Nu stiu cum sa-mi ajut copilul!

Options Nu stiu cum sa-mi ajut copilul!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rclaudia
Postat: Friday, October 11, 2013 12:06 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/11/2013
Postari: 27
Locatia: mangalia
Am un baietel de 3 ani care in momentul de fata refuza sa mai intre in sala de clasa.
Am inceput sa-l pregatim pentru Gradi din primavara. I-am explicat ce inseamna sa mearga la Gradi si a fost entuziasmat. Toata vara a plans pe la usa cu gentuta de gat ca vrea la Gradi. De un an a fost lasat singur in centre de joaca specializate ,fara nici o problema si indiferent de timp plecam cu scandal(plansete ,tipete ,caci nu voia sa plece de acolo).
In prima saptamana de Gradi a fost k. Chiar nu ma lasa sa stau la usa .Ma impingea si spunea "mami peaca!. Saptamana urmatoare ,de Marti a inceput sa planga. L-am lasat in clasa si am plecat in speranta ca se va obisnui. Asa au procedat celelalte mamici. A inceput sa aiba cosmaruri si sa faca pisu pe el. Cand l-am intrebat ce se intampla mi-a zis ca nu mai vrea la Gradi, caci "Ma lovesc copii". Nu am cedat. Am rugat-o ,totusi ,pe D-na Educatoare sa ma cheme, daca ,dupa 30 de min, nu inceteaza sa planga. Matei este un copil care nu poate fi impacat cu una cu doua. A fost educat sa fie independent si lasat sa-si exprime optiunile. Eu am fost Educatoare si din expetienta stiu ca daca un copil plange ,ii starneste si pe ceilalti,si daca dupa 30 de min, un copil nu poate fi impacat nu are rost sa-l lasi sa planga ,caci, nu faci altceva decat sa-i sporesti starea de anxietate. Mai bine sta mai putin la inceput si mai incerci si maine. Dupa cateva incercari de acest fel situatia s-a agravat. Am rugat-o pe D-na Educatoare sa stau cu el. Mai mult pentru ca am vrut sa ma conving ca are dreptate si nu este doar un moft. Intr-adevar in clasa numai disciplina nu este. Copii se lovesc fara sa existe consecinte. Este un baietel care trece pe langa copii si loveste cu pumnul peste fata. Si ceilalti copii numai politicos nu se poarta,inclusiv Matei. Am discutat cu D-na si am sfatuit-o sa nu tolereze asa ceva. Mai ales ca Matei a devenit si el violent. D-na se rezuma doar la "te rog nu mai lovi"
Am luat atitudine si ii asezam eu pe scaunelul rusinica. Nu neg competenta D-nei Educatoare dar nici nu sunt de accord sa nu fi ferm in privinta disciplinei. Nu il duc la Gradinita ca sa loveasca sau sa muste alti copii.
In a treia saptamana a refuzat sa mai intre in clasa. Dimineata plange ca vrea la Gradi, dar nu in acea clasa. A stat in alta clasa cateva ore. Eu am stat la usa. Mai venea sa vada daca sunt la usa. D-na a lasat usa deschisa si nici macar nu s-a mai deranjat sa ma caute.
A doua zi s-a trezit de la 6 si a vrut sa mearga"Hai! Nu este politicos sa intaljiem ! Pe drum mi-a zis ca daca il duc sus nu sta.El vrea la Furnicute.A mers la cealalta clasa fara ezitare. A vrut doar sa fie usa deschisa. A fost refuzat si nu a mai vrut sa intre. L-am asigurat ca nu i se intampla nimic .Mi-a soptit ca ii este frica ca il lovesc copii. A venit o alta mamica si l-a luat cu ea in clasa .Nu a ezitat. Insa cand mamica a iest din clasa, a iesit si el. D-na ia spus ca nu poate sta pe hol iar el a raspuns ca vine dar sa nu inchida usa de tot.I-a spus ca nu se poate si l-a trimis in clasa lui.A mers .Cand a deschis usa l-a vazut pe acel baitel venind spre el si s-a speriat .M-a prins de picior si a zis ""Vreau acasa!.Nu am reusit sa-l conving sa ramana. Nu vreau sa mai stau cu el in clasa ,caci nu este sanatos sau indicat, caci unul din obiectivele principale ale gradinitei este de a ii invata pe copii sa fie independenti. Am vorbit cu D-na Directoare si mi-a spus sa nu il mai duc pentru ca este prea mic. Am discutat cu Doamna lui si mi-a spus ca trebuia sa il las in clasa si sa plec,ca am gresit ca l-am dus in alta clasa, ca trebuie sa inteleg ca sunt mai nazdravani acei copii.
De doua zile plange ca vrea la Furnicute.Nu poate fi transferat din cauza nr. mare de copii.
Ce sa fac?
rclaudia
Postat: Friday, October 11, 2013 12:09 PM

Trebuie sa precizez ca a refuzat sa mai stea si in locurile de joaca ,pe care le frecventa cu placere. Nu pot sa-mi dau seama ,daca, chiar ii este frica de copii sau doar anxietatea (frica de a fi parasit de mami )isi spune cuvantul.
mirela74chris
Postat: Friday, October 11, 2013 12:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Poate ar fi bine sa insisti, sa il schimbi la alta grupa.Violenta nu poate fi tolerata.Sau cauta alta gradinita.

aurishta
Postat: Friday, October 11, 2013 7:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Daca ai posibilitatea sa il mai tii acasa, mai bine nu il forta, lasa-l cateva saptamani sa se stabilizeze. Sau, asa cum a zis si Mirela, incearca sa schimbi gradinita.
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, October 11, 2013 8:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
Schimba gradinita sau grupa daca poti. computerlove
rclaudia
Postat: Saturday, October 12, 2013 7:59 PM

Multumesc pentru sfaturi.
Sa nu va inchipuiti ca al meu odor a fost cheie de biserica. Si el a dat ,si el a muscat, rau de tot, chiar. Ca sa se inteleaga foarte clar: si eu am fost educatoare si d-na care spune ca educatoarea face si desface tot are dreptate(ex celor doua educatoare).Nu neg competenta D-nei Educatoare, caci este bine intentionata(sau macar vreau sa cred asta), lipsa de experienta isi spune cuvantul.(primul an la grupa mica.).Si eu am fost incepatoare si le multumesc celor care au avut incredere in mine.Ca sa nu mai vb de faptul ca (din experienta)vin parinti cu o falca in cer si cu una in pamant si tipa la tine ca de ce i-ai pedepsit copilul si l-ai tinut pe scaunel.Este foarte usor sa dai cu piatra.Multi parinti uita ca acolo sunt 20, nu unul.
In speta ,iata m-am straduit sa ii ofer o educatie buna si cu toate astea si el a dat cu batul in balta. Deci parintii nu pot fi acuzati ca nu si-au educat odraslele sau nu in toate cazurile. Un copil de 3 ani actioneaza de cele mai multe ori din instinct. Ex. e jucaria mea si daca nu mi-o dai te lovesc.La Gradi primul lucru care se invata este ex. negativ.Le trebuie 2 luni sa invete sa coloreze, dar bataia o invata pe loc. Nu are nici o legatura cu parintii. Mai ales ca atunci cand ajung la gradi simt gustul libertatii si degeaba ai stat cu gura pe ei ca ....Din experienta stiu ca sunt copii care acasa nici nu stii ca exista si la Gradi darama peretii ,si invers ingeri la Gradi si Denis pericol public acasa.
As fi vrut sa aflu doar daca nu cumva nu doreste le gradi doar pt. ca nu e mami acolo. De doua zile nu mai pot sa merg nici la baie singura, vrea in brate non stop,face crize de isterie.Nu prea pricep despre ce este vorba.De la un copil care suferea de independenta cronica,s-a transformat intr-un smiorcait ,un pusti care bate din piciare, tipete urlete,etc. In permanenta sta lipit de mine.Zice "mi-e frica" ba de televizor ,ba de mai stiu eu ce .Dumnezeu sa mai inteleaga.E drept ca de la atata plans a facut laringita si are febra ,dar chiar asa ???,nu stiu ce sa mai fac.
Eu l-am crescut si cred ca este un copil puternic care nu se sperie asa cu una cu doua.L-am lasat sa se descurce singur si nici nu l-am rasfatat.Principiul meu este:sunt prietena ta ,ma stramb ,ma joc ,dar daca ai incalcat regulile ti-ai dat foc la valiza ,si nici nu sunt la cheremul tau daca poti sa o faci singur.
E drept ca ne dorim o educatoare perfecta,dar nu uitati ca sistemul este asa cum este si chiar daca vrei sa faci ceva ti se pun bete in roate si ceri un sfat primesti repici de genul"Ce te strofoci ,draga, atat !? Ce crezi ca scoti ceva din taranii astia!.Nu poti sa fii mai cu mot decat celelalte colege.
Eu nu stau acum sa fac diletatie pe tema invatamantului.
Nu am alta gradinita ,fiind singura cu program normal.Si asa facem naveta in alta localitate din motivele mai sus amintite.O fi copilul meu taran ,dar nu cred ca cineva are dreptul sa decida viitorul sau.Nu stii niciodata unde poate ajunge un copil.
Echilibrul emotional al unui copil este foarte fragil.Nu vreau sa fac vreo gresala ireparabila sau sa iau o decizie gresita.Pe de alta parte copilului daca nu ii place ceva ,gata,nu il convingi .E al meu,nu-mi place dar asa este firea lui.E cam tifnos. Daca a zis" nu!", e nu si gata,chiar daca ii oferi ciocolata.
M-am gandit sa-i dau o pauza se o saptamana.Sper ca in acest timp D-na va pune piciorul in prag. Dupa care vom mai incerca o data.Timp se o saptamana am sa-l duc si am sa-l las in clasa.Ce ziceti?Sigur ca sunt ingrijorata ca va fi lovit sau va primi iar o jucarie sau un scaun in cap dar asta este.Sunt la inceput si asa se intampla.La grupa mica nu ai voie sa clipesti primele 2 luni
.Nu il blamati pe acel baietel .Nu este un copil violent prin natura firii sale.Eu am vb cu el cat am stat in clasa si a inteles.tanjeste dupa o imbratisare.Cred ca este modul lui de a spune "uite ! sunt aici.Te joci cu mine?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed