa castige ptr ca prinde incredere in ea (dar nu de ffff multe ori ptr ca va crede ca este prea buna si nu are ce sa mai invetze); atunci cand joaca cu cei de varsta ei (de obicei aceste jocuri sunt indica ptr a stimula copilului ambitia) va trebui sa o stimulezi ptr ca data viitoare sa castige ea... sa fie mai atenta la joc; sa invetze mai mult...etc.. Celelalte jocuri i se pot explica ca tine de noroc... si ca nu tine de ea. EXEMPLU: jucati intr-o saptamana la un joc de noroc- loto sa zicem- pune si tu si fata numere la loto... apoi priviti impreuna extragerea va observa ca si tu ca mama poti pierde (sau poate castigisic ... cer 10% ca ti-am dat pontul:018: ). Copiii vad in parinti niste idoli... si ei cred ca parinti sunt perfecti.
delfinasa
Postat: Friday, October 8, 2010 6:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Nu cred ca e copil sa nu se oftice ca pierde. Si eu am fost ofticoasa cand eram copil, si toti copii cu care ne jucam la fel erau, orice ne spuneau parintii nostri. Toti vor sa dovedeasca ca ei sunt cei mai buni si le e frica sa nu fie desconsiderati din cauza ca pierd in fata altora.
Consecintele normale ale unui joc sunt pentru unul singur -castigarea jocului, pentru ceilalti participanti, ocuparea locurilor 2, 3, 4...niciodata nu-i spun ca este pierzatoare. Cand pierde in fata altor copii care izbucnesc de bucurie si ea pune botic instant, ii reamintesc ca jocul are doar un castigator si o sfatuiesc sa-l felicite pentru ca a fost bun, incurajand-o in acelasi timp si pe ea ca a fost un foarte bun oponent, pentru ca a jucat si ea foarte bine si explicandu-i ca numai pierzand te ambitionezi sa joci si mai bine si ca data viitoare se poate foarte bine sa iasa ea castigatoare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed